Sermaye Devleti


9.5.2019 - Mahkumları çalıştıran kurum 43 yeni cezaevi inşa ettiriyor Adalet Bakanlığı’nın 9 milyar lira yatırımla 6 milyon metrekare büyüklüğünde 48 yeni cezaevi yapımına girişmesinin ardından, mahkumları çalıştıran Ceza ve İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İş Yurtları Kurumu'nun da 43 yeni cezaevi için çalışmalara başladığı ortaya çıktı. 2021 yılına kadar tamamlanması beklenen yapıların maliyeti ise 4 milyar 59 milyon lira. ş Yurtları Kurumu'nun cezaevlerinin inşaatı için yapılacak harcamalarının kaynağı ise hali hazırda 300'den fazla işyurdunda çalıştırılan mahkumların ürettiği mal ve hizmetlerden elde edilen gelir. Adalet Bakanlığı'na bağlı hapishane işyurtları tarımsal üretimden tekstile, hayvancılıktan el işi sanatlarına, mobilyadan imalatına kadar 214 farklı iş kolunda üretim yapılıyor. 2018 yılında 4 milyar liraya yakın gelir sağlayan Ceza ve İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İş Yurtları Kurumu cezaevleri için 1.5 milyar lira inşaat harcaması yaptı. Hapiste çalışmayı düzenleyen 5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun'a göre hükümlüler sağlık problemleri yoksa ve meslek sahibi değillerse çalışmak zorunda. 2019 yılı itibariyle Ceza İnfaz Kurumu işyurtlarında çalışan hükümlü ve tutuklular eğer çırak ise 14 lira, kalfa ise 15.25 lira, usta ise 17.75 lira günlük maaş alıyorlar. Eğer özel sektör için üretim yapılıyorsa, günlük maaş 30 ile 44 lira arasında değişiyor.

http://haber.sol.org.tr/turkiye/mahkumlari-calistiran-kurum-43-yeni-cezaevi-insa-ettiriyor-262627


10.5.2019 - Erdoğan'ın örtülü ödenek harcaması 17,5 kat arttı Sözcü gazetesi yazarı Çiğdem Toker, bugünkü köşesinde AKP iktidarında örtülü ödenek kullanımındaki artışı yazdı. Toker, Erdoğan'ın örtülü ödenek kullanımının 2003'ten bu yana 17 kat arttığını yazdı. 2003 yılında örtülü ödenekten 98,3 milyon lira kullanan Erdoğan, 2018'de ise tam 1 milyar 722 milyon lira kullandı.  Örtülü ödenek harcamasına gelince. AKP'nin ilk bütçesini yaptığı 2003 yılında örtülü ödenek kullanımı 98.3 milyon TL. 2018 sonunda harcama tutarı 1 milyar 722 milyon TL (En yüksek harcama 2017'de 1.9 milyar TL.) 

http://haber.sol.org.tr/turkiye/erdoganin-ortulu-odenek-harcamasi-175-kat-artti-262691

11.5.2019 - Almanya'nın eski istihbarat şefinden ‘Türkiyeli imamlar ajan’ itirafı Geçen yıl görevinden ayrılan Almanya Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Hans-Georg Maaßen, Almanya’da 900’e yakın camisiyle Türkiye Diyanet Kurumu'na bağlı çalışan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) üyesi imamlar için “Onların istihbarat faaliyetleri içinde bulunduklarını ve topladıkları bilgileri Türkiye kurumlarına gönderdikleri biliniyordu” diye konuştu. 

https://www.artigercek.com/haberler/almanya-nin-eski-istihbarat-sefinden-turkiyeli-imamlari-ajan-itirafi


12.5.2019 - İddia: Demir, siyasileri işaret ettiği ifadesi tutanaktan çıkarılıp serbest bırakılmış Sınavda hile iddialarıyla ilgili gözaltına alınan eski ÖSYM başkanı Prof. Dr. Ali Demir’in ifadesinde bazı önemli siyasetçileri işaret ettiği bölümün sorgu tutanağından çıkarılmasının ardından serbest bırakıldığı öne sürüldü.   Cumhuriyet’in haberine göre Demir’e 2010 KPSS sınavına ilişkin delil olarak saklanan soru kitapçıklarını neden imha ettiği ve kurumdaki FETÖ’cü personelle neden çalışmayı sürdürdüğü soruldu. İddiaya göre Demir bu soruya o dönemin siyasetçilerini işaret ederek yanıt verdi. Ancak sorgu sırasında bu bölümler tutanaktan çıkarıldı. Ayrıca birkaç AKP milletvekilinin de kendisini ziyaret etmek istediği ancak izin alamadığı için emniyetten ayrıldığı öne sürüldü. Demir, soruların sızdırıldığı tespit edildiği halde 2012 KPSS sınavının neden iptal edilmediği sorusuna karşılık da önemli bir ismi işaret ederek, “Sordum, iptal edilmesin yanıtı alınca iptal etmedik” dedi.

http://www.diken.com.tr/iddia-ali-demir-onemli-siyasileri-isaret-ettigi-ifadesi-tutanaktan-cikarilip-serbest-birakilmis/


13.5.2019 - RTÜK’ten Gezi Parkı protestolarındaki polis şiddetinin eleştirilmesine üst sınırdan ceza Gazeteci Zafer Arapkirli’nin RS FM’de yayınlanan Seyr-i Sabah programına RTÜK tarafından üst sınırdan ceza verildi. RTÜK’ün CHP’li üyesi İlhan Taşcı’nın aktardığına göre, cezanın gerekçesi “Gezi Parkı protestoları sırasında Abdullah Cömert’in ölümüne neden olan polise verilen cezada indirim uygulanmasının ve Berkin Elvan’ın öldürülmesinin eleştirilmesi.”

https://t24.com.tr/haber/rtuk-ten-gezi-parki-protestolarindaki-polis-siddetinin-elestirilmesine-ust-sinirdan-ceza,821127


13.5.2019 - Nöbet eylemindeki annelere müdahale: 16 gözaltı Abdullah Öcalan'a uygulanan tecridinin kaldırılması talebiyle tutukluların başlatmış olduğu açlık grevleri ve ölüm oruçlarına dikkat çekmek için İstanbul’daki Esenyurt Meydanı’nda günlerdir oturma eylemi yapan tutuklu anneleri ve aileleri, eylemlerini bugün de sürdürdü. Meydanda oturan annelerin etrafını kısa bir süre sonra TOMA ve zırhlı araçlarla saran polis ekipleri, annelerin kimliklerini toplayarak Genel Bilgi Taraması’ndan (GBT) geçirdi. GBT kontrolü sürdüğü esnada hiçbir uyarı yapmadan annalere müdahale eden polisler 16 kişiyi gözaltına aldı.

https://www.artigercek.com/haberler/nobet-eylemindeki-annelere-mudahale-16-gozalti


15.5.2019 - Ölüm orucundaki üç tutuklunun hücresine baskın düzenlendi Kandıra F-1 Cezaevi’nde ölüm orucundaki üç tutuklunun koğuşuna baskın düzenlendi. İnfaz koruma memurları tarafından düzenlenen baskında, tutuklulara ait radyo, mektup ve notlara el konuldu.

http://www.diken.com.tr/olum-orucunda-olan-uc-tutuklunun-hucresine-baskin-duzenlendi/


24.5.2019 - Torun Center’daki iş cinayetinde verilen beraatler istinafta kesinleşti İstanbul Bölge Adliye (İstinaf) Mahkemesi, 2014’te Mecidiyeköy’dekri Torun Center inşaatında 10 kişinin yaşamını yitirdiği asansör kazası davasında yerel mahkemenin dokuz sanığa 60 bin 800’er liralık adli para cezası ve 16 sanığa beraat kararını kesinleştirdi. Torun Center inşaatında, 6 Eylül 2014 günü asansörün içinde bulunan işçilerle birlikte 32’nci kattan zemine çakılması sonucu 10 işçi yaşamını yitirmişti. Yargılamada, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, ikisi Torunlar, dördü asansör firması, üçü iş güvenliği firması personeli olmak üzere toplam dokuz kişiye sekiz yıl dört ay hapis cezası vermiş, ancak ‘iyi hal’ gerekçesiyle bu cezayı her bir sanık için 60 bin 800 lira adli para cezasına çevirmişti. Mahkeme, Torunlar, Geda Majör ve NCA iş güvenliği firmalarının bir kısmı yönetici konumdaki diğer personeliyle ilgili ise beraat kararı vermişti.

http://www.diken.com.tr/torun-centerdaki-is-cinayetinde-verilen-beraatler-istinafta-kesinlesti/


24.5.2019 - ‘Erdoğan’a hakaret’te bugün: Selvi ve Kart’ın karikatürlerini paylaşan işçiye iki yıl hapis Balıkesir’de bir inşaat işçisi, Sefer Selvi’nin Evrensel’de yayınlanan bir karikatürü ve Musa Kart’ın Cumhuriyet gazetesinde yayınlanan bir karikatürünü sosyal medyada paylaştığı için ‘cumhurbaşkanına hakaret’ suçlamasıyla iki yıl iki ay hapis cezasına çarptırıldı. Evrensel’den Erdi Tütmez’in haberine göre Balıkesir’de görülen duruşmada savunmasını yapan Deniz Avcı adlı işçi, karikatürü paylaşmasının üzerinden iki yıl geçtiğini ve karikatürün eleştiriden ibaret olduğunu söyleyerek beraat talep etti.  Avcı, mahkeme başkanının “Erteleme ister misin, pişman mısın” sorusuna “Bu paylaşımlarda suç yok. Pişman değilim. Kimseye hakaret etmedim. Paylaşımlarımda eleştiri vardır. Ortada bir suç yok ve pişman olacağım bir husus da yok” diye yanıt verdi. Avcı’ya verilen iki yıl iki ay hapis cezası ertelenmedi.

http://www.diken.com.tr/erdogana-hakarette-bugun-selvi-ve-kartin-karikaturlerini-paylasan-isciye-iki-yil-hapis/


24.5.2019 - Polis amirinden tutuklu annesine: "Gebersin çocuğun" İzmir Konak Eski Sümerbank önünde açıklama yapmak isteyen tutuklu annelerine polis müdahale etti. Aralarında HDP İzmir İl Eşbaşkanı Besriye Tekgür'ün de olduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı. Müdahale sırasında bir polis amirinin, oğlu açlık grevinde olan anneye, “Gebersin çocuğun bana ne” sözleri kameralara yansıdı.

http://haber.sol.org.tr/turkiye/video-polis-amirinden-tutuklu-annesine-gebersin-cocugun-263473


25.5.2019 - AKP, 15 bin kişinin yaşadığı mahalleyi ‘terör sempatizanlarının yuvası’ ilan etti AKP Maltepe İlçe Başkanlığı tarafından Maltepe ilçe seçim merkezinin taşınması talebiyle hazırlanan dilekçede Gülsuyu Mahallesi için “terör örgütü sempatizanlarının yuvasıdır” ifadelere yer verildi. AKP Maltepe İlçe Başkanı Mehmet Erikçi imzasıyla İlçe Seçim Kurulu’na sunulan dilekçeye mahalle halkı tepki gösterdi. İlçe Seçim Kurulu, ise seçim merkezini taşıdı.

https://t24.com.tr/haber/akp-15-bin-kisinin-yasadigi-mahalleyi-terorist-ilan-etti,823016


Türkiye Gündemi


1.5.2019 - Erdoğan'dan TÜSİAD'la basına kapalı görüşme Erdoğan’ın, Saray’da düzenlenen ‘1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’ temalı yemekli etkinlikten önce patronlarla biraraya geldiği öğrenildi. Edinilen bilgiye göre Erdoğan, 15.30’da Türkiye’nin en büyük patron örgütü Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu üyelerini kabul etti. Süresi açıklanmayan görüşmenin basına kapalı gerçekleştiği belirtildi.

https://gazetemanifesto.com/2019/erdogandan-tusiadla-basina-kapali-gorusme-260838/


2.5.2019 - Babacan: Parti kurmayı arkadaşlarla konuşuyoruz İYİ Parti Milletvekili Prof. Dr. Ümit Özdağ, Ali Babacan ile diyaloglarını aktardı. Sabahattin Önkibar, Babacan'ın açıklamalarını bugünkü köşesine taşıdı. Önkibar'ın aktardığına göre Ali Babacan, parti kurma çalışmalarına başladı. Önkibar'ın Odatv'de yayınlanan yazısından ilgili bölüm şöyle; İYİ Parti Milletvekili Prof. Dr. Ümit Özdağ birkaç gün önce Ankara’da bir hastanede eski Ekonomi Bakanı Ali Babacan’la karşılaşır ve ikili arasında şöyle bir diyalog gelişir: 

- Sayın Babacan, Ahmet Davutoğlu ile beraber misiniz? 

- Sayın Davutoğlu ile insani ilişkim elbette var ama siyasi beraberliğim yok. 

- Yani beraber parti kuracaklar iddiaları yakıştırma? 

- Kesinlikle öyle! - Bunun anlamı, sizin siyasetin tamamen dışında olmanız mı? 

- Hayır değil... Söylemek istediğim; Ahmet Davutoğlu Hocamla siyasette beraber hareket etmediğimdir. 

- Yani siyasi arayış ve çabalarınız var. 

- Var... Arkadaşlarla değerlendirme ve çalışmalarımız devam ediyor. 

- Parti kuracak mısınız? 

- Arkadaşlarla konuşuyoruz.

 - Peki Sayın Cumhurbaşkanı size, gel Ekonomi Bakanı ol, derse? 

- Bunlar faraziye! 

- Varsayalım; “Gel ekonomi yönetimi sende” dese? 

- Kabul etmem. 

- Emin misiniz? 

- Kesinlikle kabul etmem!

https://www.artigercek.com/haberler/babacan-parti-kurmayi-arkadaslarla-konusuyoruz


6.5.2019 - PKK lideri Öcalan: Açlık eylemleri ölüm noktasına gelmesin, Türkiye'nin hassasiyetine önem verilsin facebook twitter linkedin mail icon METİN BOYUTU Aa Aa İmralı'da tutulan PKK lideri Abdullah Öcalan 8 yıl sonra avukatlarıyla bir araya geldi. Görüşme sonrası Öcalan'ın açlık grevinde olanların eylemlerini ölüm noktasına taşımamasını istediği kaydedildi. Avukatlarının 2 Mayıs'ta gerçekleşen görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Öcalan, açlık grevinde olanlardan bu eylemlerini ölüm noktasına taşımamasını talep etti. Ayrıca Suriye'de Türkiye'nin hassasiyetine önem verilmesi gerektiğini belirtti. Öcalan Suriye mesajını, doğrudan çatı yapısını Kürt YPG'nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri isimli gruba gönderdi.

https://tr.euronews.com/2019/05/06/pkk-lideri-ocalan-aclik-eylemleri-olum-noktasina-gelmesin-turkiye-nin-hassasiyetine-onem


6.5.2019 - Nükleer santral temelinde çatlak oluştu, beton tümüyle kırıldı Mersin Akkuyu'da Rus şirket Rosatom tarafından yapımı devam eden nükleer santral inşaatından çatlak haberi geldi. Habertürk'te yer alan habere göre, Rosatom, yaz döneminde 80 metre eninde, 80 metre boyunda yaklaşık 3 metre yüksekliğinde reaktörün oturacağı temeli atmak üzere çalışmalar yaptı. Temel alanı belli büyüklükte parçalara bölündü ve beton döküldü. Ancak, bazı bölümlerde çatlaklar oluştu. İlk çatlak temmuz ayında tespit edildi. Beton konusunda uzmanlardan ve değişik üniversitelerde görev yapan akademisyenlerden danışman kadrosu bulunan TAEK, saha denetimlerinde çatlağı tespit etti ve müdahalede bulundu. Sorunlu beton kırıldı. Yeniden atıldı. İzleyen günlerde, bir kez daha denetimlerde bazı bölümlerde çatlak olduğu saptandı. TAEK, talimat verdi ve çatlak olan bölüm tümüyle kırıldı ve yeniden yapıldı. Bin 200 megavatlık ilk ünitenin, reaktörün oturacağı “baz temel” olarak anılan bölümünde beton işi tümüyle tamamlandı. Şimdi, kota kadar olan bölümün inşaatı devam ediyor.

http://haber.sol.org.tr/turkiye/nukleer-santral-temelinde-catlak-olustu-beton-tumuyle-kirildi-262382


7.5.2019 - Erdoğan’dan TÜSİAD’a: Herkes haddini bilecek AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, YSK’nın istanbul seçimleriyle ilgili kararına karşı tutum takınan TÜSİAD’a “Herkes haddini bilecek” diye tepki gösterdi.   Bazı işadamlarının ‘garip garip’ açıklamalar yaptığını anlatan Erdoğan şöyle devam etti: “Bazı işadamı grupları dün açıklanan bu karardan sonra garip garip açıklamalar yapıyor. Güzel. Bundan sonra da tabiiki bizden bu tavırlarınızla bir normalleşmeyi konuştuğumuz dönemde sizler seçim hukukunun işletildiği yerde böyle bir açıklama yaparsanız bunlar anormalleşmeyi getirir. Yanlış yapıyorsunuz, önce herkes haddini bilecek. Herkes işini yapacak. Bizim de buna göre bakışımız değişecek.” TÜSİAD, Erdoğan’ın tepki gösterdiği açıklamasında şöyle demişti: “31 Mart yerel seçim sonuçları açıklanmadan evvel vurgulamış olduğumuz gibi, kapsamlı bir ekonomik ve demokratik reform gündemine odaklanmamız gereken bu dönemde, seçim ortamına geri dönmek kaygı vericidir.”

http://www.diken.com.tr/erdogandan-tusiada-herkes-haddini-bilecek/


8.5.2019 - Mazbatası iptal edilen Ekrem İmamoğlu'na bir destek de Hacı Sabancı'dan geldi Sosyal medya hesabından İstanbul Boğazı'nın fotoğrafını paylaşan Sabancı, “Her şey çok güzel olacak” yazarak, bu akıma dahil oldu. Densa Holding Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapan Hacı Sabancı, aynı zamanda Marinsa Denizcilik ve Hayat Tekstil şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyesi'dir. Babası Ömer Sabancı'nın 2004-2007 yılları arasında başkanlık yapmış olduğu TÜSİAD'a 2009 yılından beri üye.

https://odatv.com/bir-destek-de-sabancidan-08051946.html


13.5.2019 - İçişleri Bakanlığı: 2018 Kasım itibarıyla 273 bin 447 silah ruhsatı düzenlenmiştir İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun, CHP'li Ömer Fethi Gürer'in silah ruhsatlarıyla ilgili soru önergesine verdiği yanıtta 'güvenlik görevlileri dışındaki kişilere 2018 Kasım itibarıyla 273 bin 447 silah ruhsatı düzenlenmiştir' denildi.

http://haber.sol.org.tr/toplum/icisleri-bakanligi-2018-kasim-itibariyla-273-bin-447-silah-ruhsati-duzenlenmistir-262847


14.5.2019 - Saadet Partisi İstanbul seçimine kendi adayıyla katılacak Saadet Partisi (SP) 23 Haziran’da tekrarlanacak İstanbul seçimine kendi adayıyla katılmaya karar verdi. SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu Twitter adresinden şöyle yazdı: “İlgili kurullarımızla yaptığımız geniş istişareler, kamuoyu eğilimleri ve ülke gerçeklerini göz önünde bulundurarak 23 Haziran 2019 seçimlerine Saadet Partisi olarak Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız Sayın Necdet Gökçınar ile devam etmeye karar vermiş bulunmaktayız.”

http://www.diken.com.tr/saadet-partisi-istanbul-secimine-kendi-adayiyla-katilacak/


15.52019 - TÜSİAD'dan AKP'ye eleştiri TÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu'nun (YİK) açılış konuşmalarında, 31 Mart'ta yapılan oylamanın ardından İstanbul seçimlerinin iptal edilmesinden demokrasi ve hukuk sorunlarına, ekonomik göstergelerdeki bozulmadan dış politikada yaşanan gerilimlere uzanan geniş bir alanda AKP iktidarına eleştiriler yöneltildi. İstanbul seçimlerinin iptal edilmesinin "kaygı verici" olduğunu açıklayan TÜSİAD'a "Haddini bil" yanıtını veren Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çıkışının ertesine rastlayan YİK toplantısında, "insan hakları, demokrasi, laiklik, hukuk devleti" vurgusu yapılan TÜSİAD Tüzüğü hatırlatıldı.  Toplantıda, "Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin oturmadığı" da dile getirildi. "Seçim maratonundan yorgun düştük" diyen Özilhan, İstanbul seçimlerinin iptal edilmesini değerlendirirken, "seçim kanunu uygulamalarındaki aksaklığın seçimlerden sonra değil seçimlerden önce giderilmesinin idarenin sorumluluğunda olduğunu" vurgulayarak iktidarı eleştirdi. Özilhan, "Seçim kanununda ve uygulamadaki aksaklıkların seçimler sonrasında değil öncesinde giderilmesi, idarenin sorumluluğundadır. Seçimlere şaibe düşmemesini sağlayacak olan da budur" dedi.

https://t24.com.tr/haber/tusiad-yik-baskani-ozilhan-istanbul-secimlerinin-iptali-ile-siyasal-gerilimin-devam-edecegi-belli,821374


15.9.2019 - Erdoğan EYT'ye kapıyı kapattı..'Sistemimizi çökertiriz' Emeklilikte yaşa takılanlarla (EYT) ilgili bir düzenleme olup olmayacağının sorulması üzerine Erdoğan "Muhalefet bu konuyu sürekli gündemde tutsa da, bizim gündemimizde yok. Aksi halde sistemimizi çökertiriz. Biz seçim alacağız diye, popülist politika yapmayacağız. Muhalefetin sırtında yumurta küfesi yok. Olmayacak şeyleri söz veriyorlar. Biz böyle yapamayız" dedi. Toplantıda, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk da, EYT'li bir milyon 300 bin kişi olduğunu, bu kişilerin emekli edilmesi durumunda ileride hazineye 60 milyar lira yük getireceği bilgisini verdi.

https://www.memurlar.net/haber/829917/erdogan-eyt-ye-kapiyi-kapatti-sistemimizi-cokertiriz.html


16.5.2019 - Öcalan'a avukatlarıyla görüş yasağı kalktı Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, PKK lideri Abdullah Öcalan'ın avukatlarına yönelik kısıtlamanın kaldırıldığını duyurdu. Bakan Gül, "Daha önce verilen kısıtlama kararları söz konusuydu. Görüşme yasağına ilişkin bu kararlar kaldırıldı ve görüşme imkanı getirildi. Mahkumların avukatları ile görüşme hakkı var" dedi.  Öcalan'ın avukatları 2011'den bu yana ilk kez 2 Mayıs'ta bir görüşme gerçekleştirmişti.

https://www.dw.com/tr/%C3%B6calana-avukatlar%C4%B1yla-g%C3%B6r%C3%BC%C5%9F-yasa%C4%9F%C4%B1-kalkt%C4%B1/a-48765711


16.5.2019 - Erdoğan’dan Özilhan’a: Gerekirse sizi teşhir ederim Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, TÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Başkanı Tuncay Özilhan’ın dünkü eleştirilerine yanıt verirken “Sizin 17 yıl önceki durumunuzu da biliyorum, bugünkü durumunuzu da biliyorum. Gerekirse bunu teşhir de ederim. İçeriden saldıranlara hesabını sorarız” dedi.

http://www.diken.com.tr/erdogandan-tusiada-gerekirse-sizi-teshir-ederim/


17.5.2019 - Çorlu'da çocuklarını kaybeden ailelere bunları söylediler: "Gençsiniz bir daha yaparsınız" Çorlu tren kazasında yakınlarını kaybeden aileler Sirkeci Tren Garı'nda basın açıklaması yaptı. Cumhuriyet'ten Zehra Özdilek'in haberine göre, kazada anne ve babasını kaybeden İsmail Kartal, "Yetkililer geldi çocuğu kaybeden ailelere ne dedi biliyor musunuz, 'daha gençsiniz çocuk yaparsınız... Vicdanınız bu kadar mı?" diye konuştu.

http://haber.sol.org.tr/turkiye/corluda-cocuklarini-kaybeden-ailelere-bunlari-soylediler-gencsiniz-bir-daha-yaparsiniz


22.5.2019 - Erdoğan "açıklarım" demişti... Albayrak'ın gazetesi açıkladı TÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, Yüksek Seçim Kurulu’nun İstanbul’daki seçimleri yenileme kararının ardından eleştirilerde bulunmuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise Özilhan’ı hedef almış, iktidara geldikleri günden bugüne TÜSİAD’da olan değişimi açıklamaktan bahsedip “sizi teşhir ederim” demişti. Erdoğan, tartışmanın ardından bir açıklama yapmadı. Ancak, Erdoğan’ın damadı, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a yakınlığıyla bilinen Sabah gazetesinin yazarı Dilek Güngör, rakamları açıkladı. Güngör, “17 yıl önceki TÜSİAD!” başlıklı yazısında şu ifadeleri kullandı:  “Borsa İstanbul'da ufak bir araştırmayla, bugünün ateşli demokrasi havarilerinin ekonomik anlamda nereden nereye geldiği ortaya çıkıyor. Misal, TÜSİAD'ın hakim sınıfında yer alan Koç Holding'e bakın... Holdingin aktif büyüklüğü 2002'den 2018'e kadar yüzde 18.300 artmış. Sabancı'da bu oran yüzde 25.000. Başkan Erdoğan'ın hedefindeki Tuncay Özilhan'ın şirketlerinde ne derseniz? Anadolu Holding'in 2002'de 89 milyon TL olan aktifi bugün 47.5 milyar TL'ye çıkmış durumda.  Anadolu Efes'in de ondan farkı yok. Onun da aktifleri 17 yılda yüzde 7.300 artmış durumda... Eczacıbaşı Holding'in aktifi yüzde 3.400, Boyner'in ise yüzde 3.000 yükselmiş.” Sabah yazarı Güngör yazısını şöyle sürdürdü: “Hani, Türkiye'de ekonomik gidişatı sık sık eleştirip, endişeleniyorlar ya... Valla şirketlerinin satışlarına baktığınızda da gözleriniz yerinden fırlıyor. Hiç öyle eleştirdikleri gibi bir ekonomik tablo olmadığını görüyorsunuz. Bakın, Koç Holding'in satışları 2002'de 3 milyonmuş... 142 milyara çıkmış. Yüzde 454.163 artış yaşanmış. Doğan Holding'in satışları yüzde 31.575, Anadolu Efes'in yüzde 6.000, Boyner'in yüzde 3.630 artmış. Bunlar sadece borsada görünenler... Hepsinin 1'e aldıkları malı 100'e satmalarını, ceplerine giren paradan sağladıkları rantı, yurtdışına çıkardıkları cukkaları uzun uzun anlatıp da kafanızı ütülemeyeyim.

https://odatv.com/albayrakin-gazetesi-acikladi-22051925.html


24.5.2019 - Atatürkçü Düşünce Derneği, 'Dersim' isminin iptal edilmesi için mahkemeye gitti Atatürkçü Düşünce Derneği, Tunceli Belediye Meclisi'nin belediye tabelalarında 'Dersim' ibaresinin yazılması kararının iptal edilmesi talebiyle mahkemeye başvurdu.  ADD Genel Başkanı Hüseyin Emre Altınışık, talebi içeren dilekçeyi Erzurum Bölge İdare Mahkemesi'ne gönderilmek üzere Ankara İdare Mahkemesi'ne sundu. Altınışık, başvuru sonrası yaptığı açıklamada il isimlerinin yasayla değiştirilebileceğini ve alınan bu kararın yasa tanımazlık olduğunu söyledi.

https://www.artigercek.com/haberler/ataturkcu-dusunce-dernegi-dersim-isminin-iptal-edilmesi-icin-mahkemeye-gitti?fbclid=IwAR2sz4q3730H-tZRVPUL2k-lTbKF4v-PZmJHWoa6zTERL_iScPhIMnnHRrI


24.5.2019 - Erdoğan'dan iş bulamadığını söyleyen kadına: "Kocan ne yapıyor?" Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Eyüpsultan'daki Hacı Osman Torun Camisi'nin açılışından sonra kendisine seslenen ve iki üniversite bitirdiği halde işsiz olduğunu söyleyen EYT mağduru bir kadına "Kocan ne yapıyor?" diye sordu. Kadının "Şu anda işi var çalışıyor" cevabı üzerine ise Erdoğan "Gördün mü?" dedi.

https://tr.sputniknews.com/turkiye/201905241039149418-erdogandan-is-bulamadigini-soyleyen-kadina-kocan-ne-yapiyor/


24.5.2019 - HDP Milletvekili açıkladı: AKP ile görüşüyoruz AKP’nin seçim öncesi terör üzerinde suçladığı HDP ile görüştüğü ortaya çıktı. TV5’te Mustafa Yılmaz’ın sunduğu ‘Kulis Ankara’ programına konuk olan HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, AKP ile görüştüklerini açıkladı. HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu  sorunların çözülmesi noktasında birçok birimde görüştüklerini vurguladı. İlgili kişilerin iktidar partisiyle temaslarını sürdürdüğünü dile getiren Kenanoğlu, “Bir pazarlıktan bahsetmiyoruz, ama sorunların çözülmesi konusunda bir görüşme. Yani partimizin çeşitli organlarından çeşitli arkadaşlarımız, bu konularla ilgili görüşüyorlar” dedi.

https://odatv.com/akp-ile-gorusuyoruz-24051951.html


25.4.2019 - TKP'den 'Komünist Başkan'a Dersim eleştirisi Dersim Belediye Meclisi’nin ile ait tabelalarda yazan Tunceli adının Dersim olarak değiştirilmesi yönündeki kararı Türkiye Komünist Partisi (TKP) tarafından ‘yersiz’ bulundu. Belediye Meclisi’nde alınan karar onay için Valiliğe gönderilmiş ancak mahkeme kararı ile yürütme durdurulmuştu. Tartışma sürerken ‘Komünist Başkan’ Fatih Mehmet Maçoğlu’nun partisi TKP bir açıklama yaptı. Açıklamada tabela değişikliği önerisi ‘yersiz’ bulundu: Ovacık Belediye Başkanlığı dönemindeki belediyecilik anlayışı ile kamuoyunda büyük bir beğeni toplayan Fatih Maçoğlu’nun 31 Mart seçimlerinde geniş bir siyasi ittifakın temsilcisi olarak Türkiye Komünist Partisi’nden belediye başkan adayı olduğu bilinmektedir. Söz konusu ittifak, neredeyse insanların tamamının kendisini Dersimli olarak adlandırdığı bir kentte halkın çıkarları doğrultusunda bir yerel yönetim pratiği yaratmak için görev üstlenmiştir. Tüm kaynakları tüketip, ciddi bir borç yükü bırakan kayyumdan devralınan bir belediyede bu görev için tek bir saati bile en iyi şekilde değerlendirmek gerekiyorken Türkiye Komünist Partisi açısından tabelanın değiştirilmesinin gündeme gelmesi yersiz olmuştur. Türkiye Komünist Partisi için Dersim’de gerçekleştirilmeye çalışılan belediyecilik deneyimini değerli ve önemli kılan ve kılacak olan para babalarının değil emekçilerin çıkarlarını gözeten, tüm Türkiye’de halkçı bir belediyeciliğin mümkün olduğuna dair umudu büyüten, emekçileri birleştiren adımlar atılmasıdır. TKP’nin ilgilendiği budur.

https://www.gazeteduvar.com.tr/politika/2019/05/25/tkpden-komunist-baskana-dersim-elestirisi/


27.5.2019 - Kılıçdaroğlu’ndan HDP’ye anadil ve eşit yurttaşlık mesajları: Ama silah kalkmalı Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın haberine göre Kılıçdaroğlu iftar sonrası soruları yanıtlarken, ‘İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Kürtçe eğitim veren bir kursunun bulunmadığı’nın belirtilmesi üzerine şunları söyledi: “Bu işin muhattabı Ekrem İmamoğlu’dur. Kurs açabilir, talep varsa açması da lazım. Bütün yurttaşlarımızın kendi dillerini öğrenmeleri ve yazabilmeleri haklı bir taleptir. Ama anadille ilgili taleplerde, parlamentoda görüşülmesi ve orada bir uzlaşma sağlanması gerekiyor.” Kılıçdaroğlu, CHP’nin Türkiye’nin beş temel sorunu olarak sıraladığı başlıklardan birinin ‘toplumsal barış’ olduğunu ifade ederken şöyle konuştu: “Sosyal demokrat bir partiyiz ve Cumhuriyetçiyiz. Cumhuriyetin temeli eşit yurttaşlıktır. Ama bu lafla olmuyor. Eşit yurttaşlık somut, objektif imkânlarla donatılmalıdır. Bu, insanların kendi kimlikleri ile kendilerini ifade edebileceği siyasal ve toplumsal ortamı yaratarak çözülür. Eşit yurttaşlık böyle olur. Ama bütün bunların olabilmesi için güven ortamı sağlanması ve bir an önce silahın ortadan kalkması gerekiyor. Silahla hiçbir şey elde edilemez. Yaşanan terör ve şiddet bölgeyi, bölge insanını tahrip ediyor. Bir an önce çözüme kavuşmalı.”

http://www.diken.com.tr/kilicdaroglundan-hdpye-anadil-ve-esit-yurttaslik-mesajlari-ama-silah-kalkmali/


27.5.2019 - Ekrem İmamoğlu'ndan Selahattin Demirtaş çıkışı Canlı yayında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ekrem İmamoğlu, Demirtaş sorusuna, 'Ülkenin ihtiyaç duyduğu bir dille süreç yönetti. Takdir ettim' yanıtı verdi. Gazeteci Deniz Zeyrek'in, "HDP seçmenleriyle temas halindeyim. Şunu duydum, 'Kararımda etkili olan şey Demirtaş'ın attığı tweet.' Siz de Demirtaş ile ilgili açıklama yapmıştınız. O da karşılık bulmuş. Bu konudaki duruşunuzda değişiklik var mı?" sorusunu yanıtlayan Ekrem İmamoğlu, "Bir düşüncesini güne, zamana, oya göre evirecek çevirecek bir insan değilim. Olmayacağım. Habertürk kayıtlarına geçsin. Siyasi ömrüm, ömrüm ne kadar olursa. Demirtaş'ı yakınen takip etmiş birisiyim. Tanışmadık, keşke tanışsaydım. Ülkenin ihtiyaç duyduğu bir dille süreç yönetti. Takdir ettim. Bu yöntemini, bu siyaset anlayışını 'beğeniyorum' dedim. O dönemini, anlayışını beğenen birisiyim. Keşke o dil siyasi alanda herkesin söylemi olsa. Ancak bazı konular var gazetecilerden açılıp dava konuları oluyor. Fikir suçu olmayan bir Türkiye istiyorum. Özgürlüklerin kanun temelinde sağlıklı işlendiği bir Türkiye istiyorum. Siyasi iradenin konuştuğu, yargının iki gün sonra karar değiştirdiğ bir ülke istemiyorum."

https://www.artigercek.com/haberler/ekrem-imamoglu-ndan-selahattin-demirtas-cikisi


28.5.2019 - İmamoğlu'ndan TKP’ye teşekkür İmamoğlu TKP’ye şükran İmamoğlu katıldığı bir televizyon programında, 24 Haizran’daki seçimlere katılmayacağını söyleyen TKP’ye teşekkür etti. TKP’nin bu tavrı İmamoğluna gizli destek olarak yorumlanmıştı

https://www.youtube.com/watch?v=XvgT2Si8e8E&feature=youtu.be&t=5067

 

Kürdistan’da Sömürgecilik ve Direniş 


2.5.2019 - Şırnak'ta, iki kardeşi ezen panzer sürücüsü polis, yeniden göreve başladı Şırnak’ın Silopi ilçesinde 3 Mayıs 2017 tarihinde evlerine giren panzerin altında ezilerek can veren Muhammed ve Furkan Yıldırım kardeşlerin ölümüne neden olan zırhlı araç sürücüsü polis Ö.Y. ve onu görevlendiren amiri M.M. hakkında açılan davanın 8. duruşması Cizre 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Avukatlar, sanık polisleri ‘alt düzeyde tali kusurlu’ gösteren rapora tepki göstererek, “Araç mı cezalandırılacak” diye sordu. Sanık polis Ö.Y. de, yeniden göreve başladığını söyledi. Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre duruşmada ilk olarak söz verilen sanık polis Ö.Y. olayda herhangi bir kusurunun bulunmadığını ileri sürdü. Daha sonra konuşan sanık polis M.M. ise, daha önceki ifadelerinde dile getirdiği gibi üst makamlardan aldığı talimatı yerine getirdiğini vurguladı.

https://t24.com.tr/haber/sirnak-ta-iki-kardesi-ezen-panzer-surucusu-polis-yeniden-goreve-basladi,819344


15.5.2019 - Sakine Cansız dosyası yeniden açılıyor: MİT'in rolü soruşturulacak Fransa'da 2013 yılında öldürülen PKK'li Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez'le ilgili yeniden inceleme başlatılıyor. Ölen isimlerin ailelerinin talebi üzerine, işlenen cinayetlerde Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) rolünün olup olmadığı incelenecek.  Tutuklu tek katil zanlısı Ömer Güney, dava başlamadan birkaç hafta önce 2016 sonunda cezaevinde şüpheli bir şekilde ölmüş ve hakkındaki dava da fiilen düşmüştü.

http://haber.sol.org.tr/dunya/sakine-cansiz-dosyasi-yeniden-aciliyor-mitin-rolu-sorusturulacak-262949


17.5.2019 - İHD Diyarbakır'daki Cenazelere Basarak Fotoğraf Çeken Askerler Hakkında Suç Duyurusu İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi, Dersim’de çıkan çatışmalarda yaşamını yitiren HPG’lilerin cenazelerine basarak fotoğraf çektiren askerler ve çekilen fotoğrafları sosyal medya hesaplarında paylaşanlar hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. İHD Diyarbakır Şube Sekreteri Yüksel Aslan Acer’in imzasıyla yapılan suç duyurusunda, cenazelere basan kolluk görevlileri ve MHP Eskişehir İl yöneticisi S.Ş. hakkında soruşturma açılması talebinde bulunuldu.

http://web.archive.org/save/https://www.jiyanhaber.net/aileler-imraliya-gitmek-icin-basvuru-yapti-2/


17.5.2019 - Lice'de kayyum belediyeyi 7 milyon 536 bin TL ve sıfır borçla aldı, 3 milyon borçla devretti Diyarbakır’da yeni seçilen Lice Belediyesi, kayyumun icraatlarını ve borç dökümünü hizmet binasına astı. Buna göre; kayyum 7 milyon 536 bin TL ve sıfır borçla aldığı belediyeyi 3 milyon 586 bin TL borçla devretti.

https://www.evrensel.net/haber/379635/licede-kayyum-belediyeyi-sifir-borcla-aldi-3-milyon-borcla-devretti


24.5.2019 - Mahkemeden Dersim Belediyesi tabelası kararına durdurma Erzincan İdare Mahkemesi, Dersim Belediye Meclisi’nin 7 Mayıs’ta belediye binasına Dersim Belediyesi tabelası asılması yönündeki kararının yürütmesini durdurdu. 31 Mart yerel seçimlerinde Türkiye Komünist Partisi’nden aday olup seçilen belediye başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu’nun başkanlığında toplanan belediye meclisi, hizmet binasına Dersim Belediyesi tabelasının asılması kararı vermişti. Meclis kararının Tunceli Valiliği’ne gelmesi üzerine aynı gün Valilik, sözkonusu kararın hukuka ve yasal mevzuata aykırı olduğu gerekçesiyle Erzincan İdare Mahkemesi’ne gönderilmesi için Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurmuştu.

http://haber.sol.org.tr/turkiye/mahkemeden-dersim-belediyesi-tabelasi-kararina-durdurma-263492


26.5.2019 - Van'da daha fazla sömürü için 50 tekstil fabrikası kurulacak Van'da, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) tarafından Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında hazırlanan, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca desteklenen "Tekstil ve Hazır Giyim Organize Sanayi Bölgesi" projesinde imar çalışmalarına başlandı. Van'da Van-Hakkari kara yolunda 300 dönüm alana kurulan Tekstilkent'te doluluk oranı yüzde 100'e ulaştı. Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray: "Bir Uzak Doğu gerçeği var, bununla rekabet edebilmek tamamen maliyete bağlı. Tekstil, emek yoğun bir sektör. Bu anlamda 6. bölge teşvikleri yatırımcılara can suyu oldu. Maliyetleri düşürmek için firmalardan bölgemize yoğun ilgi var. Önümüzdeki yıllarda bu talebin artacağına inanıyorum. Ülkemizin dövizle ilgili yaşadığı gelişmeler ekonomide negatif görünse de ihracat yapan firmalar için pozitif. Bunun başında tekstil geliyor. Bütün piyasalarda yaşanan durgunluğa rağmen Tekstilkent'te yoğunluk devam ediyor. Bunun bölgemize fayda sağlayacağına inanıyorum."

https://www.dunya.com/ekonomi/vanda-50-tekstil-fabrikasi-kurulacak-haberi-446060


29.5.2019 - TOHAV raporundan: İşkence doktor yanında sürdü Toplum ve Hukuk Araştırmaları Vakfı (TOHAV), Urfa’nın Halfeti ilçesinde gözaltına alınanların işkence gördüğü iddialarıyla ilgili rapor hazırladı. Avukatlar, gözaltındaki müvekkillerinin devam eden işkence ve tehdit nedeni ile baskı altında ifade vermek zorunda bırakıldığını belirtmiştir. Müvekkillerinin maruz kaldıkları işkenceyi ifade ettiklerinde, kolluk görevlileri tarafından daha fazlasını yapmakla tehdit edildiğini ve hatta işkenceye uğradığını belirten bazı mağdurlara bu sebeple yeniden işkence yapıldığını beyan etmişlerdir. Avukatlık görevini ifa etmeleri sebebi ile risk altında olduklarını, kolluk görevlileri tarafından gözaltına alınmak ile tehdit edildiklerini ayrıca tarafımızla paylaşmıştır. Sağlık raporu için götürüldükleri hastanede hekim-hasta mahremiyetinin sağlanmadığı ve polis refakatinde muayene yapıldığını, işkence izlerinin sağlık raporuna yazılmadığını, serbest kaldıktan sonra da sağlık raporu almak için ildeki hastanelere gittiklerinde doktorların rapor vermekten çekindiklerini, bu nedenle başka illere gidip sağlık raporu almak zorunda kaldıklarını tarafımıza iletmişlerdir. 65 yaşında duymada ve kendini ifade etmekte güçlük çeken erkek bir şahıs ile yapılan görüşmede; şahsın yüzünde ve kafasında dikiş izlerinin olduğu, sol yanak ve sağ göz altında morluk bulunduğu, kişinin tedirgin olduğu, gömleğinin parçalanmış olduğu ve üzerinde kurumuş geniş kan lekelerinin olduğu, tek başına ayağa kalkmada ve yürümekte zorluk çektiği gözlemlenmiştir. Kişi gözaltına alındığı sırada yere yatırılarak darp edildiğini, tekmelendiğini, kurşun sesleri duyduğunu, kendilerine hakaret edildiğini, uğradığı işkenceden dolayı tüm vücudunun ağrı içinde olduğunu, yine getirildiği karakolda işkencenin saatlerce sürmüş olduğunu ifade etmiştir.   Yapılan bir diğer görüşmede, görüşme odasına gelen şahıs ilk anda can güvenliğinin bulunmadığını ve korktuğunu ifade etmiştir. Gözaltında tutulduğu üçüncü günde tüm vücudu çıplak şekilde cinsel organına elektrik verildiğini, toplamda üç kez çıplak halde iken cinsel organına elektrik verildiğini, sırt üstü yatırılarak cinsel organına basıldığını ifade etmiştir. Kişinin yüzünde morluklar ve burun bölgesi ve kemiğinde şişlik gözlemlenmiştir. Bir diğer kadın ile yapılan görüşmede, silah seslerinin duyulmasının ardından evlerine baskın yapıldığını, evdeki herkesin yüzüstü yere yatırıldığını ve bu şekilde iken aynı aileden bir kısım kişinin orada 5 saat boyunca işkenceye uğradığını ifade etti. Bir kişiye 3-4 kişinin aynı anda vurduğunu, ardından ambulansın geldiğini ve bunun üzerine başını kaldırdığında eşini ve ailesindeki diğer erkekleri kanlar içinde tanınamaz halde gördüğünü anlattı. Yakını ile birlikte götürüldüğü Birecik’teki hastanede de bir saat boyunca yanında yakınının dövüldüğünü, polislerin doktorlara rağmen işkenceye devam ettiğini ve hiç kimsenin itiraz etmediğini ifade etti. Fiziksel ve psikolojik şiddete uğradığı, TEM şubeye getirildikten sonra ayaklarına elektrik verildiğini söyleyen görüşmeci kadın, gözleri ve elleri bağlanarak üst kata götürüldüğünü, polisin burada kendisine işkence gören diğer kişilerin bağırış ve inleyişlerini dinlettiklerini, 2 kişiye işkence uyguladığına şahit olduğunu, inleyen kişiler arasında ailesinden kişilerin de olduğunu seslerden anladığını, polis tarafından yakınının adı verilerek “biz …. ya ne yaptık biliyor musun? Her şeyi yaptık, sadece tecavüz etmedik” dediğini, avukatları ile görüştürülmediğini belirtmiştir.” 

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/05/29/tohav-raporundan-iskence-doktor-yaninda-surdu/


Halk İçin Ekonomi


5.5.2019 - 3 milyona yakın genç ne okuyor ne de çalışıyor İşsizlik, geçen günlerde yüzde 14.7 ile son on yılın rekorunu kırdı. 15-24 yaş arasındaki gençlerde ise bu yüzde 26.7’ye kadar tırmanıyor. Ne eğitimde, ne de bir işte çalışan 15-24 yaş arası gençlerin oranı ise yüzde 25.5 olarak hesaplandı. Birgün'den Meral Danyıldız'ın haberine göre; 15-24 yaş arasında 12 milyon 725 bin kişi bulunuyor. Bu nüfusun 5 milyon 62 bini eğitimde, 2 milyon 366 bini istihdamda, 2 milyon 976 bini ise ne eğitimde ne de istihdamda yer alıyor. Liselerdeki okullaşma oranlarına bakıldığında ise zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılmasına rağmen neredeyse her beş gençten birinin liseye gitmediği hesaplandı. Çocukların ne eğitim ne de istihdamda herhangi bir şekilde yer almaması ise eğitimciler açısından merak konusu. 

http://haber.sol.org.tr/turkiye/3-milyona-yakin-genc-ne-okuyor-ne-de-calisiyor-262338


8.5.2019 - İşte emekli aylığı gerçeği: 5.5 milyon emeklinin aylığı asgari ücretin altında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Az sayıdaki istisna haricinde asgari ücretin altında emekli maaşı alan bulunmuyor” şeklindeki sözleri ile Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın “En düşük SSK emekli aylığı 1570, memur emekli aylığı 1978 lira” şeklindeki açıklamasını Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) verileri yalanlıyor. Ağbal’ın açıkladığı en düşük emekli aylığı ile gerçek rakam arasında en az 870 lira fark bulunuyor. Türkiye’de 127 bin 540 emekli 700 liranın, 2 milyon 792 bin 786 emekli de “en düşük” denilen bin 570 liranın altında aylık alıyor. Türkiye’de 8 milyon 376 bin 368 yaşlılık, 2 milyon 888 bin 868 de diğer nedenlerden olmak üzere, 11 milyon 265 bin 236 emekli aylığı ödemesi yapılıyor.

https://www.birgun.net/haber-detay/iste-emekli-ayligi-gercegi-5-5-milyon-emeklinin-ayligi-asgari-ucretin-altinda-218794.html


9.5.2019 - Açlık sınırı asgari ücreti geçti: Dört kişilik ailenin açlık sınırı 2047 liraya yükseldi DİSK'e bağlı Birleşik Metal İş Sendikasının araştırma merkezi BİSAM, 2019 Nisan ayı açlık ve yoksulluk sınırı dönem raporunu açıkladı. Rapora göre dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 2047 liraya, yoksulluk sınırı 7080 liraya yükseldi.

http://haber.sol.org.tr/emek-sermaye/aclik-siniri-asgari-ucreti-gecti-dort-kisilik-ailenin-aclik-siniri-2047-liraya-yukseldi


10.5.2019 - Koç'un keyfi yine yerinde… Koç Holding, 2019 yılının ilk çeyreğinde konsolide bazda toplam 34,3 milyar TL gelir elde ederken, 779 milyon TL ana ortaklık payı net dönem karı açıkladı.  Nisan ayında enflasyon oranı yüzde 19,50 olarak açıklanırken, açıklanan verilere göre yıllık bazda en fazla artış yüzde 32 ile gıda fiyatlarında yaşandı.

http://haber.sol.org.tr/turkiye/kocun-keyfi-yine-yerinde-262674


14.5.2019 - Tarım ÜFE’si tarihi zirveyi gördü, üreticilerin maliyeti yüzde 31 arttı Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre ÜFE nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 1,09, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 14,44, ve 12 aylık ortalamalara göre yüzde 18,12 arttı. Bu da son bir yılda çiftçilerin üretim maliyetinin yüzde 30,75 arttığı anlamına geliyor.

http://www.diken.com.tr/tarim-ufesi-tarihi-zirveyi-gordu-ureticilerin-maliyeti-yuzde-31-artti/


15.5.2019 - 1 milyon 376 bin kişi daha işsiz TÜİK'in açıkladığı Şubat ayı işsizlik verilerine göre ülke genelinde işsizlik oranı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4,1'lik artışla yüzde 14,7'ye, genç nüfusta ise yüzde 7,1'lik artışla yüzde 26,1'e yükseldi. TÜİK verilerine göre Şubat döneminde işgücüne katılma oranı yüzde 52,5, kayıt dışı çalışanların oranı ise yüzde 33,5 olarak gerçekleşti. Şubat döneminde en fazla istihdam yüzde 57,7 ile hizmet sektöründe gerçekleşirken istihdam edilenlerin yüzde 19,7'si sanayi, yüzde 17,1'i tarım ve yüzde 5,4'ü inşaat sektöründe yer aldı.

https://www.dw.com/tr/1-milyon-376-bin-ki%C5%9Fi-daha-i%C5%9Fsiz/a-48741597


16.5.2019 - Türkiye’nin genç nüfus oranı 60 yılda yüzde 15.8’den yüzde 11.1’e gerileyecek Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’ne (ADNKS) göre Türkiye toplam nüfusu 2018 yılı sonu itibariyle 82 milyon 3 bin 882 iken 15-24 yaş grubundaki genç nüfus 12 milyon 971 bin 396.  Genç nüfusun, yüzde 51.2’sini erkek nüfus, yüzde 48.8’ini ise kadın nüfus oluşturdu. 2018 sonu itibariyle genç nüfus oranının en yüksek olduğu il, yüzde 25.4 ile Hakkari. Bu ili, yüzde 23.5 ile Şırnak ve yüzde 22.7 ile Siirt izledi. Genç nüfus oranının en düşük olduğu iller ise sırasıyla yüzde 12.8 ile Muğla, yüzde 13 ile Balıkesir ve yüzde 13.5 ile İzmir.  Türkiye’de 2016/17 öğretim yılında yüzde 41.7 olan yükseköğretim net okullaşma oranı, 2017/18 öğretim yılında yüzde 45.6’ya yükseldi. Yükseköğretim net okullaşma oranı cinsiyete göre incelendiğinde erkeklerde bu oran yüzde 39.6’dan yüzde 44’e yükselirken kadınlarda yüzde 43.9’dan yüzde 47.4’e çıktı.

http://www.diken.com.tr/turkiyenin-genc-nufus-orani-60-yilda-yuzde-15-8den-yuzde-11-1e-gerileyecek/


17.5.2019 - Halk krizle mücadele ederken bahçeye 10 milyon 114 bin TL harcandı Halk krizle mücadele etmeye çalışırken, Hazine ve Maliye Bakanlığı, bahçe düzenlemesi için 10 milyon liradan fazla para harcadı. Sözcü gazetesinden Çiğdem Toker, konuyu köşesine taşırken, bahçe harcamalarının merkezinde Erdoğan'ın durduğuna işaret etti.

http://haber.sol.org.tr/turkiye/halk-krizle-mucadele-ederken-bahceye-10-milyon-114-bin-tl-harcandi-263023


18.5.2019 - AKP’li belediyeden 8.6 milyon liralık çiçek alımı Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde AKP’li belediyenin 2018 yılında 8.6 milyon liralık çiçek aldığı ortaya çıktı.  2018 yılı kesin bütçe görüşmelerinde tartışma yaratan harcama için CHP Gurup Başkan Vekili Hasan Bayrak, “En çok üzerinde durduğumuz konu Kartepe Belediyesi’nin bir yıl içerisinde 8.677.734,70 TL’lik çiçeği ne yaptığı, nerelere gönderdiğidir” dedi. 

http://www.diken.com.tr/akpli-belediyeden-8-6-milyon-liralik-cicek-alimi/


21.5.2019 - İngiltere’de açlık krizi: On binlerce aile gıdaya ulaşamıyor İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch-HRW) tarafından dün yayımlanan bir rapor, İngiltere’de on binlerce ailenin “açlık krizi” yaşadığını ortaya koydu. Raporda hükümetin sosyal yardım harcamalarında gittiği kesintilerin bu krize yol açtığı belirtildi.  Çok sayıda çocuklu ailenin beslenebilmek için yardım kuruluşlarının desteğine muhtaç olmalarını ayrıntılarıyla ele alan raporda, özellikle bekar annelerin çocuklarını beslemek için çok daha büyük zorluklarla mücadele ettiklerine yer verildi. Raporda 2010-2018 arasında sosyal yardımların yüzde 44 oranında düştüğü belirtildi. Ocak ayında yapılan bir araştırmada da İngiltere’de 14,5 milyon kişinin yoksulluk sınırının altında yaşadığı bildirilmişti.

http://haber.sol.org.tr/dunya/ingilterede-aclik-krizi-binlerce-aile-gidaya-ulasamiyor-263289

21.5.2019 - Türkiye sermayeye rant aktarma projelerinde Avrupa birincisi oldu AKP iktidarları döneminde hız kazanan ve dövize endeksli yolcu, hasta, araç-geçiş garantileri ile yandaş müteahhitleri fonlama aracına dönüşen Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) projelerinde Türkiye, Avrupa’nın ilk sırasına yerleşti. KÖİ modelinin mucidi olan İngiltere bile Türkiye’nin gerisinde kaldı. İngiltere’nin 1990’larda uygulamaya koyduğu modeli yarattığı borç krizi nedeniyle terk etmekte olduğu biliniyor. Birgün’den Nurcan Gökdemir’in haberine göre, yeni hükümet modeli ile Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nın yetkisine bırakılan KÖİ projeleri ile ilgili 2018 yılı raporu açıklandı. “Geleceğe dönük özelleştirme” diye isimlendirilen KÖİ projeleri, Türkiye’de özelleştirmeler gibi AKP iktidarları döneminde hız kazandı. Büyük bütçe kaynakları kullanılarak ve borçlanmaya gidilerek bu projeler hükümete yakın müteahhitlere verildi. Bir bölümü dövize endeksli yolcu, hasta, araç geçiş garantileri ile KÖİ modeli, kamuyu zarara sokma pahasına rant aktarım aracı oldu. Önceki yıl 225 olan proje sayısı 2018’de 242’ye çıktı. Toplam yatırım tutarı bir yılda 61,7 milyar dolardan 63,8 milyar ABD dolarına, sözleşme değeri ise 135 milyar dolardan 140 milyar ABD dolarına çıktı.  2017 yılında yatırım değeri sıralamasında ikinci sırada bulunan Türkiye, geçen yıl bunda da birinci oldu. 2014 ve 2018 yılları arasında Türkiye, Avrupa’da 22,76 milyar avro ile yatırım değeriyle en büyük KÖİ pazarına sahip oldu. Birleşik Krallık ise toplam yatırım değeri bakımından 15,08 milyar avro ile Türkiye’nin gerisinde kaldı.

http://haber.sol.org.tr/turkiye/turkiye-sermayeye-rant-aktarma-projelerinde-avrupa-birincisi-oldu-263265

25.5.2019 - Ekonomi bürokrasisine göre Albayrak’ın ‘İVME’ paketi ‘zamansız ve gereksiz’ DW Türkçe’den Aslı Işık’ın haberine göre, Cumhurbaşkanlığı’na bağlı Strateji ve Bütçe Başkanlığı bürokratları, yeni kredi paketini televizyondan öğrendiklerini söyledi. Habere göre, kendilerine danışılmadığını vurgulayan bürokratlar, önceliğin kamu bankaları eliyle, kredi genişlemesi olmaması gerektiğini savundu. Bürokratlar, kamu bankaları eliyle verilen ve geri dönmeyen kredilerin takibine öncelik vermek gerektiğini belirtti. Bürokratlar, bu tür genişlemeci harcama kalemleri yerine yapısal reformların bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini dile getirdi. Yetkililer ayrıca seçimin tekrarının büyük bir ‘zaman maliyeti’ yarattığını söyledi.   Bir Merkez Bankası yetkilisi ise, paketin ‘konjonktür nedeniyle kötü karşılandığını’ belirterek, ‘zamanlama açısından herkesin daha farklı paket beklediği bir dönemde olunduğunu’ vurguladı.

http://www.diken.com.tr/ekonomi-burokrasisine-gore-albayrakin-ivme-paketi-zamansiz-ve-gereksiz/

28.5.2019 - Et ve süt ürünleri yüzde 20 zamlandı! Süt ve süt ürünleri ile bazı kırmızı et ürünlerine yüzde 10 ila yüzde 25 arasında zam geldi. 1 Mayıs’tan itibaren çeşitli kutu sütlere gelen zammı, 14-16 Mayıs tarihlerinde devam eden zamlar izledi. Son olarak zamlanmayan bazı süt, peynir ve yoğurt markaları da 23 Mayıs’ta zamlandı. Süt ve süt ürünlerindeki fiyat artışlarını da sucuk, sosis ve salam gibi kırmızı et ürünleri takip etti. İstanbul Gıda Toptancı Tüccarları Derneği Başkanı Mustafa Karlı, “Bu ay süt ve süt ürünlerine yüzde 20’yi aşan zam geldi. 24 TL’ye satılan toptan kaşar peynirin fiyatı 28.3 TL’ye çıktı. Bir teneke beyaz peynir ise 350-400 liradan 450-500 liraya yükseldi. Piyasa çok durgun” dedi.

http://haber.sol.org.tr/emek-sermaye/et-ve-sut-urunleri-yuzde-20-zamlandi-263659

 

İşçi Yaşamından


4.5.2019 - Öğretmenlere maaş ödemeyen Doğa Koleji holding CEO'larını ağırlayıp dans yarışması düzenledi - Patronların Ensesindeyiz Cumartesi, 04 Mayıs 2019 13:30 Eğitim emekçisi öğretmenlere maaş ödemeyen Doğa Koleji patronları, Lütfü Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda dünyaca ünlü markaların ve holdinglerin üst düzey yöneticilerini ağırladı. Öğretmenlerin maaşlar konusundaki taleplerine kulak tıkayan Doğa Koelji yönetimi, milyonlarca liraya mal olan etkinliği resmi internet sayfasından "Geleceğin liderleri t-MBA zirvesinde iş dünyasının duayenleriyle buluştu" başlığıyla duyurdu. Aynı salon, akşam da yine Doğa Koleji'nin başka bir etknliğine sahne oldu. 10. Halk Oyunları ve Dans Yarışması düzenleyen Doğa Koleji patronları, öğretmenlerin maaşlarının ne zaman ödeneceği konsuunda hâlâ bir açıklama yapmadı.

http://haber.sol.org.tr/emek-sermaye/ogretmenlere-maas-odemeyen-doga-koleji-holding-ceolarini-agirlayip-dans-yarismasi


8.5.2019 - 41 ülke incelendi: Çalışma saatlerinin en uzun olduğu ülke Türkiye Uluslararası Çalışma Örgütü, 41 ülkede yaptığı inceleme sonucu bir rapor hazırladı. Rapora göre Türkiye'de işçilerin yüzde 57’si haftada 48 saatten fazla çalışıyor. Türkiye'yi çalışma saatleri uzunluğunda yüzde 47 ile Uruguay ve yüzde 45 ile Güney Kore takip etti. Avrupa Birliği'nde 48 saati geçen çalışma süresi olan işçilerin oranı ise yüzde 15 düzeyinde. Rapora göre Türkiye'de işçilerin ortalama ücretleri asgari ücretin de oldukça altında. Buna göre erkeklerin ortalama maaşı 1750 lira olarak hesaplanırken, kadınların ortalama maaşı ise 1350 lira olarak tespit edildi. Rapora konu olan ülkelerin listesi: Çin, Güney Kore, Türkiye, ABD, Arjantin, Şili, Uruguay, AB üyesi ülkeler ve Orta Amerika ülkeleri.

http://haber.sol.org.tr/turkiye/41-ulke-incelendi-calisma-saatlerinin-en-uzun-oldugu-ulke-turkiye-262542


14.5.2019 - Ekonomik krizin can yakıcı portresi: Ekmeğe muhtaç, intihara meyilli Esenyalı’da yaşayan bir kadın: “Maddi durumum çok kötü. Sağlık durumlarım çok kötü. Yetkililerden, hayırseverlerden el uzatmalarını bekliyorum. Çocuğuma verebilecek 1 liram bile yok. Eğitimine katkıda bulunamıyorum. Kuruşum bile yok. Sigortam yok, kiracıyım. Eşim inşaatta çalışıyordu. Ne olursa yapıyordu. 7-8 aydır işsiz. Psikolojim çok kötü. İntihar etmeye kadar... okumakta olan kızıma yardım istiyorum. Kendim okumadım o okusun istiyorum.” İnşaatta çalışırken fıtık olan eşinin sigortası olmamış. Bu bugün işsizlik maaşının olmaması anlamına geliyor: “İnşaatlarda kim sigorta yapıyor? Sigortalı işte çalışacak da, gelecek... Kendini kurtaracak bir şey de yok. Onun da psikolojisi bozuk. O da üzülüyor karışamıyorum. Çok zayıfladı, ailesi bize yüz vermiyor. Düşenin dostu olmaz açıkçası.” “Niye böyle oldu?” diye soruyorum, malum cevap geliyor: “Hayat şartları çok zor. İnşaatlar durdu kriz var. İnşaatların çoğu iflas etmiş. Eve kapandık çaresiziz. Kriz fakiri vuruyor. Emeklisi olmayan kirada olan, çocuğu okursa acından ölür gider. Açlık yoksulluk diyoruz, ciddi bir açlık söz konusu. Yiyecek ekmek bulamamak. Yüz binlerce insan belki de benim gibidir.”

https://www.evrensel.net/haber/379319/ekonomik-krizin-can-yakici-portresi-ekmege-muhtac-intihara-meyilli


17.5.2019 - Modavizyon işçileri: Fabrika bizim için cehennem haline geldi Uluslararası firmalara ceket ve pantolon üretimi yapan Modavizyon fabrikası, işçiler için cehenneme dönmüş durumda. Çorlu Velimeşe’de kurulu Avrupa Serbest Bölgesinde üretim yapan fabrikada çoğunluğunu kadın olmak üzere 800’ün üzerinde işçi çalışıyor. Çalışma koşulları ve baskılardan dolayı sürekli giriş çıkışların olduğu fabrikada, üretim ve performans baskısı, hakaret, tuvalet kısıntısı işçileri canından bezdirmiş durumda. Hastaneye gitmenin ve rapor almanın yasak olduğu fabrikada birkaç bölüm dışında işçilerin çoğu asgari ücret ile çalışıyor.  Sabah 08.00’de başladıkları işin akşam 18.00’de bitmesi gerektiğini belirten bir işçi, “Ama hafta içi sürekli 20.00’ye kadar mesaiye kalıyoruz. Fazla mesaiye kalmak mecburi. Kalmadığın takdirde psikolojik baskı uyguluyorlar. Hastalanmak yasak. Rapor almak ise kesinlikle yasak. Yöneticiler ‘Fabrikada işler var. Niye doktora çıkıyorsunuz. Hafta sonu özel doktora gidin’ diyerek hastaneye gitmeyi yasaklıyorlar. Hafta içi 10-12 saat fabrikada kalan işçiler, yarım saat yemek molası, yemekten önce ve sonra da 15’er dakika mola yapıyor. Daha önce molalar dışında tuvalete gitmenin yasak olduğunu belirten işçiler, şimdi de cesaret istediğini söylüyor. Bir kadın işçi, daha önce bir işe yeni giren bir işçinin yasaktan ötürü tuvaletini tutamadığını ve bayıldığını söylüyor. O olaydan sonra mola dışında serbest bırakıldığını anlatıyor: “Ama giderken izin alacaksın. Yöneticiler saat tutuyor. Günde kaç sefer gittin, ne kadar kaldın diye deftere yazıyorlar. Kadın işçiler tuvalete gitmekte tereddüt ediyor. Tuvalete gitmek için cesaret edemiyor.”

https://www.evrensel.net/haber/379335/modavizyon-iscileri-fabrika-bizim-icin-cehennem-haline-geldi


20.5.2019 - İşsiz yurttaş kendini yaktı, AKP'li belediye babasının mal varlığını açıkladı Gaziantep'te işsiz olan yurttaş Eyüp Dal, iş talep ettiği ve önce olumlu ardından olumsuz yanıt aldığı AKP'li Şahinbey Belediyesi'nin önünde kendisini yakmış, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti. Olay sonrası açıklama bir açıklama Belediye, kendisini aklamaya çalışırken, Dal'ın çocuğunun olmadığı ve babasının evinde kaldığını ifade etti. Üstelik belediyenin açıklamasında işsiz yurttaşın babasının mal varlığına yer verildi. Belediyeden yapılan açıklamada, "08.05.2019 tarihinde saat 09.00 saatlerinde Eyub Dal ismindeki vatandaş Şahinbey belediyemize gelmiş, sabıka kaydının silinmesi ve iş konusunda yardımcı olunmasını istemiştir. Söz konusu eylemde bulunan vatandaşımızın 11 yıl cezaevinde kaldığı, 26 ay zorunlu kamu hizmetinde çalıştığı ve sabıka kaydı bulunduğuna rastlanmış olup asıl sorunun ise iş bulma kaygısından ziyade sabıka kayıtlarının silinmesi olduğu tespit edilmiştir" denildi.

http://haber.sol.org.tr/turkiye/issiz-yurttas-kendini-yakti-akpli-belediye-babasinin-mal-varligini-acikladi-263267


21.5.2019 - Kale Kayış patronu, oğlu ve korumalarıyla birlikte direnişteki işçiler ve ailelerini darp etti  İstanbul’un Silivri ilçesi mevkiinde bulunan Kale Kayış fabrikasında, kötü çalışma koşulları ve iş güvenliği yoksunluğu sebebiyle Petrol İş Sendikası öncülüğünde direnişini sürdüren Kale Kayış işçileri ve eşleri, patron Faruk Dağlı, Dağlı’nın oğlu ve korumaları tarafından darp edildi. Fabrikanın verdiği iftar yemeğine katılan işçiler ve aileleri, iftarın ardından patron Dağlı’yla görüşmek istedi. İki işçi, eşleri ve işçilerden birinin altı aylık bebeği bir odada Dağlı’yla görüştüğü esnada patron, patronun oğlu ve korumalar, işçiler ve eşlerini darp etti. Dağlı, uzun süre hakaretlerini sürdürdü. Olay sırasında orada bulunan ve ailelerin yardım istediği sivil polisler ise darp olayını izlemekle yetindi. Bir sivil polis, duruma tepki gösteren bir işçi eşinin üzerine yürüdü. Olay sonrası Silivri Devlet Hastanesi'ne kaldırılan işçiler, darp raporu aldı. Patron Faruk Dağlı'nın "Bütün servetimi sizi mahvetmek için harcayacağım" diyerek işçileri ve ailelerini tehdit ettiği öğrenildi.

https://ilerihaber.org/icerik/kale-kayis-patronu-oglu-ve-korumalariyla-birlikte-direnisteki-isciler-ve-ailelerini-darp-etti-98140.html


23.5.2019 - İşçileri tarayan polislerden savunma: Psikolojimiz bozuk Urfa'da mevsimlik tarın işçileri polis tarafından tarandı. İşçiler, polislerin kendilerine 'şehitlerimiz var canımız sıkkın' dediğini söyledi. Urfa’nın Suruç ilçesinde bir grup mevsimlik işçi Cumartesi günü sabah saatlerinde tarlaya gitmek üzere yola çıktı. Ancak içinde bulundukları minibüs Aligör Mahallesi’nde polis kontrol noktasında durduruldu. Ardından da tarandı. Saldırıda 6 işçi yaralandı. Saldırının olduğu bölgeye ambulans geldi. Ancak araç sürücüsü ambulansın yaralılara müdahale etmesine izin verilmediğini söyledi.

https://www.artigercek.com/haberler/iscileri-tarayan-polislerden-savunma-psikolojimiz-bozuk


24.5.2019 - Sokaktan çöp topluyordu, plastik öğütücüye düştü İstanbul Ümraniye'de sokaktan topladığı çöplerle geçimini sağlayan 17 yaşındaki Nurullah Karakuş, geri dönüşüm toplama merkezindeki plastik öğütücü makinesinin içine düşerek hayatını kaybetti. Esenkent Mahallesi bulunan geri dönüşüm toplama merkezinde çalışan 17 yaşındaki Nurullah Karakuş'un pet şişelerin öğütüldüğü makineye atık plastik atarken dengesini kaybederek, içine düştü. Karakuş'un makinenin içine düştüğünü gören işçiler makineyi durdurdu. İhbar üzerine olay yerine sağlık ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Karakuş, itfaiye ekipleri tarafından makinenin içinden çıkarıldı. İlk müdahalesi burada yapılan genç, ambulansla hastaneye kaldırıldı. Karakuş hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Karakuş'un cenazesi defnedilmek üzere memleketi Urfa'ya gönderildi.

https://www.artigercek.com/haberler/sokaktan-cop-topluyordu-plastik-ogutucuye-dustu


24.5.2019 - Bakırköy Belediye Başkanı Kerimoğlu'na 10 ay hapis Bakırköy Belediye Başkanı Kerimoğlu'nun yargılandığı 'yaralama, hakaret ve tehdit' davası karara bağlandı. Kerimoğlu'nun 2 kişiye yönelik 'kasten yaralama' suçundan 10 ay hapisle cezalandırılmasına hükmedilirken verilen ceza ertelendi. Bakırköy Spor Vakfı Tesisleri’nin 11 Aralık 2017’deki yıkım çalışması esnasında bir işçinin hayatını kaybetmesi nedeniyle Kerimoğlu da olay yerine gelmiş ve bu esnada bölgede arbede yaşanmıştı. Kerimoğlu’nun burada bulunan vatandaşları yaraladığı, tehdit ettiği ve hakarette bulunduğu iddia edilmişti. 

http://haber.sol.org.tr/turkiye/bakirkoy-belediye-baskani-kerimogluna-10-ay-hapis-263491


29.5.2019 - "Ataşehir Belediye Başkanı korumaları işçilere silah çekti ve darbetti" Ataşehir belediye binasında bildiri dağıtan Genel-İş İstanbul 1 No’lu Şube yöneticileri ile Kartal, Kadıköy, Ataşehir belediyelerinin işyeri temsilcileri, Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin korumaları tarafından silahla tehdit edilerek darbedildi. Genel-İş 1 No’lu Şube ile Ataşehir belediyesi arasında süren toplusözleşme görüşmelerinin ardından baskıların arttığını aktaran Genel-İş İstanbul 1 No’lu Şube Başkanı Ahmet Arıkan, 40’ın üzerinde işçinin görev yerinin usulsüz bir şekilde değiştirilmesi üzerine belediye binasında bildiri dağıtımı yaptıklarını ifade etti. Bildiri dağıtımı sırasında gelen görüşme talebi üzerine Belediye Başkanı Battal İlgez’di ile görüşmeye gidildiğini aktaran Arıkan, “Kim oluyorsunuz?” denilerek İlgezdi tarafından hakarete uğradıklarını belirtti. 

https://www.evrensel.net/haber/380365/atasehir-belediye-baskani-korumalari-iscilere-silah-cekti-ve-darbetti-iddiasi


30.5.2019 - Meydan Beşiktaş’ta çalışanlarını darp eden mekan sahibi serbest bırakıldı İstanbul’un Beşiktaş ilçesindeki Meydan Beşiktaş adlı mekanın patronu Şahin Şeker’in, biri kadın olmak üzere birçok çalışanına saldırdığı görüntü ortaya çıktı. Gözaltına alınan Şeker, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Güvenlik kamerası görüntülerin çıkmasının ardından eğlence mekanı sahibi Şahin Şeker bu sabah gözaltına alındı. Şeker’in gün içinde adliyeye sevkedileceği belirtildi. Gaye Akıl şunları söyledi: ”Mal sahibi Şahin Şeker geldi ve ‘Beni gördüğünüzde ayağa kalkacaksınız neden ayağa kalkmıyorusunuz’ diye bağırmaya başladı. İlk önce yanımdaki arkadaşım Enver’e tokat attı. Ardından bana dönüp ‘Beni görünce ayağa kalkacaksın’ diye masaya vurmaya başladı. Ben de ayağa kalktım. ‘Özür dileriz çalışıyorduk sizi görmedik’ dememle birlikte bana da tokat attı.” 

http://www.diken.com.tr/meydan-besiktas-adli-eglence-mekaninin-sahibi-calisanlarini-darp-etti/

 

İşçi Mücadeleleri


10.5.2019 - Sendika düşmanı Delta Airlines CEO'suna işçilerden giyotinli yanıt ABD'li Delta Havayolları, işçilere sendikaya verdikleri 700 doları oyun konsollarına harcamalarını tavsiye eden bir reklam yayımladı. Sendikanın yıllık üyelik aidatının 700 dolar olduğunu hatırlatan şirket yönetimi, işçilere bu parayla bir oyun konsolu alarak çok eğlenebileceklerini söylüyordu. ABD'nin en büyük sendikası AFL-CIO'nun yayımladığı görsel ise, bu reklama "bir giyotin 1200 dolara mal oluyor, Delta Havayolları CEO'sunun yıllık ücreti ise 13 Milyon" yazılı bir görselle yanıt verdi. Delta CEO'su Ed Bastian, sendikalaşma karşıtı çabalarıyla tanınıyor. 12,5 milyon işçiyi temsil eden AFL-CIO, işçilerin "sert" yanıtını twitter hesabından paylaştı ancak kısa bir süre sonra paylaşımı kaldırdı.

http://haber.sol.org.tr/dunya/sendika-dusmani-delta-airlines-ceosuna-iscilerden-giyotinli-yanit-262712


11.5.2019 - Soma Facicası avukatı Kozağaçlı: ‘İşçi Ölümü Tedbir Almaktan Daha Ucuz’ Soma davasının tutuklu avukatlarından Selçuk Kozağaçlı avukatları aracılığıyla Mezopotamya Ajansı’na (MA) Soma’da yaşanan faciaya ilişkin hukuki süreci değerlendirdi.  Dava sürecinde bilirkişi raporlarıyla da ortaya çıkan şirketin kapasitesinin 2-2.5 katı oranında üretim yaptığını hatırlatan Kozağaçlı, “sonsuz üretim” döngüsü denebileceğini belirterek, “Çıkardığın her ton kömürü, ‘koşulsuz, denetimsiz, sorgusuz, sualsiz alırım’ diyen bir devlete satıyorsun. Zarar etmek zaten imkansız ama çıkarıp da teslim etmediğin her ton, seni kârdan zarar ettiriyor. Bu sayede gözü dönmüş bir üretim isteği yaratılıyor. Temel iş güvenliği ve iş sağlığı yatırımlarının, kurallarının tamamının ortak özelliği yavaşlatıcı etki. Yanlış anlaşılmasın; makul sürede yapılacak olağan üretim bu demek, yani yavaşlamıyor, anormal, hastalık sürat yavaşlıyor. İşverenin daha az kazanması-dikkat edin asla zarar etmesi değil- anlamına gelen bu kurallara uyulmasının nedeni bu” dedi. Utanç verici bir istatistik hesabıyla karşı karşıya kalındığına dikkat çeken Kozağaçlı, işverenler tarafından yapılan hesaplamayı şöyle aktardı: “Şöyle yapılıyor: Bu süratte ve verimlilikte çıkardığım kömürün yüz bin (veya beş yüz bin önemli değil) tonuna karşılık iki işçi ölse, on işçi de yaralansa, onların tazminatlarını karımdan düşünce elde edeceğim net kar nedir? Bu net kâr, her zaman işçilerin ölme ya da yaralanma ihtimalini ortadan kaldıracak yatırımı yapmaktan daha yüksek, yani ton başına işçi öldürmek, tedbir almaktan daha ucuz. Bu basitçe ve açıkça ‘hareketsiz kalarak’ olası kasıtla insan öldürmek suçudur. Öleceklerini biliyorsunuz, yatırımı yapsanız kurtulacaklarının farkındasınız ama ölü işçiyi ‘ton başına genel maliyet’ hesabına yapmanın daha çok kazandırdığını bilen bir işverensiniz. Bunu tercih ediyorsunuz. Bunun ihmalle, beceriksizlikle, şansla, kazayla bir ilgisi yok. Kan pahasına hesaplanmış bir kâr istatistiği."

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/05/11/soma-facicasi-avukati-kozagacli-soma-hayatim-boyunca-parcam-olacak/


16.5.2019 - İşçiler fabrikayı terk etmiyor Tüpraş’ta Ocak ayında başlayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde arabulucu sürecinde de sonuç çıkmayınca işçiler başlattıkları eylemleri büyüttü. İşçiler iş bırakma eylemlerini boyutunu değiştirdi ve bugün sabah saatinden itibaren fabrikadan çıkmama eylemi başlattı. İşçilerin ne zaman fabrikayı terk edeceği belli değil. İşçilerin eylemi üzerine fabrikanın çevresinde emniyet güçleri geniş güvenlik önlemleri aldı.

https://www.demokratkocaeli.com/haber/33995/iscilerde-fabrikayi-terk-etmiyor.html


20.5.2019 - İtalyan liman işçileri Yemen’e silah taşıyan gemiyi yüklemeyi reddetti İtalyan sendikaları, Suudi Arabistan’ın Yemen’e saldırılarını protesto etmek için Avrupa’dan silah taşıyan bir Suudi gemisine yükleme yapmayı reddetti. Liman işçilerinin geminin Cenova’daki limandan ayrılması talebiyle greve gittiği öğrenildi. Russia Today’in haberine göre, dün İtalya’ya gelen Suudi Arabistan gemisi Bahri-Yanbu’nun Cenova limanındaki teslimatı, işçilerin engel olması üzerine geç alındı. Geminin İtalya’ya tamamen yanaşmasına engel olmak için yapılan girişim başarısız olurken, gemi limanda protestolarla karşılandı. İşçilere, malzemelerin Yemen’deki sivil halka karşı kullanılacağından korktuğu için gemiye yüklenmesine karşı çıkan insan hakları savunucuları da destek verdi. Eylemde savaş ve silah ticaretine karşı dövizler taşındı.

https://www.evrensel.net/haber/379804/italyan-liman-iscileri-yemene-silah-tasiyan-gemiyi-yuklemeyi-reddetti


21.5.2019 - Türk-İş'ten grev çağrısı: Hiç uzatmayın Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, iktidarın kamuda çalışan işçilerle ilgili aylardır masaya oturmadığını, üstelik işçiyi muhatap dahi almadığını açıkladı Kamu kurumlarındaki yetkili sendikaların ocak ayından bu yana sırayla görüşmelere başladığını ve her birinin zam ve sosyal haklara ilişkin tekliflerini ilettiklerini belirten Atalay, buna karşılık kamudan bugüne kadar hiçbir karşı teklif gelmediğini bildirdi. Sözcü'de yer alan habere göre, “Benim sözleşmemi bitirin arkadaş! Neyi bekliyorsunuz?” çağrısı yapan Atalay, “Sendikalarımıza, kimin günü dolduysa, hiç uzatmayın hemen grev kararı alın diyeceğim. Başka çare görünmüyor” dedi.

http://haber.sol.org.tr/emek-sermaye/turk-isten-grev-cagrisi-hic-uzatmayin-263246


28.5.2019 - İşçilerin eylemi sürerken veriler açıklandı: En büyük sanayi kuruluşu Tüpraş İstanbul Sanayi Odası'nın hazırladığı ''Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2018 Araştırması''na göre, TÜPRAŞ, üretimden satışlarda 79 milyar lirayla Türkiye'nin en büyük sanayi kuruluşu oldu. Ford 31 milyar lirayla ikinci, Toyota ise 23,6 milyar lira ile üçüncü oldu.  12 Eylül 2005 yılında AKP tarafından özelleştirilen Tüpraş, yıllık karının altında bir fiyata Koç grubuna hediye edilmişti. Petrol İş Sendikası ile Koç Holding'e ait Tüpraş arasında toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin tıkanması üzerine, işçiler uzun süredir uyarı eylemleri yapıyor.  Koç Holding ise iki yılı kapsayan ücret artışında bir maaşı altı ay içinde bölerek dağıtmak dışında hiçbir artış yapmayacağını, altı ayda bir enflasyon güncellemesi yapabileceğini söylemişti. 

http://haber.sol.org.tr/turkiye/iscilerin-eylemi-surerken-veriler-aciklandi-en-buyuk-sanayi-kurulusu-tupras-263673


Dünyadan Mücadeleler 


14.5.2019 - Sudan’da tansiyon düşmüyor: Hartum’da çatışma; yedi ölü Ordunun 11 Nisan’da yönetime el koyduğu Sudan’da sular durulmuyor. Başkent Hartum’da, 30 yıl ülkeyi yöneten Ömer el Beşir’in devrilmesine yol gösterileri başlatan protestocular güvenlik güçleriyle çatıştı. Yedi kişi öldü; onlarca kişi yaralandı.  Ordu karargahının önündeki çatışmada ölenlerin altısının protestocu birinin ise güvenlik güçlerinden olduğu açıklandı.

http://www.diken.com.tr/sudanda-tansiyon-dusmuyor-hartumda-catisma-yedi-olu/


16.9.2019 - Belçika'da uçuşlara grev engeli Brüksel Havalimanı, Skeyes'te çalışan hava kontrolörlerinin bugün öğle saatlerine kadar greve gitme kararı aldıklarını açıkladı. Greve giden hava trafik kontrolörleri, ücretlerinde ve çalışma şartlarında iyileştirme talep ediyor. Söz konusu grev nedeniyle çok sayıda uçuş iptali olduğuna dikkati çekilen açıklamada, pek çok seferde de gecikme yaşanacağı belirtildi. Grev nedeniyle bugün Belçika'daki Brüksel Havalimanı ve Charleroi Havalimanın'dan 30 civarında sefer iptal edilirken, 50'ye yakın uçuşta rötar bekleniyor.

https://www.dunya.com/dunya/belcikada-ucuslara-grev-engeli-haberi-445325


24.5.2019 - Çocuklar sokakta: Siz yaşlılıktan öleceksiniz; biz iklim değişikliğinden Dünyanın dört bir yanındaki öğrenciler bugün, ikinci kez ülke yönetimlerinin çevre kirliliği ve iklim değişikliği konusunda somut adım atması için grev yaptı. Avustralya’dan Nepal’e, Almanya’dan ABD’ye 125 ülkedeki 1600 merkezde yaşayan yüzbinlerce öğrenci çevre kirliliği ve iklim değişikliğine engel olunması için 15 Mart’ta yaptıkları eylemi yineleyerek bir günlüğüne ‘ders bıraktı.’

http://www.diken.com.tr/dunya-cocuklari-sokakta-siz-yasliliktan-oleceksiniz-biz-iklim-degisikliginden/


29.5.2019 - Arjantin'de genel grev hayatı durdurdu Arjantin'de Devlet Başkanı Mauricio Macri hükümetine karşı Genel Çalışma Konfederasyonunun çağrısıyla ülke çapında önceki gece itibarıyla başlayan genel greve çok sayıda sendika katıldı. Metrobüs, metro ve otobüs gibi toplu taşıma araçlarının çalışmaması nedeniyle ulaşımda aksaklıklar yaşanırken, Buenos Aires'te adeta bir tatil günü yaşandı. Genel grev nedeniyle bankalar da hizmet vermezken, okullar ve hastaneler grevden olumsuz etkilendi.   Öte yandan, Buenos Aires'in çeşitli yerlerinde hükümet karşıtı protesto ve yürüyüş düzenlendi. Şehrin merkezindeki Obelisco dikilitaşında sabah saatlerinden itibaren toplanan bazı sol görüşlü sendikalar hükümeti protesto etti.

https://www.internethaber.com/arjantinde-genel-grev-hayati-durdurdu-2025496h.htm


29.5.2019 - Sudan’da işçiler grevde, darbeciler Körfez turunda Sudan’da 11 Nisan’daki askeri darbeyle Ömer El Beşir’in devrilmesi sonrasında halk sokakları terk etmezken, iktidarın sivillere teslim edilmesi talebiyle ilan edilen iki günlük genel grev dün başladı. Sudan’da hayat pahalılığına karşı Aralık ayında başlayan protestoların ardından 11 Nisan’da ordu yönetime el koymuş ve Cumhurbaşkanı Ömer El Beşir’i tutuklamıştı. Darbenin ardından sokakları terk etmeyen halkın iktidar talebi sürüyor. Özgürlük ve Değişim Güçleri’nin çağrısıyla Sudan’da işçiler iki günlük genel greve başladı. Özgürlük ve Değişim Güçleri'nden yapılan açıklamada, Askeri Geçiş Konseyi ile anlaşma sağlanamazsa süresiz grev ilan edileceği belirtildi. Kamu kurumlarında, bankalarda ve özel sektörde çalışan işçilerin katıldığı grevde Kızıldeniz’deki Sudan Limanı işçileri de yer aldı. 

http://haber.sol.org.tr/dunya/sudanda-isciler-grevde-darbeciler-korfez-turunda-263704


30.5.2019 - Nijerli örgütlerden ülkedeki yabancı üslere tepki Nijer Öğrenciler Birliği’nin (USN) Genel Sekreteri İdder Algabit, yerel basına yaptığı açıklamada ABD, Fransa ve Almanya'ya ait üslerin "ordunun terörle mücadelesine hiçbir katkı sağlamadığını" belirtti.   Sputnik'in haberine gröe Algabit, "terör saldırılarının artmasıyla güvenlik durumu kötüleşen ülkede üslerin yarar göstermediğini" söyledi. Niamey Üniversitesi'nde Sanat Fakültesi öğrencisi olan Mahamane Sidi de şehit Nijer askerlerini saygıyla andıklarını ancak işgalci olarak gördükleri yabancı askerlerin ülkeyi derhal terk etmesi gerektiğini savundu.    Bachir, "Teröristler Nijerlileri öldürdüğünde, sonuçsuz bir takip yapılıyor. Ancak Amerikan veya Fransız biri kaçırıldığında uçakları ve askerleri harekete geçiriyorlar. Kendi toprağımızda ayrımcılığa maruz kalıyoruz" diye konuştu. Nijer'de 16 Mayıs'ta Mali sınırında devriye görevi yürüten askeri birliğe yönelik saldırıda, 29 asker hayatını kaybetmişti. Saldırıyı IŞİD üstlenmişti.

http://haber.sol.org.tr/dunya/nijerli-orgutlerden-ulkedeki-yabanci-uslere-tepki-263810


Emperyalist Rekabet


1.5.2019 - İngiliz savunma bakanı görevden alındı Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısında ülkenin 5G ağını inşa etmesi için Çinli şirket Huawei’yle geçen hafta masaya oturulmuştu. Ancak gizli toplantının Daily Telegraph’a sızdırılmasının ardından, kamuoyunda Huawei’yle anlaşma yapılmasının ülke güvenliği açısından risk taşıyabileceğine dair tartışma başlamıştı.  

http://www.diken.com.tr/ingiliz-savunma-bakani-gorevden-alindi/


2.5.2019 - Guaido’dan kamu çalışanlarına: Maduro’yu genel grevle devirebiliriz Başkent Caracas’ta göstericilerle polis arasında çıkan çatışmalarda onlarca kişinin yaralandığını, bir kadının öldüğünü belirten Guaido, ülkedeki tüm kamu çalışanlarına, “Genel grev Maduro’nun görevi bırakmasını sağlar, onu grevle devirebiliriz” diye seslendi. 

http://www.diken.com.tr/guaidodan-kamu-calisanlarina-maduroyu-genel-grevle-devirebiliriz/


8.5.2019 - İran nükleer faaliyetlerine tekrar başlayacağını duyurdu İran devlet televizyonu, Tahran hükümetinin Birleşik Krallık, Fransa, Almanya, Çin ve Rusya Büyükelçiliklerini nükleer faaliyetlere tekrar başlayacağı konusunda bilgilendirdiğini duyurdu. Tahran, anlaşmanın iptali için henüz erken olduğunu açıkladı. İran’la 2015 yılında varılan nükleer anlaşma, Tahran'ın nükleer programına getirilen kısıtlamalar karşılığında yaptırımların kaldırılmasını öngörmüştü. Washington yönetimi, İran ile BM Güvenlik Konseyinin 5 daimi üyesi ve Almanya arasında imzalanan nükleer anlaşmadan Mayıs 2018'de tek taraflı çekilerek yaptırımları yeniden uygulamaya başlamıştı. ABD'nin nükleer anlaşmadan çekilmesinin ardından Avrupa ülkelerinin, anlaşmanın devamı için kararlı adımlar atmasını isteyen Tahran yönetimi, çıkarlarının sağlanmaması durumunda anlaşmada kalmayacağını dile getiriyor.

https://www.bloomberght.com/iran-nukleer-faaliyetlere-baslayacagini-duyurdu-2217547

9.5.2019 - ABD’den yeni ambargo: İran demir, çelik, bakır ve alüminyum satamayacak ABD, nükleer anlaşmadaki bazı taahhütlerini uygulamayı bıraktığını açıklayan İran’ın demir, çelik, bakır ve alüminyum sektörlerine yönelik yeni yaptırımlar getirdi. ABD Başkanı Donald Trump, İran’ın demir, çelik, bakır ve alüminyum sektörlerine yönelik yeni yaptırımlar getiren başkanlık kararnamesini imzalarken Tahran ‘temelde’ yaklaşımını değiştirmediği sürece daha fazla adım atma tehdidinde bulundu. İran’ın petrol dışı en büyük ihracat gelirlerini oluşturan demir, çelik, bakır ve alüminyum sektörleri, ülken ihracatının yüzde 10’unu oluşturuyor. 

http://www.diken.com.tr/abd-iranin-demir-celik-bakir-ve-aluminyuma-yeni-yaptirimlar-getirdi/


14.5.2019 - WhatsApp üzerinden telefonlara İsrail yapımı casus yazılım yüklenmiş WhatsApp’taki arama özelliği iPhone ve Android telefonlara İsrail yapımı bir casus yazılım yerleştirilmesi için kullanılmış.  Dünya çapında 1.5 milyar kullanıcısı bulunan şirket tarafından yapılan açıklamada güvenlik açığının mayıs başında ortaya çıktığı belirtildi. Financial Times’da yer alan habere göre siber saldırganlar İsrail’in ‘gizemli’ siber güvenlik şirketi NSO tarafından geliştirilen bir izleme yazılımını uygulamanın arama özelliğini kullanarak milyonlarca iPhone ve Android telefona yükleyebildi. İsrail merkezli NSO’nun ‘dark web’ üzerinden müşterilerine siber saldırı hizmeti sattığı ortaya çıkmış, Suudi Arabistan ve Meksika gibi ülkelerin şirketin ürünlerini satın aldığı öne sürülmüştü. FT’ye konuşan casus yazılım uzmanına göre kullanıcılar WhatsApp üzerinde bilmediği bir numaradan gelen arama üzerinden zararlı kodun telefonlarına bulaşmasına izin vermiş oldu. Aramaya yanıt vermeyenlerin telefonlarında cevapsız arama olarak görünmedi ve arama kaydı yok oldu.

http://www.diken.com.tr/whatsapp-uzerinden-telefonlara-israil-yapimi-casus-yazilim-yuklenmis/


16.5.2019 - ABD Kongresi artık Türkiye’nin NATO üyeliğini sorguluyor İki S-400 tasarısı daha ABD Kongresi’nin alt kanadı Temsilciler Meclisi’ne Türkiye’ye Rusya’dan S-400 hava savunma füzeleri alması durumunda yaptırımlar uygulamayı gündeme alan iki ayrı tasarı verildi. Hem Demokrat hem Cumhuriyetçi milletvekillerinin desteklediği tasarılardan biri Türkiye’nin NATO üyeliğini de tartışmaya açıyor.

http://www.diken.com.tr/abd-kongresi-artik-turkiyenin-nato-uyeligini-sorguluyor-iki-s-400-tasarisi-daha/


16.5.2019 - Beş büyük bankaya 1 milyar avroluk ‘kartel’ cezası Sputnik’in haberine göre spot döviz piyasasında 11 ülke kuruyla işlem yapan beş büyük bankaya, iki ayrı kartel kuruluşuna üye olmaktan para cezası verildi.  Avrupa Komisyonu’nun açıklamasında, ilk grupta yer alan ‘Forex – Three Way Banana Split’ karteline üye Barclays, The Royal Bank of Scotland (RBS), Citigroup, ve JPMorgan finans kurumlarına toplam 811 milyon avro ceza kesilmesine karar verildi. İkinci grupta yer alan ‘Forex- Essex Express’ karteline üye Barclays, RBS ve MUFG Bank (eski adıyla Bank of Tokyo-Mitsubishi) finans kurumlarına ise 258 milyon avro ceza kesildi. Brüksel’deki kaynaklar, ceza verilen banka ve finans kurumlarının, adı geçen karteller aracılığıyla avro, dolar, sterlin, frank ve diğer para birimlerinin döviz piyasasındaki değerlerine etkide bulunduklarını belirtiyor. 

http://www.diken.com.tr/bes-buyuk-bankaya-1-milyar-avroluk-kartel-cezasi/


17.5.2019 - İsrailli şirket Facebook’ta sahte hesaplarla dünya siyasetine yön vermeye çalışmış İsrailli bir şirketin, başta Afrika ülkeleri olmak üzere birçok ülkede siyaset ve seçimlere yön vermek için sosyal medya sitesi Facebook ve şirketin çatısı altındaki Instagram’da yüzlerce sahte hesap açtığı ortaya çıktı. CNN International’daki habere göre Facebook, Archimedes Group adlı şirket tarafından açılan ve yönetilen tüm hesapları kapattı. Facebook’tan yapılan açıklamada, şirketin açtığı sahte hesapların 3 milyona yakın takipçisi olduğu ve bunlar için 800 bin dolar (4.85 milyon lira) harcadığı belirtildi. Açıklamaya göre Archimedes Group adına çalışanlar, açtıkları sahte hesaplarda kendilerini yerli halktan birileri ya da yerel medya kuruluşlarının temsilcileri olarak tanıttı ve siyasetçilerle ilgili ‘sızdırılan’ haberleri yayınladı. Ağırlıklı olarak Nijerya, Senegal, Togo, Angola, Nijer ve Tunus’u hedef seçen şirket Latin Amerika’da ve Güneydoğu Asya’daki ülkelerde de faaliyet gösterdi.

http://www.diken.com.tr/israilli-sirket-facebookta-actigi-sahte-hesaplarla-dunya-siyasetine-yon-vermeye-calismis/


22.5.2019 - Google’ın ardından Microsoft’tan da Huawei’ye yaptırım kararı Google’ın geçtiğimiz günlerde Huawei’yle ortaklığını bitirmesinin ardından bir hamle de Microsoft’tan geldi. DHA’nın The Verge Teknoloji sitesine dayandırdığı habere göre Microsoft Huawei’nin Windows dizüstü bilgisayarlarını internet mağazalarından kaldırdı. Haberde, Huawei’nin ürettiği Matebook X Pro ve Huawei MateBook D dizüstü bilgisayarının Microsoft’un online mağazalarında bulunamadığı, arama yapıldığında hiçbir bir ürüne rastlanmadığı aktarıldı.   Huawei’nin ise Microsoft’tan gelecek potansiyel yaptırım kararına karşı son üç aydır hazırlandığı ve kendi Windows versiyonunu hazırlama aşamasında olduğu bildiriliyor. Google’ın Huawei ile anlaşmasını bitirmesinin ardından Intel ve Qualcomm Çin markası ile işbirliğini sınırlandırmıştı. Britanya’nın en büyük mobil operatörü EE de bugün 5G telekomünikasyon ağını Huawei’siz hizmete sunacağını açıkladı. BBC’de yer alan başka bir habere göre ise İngiltere merkezli bilgisayar çipi tasarlayan Arm da Çinli teknoloji deviyle olan anlaşmalarını askıya aldı.

http://www.diken.com.tr/googlein-ardindan-microsofttan-da-huaweiye-yaptirim-karari/


23.5.2019 - Goldman Sachs: Ürünleri Çin’de yasaklanırsa Apple’ın kazancı yüzde 30 düşer Goldman Sachs analisti Rod Hall Apple’ın Çin’de yasaklanması durumunda kazancının yüzde 29 düşeceğini öngördü.   Goldman Sachs analisti tarafından paylaşılan notta yapılan uyarılardan biri de Apple ürünlerinin yasaklanması durumunda Çin’in ‘teknoloji ekosisteminin’ de zarar göreceği ve yerel istihdamın bundan yara alacağı. Apple’ın tedarik zincirinin önemli bir kısmı – Foxconn tarafından gerçekleştirilen iPhone’ların nihai montajı da dahil – Çin’de yer alıyor.

http://www.diken.com.tr/goldman-sachs-urunleri-cinde-yasaklanirsa-applein-kazanci-yuzde-30-duser/


24.5.2019 - Trump’ın son kararı: Ortadoğu’ya 1500 asker ABD Başkanı Donald Trump, ‘Amerikalı görevlileri korumak amacıyla’ Ortadoğu’ya 1500 asker daha gönderme kararı aldı. Reuters’in haberine göre Japonya ziyaretine gitmeden önce Beyaz Saray’dan ayrılışı sırasında konuşan Trump şunları söyledi: “Ortadoğu’daki görevlilerimizi korumak istiyoruz. Çoğunlukla koruma amaçlı, şimdilik küçük çapta, askeri birlik gönderiyoruz. Ortadoğu’ya hemen gidecek birliklerimizin içinde oldukça yetenekli insanlar var. Bakalım ne olacak, göreceğiz.” The New York Times’ın haberine göre Beyaz Saray’daki söz konusu toplantıda bazı yetkililer, Pentagon’un bölgeye 20 bin asker konuşlandırmayı planladığını söyledi.

http://www.diken.com.tr/trumpin-son-karari-ortadoguya-1500-asker/


24.5.2019 - Kongre üyeleri: Trump ‘olağanüstü hal’ ilan edip Suudilere silah satmak istiyor ABD Kongre üyeleri, Trump’ın Suudiler ve müttefiklerine büyük ölçekli silah satışının önünü açmak için ‘ulusal alarm’ (savaş tehlikesi dolayısıyla olağanüstü hal) ilan edebileceğini ve silah kontrol yasalarındaki yasal boşluktan yararlanabileceğini öne sürüyor. Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Cumhuriyetçi Senatör Jim Risch ise Trump yönetiminden, ‘yüksek miktarda silah satışı amaçlı’ resmi bir bildirim aldıklarını söyledi.

http://www.diken.com.tr/kongre-uyeleri-trump-olaganustu-hal-ilan-edip-suudilere-silah-satmak-istiyor/


27.5.2019 - Etiyopya, Somali’yi kendi toprağıymış gibi gösteren harita yayınladı Etiyopya’nın doğudaki sınır komşusu Somali’nin ülkenin ‘Somaliland’ adlı eyaleti gibi gösterildiği harita başta “Bu, Etiyopya’nın bizim ülkemizi ilhak etme planının işareti” diyen Somalililer olmak üzere çok sayıda Afrikalının tepkisini çekti. Sosyal medyada mesaj yağdı.  Etiyopya dışişleri bakanlığı bunun üzerine, harita nedeniyle çok mahcup ve pişman olduğunu açıklayarak özür diledi. Ancak, bakanlık açıklamasında haritanın nasıl yayınlandığını, kaynağının hangi kurum olduğu konusunda bir bilgi paylaşmadı.

http://www.diken.com.tr/etiyopya-somaliyi-kendi-topragiymis-gibi-gosteren-harita-yayinladi-ortalik-karisti/


27.5.2019 - Trump: İran ile yeni bir nükleer anlaşma mümkün Reuters’in haberine göre, Trump, Japonya Başbakanı Şinzo Abe ile birlikte Tokyo’da düzenlediği basın toplantısı sırasında, gazetecilerin sorusu üzerine şunları söyledi: “İran’ın gerçek bir anlaşma istediğine inanıyorum ve onların çok akıllı olduklarını ve bunun mümkün olabileceğini düşünüyorum.” Açıklamasına, “Bu, aynı liderlikle büyük bir ülke olmak için bir şanstır” sözleriyle devam eden Trump, “(İran’da) rejim değişikliği hedeflemiyoruz. Ancak şunu açıklıkla ifade etmek isterim ki, (İran’da) nükleer silah da istemiyoruz” dedi. Japonya, ABD yaptırımlarından önce, İran’dan en çok petrol satın alan ülke idi.

http://www.diken.com.tr/trump-iran-ile-yeni-bir-nukleer-anlasma-mumkun/


28.5.2019 - Sırbistan ordusu teyakkuza geçti Sırbistan Devlet Başkanı Aleksandr Vucic, Kosova Özel Kuvvetler Birliği ROSU'nun bazı Kosovalı Sırpları gözaltına alması üzerine orduyu ve İçişleri Bakanlığı'na bağlı özel kuvvetleri teyakkuza geçirdi. Gözaltına alınanlar arasında bir Rusya vatandaşı olduğu belirtildi. ROSU, bu sabah Sırp nüfusun yoğun yaşadığı kuzey bölgedeki 4 kentte düzenlediği operasyonda organize suçlara karıştıkları iddiasıyla aralarında emniyet mensuplarının da bulunduğu 13 Sırp vatandaşını gözaltına aldı.   Yaşanan gelişmeler üzerine Ulusal Güvenlik Konseyi'ni toplayan Vucic, Sırbistan ordusunu ve İçişleri Bakanlığı'na bağlı özel kuvvetleri teyakkuza geçirdi. AB yönetiminden Kosova'yı uyarmasını isteyen Vucic, Kosova'nın polislerini kuzey bölgelerden çekmemesi halinde Sırbistan'ın karşılık vereceğini belirtti. 17 Şubat 2008'de Kosova'nın Arnavut yönetimi, Bağımsızlık Bildirgesi'yle Sırbistan'dan bağımsızlığını ilan etmişti. Ancak bu adımı kesinlikle reddeden Belgrad yönetimi, Kosova'yı Sırbistan'ın güney vilayeti olarak görmeye devam ediyor. Kosova ile Sırbistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesi amacıyla 2011'de AB'nin ara buluculuğunda başlayan diyalog süreci, özellikle son yıllarda gün yüzüne çıkan gerginlikler nedeniyle kesintiye uğramıştı.

http://siyasihaber4.org/sirbistan-ordusu-teyakkuza-gecti?fbclid=IwAR3f0MP2ZxZz1SsRtwt_po7AGAHT5P_q_lMhc5GvVLxm5aTI-y-pk-e0YZo


29.5.2019 - Çin ticaret savaşında ABD’yi nadir elementlerle vuracak Çin’in resmi People’s Daily gazetesi, ‘ABD Çin’in misilleme yapma kapasitesini küçümseme’ başlıklı yazısında “Nadir elementler, Çin’in ABD’nin sebepsiz yere uyguladığı baskıya karşı koyması için karşı silah haline gelecek mi? Bu soruya verilecek cevap bunun sır olmadığı” dendi. Yazıda ayrıca şu göüşe yer verildi: “ABD tarafına Çin tarafının gelişme haklarını ve çıkarlarını koruma kapasitesini küçümsememesini tavsiye ediyoruz. Sizi uyarmadığımızı söyleme.” Nadir elementler, yüksek teknolojili tüketici elektroniğinden askeri ekipmanlara kadar her şeyde kullanılan 17 kimyasal element grubu. Ticaret savaşının bir sonucu olarak bu elementlerin değerlerinin artması ihtimali, Şi’nin ziyaret ettiği şirket de dahil olmak üzere üreticilerin hisse fiyatlarında keskin bir artışa neden oldu.

http://www.diken.com.tr/cin-ticaret-savasinda-abdyi-nadir-elementlerle-vuracak/

 

Emperyalizm ve Halklar

2.5.2019 Suriye’li arkeolog: Suriye ve Irak’ta yaģmalanan eserler Facebook’ta satılıyor Suriye’den kaçarak ABD’ye yerleşen arkeolog Emir el Azim, kendi ülkesi ve Irak’taki iç savaş ve çatışmalar sırasında yağmalanan antik eserlerin Facebook aracılığıyla satıldığını açıkladı.   Suriye’den kaçarak ABD’ye yerleşen arkeolog Emir el Azim, kendi ülkesi ve Irak’taki iç savaş ve çatışmalar sırasında yağmalanan antik eserlerin Facebook aracılığıyla satıldığını açıkladı. Bazı Facebook sayfaları aracılığıyla ‘sipariş üzerine yağmalama’ yapıldığını vurgulayan el Azim, “Örneğin Türkiye’de satılmak üzere el yazısı İslam eserlerinin sipariş verildiğine tanık oldum” diye konuştu.   ‘Ebu Musa’ takma adını kullanarak kaçak eserlerin satışında aracılık yapanların toplantılarına katılan Suriyeli arkeolog ise şunları söyledi: “Bu iş çok tehlikeli mafya gibi adamlarla muhatap oluyorum. Ama elimde satılan mozaik ve başka eserlerin fotoğrafları var. Ülkemin geçmişi, kültürü gözümün önünde yitip gidiyor”

http://www.sanalbasin.com/trump-guneyden-artan-goc-nedeniyle-kongreden-45-milyar-dolar-istedi-30473903/


10.5.2019 - Tunus açıklarında göçmen teknesi battı: En az 70 ölü Tunus açıklarında uluslararası sularda bir göçmen teknesi battı. En az 70 göçmen hayatını kaybederken, 16’sı kurtarıldı.

http://www.diken.com.tr/tunus-aciklarinda-gocmen-teknesi-batti-en-az-70-olu/


14.5.2019 - İran sınırında 9 ceset bulundu Van'ın Başkale ilçesindeki İran sınırında, donarak öldüğü tahmin edilen yabancı uyruklu 9 erkek cesedi bulundu.  Van Başkale'de bulunan cesetlerin donan mültecilere ait olduğu tahmin ediliyor. Ölenlerin yaşlarının 18 -25 arasında olduğu belirlendi.

https://www.artigercek.com/haberler/iran-sinirinda-9-ceset-bulundu


18.5.2019 - Suriye’de doktor sayısı, 31 binden 5 bine düştü Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, iç savaşın sürdüğü Suriye’de sağlık sisteminin çöktüğünü, ülkedeki 90’ı aşkın hastanenin 80’inden fazlasının saldırılardan dolayı hizmet veremediğini belirtti. Kınık, ülkedeki 31 bin kayıtlı hekim sayısının ise 5 binlere kadar düştüğünü söyledi.

http://www.diken.com.tr/suriyede-doktor-sayisi-31-binden-5-bine-dustu/


20.5.2019 - Fransa’nın gizli silah satışını ortaya çıkaran gazetecilere sorgu ve hapis tehdidi Fransa’nın Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne sattığı ağır silahların Yemen’de sivillere karşı kullanıldığını ortaya çıkaran gazeteciler, istihbaratı servisi tarafından sorgulandı. Gazeteciler beş yıl hapis ve 75 bin avroya varan cezalarla karşı karşıya.  Araştırma haberlerine adanmış Disclose sitesinin yayınladığı gizli belgeler, Fransız politikacıların yalan söylediğini gösteriyordu. Nisan ayında Disclose’la birlikte The Intercept, Mediapart, ARTE Info ve Konbini News adlı sitelerde de yayınlanan gizli belgeler, Fransa askeri istihbarat örgütü DRM tarafından 25 Eylül 2018’da yazılmış, 15 sayfalık bir rapordan ibaret. The Intercept’in haberine göre belgeleri yayınlayan gazeteciler, söz konusu raporun o tarihte Élysée Sarayı’nda Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a verilen yüksek düzeyde bir brifing için düzenlenmiş olduğunu belirtiyor. Belgeler, yaklaşık 18 bin sivilin ölümüne veya yaralanmasına, peşisıra tetiklediği açlıkla yaklaşık 85 bin çocuğun ölümüne yol açan Yemen’deki Suudi Arabistan ve BAE saldırılarının, büyük ölçüde Fransa’nın da içinde bulunduğu Batılı ülkeler tarafından yollanan silahlarla yapılmış olduğunu ortaya koyuyordu.

http://www.diken.com.tr/fransanin-gizli-silah-satisini-ortaya-cikaran-gazetecilere-sorgu-ve-hapis-tehdidi/


28.5.2019 - İskoçya başbakanından bağımsızlık referandumu çağrısı İskoçya Özerk Yönetimi Başbakanı Nicola Sturgeon, bağımsızlık için 2020’nin ikinci yarısında bir referandum yapılması çağrısında bulundu. BBC Türkçe’nin haberine göre İrlanda Cumhuriyeti’nin başkenti Dublin’de konuşan Sturgeon, ikinci defa düzenlenecek bağımsızlık referandumundan bu sefer bağımsızlık kararı çıkacağı tahmininde bulunurken, “İskoçya da İrlanda gibi bağımsız bir ülke olacak” dedi. 2014 yılındaki İskoçya bağımsızlık referandumunda yüzde 55 oranda ‘Hayır’ çıkmıştı.

http://www.diken.com.tr/iskocya-basbakanindan-bagimsizlik-referandumu-cagrisi/


Türk Sermayesinin Emperyalist Açılımları


4.5.2019 - AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Mogherini'den Türkiye'ye Doğu Akdeniz'de sondaj tepkisi Avrupa Birliği Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini Türkiye'nin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde sondaj yapma niyeti konusunda endişelendiklerini açıkladı. Geçen yıl mart ayında Avrupa Konseyi'nin Türkiye'nin 'Doğu Akdeniz'deki faaliyetlerinin güçlü bir şekilde kınandığı' hatırlatılan açıklamada Mogherini, Türkiye'ye itidal ve Kıbrıs'ın kendi münhasır ekonomik bölgesindeki egemenlik haklarına saygı gösterme çağrısı yaptı. Mogherini ayrıca Türkiye'nin "yasa dışı olduğunu belirttiği" girişimlerine Avrupa Birliği'nin Kıbrıs'a tam destek ile karşılık vereceğini belirtti.

https://tr.euronews.com/2019/05/04/ab-ds-iliskiler-yuksek-temsilcisi-mogherini-den-turkiye-ye-dogu-akdeniz-de-sondaj-tepkisi


6.5.2019 - Rumlardan Türk mürettebat hakkında tutuklama emri girişimi Dünya Deutsche Welle Rumlardan Türk mürettebat hakkında tutuklama emri girişimi Türk sondaj gemisi, adanın batısında doğalgaz arama faaliyetlerine başladı. Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Vasilis Palmas, Active Radyo'ya yaptığı açıklamada, tutuklama kararına gerekçe olarak arama çalışmalarının Rum hükümetinin onayı olmadan gerçekleştirilmesini gösterdi. "Yasa dışı eylemlerde bulunan bu kişilerin tutuklanacağı" uyarısında bulunan Palmas, Dışişleri Bakanlığının konuyu 9 Mayıs'ta Bükreş'te yapılacak Avrupa Birliği (AB) zirvesinde de gündeme getireceğini söyledi.

https://t24.com.tr/haber/rumlardan-turk-murettebat-hakkinda-tutuklama-emri-girisimi,819924


18.5.2019 - Türkiye Libya hükümetine ‘Kirpi’ ve mühimmat göndermiş Reuters’in haberine göre, Libya’nın başkenti Trablus’a doğru ilerleyen Hafter kuvvetlerinin önlenmesi amacıyla bir ro-ro gemisine yüklenen zırhlı araçlar ve askeri mühimmat, bugün Trablus limanına vardı. Libya Ulusal Birlik Hükümeti’nin Facebook hesabından yapılan açıklamada, “Trablus’un savunması için birliklerimizi, zırhlı araçlar, mühimmat ve kaliteli silahlarla güçlendirip cesaretlendiriyoruz” dendi.  Sosyal medyada paylaşılan videolarda da Trablus limanına indirilen ve başkent caddelerinden geçen çok sayıda Türk yapımı ‘BMC Kirpi’ aracı görüldü.

http://www.diken.com.tr/turkiye-haftere-karsi-libya-hukumetine-kirpi-ve-muhimmat-gondermis/


Kapitalizm ve Kadın


12.5.2019 - Afgan gazeteci sokak ortasında vurularak öldürüldü Afganistan’da kadın haklarını savunan haberleriyle adını duyuran TV muhabiri Mena Mangal başkent Kabil’de sokak ortasında vurularak öldürüldü. Ailesi ülkede tanınmış gazetecilerden biri olan Mangal’ın parlamentoda kültür danışmanlığı yaptığı ofise gitmek için araç beklerken motosikletten ateş açan iki saldırgan tarafından öldürüldüğünü açıkladı.

http://www.diken.com.tr/afgan-gazeteci-sokak-ortasinda-vurularak-olduruldu/


Kapitalizm ve Çocuk


13.5.2019 - Türkiye'nin hapisteki çocukları... 700 çocuk neden cezaevinde, nasıl bir hayatları var Independent Türkçe cezaevlerindeki durumu, mevzuatı, yasayı araştırdı. Cezaevlerinde bugün itibariyle kaç tutuklu ve hükümlü anne olduğu bilinmiyor. Son sayı 31 Ekim 2018 tarihine ait. O gün itibariyle cezaevlerinde 0-6 yaş arası 743, 0-3 yaş arası 343 çocuk vardı. Sayıyı 14 Kasım 2018 tarihinde TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyelerinin sorularını yanıtlayan Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürü Şaban Yılmaz verdi. İlk sırada FETÖ soruşturmalarında tutuklanan ya da hüküm giyen anneler var. İkinci sırada PKK davaları, 3. sırada ise adli tutuklu ve hükümlüler var. Bebekleriyle cezaevinde kalan, tutuklu ve hükümlü annelerin aktardığı sorunlar, rapora girdiği haliyle şöyle:Koğuşlara kapasitesinin 3 katı yurttaş konulmaktadır. Katılımcıların yüzde 86’sı bunu doğrulamaktadır. 

• Kasıtlı psikolojik baskı aracı olarak çok sık ve düzensiz koğuş aramaları yapılmaktadır. Katılımcıların yüzde 63’ü bunu doğrulamaktadır.  

• Katılımcıların yüzde 46’sı kışın ısınma problemi olduğunu, yüzde 83’ü ise yazın serinleme problemi olduğunu belirtmiştir.  

• Yüzde 55’i düzenli ve yüzde 52’si ise temiz su sağlanmadığını söylemektedir. 

• Yüzde 65’i sıcak su temininde sorunlar olduğunu belirtmiştir.  

• Yüzde 54’ü ortak alanlara yeterince çıkarılmadıklarını söylemektedir,  

• Yüzde 92’si vakit geçirecek hobi faaliyetleri için imkan sağlanmadığını söylemektedir, 

• Yüzde 57,5’u sağlığa erişim haklarının düzenli olarak sağlanmadığını belirtmiş, yüzde 73’ü revirlerde yeterli hekim olmadığını ifade etmiştir. 

• Yüzde 80,4’ü doktor muayenelerinde kelepçe takılı bir şekilde muayene edilmek zorunda bırakıldıklarını belirtmiştir. 

• Yüzde 68’i acil durumlara zamanında müdahale edilmediğini ifade etmiştir. 

• Katılımcıların yüzde 84’ü hapishanelerin fiziki koşullarını insan yaşamına uygun bulmadıklarını, yüzde 67,8’i ise hapishane personelinin mahpuslara insani muamele yapmadığını düşündüğünü söylemiştir. 

https://www.independentturkish.com/node/27266/haber/t%C3%BCrkiyenin-hapisteki-%C3%A7ocuklar%C4%B1-700-%C3%A7ocuk-neden-cezaevinde-nas%C4%B1l-bir-hayatlar%C4%B1-var


14.5.2019 - TOÇEV: Çocuk işçi sayısı 2 milyon ‘Çocuk Hakları Perspektifinden Türkiye’deki Risk Altındaki Çocuklar Sempozyumu’nun sonuç raporu açıklandı. Rapora göre; çocuk işçi sayısı 2018’de 2 milyona yaklaştı. Çalışan her 10 çocuktan 8’i ise kayıtdışı. Okul öncesi eğitim oranı en düşük il Ağrı yüzde 35, en yüksek il ise Erzincan yüzde 77. Çocuk işçi sayısının en yüksek olduğu alanlar, tarım, hizmet sektörü ve sanayi.  2017’de güvenlik birimlerine mağdur olarak getirilen çocuk sayısı 137 bin 482. Bunun 18 bin 623’ü cinsel istismar suçuna maruz kalan çocuklar. 2018 yılı verilerine göre, Türkiye’ye gelen yaklaşık 4 milyon Suriyeli mültecinin, bir milyon 740 bini çocuk. 2019 verilerine göre ise bu çocukların yaklaşık 645 bini okula devam ederken, 400 bini eğitim alamıyor. Risk altındaki çocukların aileleriyle ilgili yapılan çalışmalarda şu sonuçlar elde edildi:

* Anne-baba işsiz ya da kapasitesinin altında çalışıyor. Ebeveynlerden biri ölmüş ya da hapse girmiş. Çocuk standartların altında bir evde ve tek bir ebeveynle yaşıyor ve istismara maruz kalıyor.

* Çocukların öğrenimine bakıldığında genellikle ilkokulu terk ettikleri ve ortaokula hiç gitmedikleri görülüyor.

* Çocuklar sömürünün olduğu ortamlarda çalışmaya zorlanıyor; çocukların kötüye kullanımı ve seks işçiliği yaptırıldıkları gözleniyor. Çocuklar caddelerde şiddete maruz kalıyor.

* Çocuklarda madde kullanımı yaygın.

http://www.hurriyet.com.tr/egitim/tocev-cocuk-isci-sayisi-2-milyon-41213679


23.5.2019 - ABD-Meksika sınırında sekiz ayda altı göçmen çocuk öldü ABD-Meksika sınırında, sekiz ay içinde ABD Gümrük ve Sınır Koruma Birimi tarafından gözaltında tutulan altı çocuğun hayatını kaybettiği açıklandı. Geçen yıl öldüğü duyurulan 10 yaşındaki El Salvadorlu kız çocuğuyla, sekiz ayda gözaltında ölen göçmen çocukların sayısı altıya yükseldi.

http://www.diken.com.tr/abd-meksika-sinirinda-sekiz-ayda-alti-gocmen-cocuk-oldu/

28.5.2019 - Çocukların işlediği cinsel suçlar 3,5 katına çıktı CHP Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi TÜİK verilerine dayanarak, çocukların cinsel istismarı konulu bir rapor yayımladı. Yayımlanan raporda, çocuklara yönelik cinsel istismar suçlarının arttığı bilgisini aktarılırken, aynı zamanda çocuklardaki suç işleme oranlarına da yer verildi. Bu verilere göre geçtiğimiz 8 yılda çocuğa yönelik cinsel saldırı suçu nedeniyle sanıklar hakkında haftada 237 mahkûmiyet kararı verildi. Çocuklar arasında 2017 yılında çocuklar tarafından işlenen cinsel suç sayısı 1.603 iken bu rakam 2018 yılında yüzde 233 artışla 5.331 olarak kayıtlara geçti. 2011-2018 yılları arasında çocuğa yönelik cinsel istismar suçunu işlediği gerekçesiyle hâkim karşısına çıkan sanıklar hakkında 98.697 mahkûmiyet kararı verildi.

http://haber.sol.org.tr/toplum/cocuklarin-isledigi-cinsel-suclar-35-katina-cikti-263693

(Araştırmalar cinsel istismar öyküsü olan çocukların daha fazla cinsel saldırıda bulunduklarını göstermekte.)

29.5.2019 - Pedofiliyi öven kitabın yazarı ve yayıncısı serbest bırakıldı Çocuk istismarının pornografik bir dille anlatımına yer veren ‘Zümrüt Apartmanı’ adlı kitabın yazarı Abdullah Şevki Yurtvermez tutuklanması istemiyle sevk edildiği mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Şevki dün akşam saatlerinde gözaltına alınmıştı.  Pedofiliyi öven ifadelerin yer aldığı kitap kamuoyunda tepkiye neden olmuş, çok sayıda kurum tarafından kitabın yazarı ve yayıncısı hakkında suç duyurusunda bulunulmuştu.

http://haber.sol.org.tr/toplum/pedofiliyi-oven-kitabin-yazari-ve-yayincisi-serbest-birakildi-263757


Kapitalizm ve Doğa


6.5.2019 - BM raporu: 1 milyondan fazla bitki ve hayvan türü yok olma tehlikesiyle karşı karşıya Birleşmiş Milletler bünyesindeki Biyolojik Çeşitlilik ve Ekosistem Hizmetleri Konulu Hükümetlerarası Bilim-Politika Platformu’nun yayınladığı rapora göre, 2050’ye kadar #1 milyondan fazla hayvan ve bitki türü yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. #1980-2000 yılları arasında 100 milyon hektarlık tropikal orman ağırlıklı olarak Güney Amerika’daki hayvan çiftlikleri ve Güneydoğu Asya’daki palm yağı üretimi nedeniyle yok oldu. #1700’deki sulak alanların sadece yüzde 13’ü 2000 yılına kadar varlığını koruyabildi. #Günümüzde hayvan ve bitkilerin yüzde 25’i tehdit altında. Plastikten kaynakalanan çevre kirliliği 1980’e oranla 10 katına çıktı.

http://www.diken.com.tr/bm-raporu-1-milyondan-fazla-bitki-ve-hayvan-turu-yok-olma-tehlikesiyle-karsi-karsiya/


16.5.2019 - Atmosferdeki karbondioksit miktarı tarihinin en yüksek seviyesinde Hawaii’deki Mauna Loa Gözlemevi’nden yapılan açıklamada, atmosferdeki karbondioksit oranının şu ana kadar gözlemlenen en yüksek seviyeye ulaştığını belirtildi. Atmosferde her bir milyonda 415 ppm karbondioksit bulunuyor. 1958 yılından bu yana incelemeler yapılan gözlemevinin raporu, atmosferde kaydedilen karbondioksit oranının insanlık tarihi boyunca kaydedilen en yüksek seviyede olduğunun altı çiziliyor. Yarım asırdan fazla bir süre önce Mauna Loa’da başlatılan gözlem ve incelemelerle ilgili verilere göre, 1958 yılında araştırmaya başlandığında havadaki karbondioksit oranı 315 ppm olarak kaydedilmişti. 2013 yılı itibariyle 400 ppm’yi geçen bu oran, bu yıl 415 ppm’ye ulaştı.

http://haber.sol.org.tr/toplum/atmosferdeki-karbondioksit-miktari-tarihinin-en-yuksek-seviyesinde-263016


27.5.2019 - Yerkürenin yeni sorunu: Nehirlerde antibiyotik kirliliği var Guardian’daki habere göre sonuçları bugün Finlandiya’nın başkenti Helsinki’deki bir konferansta açıklanan araştırma kapsamında 72 ülkedeki 711 nehir icelendi ve yüzde 65’inin suyunda antibiyotik saptandı. 111 nehirdeki antibiyotik seviyesinin ‘tehlikeli’ denecek boyutta olduğu vurgulandı. Bangladeş’te ve bazı başka ülkelerin nehirlerinde güvenli seviyeden 300 kat fazla antibiyotik olduğuna dikkat çeken araştırmacılar, ‘antibiyotik kirliliği’nin bakterilerin ilaçlara direnç göstermesinin nedenlerinden olduğunu söyledi. (Birleşmiş Milletler geçen ay antibiyotiğe dirençli bakterilerin 2050’ye kadar 10 milyon insanın ölümüne neden olabileceğini açıklamıştı.)

http://www.diken.com.tr/yerkurenin-yeni-sorunu-nehirlerde-antibiyotik-kirliligi-var/