Sermaye Devleti

 

6.2.2019 - Diyanet'e kadro yağmuru: 9 bin 500 kişi daha alınacak Diyanet İşleri Başkanlığının sözleşmeli 9 bin 500 personel alımına ilişkin kararı Resmi Gazete'de yer aldı. Karara göre, 3 bin Kuran kursu öğreticisi, 6 bin imam-hatip ve 500 müezzin kayyum pozisyonlarına alınacak personel 4B statüsünde sözleşmeli olacak.

http://haber.sol.org.tr/turkiye/diyanete-kadro-yagmuru-9-bin-500-kisi-daha-alinacak-256071


13.2.2019 - “Türkiye en büyük gazeteci hapishanesi” Rapora göre Avrupa Konseyi üyesi 47 ülkenin 32'sinde geçen yıl gazetecilere yönelik toplam 140 saldırı vakası bildirildi. 2018 yılı sonu itibarıyla 110'u Türkiye'de olmak üzere 130 gazetecinin cezaevinde bulunduğuna dikkat çekilen raporda "Türkiye'nin gazeteciler için dünya çapındaki en büyük hapishane olduğu" değerlendirmesine yer verildi.

http://www.paraanaliz.com/2019/genel/turkiye-en-buyuk-gazeteci-hapishanesi-30277/


21.2.2019 - Irkçı saldırıya ödül gibi ceza Kendisine zorla Atatürk büstü öptürülerek ırkçı saldırıya maruz kalan İbrahim Çay davasında yargılanan 7 kişiye ödül gibi cezalar verildi. Kamu görevlilerinin yargılanması için yapılan tüm itirazlar ise reddedildi. 7 sanık hakkında mahkeme 15 Kasım 2018 tarihinde verdiği kararla, “Konut dokunulmazlığı” suçundan hepsi için beraat kararı verdi. Yine, 7 sanık için “Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçundan ayrı ayrı 3 yıl 4 ay, “Kasten yaralama” suçundan da 11 ay 20 gün hapis cezası verdi. Verilen 11 ay 20 günlük hapis cezası 350 gün adli para cezasını çevrilirken, mahkeme heyeti 7 sanığın sabıka kayıtlarına bakılarak daha önce hiçbir suça bulaşmamış 3 kişi hakkında hükmün açıklanması geri bırakıldı. Geriye kalan 4 kişi hakkında ise daha önceden sabıkalarının olması nedeniyle verilmiş olan 350 günlük adli para cezası karşın 7 bin TL para cezası 24 eşit taksit şeklinde tahsiline karar verildi.

https://www.artigercek.com/haberler/irkci-saldiriya-ceza-yagdi

 

27.2.2019 - MİT başkanından tüm üniversite rektörlerine konferans MİT Başkanı Hakan Fidan’ın verdiği ‘Bölgesel Güvenlik Değerlendirmesi’ konulu konferansta Türkiye’deki bütün üniversitelerin rektörleri hazır bulundu. Konferansa Ankara Valisi Vasip Şahin, YÖK üyeleri ve ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün’ün yanısıra bütün üniversitelerin rektörleri ve siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler alanındaki yöneticiler ve akademisyenler de katıldı. Türkiye’nin jeostratejik ve jeopolitik konumuna değinen Fidan Türkiye’nin iç, dış tehditler, algı operasyonları ve siber saldırılar gibi asimetrik tehditlerle aynı anda mücadele etmesinin gerektiğini söyledi. Fidan, konuşmasında MİT olarak, devletin dış politikada artan etkinliğiyle uyumlu olarak yakın ve uzak coğrafyada yaşanan gelişmeleri, mevcut ve muhtemel tehdit alanlarını, aktörlerin yaklaşımlarını ve bunların ülkeye yansımalarını yakından takip ettiklerini, ülkenin tüm tehditlerle zamanında ve küresel ölçekte mücadelesine katkı sağladıklarını söyledi.

http://www.diken.com.tr/akademi-ictimaya-cikti-mit-baskanindan-tum-universite-rektorlerine-konferans/

 

Türkiye Gündemi


5.2.2019 - Erdoğan'dan İş Bankası çıkışı: Hazine'nin olacak Erdoğan yaptığı açıklamada, "İş Bankası masada. Bunu unutmayın. Gazi Mustafa Kemal'in CHP'ye değil Hazine'ye tahsisi vardır. Bu İş Bankası Hazine'nin malı olacaktır, bu parlamento bu kararı alacaktır" dedi.

https://www.artigercek.com/haberler/erdogan-dan-is-bankasi-cikisi-hazine-nin-olacak


6.2.2019 - Cebeci'nin döner bıçaklı saldırganı Şule Çet’in katillerinin avukatı oldu Ankara’da Şule Çet’in cinsel saldırıya uğrayarak öldürülmesine ilişkin görülen davada sanıklar Çağatay Aksu ile Berk Akand’ın avukatının, 2016’da Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü’nde üniversitelilere döner bıçağıyla saldıran ülkücü faşist çete üyelerinden Paşa Büyükkayaer olduğu ortaya çıktı. Büyükkayaer, mezun olduktan sonra da Hukuk Fakültesi’ne gelmeye ve saldırılarda yer almaya devam etti. 27 Ocak 2017’de Hukuk Fakültesi’nde öğrencilerin vizelerin bitişini kutlamak için çektiği halayda ülkücülerin kendi marşlarını çalmak istemesi, öğrencilerin ise bunu kabul etmemesi üzerine Büyükkayaer öğrencileri tehdit etti. 30 kişilik faşist grup daha sonra kantinde tekbirlerle öğrencilere saldırdı. Şule Çet davasında, “Bir kadın bir erkekle tenha bir yerde içki içmeyi kabul etmişse cinsel ilişkiye rıza göstermiş sayılır” ifadelerinin yer aldığı rapor yazan adli tıp uzmanı Mehmet Nuri Aydın’ın, 1989’da cezaevindeki işkencede kolu kırılan Kutay Meriç’e sağlam raporu verdiği için Ankara Tabip Odası tarafından dokuz ay meslekten men edildiği ve bu cezasının da TTB Merkez konseyi disiplin kurulunca onandığı öğrenilmişti.

http://haber.sol.org.tr/turkiye/sule-cet-davasindaki-adli-tipci-iskencede-iki-kolum-kirildiginda-saglam-raporu-vermisti


6.2.2019 - 'Yeni parti kuruluyor: Ali Babacan, Abdullah Gül, Ahmet Davutoğlu...' Türkiye gazetesi yazarı Batuhan Yaşar, "Ali Babacan’a parti kuruluyor" başlıklı yazısında, "Gaziosmanpaşa ve Çukurambar’daki bürolar 15 gündür çok hareketli" ifadelerini kullandı, çok sayıda isme kurucu üyelik teklifi götürüldüğünü iddia etti. Yaşar, yeni partide vitrinde Ali Babacan'ın olacağını, Gül ve Davutoğlu'nun da destek vereceğini ileri sürdü. Yaşar'ın iddiaları şu şekilde: Cumhurbaşkanı Erdoğan 21 Ocak’ta Ordu’da “BİRİLERİNE” göndermeler yapmıştı: -“Onlar hep gölgelediler, hep lekelediler ve onlarla da yol yürüyemedik. Onlar yol ve dava arkadaşı olmadılar, yolda bıraktılar. Bunların sizler zaten kimler olabileceğini biliyorsunuz..” -“Yola çıktık, milletvekili oldular, belediye başkanı oldular, bakan oldular.. Trenden inenler bir daha zaten bu trene binemediler, binemeyecekler.. Sadakatin asıl olduğunu bilmeyenler trenden düştükleri yerde kalırlar..”

http://haber.sol.org.tr/turkiye/yeni-parti-kuruluyor-ali-babacan-abdullah-gul-ahmet-davutoglu-256076


6.2.2019 - Sedat Peker: Akşener, cinayet sonrası gizlice benimle görüştü Sedat Peker, halka silahlanma çağrısı yaptığı konuşması nedeniyle İçişleri Bakanlığı'nı göreve çağıran İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'e tepki gösterdi. Peker, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda "Parti başkanı Meral Akşener suç duyurusunda bulunacaksa 1997'de işlenen barmen cinayetinin hemen sonrasında kendisi İçişleri Bakanı'yken, ortak tanıdığımız birinin gizli organizasyonuyla benimle niçin görüştüyse, asıl bunun için suç duyurusunda bulunmalıdır" ifadelerini kullandı. AKP ve MHP’ye verdiği destekle bilinen ve “organize suç örgütü lideri” sıfatıyla daha önce ceza alan Sedat Peker, İstanbul Ataşehir’de katıldığı bir açılışa gelen taraftarlarına Cumhur İttifakı’na destek ve silahlanma çağrısı yapmıştı.

https://tr.sputniknews.com/turkiye/201902061037506770-sedat-peker-cinayet-sonrasi-aksener-gizlice-benimle-gorustu/


7.2.2019 - Bucak aşiretinin lideri CHP'den aday oldu CHP, Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde Fatih Mehmet Bucak'ı aday gösterdi. Daha önce MHP'den adaylık başvurusu yapan Bucak, katıldığı bir televizyon programında, "Ben oraya seçime değil ölmeye geliyorum. Bir daha Bucak'ın içinde bir tane başka partiyle araba görürsem kendileri bilir, kendilerine mezar kazmaya başlasınlar. Bundan sonra Siverek'te Trump bile gezemez" ifadelerini kullanmıştı. CHP'nin Bucak aşiretiyle tek ilişkisi Fatih Mehmet Bucak değil. Yine Bucak aşiretinden Ali Murat Bucak da CHP'nin Şanlıurfa Milletvekili seçilmişti.

https://www.timeturk.com/bucak-asiretinin-lideri-chp-den-aday-oldu/haber-1036619


11.2.2019 - 2018'deki hafriyat kamyonu ve beton mikseri terörünün bilançosu açıklandı 2016'da Yoğurtçu Parkı'nda yaya ve bisiklet yolunda hafriyat kamyonunun neden olduğu kazada yaşamını yitiren Şule İdil Dere'nin ailesi, 2018'deki 'Hafriyat Kamyonu+Beton Mikseri ve Kamu Hizmeti Can Kaybı Raporu'nu yayımladı. 2018'de 62 ilde önlem alınmamış kamu çalışması sırasında 274 kişi yaşamını yitirdi.

http://haber.sol.org.tr/emek-sermaye/2018deki-hafriyat-kamyonu-ve-beton-mikseri-terorunun-bilancosu-aciklandi-256401


13.2.2019 - Davutoğlu, Erdoğan'ı hedef aldı AKP'ye ve Erdoğan'a yönelik üstü kapalı eleştirilerede bulunan Davutoğlu, "Bütün çıkarlar belli bir elde toplanmaya başlanmışsa orada düzen olmaz. Geçici bir düzen olur ama kalıcı bir düzen olmaz. Düzen kurmak için güç şarttır. Bir güç gerekir ama önemli olan şu o gücün ahlaki özü nedir nasıl denetlenecek? Problem nedir? Güç nasıl organize olacak ve nasıl denetlenecek? Ama güçlü bir devlet zayıf bir vatandaş olursa buradan otokrasi çıkar. Vatandaşların haklarının devletle buluştuğu yerde meşruiyet doğar" dedi.

http://haber.sol.org.tr/turkiye/davutoglu-erdogani-hedef-aldi-yeni-parti-sorusuna-yanit-vermedi-256528


14.2.2019 - HDP'nin aday çıkarmayacağı il sayısı artıyor: Millet İttifakı içinde yer almak istedik ama… HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, bir grup gazeteci ile yaptığı sohbet toplantısında partisinin seçim stratejisini anlattı. Temelli, birkaç ilde daha aday çıkarmama ihtimalinin yükseldiğini. Millet İttifakı’nın içerisinde yer almak istediklerini ancak CHP ve İyi Parti’nin görüşmek istemediğini söyledi. Temelli, “ Kimseyle görüşmedik, görüşmek istemediler. Nezaketen de olsa görüşülebilirdi." diye belirtti.

http://haber.sol.org.tr/turkiye/hdpnin-aday-cikarmayacagi-il-sayisi-artiyor-millet-ittifaki-icinde-yer-almak-istedik-ama


18.2.2019 - İmamoğlu'ndan TÜSİAD'a ziyaret: İstanbul'un her sorununu TÜSİAD'la birlikte çözmeliyiz CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu Türkiye’nin en büyük patron örgütü TÜSİAD’ı ziyaret etti, “İstanbul’un her sorununu TÜSİAD’la birlikte çözmek gerektiğini” söyledi. Basın mensuplarının karşısına geçen İmamoğlu ile Bilecik, yerel seçim ve ülke ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. “TÜSİAD, İstanbul’un hangi sorunu ya da çözümü olursa olsun dışında kalmaması gereken, hatta farklı bir modelle çok da içinde olması gerektiğini düşündüğüm kurumlardan bir tanesi” diye konuştu.

https://gazetemanifesto.com/2019/imamoglundan-tusiada-ziyaret-istanbulun-her-sorununu-tusiadla-birlikte-cozmeliyiz-242306/

 

18.2.2019 - Ankara Emniyeti'nden taciz açıklaması: 'Babası FETÖ'cü' Ankara Emniyet Müdürlüğü, üniversite öğrencisi Merve Demirel'in gözaltına alındığı sırada polis tarafından tacize uğradığının ortaya çıkması üzerine resmi internet sitesinden açıklama yaptı. Emniyet, Demirel'in babasını 'FETÖ'cü olmakla suçladı. Üniversite öğrencisi Merve Demirel, Ankara'da katıldığı eylemde gözaltına alınırken polisin cinsel saldırısına uğramıştı.

https://www.artigercek.com/haberler/ankara-emniyeti-nden-taciz-aciklamasi-babasi-feto-cu


19.2.2019 - Kılıçdaroğlu, CHP'lilere hakaret eden, Hrant Dink'in katilini öven Ozan Arif'e övgüler yağdırdı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu. Konuşmasına, geçen hafta yaşamını yitiren Ozan Arif olarak tanınan ülkücü türkücüye övgüler yağdırdı. Ozan Arif için "Erzurumlu Emrah’tan, Neşet Ertaş’tan bir farkı yok" diyen Kılıçdaroğlu, ülkücü türkücüye rahmet diledi.

http://haber.sol.org.tr/turkiye/kilicdaroglu-chplilere-hakaret-eden-hrant-dinkin-katilini-oven-ozan-arife-ovguler-yagdirdi


20.2.2019 - Alevilerden Kılıçdaroğlu'na Ozan Arif tepkisi Alevi dernek ve federasyonları, yayınladıkları ortak bir metinle, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun Ozan Arif'le ilgili sözlerine tepki gösterdiler. Kılıçdaroğlu, "Ozan Arif’in diğer ozanlardan hiçbir farkı yok. Aşık Veysel gibi, Pir Sultan Abdal gibi, Erzurumlu Emrah gibi, Neşet Ertaş gibi" ifadelerini kullanmıştı. Ozan Arif adıyla bilinen Arif Şirin’in, Alevilerin katliama uğradığı Maraş ve Çorum olaylarıyla ilgili marşlar bestelediği, olayları “övücü” ifadeler kullandığı biliniyor.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/02/20/alevilerden-kilicdarogluna-ozan-arif-tepkisi/


20.2.2019 - 'En az 3 çocuk mümkünse daha fazlasını tavsiye ediyorum' Erdoğan, "Tüm nikah töreninde gençlerimize en az 3 çocuk, mümkünse daha fazlasını tavsiye ediyorum. "Yaşlı nüfus oranımızın 2040 yılında iki katına ulaşması bekleniyor" diyen Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları şöyle: Dünya nüfusu hızla yaşlanıyor. Batı ülkelerinde azalan genç nüfusun yerini diğer ülkelerden gelen göçmenler kapatıyor. Asya, Afrika, Güney Amerika ortalamanın çok üzerinde büyüyen nüfuslarıyla adeta dünyanın geleceğine talipler. Türkiye'nin durumu vahim değilse de çok da iç açıcı gözükmüyor. Ülkemizde 65 yaş ve üzeri oran yüzde 8,8. Yaşlı nüfus oranımızın yıllar içinde artması ve 2040 yılında iki katına ulaşması bekleniyor. İşte bunun için tüm nikah töreninde gençlerimize en az 3 çocuk, mümkünse daha fazlasını tavsiye ediyorum.

https://www.artigercek.com/haberler/en-az-3-cocuk-mumkunse-daha-fazlasini-tavsiye-ediyorum


21.2.2019 - Soylu: Evladımıza tacizci diyen alçaklar gereğini görecek İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ankara’da kameralar önünde polisin cinsel tacizine maruz kalan genç kadın hakkında “Elimizde öyle bir belge var ki evladımıza tacizci diyen alçaklar gereğini görecek” dedi.

https://www.artigercek.com/haberler/soylu-an-tehdit-evladimiza-tacizci-diyen-alcaklar-geregini-gorecek


21.2.2019 - Af düzenlemesi geliyor: Tarihi ve kapsamına ilişkin önemli iddia AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım'ın "MHP'nin verdiği af teklifi üzerinde çalışılıyor tek tek. Kamu vicdanını nasıl rahatsız olmaz onun ortaya çıkması lazım. Acele karar verirsen bu sefer başka mağduriyetler olur" açıklamasının ardından önemli bir iddia gündeme geldi. Odatv'nin haberine göre, AKP'nin hazırladığı düzenleme seçimlerden önce çıkarılacak. Habere göre Mart başında af teklifinin yasalaşması bekleniyor.

http://haber.sol.org.tr/turkiye/af-duzenlemesi-geliyor-tarihi-ve-kapsamina-iliskin-onemli-iddia-257144

23.2.2019 - Meclis’te Anadil tahammülsüzlüğü  Meclis Genel Kurulu’nda, milletvekilleri Dünya Anadil Günü için konuşma yaptı. Ancak ortaya trajikomik bir duru çıktı. CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu’nun Lazca, HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan’ın Ermenice, HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan’ın Kürtçe selam ve konuşmaları tutanaklara ‘X’ olarak geçti. Ayrıca MHP’li vekiller farklı dillerdeki konuşmalara, ”Birleşmiş Milletler meclisi mi burası ya” ve ”Başkanım, tercüman, belki hakaret ediyor bize” şeklinde itiraz etti.

https://web.archive.org/web/20190303191921/http://yeniyasamgazetesi.com/mecliste-anadil-tahammulsuzlugu/


24.2.2019 - Suriyeli ailelere yönelik saldırılar Suriye iç savaşının başlamasının ardından Şam ve Dirbesîye kentlerinden gelerek, Mardin'in Artuklu ilçesine bağlı Yalım mahallesine yerleşen 7 aile kimliği belirsiz kişi ve kişilerce tehdit edildi. Ailelerin dördünün evlerinin kapılarının altından tehdit içerikli mektup atılırken, üç eve ise mektupla birlikte uzun namlulu av silahlarına ait mermi bırakıldı. Mektuplarda şu ifadeler yer aldı: "Saygıdeğer ev sahibi 10 (on) gün sonra evi boşaltmazsanız eğer bombalı saldırı düzenlenecektir. Tüplü bomba önce avluda sonraki seferde ise evin içinde patlayacaktır. Bu ilk ikaz olup ikinci ikazda birinin canı yanacak başına bir şey gelecektir. Sizi bu mahallede istemiyoruz. En kısa sürede yani 10 gün içinde mahalleyi terk ediniz." İstanbul Sultangazi'de Suriyeli bir ailenin kaldığı eve yüzleri maskeli 4 kişi tarafından silahlı baskın düzenlendi. 7 kişinin yaşadığı öğrenilen evde 1 kişi başından silahla vurularak, ağır yaralandı.

https://www.artigercek.com/haberler/suriyeli-ailenin-evine-silahli-baskin-1-agir-yarali


25.1.2019 - CHP ile İYİ Parti resmen anlaştı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, ortak basın toplantısıyla ittifak görüşmelerinin sonuçlandığını açıkladı. 22 büyükşehir ve 27 ilde ittifak sağlandı. Büyükşehirleden 12'si CHP, 10'u İYİ Parti'de bulunuyor.


26.2.2019 - HDP'li eski bakandan Ayhan Bilgen'e 'Maçoğlu' eleştirisi 31 Mart seçimlerinde Dersim Demokratik Halk Dayanışması'nın Dersim (Tunceli) Belediye Başkanlığı'na aday gösterdiği Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, HDP Grup Başkanvekili olan Kars Milletvekili ve Kars Belediye Başkan adayı Ayhan Bilgen tarafından hedef alınmış, Maçoğlu'nun adaylığının "başkalarının işine geldiğini", bu yüzden şirinleştirildiğini ve herkesin ülkede kendisini bu kadar kolay komünist diye tarif edemediğini ileri sürmüştü. Bilgen, Maçoğlu'na ilişkin "proje" derken, havuz medyasının Maçoğlu'na yer verdiğini iddia etmişti. Bu sözlere ilişkin sosyal medyadan açıklamada bulunan HDP'nin 25 ve 26. dönem İzmir Milletvekili ve eski Kalkınma Bakanı Müslüm Doğan, "Komünist aday için hemen 'kimin projesi olduğunu biliyoruz.' Ne demek bu? Dün desteklediğinizi bu gün desteklemeyebilirsiniz ama siyasi hafiflik yapmadan!" dedi.

http://haber.sol.org.tr/turkiye/hdpli-eski-bakandan-ayhan-bilgene-macoglu-elestirisi-257446


28.2.2019 - AKP'den seçim hamlesi: Ücretsiz elektrik kararı Resmi Gazete'de yayımlandı Erdoğan imzasıyla yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca Türkiye vatandaşlarından aylık veya düzenli sosyal yardım almaya ilişkin verilmiş hak sahipliği kararı devam eden hanelerin asgari ihtiyaçlarının karşılanması için elektrik tüketim desteği verilmesi amaçlanıyor. Elektrik tüketim desteği kapsamında bulunan hanelere, hanedeki kişi sayısı kriteri dikkate alınarak aylık 150 kilovatsaat karşılığı tutara kadar destek verilecek. Elektrik tüketim desteği, öncelikle Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu kaynakları kullanılarak yapılacak. 100 liralık elektrik faturasının 48 TL’si vergi, harç, dağıtım bedeli, TRT payı gibi kesintilerden oluşuyor. Geçim sıkıntıları nedeniyle İstanbul Avrupa yakasında 450 bin aile, elektrik faturasını zamanında ödeyemiyor. Aboneler ayda ortalama 100-150 TL elektrik faturasıyla karşılaşıyor. Uyarılara ve gecikme faizine rağmen yılda yaklaşık 600 bin abone faturayı ödemiyor.

http://haber.sol.org.tr/turkiye/akpden-secim-hamlesi-ucretsiz-elektrik-karari-resmi-gazetede-yayimlandi-257566

 

Kürdistan’da Sömürgecilik ve Direniş


18.2.2019 - Van’da gözaltında işkenceye maruz bırakılan çocuklara zorla evrak imzalatıldı Van’da gözaltına alındıktan sonra ağır işkencelere maruz bırakılan çocukların avukatı, üç çocuğa okumalarına dahi izin verilmeden korkutularak evrak imzalatıldığını söyledi. Van’da 15 Şubat’ta gözaltına alınan üç çocuk, gözaltı sırasında ve ardından götürüldükleri Van Asayiş Şube Müdürlüğü’nde işkenceye maruz kalmıştı. http://gazetekarinca.com/2019/02/vanda-gozaltinda-iskenceye-maruz-birakilan-cocuklara-zorla-evrak-imzalatildi/


20.2.2019 - Binali Yıldırım: 'Kürt'üz, Türk'üz ama Türk milletiyiz Hira Dağı kadar Müslüman, Tanrı Dağı kadar Türk'üz.' Seçim çalışmalarını Maltepe'de sürdüren Yıldırım, AKP Maltepe ilçe binasında konuştu. "İdeolojiyle, ayrımcılıkla, boş laflarla bu ülkeye hizmet olmaz” diyen Yıldırım, “reisimizle, Cumhurbaşkanımızla, Recep Tayyip Erdoğan'la, Türkiye'nin her köşesini imar ettik, kalkındırdık, yolları böldük, hayatları, gönülleri birleştirdik. Yolları böleriz ama Türkiye'yi böldürtmeyiz. Bunu herkes böyle bilsin. Kürt'üz, Türk'üz ama Türk milletiyiz. Hira Dağı kadar Müslüman, Tanrı Dağı kadar Türk'üz." dedi.

https://www.artigercek.com/haberler/binali-yildirim-kurt-uz-turk-uz-ama-turk-milletiyiz

 

17.2.2019 - Cizre Spor'a ırkçı saldırı: Oyuncular darp edildi Spor Toto 3. Lig ekiplerinden Cizrespor, bu hafta Antalya’da oynadığı Serik Belediye Spor maçında, taraftarın ırkçı saldırına maruz kaldı. Müsabaka başlamadan önce, taraftarlar sahada ‘Ölürüm Türkiye şarkısı’ eşliğinde Cizrespor aleyhine ırkçı tezahüratlarda bulundu. Müsabaka sonrası Cizre Spor’un 3 oyuncusu ve kaleci hocası darp edildi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/spor/2019/02/17/cizre-spora-irkci-saldiri-oyuncular-darp-edildi/


19.2.2019 - Esad'ın danışmanı: Kürtlere özerklik verilmesi Suriye'nin bölünmesi demek, bu mümkün değil Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın danışmanı Buseyna Şaban, Kürtlere özerklik verilmesinin Suriye'nin bölünmesi anlamına geleceğini, dolayısıyla bunun mümkün olmadığını vurguladı.

https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201902191037750917-esadin-danismani-kurtlere-ozerklik-verilmesi-suriyeyi-boler/


22.2.2019 - 4 Kürt partisi hakkında kapatma davası açıldı Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akarca, 4 parti hakkında "Anayasa'ya aykırı faaliyetler" gerekçesiyle kapatma davası açıldığını söyledi. Akarca, "Bunlar Türkiye Kürdistan Partisi, Kürdistan Sosyalist Partisi, Kürdistan Özgürlük Partisi ve Kürdistan Komünist Partisi adı altında faaliyet gösteren partilerdir" dedi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/02/22/4-kurt-partisi-hakkinda-kapatma-davasi-acildi/


26.2.2019 - Kayyum belediyenin taşınmazlarını Bilal Erdoğan’ın vakfına devretti İlçe binasında düzenlenen toplantıda konuşan Eşbaşkan Adayı Pirinççioğlu, Kayapınar Belediyesi’ne atanan 3’üncü kayyumun görev başında olduğunu hatırlatarak, “Belediye bütçesinin hoyratça kullanıldığı, yine belediyeye ait tüm taşınmazların, değişik zamanlarda kayyumlar tarafından Kaymakamlığa ya da devletin başka kurumlarına hibe adı altında devredildiği yönünde tarafımıza birçok duyum gelmiştir” dedi. Pirinççioğlu aldıkları duyumları araştırıp bunlara ilişkin elde ettikleri bilgileri paylaşarak, araştırmaları sonucunda, ekonomik durumu düşük öğrencilere eğitim vermek amacıyla kurulan 13 Eğitim Destek Evi’nin, Kayapınar Spor Kompleksi’nin mülkiyetiyle birlikte Kayapınar Kaymakamlığı’na devredildiğini söyledi. 80 milyon TL’lik arsa üzerinde kurulan 20 milyon maliyetiyle hâlâ yapımı devam eden belediye kütüphanesinin İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne devredildiğini aktaran Pirinççioğlu, Kayapınar Medya Mahallesi’nde bulunan Belediye ile Göç Vakfı’nın ortak çalışmalar yürüttüğü Çocuk Merkezi’nin de Kaymakamlığa bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na devredildiğini aktardı.

https://www.abcgazetesi.com/guncel/kayyum-belediyenin-tasinmazlarini-bilal-erdoganin-vakfina-devretti/haber-122761

 

Halk İçin Ekonomi


1.2.2019 - Banka patronlarından 2018'de kâr rekoru: 53 milyar lira Ocak ayının sonu itibariyle finansal sonuç tablolarını paylaşan bankaların net kârlarını bir önceki yıla oranla artırdığı görülüyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından açıklanan rapora göre bankacılık sektörünün aktif büyüklüğü 3 trilyon 867 milyar 135 milyon lira düzeyinde gerçekleşti. Aralık 2018 döneminde sektörün dönem net kârı 53 milyar 522 milyon lira olarak gerçekleşti. Bankalar 2017'de 49,1 milyar, 2016'da 37 milyar lira kar elde etmişti. 2017 sonuna göre sektörün aktif büyüklüğü yüzde 18,7, krediler yüzde 14,1 ve menkul değerler toplamı yüzde 19 yükseldi.

http://haber.sol.org.tr/emek-sermaye/banka-patronlarindan-2018de-kar-rekoru-53-milyar-lira-255743


6.2.2019 - Açlık sınırı bin 957, yoksulluk sınırı 6 bin 768 lira Birleşik Metal-İş Sendikası Araştırma Merkezi'nin en son yayımladığı rapora göre dört kişilik bir ailenin sağlıklı beslenebilmesi için aylık yapması gereken harcama bin 957 lira olarak hesaplandı. Aynı araştırmada, dört kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı da 6 bin 768 lira olarak hesaplandı.

http://haber.sol.org.tr/emek-sermaye/aclik-siniri-bin-957-yoksulluk-siniri-6-bin-768-lira-256101


5.2.2019 - Havalimanının çevresi ranta açıldı: Numan Kurtulmuş'a büyük kıyak İstanbul Yeni Havalimanı ile Kanal İstanbul güzergahı arasında kalan ve yaklaşık 3 milyon metrekarelik alan için TOKİ’nin hazırladığı imar planları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanarak askıya çıktı. Yeniçağ'da yer alan habere göre, Bakanlık tarafından yapılan duyuruda, söz konusu arazideki hissedarların isim listesine de yer verildi. Yaklaşık 2 bin 500 hissedarın bulunduğu görülen listede AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş ile birlikte İlim Yayma Cemiyeti'nin de isimlerinin yer alması dikkat çekti.

http://haber.sol.org.tr/turkiye/havalimaninin-cevresi-ranta-acildi-numan-kurtulmusa-buyuk-kiyak-256042


6.2.2019 - 'Yıllık sebze enflasyonu yüzde 94,72 oldu' TÜİK istatistiklerine göre, yıllık sebze enflasyonu yüzde 94.72 oldu. Sebze fiyatlarındaki enflasyon oranı, asgari ücret zammının 5 katı oldu.

https://gazetemanifesto.com/2019/yillik-sebze-enflasyonu-yuzde-9472-oldu-238933/


8.2.2019 - İhalesiz verilen fabrikadan otobüs hediyesi Sakarya'daki Tank Palet Fabrikası'nın ihalesiz bir şekilde işletmesini devralan Katar ortaklı BMC firması, Saray'a otobüs hediye etti.

https://www.artigercek.com/haberler/ihalesiz-verilen-fabrikadan-otobus-hediyesi


11.2.2019 - En zengin 400 Amerikalı servetini üçe katladı Servet eşitsizliği üzerine yapılan bir çalışmada, 1980’lerin başından bu yana en zengin 400 Amerikalının, ülkedeki mal varlıklarını üçe katladığı belirlendi. Rapora göre, söz konusu yüzde 60’lık en alt kesimin ülke servetindeki payı 1987'de yüzde 5,7 iken 2014'te 2,1'e geriledi. Raporda zenginlerin mal varlıklarının tespitinde araç, mobilya gibi şahsi eşyalarının sayımı zor olduğu için servetlerine dahil edilmediği not edilerek, ayrıca “Birçoğu varlıklarını offshore vergi barınaklarında gizlediğinden, son 10 yılda ultra zenginlerin gerçek servetini hesaba katmak daha zor hale geldi” ifadelerine yer verildi.

https://www.artigercek.com/haberler/en-zengin-400-amerikali-servetini-uce-katladi

 

12.2.2019 - Tanzim satışlarının ömrü belli oldu: İki buçuk ay Tarım Kredi Genel Müdürü Fahrettin Poyraz tanzim satış noktalarının iki buçuk aylığına kurulduğunu açıkladı.

http://www.diken.com.tr/tanzim-satislarinin-omru-belli-oldu-iki-bucuk-ay/


13.2.2019 - İlaca yüzde 26,4 zam Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ilaçta 19 Şubat 2019 tarihinden itibaren geçerli olacak zam oranını yüzde 26,4 olarak belirlediklerini açıkladı.

http://haber.sol.org.tr/turkiye/ilaca-yuzde-264-zam-256583


13.2.2019 - 'Elektrik dağıtım şirketleri illegal yollarla vurgun yapıyor' CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, elektrik dağıtım şirketlerinde 'Asgari Tahakkuk Faturası' adı altında yasal olmayan yollardan vurgun yapıldığını açıkladı. 1 kilowat tüketim yapılmış, aynı saat, aynı tarih aynı kişi tarafından düzenlenmiş elektrik faturaları düşünün. Aynı elektrik faturaları birinde 75 TL kesilmiş, birinde 210, birinde 217 TL… Bu farklılığa neden olabilecek hiçbir şey yokken neden farklı miktarlar? 2016, 2017 ve 2018 yılları içinde ödenen düşük tüketimli bütün elektrik faturalarında ek tüketim uygulandı. 2018 yılında 2 milyon 300 bin kez ek tüketimli fatura basıldı. Bu faturalardan her yıl için 100 milyon TL vurgun yapıldı. 3 yılda 300 milyon TL vurgun vatandaşın cebinden çıktı.”

https://www.artigercek.com/haberler/tanal-elektrikte-asgari-tahakkuk-faturasi-adi-altinda-vurgun-yapildi


14.2.2019 - Sağlık Bakanı'ndan ilaç zammı açıklaması: Sektörle mutabık kalındı Sağlık Bakanı Koca, NTV canlı yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Sağlık alanının piyasaya, sermaye gruplarına ve ilaç tekellerine teslim edildiğini adeta itiraf eden Koca'nın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: Her yıl tebliğ gereği şubat 15'e kadar güncellenmesi gereken ve 5 gün içinde uygulanması gereken bir düzenlemeden bahsediyoruz. Bu tebliğ gereği olan düzenlemede bir önceki yılın ortalama avro kuru üzerinden bir çarpanla güncelleme yapılıyordu. Yüzde 70'ti. Yeni dönemde sektör temsilcileri yerli ve global üreticilerle bir araya geldik. Bu süreçte en son dün bir araya geldik. Bundan sonra çarpan yüzde 70 değil sonraki yıllar için yüzde 60 olarak uygulanmasına karar verdik. Yüzde 60 uygulanma sonrası karşımıza yüzde 26.4 gibi bir güncellemeden bahsediyoruz. Sektörle mutabık kalındı. Tebliğ bugün yayınlandı. Bugün karşılığı olan yüzde 26.4 gibi bir karşılığı oldu. 19'undan sonra geçerli olacak.

http://haber.sol.org.tr/turkiye/saglik-bakanindan-ilac-zammi-aciklamasi-sektorle-mutabik-kalindi-256643


14.2.2019 - Sanayi üretimi Aralık 2018'de bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9.8 azaldı (TÜİK) 2018'in aralık ayına ilişkin sanayi üretimi verisini açıkladı. Verilere göre sanayi üretimi Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9.8 azaldı. Ekonomistler daralmanın yüzde 7,5 olmasını bekliyordu. Alt sektörler incelendiğinde söz konusu ayda, madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 2.1, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 10.8 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 1.2 azaldı. Sanayi üretimi bir önceki aya göre ise yüzde 1.4 azaldı.

http://haber.sol.org.tr/emek-sermaye/sanayi-uretimi-aralik-2018de-bir-onceki-yilin-ayni-ayina-gore-yuzde-98-azaldi-256618


14.2.2019 - ‘Net hata ve noksan’ girişi 2018’de rekor kırdı Merkez Bankası’nın 2018’e ilişkin ödemeler dengesi verilerinde ‘net hata ve noksan’ girişi ocak-aralık döneminde 21,17 milyar dolar olarak açıklandı. Ödemeler dengesindeki kaynağı belirsiz döviz giriş ve çıkışı ‘net hata ve noksan’olarak adlandırılıyor. Kaynağı belirsiz para olarak da bilinen girdi kalemi, ödemeler dengesi tablosunu dengeleme işlevini yerine getiriyor..

http://www.diken.com.tr/net-hata-ve-noksan-girisi-2018de-rekor-kirdi/


15.2.2019 - Az tüketip çok ödedik: Perakende satışta hacim yüzde 9.2 düştü, ciro 9.6 arttı Perakende satış hacmi Aralık 2018’de bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9.2 düştü. (TÜİK) verilerine göre aynı dönemde gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 2.7, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 12.6 ve otomotiv yakıtı satışları yüzde 9.5 azaldı. Firmaların kasasına giren paranın (satış cirosu) artmasına rağmen sattıkları ürün miktarının (satış hacmi) düşmesi halkın tüketimi kesmesine rağmen fiyat artışları yüzünden daha çok para ödediği anlamına geliyor.

http://www.diken.com.tr/az-tuketip-cok-odedik-perakende-satista-hacim-yuzde-9-2-dustu-ciro-9-6-artti/


17.2.2019 - Türkiye'nin tüketim alışkanlıkları değişiyor: Et azaldı, makarna arttı 2016 yılında kişi başına 14.70 kilo olan kırmızı et tüketimi son 2 yılda yüzde 7.21 oranında azalarak 2018 yılında 13.64 kiloya düştü. Bu durum 4 kişilik çekirdek bir ailede 2 yıllık et tüketiminin yaklaşık 4 kilo azalması anlamına geliyor. Buna karşılık makarna tüketimi son 2 yılda yüzde 16 oranında artış gösterdi. 2010 yılında kişi başına 6 kilo olan makarna tüketimi 2016 yılında 7.5 kiloya, 2018 yılında da 8.7 kiloya çıktı.

https://t24.com.tr/haber/turkiye-nin-tuketim-aliskanliklari-degisiyor-et-azaldi-makarna-artti,808574


17.2.2019 - İngiltere'de 123 milyar sterlinlik ev kullanılmadan duruyor University College London tarafından yapılan araştırma İngiltere'de 123 milyar sterlinlik evin kullanılmadığını ortaya çıkarttı. Telegraph'ın haberine göre araştırmacılar ülkenin yüzde 40'ında yerel yetkililerle işbirliğiyle yaptıkları taramada 340 bin evin neredeyse hiç kullanılmadığını tespit etti. Kullanılmayan evlerin en çok Londra'da olduğu belirtilirken, 100 insandan 40'ının yaşadığı evlerin değerinin, bulundukları bölgedeki kullanılmayan evlerin değerinden daha düşük olduğu da ortaya çıktı. Geçtiğimiz ay İngiltere hükümetinin yardıma muhtaç vatandaşlarına sağladığı sosyal konutların üçte birini satacağını ve bu sosyal konutlar için talep ettiği kirada yüksek artırımlara gideceğini duyurması büyük tepkiye neden olmuştu.

http://haber.sol.org.tr/dunya/ingilterede-123-milyar-sterlinlik-ev-kullanilmadan-duruyor-evler-yatirim-olarak-aliniyor


19.2.2019 - Erdoğan Çırağan Sarayı'nda konuştuğunu unuttu: Bir tarafta insanlık lüks ve şatafat içinde yaşarken… Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Çırağan Sarayı'ndaki Budapeşte Süreci 6. Bakanlar Konferansı'nda konuştu:""BM verilerine göre dünyada en fazla sığınmacıya ev sahipliği yapan bir ülkenin Cumhurbaşkanı olarak sizlere hitap ediyorum. Bir tarafta insanlık lüks ve şatafat içinde yaşarken sınırın hemen yanında açlık ve sefalet kol geziyor. Bugün dünyanın en zengin toplumları ile en fakir toplumları belli belirsiz bir sınır ayırıyor."BM verilerine göre dünyada en fazla sığınmacıya ev sahipliği yapan bir ülkenin Cumhurbaşkanı olarak sizlere hitap ediyorum. Bir tarafta insanlık lüks ve şatafat içinde yaşarken sınırın hemen yanında açlık ve sefalet kol geziyor. Bugün dünyanın en zengin toplumları ile en fakir toplumları belli belirsiz bir sınır ayırıyor."

http://haber.sol.org.tr/turkiye/erdogan-ciragan-sarayinda-konusuyor-bir-tarafta-insanlik-luks-ve-satafat-icinde-yasarken


21.2.2019 - Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi'nde 6,5 milyonluk vurgun Ajans Urfa'dan Mustafa Arısüt'ün ulaştığı bilgilere göre, 2018 yılının Nisan ayına kadar Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkanlığında şube müdürü olan Z.Ç. adlı personel, daire başkanlığının boşalmasıyla birlikte bu göreve getirildi. İddiaya göre, Z.Ç. göreve gelir gelmez geçen Nisan ayından itibaren personel alımlarının arasına hayali isimler yerleştirmeye başladı. Yaklaşık bin 900 personel içinde sayısı 250’yi bulan ve aralarında emeklilerin de bulunduğu hayali personelin belediye bütçesine aylık ek maliyeti SGK primleri ile birlikte ortalama 650 bin lira oldu. 2019 yılının Ocak ayında asgari ücret ve SGK priminin artmasıyla birlikte 250 hayali personelin belediyeye toplam maliyeti 6,5 milyon lirayı aştı. Z.Ç.’nin yetkileri alınsa da hala daire başkanlığına devam ediyor.

https://www.artigercek.com/haberler/sanliurfa-buyuksehir-belediyesinde-vurgun


24.2.2019 - Engelliler ekonomik ve sosyal hayattan dışlanıyor Engelli kotasından işe başvuran ve istihdam edilen işçi sayısı engelli yurttaşların ekonomik ve sosyal hayattan dışlandığını gösteriyor. 2012’den bu yana engelli kotasından işe başvuranların sayısındaki artışa karşı işe alım sayısında yaşanan düşüş bunu somut biçimde gösteriyor. 2012’de yaklaşık 84 bin kişi iş başvurusu yaparken bunların 35 bini işe alındı. 2017’de ise başvuru sayısı 100 bini aşarken başvurularına olumlu yanıt alan engellilerin sayısı yalnızca 12 bin oldu.

 

https://www.evrensel.net/haber/374339/verilerle-turkiyede-sosyal-adalet-sizlik


24.2.2019 - Verilerle Türkiye'de sosyal adalet(sizlik) Sosyal adaletin tesisinde temel belirleyicilerden biri gelir dağılımı... Dünyanın diğer pek çok ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de de gelir dağılımı adaletsizliğindeki makas göze çarpıyor. 2017'de en düşük gelire sahip yüzde 20'lik toplam gelirden yalnızca yüzde 6,2 pay alırken; en yüksek yüzde 20’ye düşen pay ise yüzde 47,2. En düşük gelir grubunu oluşturan yüzde 20’lik kesimin harcamaları ise bu kişilerin hayatını asgaride sürdürmekte bile zorlandığının göstergesi. Zira 2017’de bu grup gelirinin yüzde 31,9’unu konut ve kira için harcadı. Gelirinin yüzde 28,6’sını gıda için kullanan en yoksul yüzde 20’nin ulaşım harcamaları ise toplam gelirde yüzde 10,2 paya sahip. Bu grubun eğitim ve kültür için yaptığı harcama ise gelirinin yalnızca yüzde 1,5’ine denk düşüyor. Halkın harcanabilir gelir içindeki borç oranı ise çok yüksek. Rakamlar işçi ve emekçilerin adeta hayatlarını borçla sürdürmek zorunda kaldığını gösteriyor. 2002’de yüzde 3 olan harcanabilir gelir içerisindeki borç oranı 2017’nin 3. çeyreğinde yüzde 47’ye ulaştı. Krizin yaşandığı 2009’da bu rakam yüzde 36 idi. Artan borç oranlarıyla birlikte ‘iflasa’ sürüklenen işçi ve emekçiler işçi ve emekçilerin sayısı da her geçen gün artıyor. 2009’da 686 bin olan bireysel kredi borcunu ödememiş kişi sayısı 2011’de 417 bine geriledi. Bu sayı 2017’de ise 750 bine ulaştı.

https://www.evrensel.net/haber/374339/verilerle-turkiyede-sosyal-adalet-sizlik


25.2.2019 - Yeni işe alınanların primi, vergisi, ücreti devletten TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülen ve ekonomide düzenlemeler içeren kanun teklifine, 2018 yılı içinde işyerinden bildirilen sigortalı sayısına ilave olarak, 1 Şubat 2019 ile 30 Nisan 2019 tarihleri arasında işe alınan sigortalılar için üç ay süreyle prim, vergi ve ücret desteği sağlanmasına ilişkin madde ihdas edildi.

http://haber.sol.org.tr/emek-sermaye/akpden-patronlara-uc-aylik-destek-paketi-yeni-ise-alinanlarin-primi-vergisi-ucreti


21.2.2019 - İşverene prim ve vergi desteği yasalaştı Basılı kitap ve süreli yayınlardaki KDV oranının sıfırlanması, işe alınan sigortalılar için 3 ay süreyle prim, vergi ve ücret desteği sağlanması gibi düzenlemeleri de içeren kanun teklifi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı.

https://www.dunya.com/sektorler/turizm/yurt-disinda-kisi-basi-584-dolar-harcandi-haberi-439869


21.2.2019 - Halka bağışlanan 36 ton sebze-meyveyi tanzim noktalarında parayla satıldı CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda tanzim satışlara ilişkin açıklamada bulundu. Özer, 12 Şubat 2019 tarihinde Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin resmi Twitter hesabından yaptığı bir paylaşıma dikkat çekerek şu ifadelerde bulundu: "Bakan; Kaş ve Kınık'ta tüccarlık yapan Vahit ve Ali Uçak isimli kardeşlere teşekkür ederek ‘Halkımızın cebine ve mutfağına göz dikenleri boşa çıkarmak için iki TIR ürünü bedelsiz olarak tanzim mağazalarına teslim ettiler' paylaşımında bulunmuştur. Buradan sormak istiyorum: Bu iki TIR malın karşılığı irsaliyelerle tespit 36 bin 526 kilogram yapmaktadır. Bu bağış yapılan ürünler halkımıza bedava verilmesi gerekirken tanzim satış mağazalarında niye satışa sunulmuştur? Bunun karşılığı da 109 bin lira civarında para yapmaktadır. Bu para nerede kullanılmıştır?"

http://haber.sol.org.tr/turkiye/akp-halka-bagislanan-36-ton-sebze-meyveyi-tanzim-noktalarinda-parayla-satti-257101

 

26.2.2019 - Elektrik ve doğalgazda zam rekoru kırıldı TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO) Enerji Çalışma Grubu tarafından hazırlanan “2018 Yılı Elektrik ve Doğalgaz Fiyatları, Tarife Uygulamaları, Maliyetleri Artıran Etkenler ve Yapılması Gerekenler Üzerine Oda Raporu” yayımlandı. Rapora göre 2018 yılında elektrik yüzde 45, doğalgaz yüzde 27 artarak enflasyonun üzerine çıkarak rekor kırdı.

http://haber.sol.org.tr/toplum/elektrik-ve-dogalgazda-zam-rekoru-kirildi-257436


İşçi Yaşamından


1.2.2019 - İşçi sayısı 6 ayda 710 bin kişi azaldı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yayımlanan işçi ve sendikaların üye sayılarını gösteren 2019 Ocak istatistiğine göre, toplam işçi sayısı temmuza göre, 14 milyon 121 bin 664’ten, 13 milyon 411 bin 983’e geriledi. İşçi sayısı 709 bin 681 kişi azaldı. En fazla işçi azalışı, iktidarın sürekli teşvik ettiği inşaat iş kolunda gerçekleşti. İnşatta işçi sayısı 1 milyon 805 bin 928’den, 1 milyon 259 bin 940’a düştü.

https://gazetemanifesto.com/2019/isci-sayisi-6-ayda-710-bin-kisi-azaldi-237650/


1.2.2019 - Maaşları ödenmeyen 31 denizci gemide açlığa terk edildi Brezilya’dan canlı hayvan taşıyan İstanbul merkezli Al Ryan Shipping’in işletmesindeki Zad Elkhir adlı geminin 31 personeli altı aydır maaşlarını alamıyor. Gemide bu sabah itibariyle yakıtın da bittiği belirtilirken, yaşam şartlarının sona erdiği dile getirilerek yardım çağrısında bulunuldu. Gemide kaptanla beraber 6 Türk personelin dışında Pakistanlı, Hintli, Azeri ve Suriyeli 25 personel bulunuyor. soL’un gemi personelinden edindiği bilgiye göre, yabancı personelin gemiyi terk etmesi yasal prosedüre göre mümkün görünmüyor. Karaya çıkmasında yasal engel olmayan Türk personel ise aylardır maaşları ödenmediği için kendi imkanlarıyla karaya çıkamıyor.

http://haber.sol.org.tr/emek-sermaye/maaslari-odenmeyen-31-denizci-gemide-acliga-terk-edildi-255775


2.2.2019 - Ocak ayında 155 işçi yaşamını kaybetti İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG), Ocak ayı iş cinayetleri raporunu paylaştı. Buna göre, Ocak ayı boyunca yaşanan iş kazalarında en az 155 işçi yaşamını yitirdi. Hayatını kaybeden bu işçilerden 10’u çocuk, 11’i kadın ve 19’u göçmendi.

https://web.archive.org/save/http://yeniyasamgazetesi.com/ocak-ayinda-155-isci-can-verdi/


6.2.2019 - Binali Yıldırım 550 çeşit yemekten seçmesi zor oluyor diye dert yanarken Tokat’tan gelen anne çığlığı: Açım aç TBMM Başkanı ve AKP’nin İstanbul Büyükekşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım’ın Meclis’te “Lokantada 550 çeşit yemek var, seçmesi bile zor’ dediği gün ajanslara, iş için yapılan kura çekimine katılan kadının “Açım aç, çocuk doymuyor” çığlıkları düştü.

https://tele1.com.tr/isci-alim-kurasinda-genc-kadinin-acim-isyani-29962/


10.2.2019 - DİSK-AR raporu: İşsizlik Sigortası Fonu'nda 17.4 milyar işverene, 5.8 milyar işsize verildi (DİSK-AR) ‘Ekonomik Krizin İşçi Sınıfına ve Çalışma Yaşamına Etkileri' araştırmasında, fonun 2018 yılı gelir ve harcamalarını inceledi. Araştırmada geçen yıl 34.6 milyar lira gelir elde eden İşsizlik Sigortası Fonu’ndan işsizlere 5.8 milyar lira ödenirken, işverene yapılan ödemelerin toplamı 17.4 milyar liraya ulaştığı görüldü. Araştırmada, 2018 yılında işsizlik ödeneği için kullanılan paranın 5.8 milyar lirada olduğu ortaya çıktı. 2016 yılında yüzde 20.3 olan işsizlik sigortası ödemelerinin toplam gelire oranı, 2017'de yüzde 18'e ve 2018'de ise yüzde 16.9'a kadar geriledi. Böylece fonun her 100 liralık gelirinden işsize yapılan ödeme 16.9 lirada kaldı. 2018 yılında işverenlerin fona yaptıkları 9.2 milyar TL tutarındaki prim ödemesine karşılık 10.7 milyar TL teşvik ve destek aldığı görüldü.

https://t24.com.tr/haber/disk-ar-raporu-issizlik-sigortasi-fonu-nda-17-4-milyar-isverene-5-8-milyar-issize-verildi,807690


13.2.2019 - Çukurova’da tarım işçileri yaz kış zor koşullarda çalışıyor ve yaşıyor Çukurova’da tarım işçileri yaz kış çadırlarda yaşıyor. Günlük 50 lira yevmiye ile çalıştırılan işçiler, “Aldığımız yetmiyor, ancak karnımızı doyurabiliyoruz” diyor. Aralarında Suriyelilerin de bulunduğu, çoğu Kürt olan tarım işçileri, naylon, kamış ve tahtadan yapılan derme çatma çadırlarda kalıyor. Tarım işçileri, yaşadıkları alanlarda bulunan tarlalarda da güvencesiz bir şekilde sabahtan akşama kadar çalıştırılıyor. Barınma koşulları kötü olan işçiler, sabahtan akşama kadar çalışmaları karşılığında 48 lira ila 55 lira arasında yevmiye kazanıyor. Aynı işi yapmalarına rağmen işçilere farklı bölgelerde farklı yevmiyeler veriliyor. Şırnak’tan 90’lı yıllarda Adana’ya göç ettirilen Ali Külter, senelerdir çadırda yaşadığını, tarlada 55 TL yevmiyle çalıştığını söylüyor. Külter, “Bu şartlarda 100 TL de verilse yetmez. Çünkü her şey çok pahalı. Su ve elektriğimizi biz ödüyoruz. Şırnak’ta çocuklarım ev yaptı, onu da yıktılar. Çocuklarım şimdi Şırnak’ta, ben ve eşim buradayız. Çadır yaşamı çok zor ama alıştık artık” diyor.

https://www.evrensel.net/haber/373499/cukurovada-tarim-iscileri-yaz-kis-zor-kosullarda-calisiyor-ve-yasiyor


15.2.2019 - Silikozis hastasına 'üşütmüşsün, yoğurt ye geçer' demişler Kot taşlama işçisi Mehmet Ali Bilgiç’in silikozis hastalığı yüzünden yaşamını yitirdiği ortaya çıktı. Bingöl Karlıova’da yaşayan Bilgiç, henüz 37 yaşındaydı ve 10 yıldır tedavi görüyordu. Resmi kayıtlara göre Bilgiç, silikozis yüzünden yaşamını yitiren 74. işçi oldu. Cumhuriyet'ten Barış Önal'ın haberine göre, ağabeyi Ekrem Bilgiç, “Kardeşim hastalandıktan 7 yıl sonra malulen emekli edildi, sadece 3 yıl maaş alabildi. Maaşı tedavisine bile yetmiyordu” dedi. Bilgiç, daha önce iki kuzeninin aynı hastalık nedeniyle öldüğünü, iki akrabasının da silikozis hastası olduğunu söyledi. Bilgiç’in ölümü, Karlıova’da silikozisten 19. ölüm olarak kayıtlara geçti. Mehmet Bekir Başak 2007’de 10 yıl çalıştığı kot taşlama işi nedeniyle silikozise yakalandı. Birlikte çalıştığı 40 kişiden 8’ini hastalık yüzünden yitirdiğini vurgulayan Başak, 4 yıl önce akciğer ameliyatı oldu. Günde 23 ilaç kullanmak zorunda. Başak, yaşadıklarını şöyle anlattı: “Sürekli buhar makinesine bağlı yaşıyorum. Makinenin fiyatı 15 bin lira. Bunun 12 bin lirasını devlet karşıladı. Günde 23 ilaç kullanıyorum. Evde gidebileceğim her yerde solunum cihazı var. Dışarıya zaten çıkamıyorum. Çalıştığım atölyede tahliye bacası kapalıydı. Tozu biriktirip 3 defa kullanıyorlardı. Normalde 1 defa kullanılıyor. 1 defa kullanılsaydı insanlar hasta olmazdı. İş güvenlik önlemleri yetersiz. İşyeri doktorunun yanına gittiğimizde tedavi etmeden ağrı kesici ve öksürük şurubu verip gönderiyordu. Atölyenin anlaştığı hastaneye gidiyorduk ‘üşütmüşsünüz’ diyorlardı ya da ‘yoğurt ye, bir şeyiniz yok iyisiniz’ diyorlardı.”

http://haber.sol.org.tr/emek-sermaye/silikozis-hastasina-usutmussun-yogurt-ye-gecer-demisler-256683


15.2.2019 - Yevmiyelerini alamayan 7 inşaat işçisi intihar girişiminde bulundu Muratbey Mahallesi’ndeki Torbalı Belediyesi yeni hizmet binası inşaatında taşeron firmaya bağlı çelik montaj, asma tavan, sıva ve boya-badana işlerinde çalışan toplam 60 işçiye, 1 ile 3 ay arasında değişen sürelerde yevmiyeleri ödenmedi. Kişi başı toplam 3 bin ile 25 bin lira arasında alacağı olan işçilerden 7’si bugün çalıştıkları dört katlı inşaatın tepesine çıkıp, intihar girişiminde bulundu. Ücretleri ödenmediği için evlerine ekmek götüremediklerini belirten işçiler, taşeron firma yetkilileri ve belediyeye tepki gösterdi. Olay yerine itfaiye ve polis ekipleri sevk edildi. İşçiler, çatıdaki arkadaşlarını ikna etmeye çalıştı. Görüşmelerin sonunda ikna olan 7 işçi, bulundukları yerden indi.

https://www.evrensel.net/haber/373732/yevmiyelerini-alamayan-7-insaat-iscisi-intihar-girisiminde-bulundu


21.2.2019 - Başka iş yapmaya zorlanan engelli işçi yaşamını yitirdi İstanbul Barsan Global Lojistik firmasında engelli kadrosunda çalışan kalp hastası İrfan Tözün, işyerine bant yapmak için gelen taşeron firmanın işçi sayısının yeterli olmadığı gerekçesiyle, taşeron firmanın işini yapmakla görevlendirildi. Görevi olmamasına rağmen verilen işi yapmaya çalışan Tözün, işi yaparken 3 metre yüksekten düştü ve hayatını kaybetti.

https://www.evrensel.net/haber/374163/baska-is-yapmaya-zorlanan-engelli-isci-yasamini-yitirdi


21.2.2019 - ‘İşsizlikten bunaldım’ notunu bırakıp yaşamına son verdi Tekirdağ’ın Ergene ilçesinde, Saffet G. (34), yaşamına son verdi. Saffet G.’nin, ailesine ‘Bana mezar yaptırmayın. Sadece bir mezar taşı olsun. Ben hakkımı size helal ediyorum. Siz de bana hakkınızı helal edin. Biliyorum, sizi çok üzdüm. İşsizlikten bunaldım’ yazılı not bıraktığı öğrenildi.

https://www.birgun.net/haber-detay/issizlikten-bunaldim-notunu-birakip-yasamina-son-verdi.html


22.2.2019 - TÜSİAD'ın yeni başkanı da işçi düşmanı Organik Kimya CEO'su ve Yönetim Kurulu üyesi Simone Kaslowski TÜSİAD'ın yeni yönetim kurulu başkanı oldu. Kaslowski'nin yönetiminde olduğu Organik Kimya işyeri hekimi olarak çalışırken sağlık durumlarında ciddi sıkıntılar saptadığı işçileri İstanbul Meslek Hastalıkları Hastanesine sevk eden Ahmet Tellioğlu'nu işinden çıkarmıştı. Meslek Hastalıkları Hastanesi tarafından düzenlenen ‘toksik kimyasallara maruziyet’ raporlarının ardından, şirketin noter onaylı defterine bazı öneri ve uyarılar da yazan Tellioğlu’nu şirket, suçlayıcı ifadeler kullandığı ve bunun da doğruluk ve sadakatle bağdaşmadığını belirterek 2013 Mayıs ayında işten çıkarmıştı.

https://m.ilerihaber.org/icerik/soylu-bu-kez-de-ahmet-turku-hedef-aldi-94375.html


23.2.2019 - İnşaat harç tutmuyor: İşçi sayısı 550 bin düştü Yol-İş Sendikası Genel Başkanı ve Türk-İş Genel Mali Sekreteri Ramazan Ağar, inşaat sektöründe yaşanan daralmanın sendika istatistiklerine de yansıdığını belirtti. Ağar, inşaat işkolunda çalışan sayısının 2018 temmuz ayına göre, bu yılın ocak ayında 550 bin kişi azaldığını belirtti.

https://www.artigercek.com/haberler/insaat-harc-tutmuyor-isci-sayisi-550-bin-dustu


27.2.2019 - Türkiye’de işçilerin yüzde 90’ı sendikasız DİSK-AR tarafından hazırlanan Sendikalaşma Araştırması'na göre, Türkiye'de işçilerin yüzde 90'ı sendikasız iken yüzde 93'ü toplu iş sözleşmelerinden yararlanamıyor. Memurlar hariç 16 milyon 254 bin işçinin sadece 1 milyon 859 bini sendika üyesi olduğu belirtilen araştırmada, 14 milyon 395 bin işçinin herhangi bir sendikaya üye olmadığı ifade edildi. 16 milyon 254 bin işçinin sadece 1 milyon 132 bini toplu iş sözleşmesi kapsamında olduğu ifade edilen araştırmada, 15 milyon 122 bin işçi ise hiçbir sendikal korumaya sahip olmadığı vurgulandı. Araştırmada, turizm işkolunda işçilerin yüzde 98,4’ü; büro, ticaret ve eğitim işkolunda işçilerin yüzde 97,4’ü ve inşaat işkolundaki işçilerin yüzde 97,2’si toplu iş sözleşmesi kapsamı dışında olduğu belirtildi.


Kadınların sendikalaşma oranı kayıtdışı işçiler dahil yüzde 6,7’ye düşmektedir. Toplam işçilerin yüzde 27,6’sı kadınlardan oluşurken, kadın sendika üyeleri toplam sendika üyelerinin yalnızca yüzde 19’unu oluşturmaktadır.

https://www.birgun.net/haber-detay/turkiyede-iscilerin-yuzde-90i-sendikasiz.html


28.2.2019 - 365 gün çalışmanın 128'i vergiye gidiyor Vergi adaletsizliği asgari ücretlinin ödedediği dolaylı ve doğrudan vergilerde de net görülebiliyor. Brüt 2 bin 558 lira maaş alan bir asgari ücretlinin eline Asgari Geçim İndirimi (AGİ) dahil ayda net 2.021 lira geçiyor. Yani daha maaşını görmeden 537 lira, kaynağında vergi ve SGK primi olarak kesiliyor. Asgari ücretli bir vatandaş temel harcamaları dolayısıyla ayda ortalama 360 lira da dolaylı vergi ödüyor. Doğrudan ve dolaylı olarak bir asgari ücretli bir ayda 897 lira vergi ödüyor. Bu tutar, net maaşın yaklaşık yüzde 45’ine denk geliyor. Yani bir asgari ücretli yılın 365 gününün 128 günü vergiler için çalışıyor.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/calisma_yasami/1269681/Emekcinin_sirtinda__365_gun_calismanin_128_i_vergiye_gidiyor.html

 


İşçi Mücadeleleri


2.2.2019 - Kadıköy Belediyesi’nde çalışan 2 bin işçi iş bıraktı Kadıköy Belediyesi ile DİSK Genel-İş Sendikası arasında 2 aydır yürütülen toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde idari maddeler dahi geçmedi. Önceki dün yapılan son oturumun ardından iş bırakma kararı alındı. 2 bin işçi 2 saat iş bıraktı.

https://web.archive.org/save/http://yeniyasamgazetesi.com/kadikoy-belediyesinde-calisan-2-bin-isci-is-birakti/


9.2.2019 - Antep'te Şireci Tekstil'de çalışan işçiler iş bıraktı Antep Başpınar Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Şireci Tekstil'in pamuk bölümünde çalışan işçiler iş bıraktı. 3-11 vardiyasında çalışan işçiler ücretlerine yüzde 26 zam yapılması talebiyle fabrikaya girmedi.

https://www.evrensel.net/haber/373223/antepte-sireci-tekstilde-calisan-isciler-is-birakti


11.2.2019 - Özsever Tekstil işçileri sefalet zammına karşı eylemde Antep’teki Özsever Tekstil’de çalışan işçiler kendilerine dayatılan yüzde 13 zamma karşı eylemde. İşçiler kendilerine dayatılan yüzde 13’lük  zammı kabul etmeyerek işyerinin önüne çıkarak tepki gösterdi. İşçilerin tepkisi üzerine patron zam oranını yüzde 20,3’e çıkarırken işçiler yüzde 26 zam talep ediyor.

https://web.archive.org/web/20190301194505/http://kizilbayrak41.net/ana-sayfa/sinif/haber/-/oezsever-tekstil-iscileri-sefalet-zammina-karsi-eylemde/


11.2.2019 -  İş bıraktıkları için işten atılan nakış işçileri için eylem yapıldı İstanbul Bahçelievler’de düşük zam dayatmasına ve 12 saat çalışmaya karşı iş bıraktıkları için işten atılan Özgül Nakış işçiler için işyeri önünde eylem yapıldı. Patronun işçilerin sendika üyeliğinin ardından sendikanın görüşme talebinin de geri çevrildiği aktarılırken, şu açıklama yapıldı: “Üstüne üstlük yıllardır emek veren değer üreten işçisine sırf zam ve fazla mesai ücretlerinin ödenmesi konusunda talepte bulundu diye bu örgütlenmeyi yapan işçi kardeşlerimizi elebaşı ilan ederek ‘Nakış sektöründe artık size ekmek yedirmeyeceğim, sektörde her yeri arayacağım, sizi işe aldırmayacağım, görecekler’ diye tehdit etmiştir.”

https://www.evrensel.net/haber/373321/is-biraktiklari-icin-isten-atilan-nakis-iscileri-icin-eylem-yapildi


12.2.2019 - Mephisto Kitabevi işçileri eylemde Mephisto Kitabevi’nin Beşiktaş mağazasında çalışan işçiler keyfi işten çıkarmalara, mobbing ve kötü çalışma koşullarına karşı 11 gündür eylemde. İşçiler direnişlerinin birinci haftasında Mephisto Kitabevi yönetimine açık mektup yazarak, "Günlük 9,60 tl yemek ücretinde daha ne kadar ısrar edeceksiniz? 9 saat ayakta çalışan işçileriniz insanca bir dinlenme mekanı haketmiyor mu?" sorularını yöneltti.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/calisma_yasami/1244885/Mephisto_Kitabevi_iscileri_eylemde.html


14.2.2019 - CHP'li belediyede işçiler grev kararını astı: 'İş, adalet, özgürlük' sloganı atıldı Beşiktaş Belediyesi Personel Hizmetleri A.Ş.'nin kapısına grev kararı asıldı. Levent Birlik Parkı'nda toplanan belediyenin çeşitli birimlerinde çalışan yaklaşık 200 işçi, "İş, adalet, özgürlük", "Toplu sözleşme hakkımız engellenemez", "İşçi hakları kutsaldır" sloganları atarak, Nispetiye Caddesi'ndeki Beşiktaş Belediyesi'ne yürüdü. Belediye binası önünde açıklama yapan Genel İş 1 No'lu Şube Sekreteri Taner Yayla, Beşiktaş Belediyesi'yle toplu sözleşme masasına oturmak için sendika olarak dört aydır girişimlerde bulunduklarını ancak hiçbirinden sonuç alamadıklarını aktardı.

http://haber.sol.org.tr/emek-sermaye/chpli-belediyede-isciler-grev-kararini-asti-adalet-ozgurluk-slogani-atildi-256645


21.2.2019 - Bornova Belediyesi'ne grev kararı asıldı İzmir Bornova Belediyesi'nde bin 277 işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde anlaşmaya varılamaması üzerine grev kararı alındı. Kadro düzenlemesini içeren KHK ile birlikte Bornova Belediyesi'nde çalışan bin 277 işçi Bornova Belediyesi Personel A.Ş'ye geçirildi. Bornova Belediyesi'nin park bahçeler, temizlik, fen işleri, sosyal, kültür, tiyatro gibi 20'ye yakın biriminde çalışan işçiler asgari ücret farkının ödenmesi, ikramiye, ücretli sosyal izinler, sorumluluk zammı gibi taleplerinin karşılanmasını bekliyor.

http://haber.sol.org.tr/emek-sermaye/bornova-belediyesine-grev-karari-asildi-257173


22.2.2019 - Ücretleri ödenmeyen Avcılar Belediyesi işçileri eylem yaptı İstanbul Avcılar Belediyesine bağlı Park Bahçeler, Fen İşleri, Destek Hizmetleri ile Veteriner Müdürlüklerinde çalışan işçiler, ücretlerinin 2 aydır ödenmemesi üzerine eylem yaptı. Belediye önünde yapılan açıklamada konuşan Belediye-İş 2 No’lu Şube Başkanı Erol Özdemir, “Önce İnsan” sloganıyla yola çıkan Avcılar Belediyesi yönetiminin, en temel geçim ücreti olan işçi maaşlarını ödememeyi yönetim politikası haline getirdiğini belirtti.

https://www.evrensel.net/haber/374247/ucretleri-odenmeyen-avcilar-belediyesi-iscileri-eylem-yapti


23.2.2019 - Karabağlar Belediyesi işçileri TİS talepleri için greve çıktı Karabağlar Belediyesine bağlı Spor A.Ş. işçileri toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamayınca greve çıktı. Sendika Başkanı Mustafa Yahyaoğlu, “TİS görüşmelerimiz tüm çabalarımıza rağmen olumlu sonuçlanmamıştır. İşçilerimiz bugün ne yazık ki asgari ücret koşullarına mahkûm olmuşlardır. Enflasyon yüzde 26 iken ve Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’li belediyelerde asgari ücretin 2 bin 200 lira olacağını açıklamasına rağmen işçilerimiz 2 bin 59 liraya çalışmaktadır. Sendika olarak taleplerimiz 800 lira net zam yapılması, aylık 200 lira net aile yardımı, toplu taşıma kartı verilmesi ve ikramiye ödenmesidir. İşveren bize sadece 398 lira zam önermekte ve geri kalan tüm diğer taleplerimizi reddetmektedir” dedi.

https://www.evrensel.net/haber/374314/karabaglar-belediyesi-iscileri-tis-talepleri-icin-greve-cikti


27.2.2019 - İki kentte inşaat işçilerinden ücret eylemi Bursa’da Yüksek Hızlı Tren hattı inşaatında, İstanbul’da ise Topkapılı Mehmet Bey İlkokulu şantiyesinde çalışan inşaat işçileri gasp edilen ücretlerini almak için eylem gerçekleştirdi. Çelikler Holding ve Yıldız Dekorasyon tarafından gasp edilen ücretleri için şantiye şefi ile yaptıkları görüşmeden sonuç alamayan İnşaat-İş Sendikası üyesi işçiler eyleme başladı. Seymen Köyü Birecik Mevkii’ndeki şantiye önündeki eyleme saldıran jandarma 3’ü sendika yöneticisi olmak üzere 11 kişiyi gözaltına alarak Kestel Jandarma Karakolu’na götürdü. İstanbul’da ise Fatih Topkapılı Mehmet Bey İlkokulu şantiyesinde çalışan işçiler alamadıkları ücretleri için basın açıklaması gerçekleştirdi. Ilgaz İnşaat bünyesinde çalışan Dev Yapı-İş Sendikası üyesi 4 işçi İstanbul Proje Koordinasyon Birimi denetiminde, yapılan okul inşaatı önünde “Köle değiliz ücret haktır gasp edilemez” pankartı açarak eylem yaptı.

https://web.archive.org/save/http://kizilbayrak41.net/ana-sayfa/sinif/haber/-/iki-kentte-insaat-iscilerinden-uecret-eylemi-bursada-goezalti/


28.2.2019 - Şişli Belediyesi işçileri açlık grevine başladı Şişli Belediyesi’nde ödenmeyen ücretlerini almak için önceki günlerde iş bırakma eylemi yapan temizlik işçileri, belediye önünde açlık grevine başladı. Temizlik işçileri, Şişli Belediyesi'nin Şubat ayı ücret ödemesini yapmadığı için iş bırakmışlardı. İş bırakma eylemi Genel-İş Sendikası’nın merkezi kararıyla sonlandırılmıştı. İşçiler, eylemlerinin sonlandırılmasından sonra sendika ve belediye yönetimi arasında yapılan görüşmeye dair bilgilendirilmediklerini belirtti.

https://web.archive.org/save/http://kizilbayrak41.net/ana-sayfa/sinif/haber/-/sisli-belediye-iscileri-aclik-grevine-basladi/


Dünyadan Mücadeleler


6.2.2019 - Tunus'ta binlerce öğretmenden maaş protestosu Tunus'ta hükümet binasının bulunduğu El-Kasaba Meydanı'nda toplanan binlerce ortaokul ve lise öğretmenleri, maaş artışı, erken emeklilik ve eğitim reformu talebiyle eylem düzenledi. Tunus Genel İşçi Sendikası'na (UGTT) bağlı Ortaokul ve Lise Öğretmenleri Sendikası'nın çağrısıyla düzenlenen eyleme ülkenin dört bir yanından katılan öğretmenler, başkentteki hükümet binalarının ve başbakanlığın bulunduğu Kasaba Meydanı'nda toplandı.

https://www.evrensel.net/haber/373003/tunusta-binlerce-ogretmenden-maas-protestosu


10.2.2019 - Meksika’da Matamoros sanayi işçileri 30 fabrikada daha iş bıraktı Meksika’nın kuzey sınırındaki Matamoros kentinde bulunan sanayi bölgesinde haftalarca grev yaparak 45 fabrikada taleplerini kabul ettiren binlerce işçi işlerine dönerken, daha önce greve çıkmamış 30 fabrikada daha işçiler iş bıraktı. SITPME sendikası üyesi işçiler 30 fabrikada “yüzde 20 ücret zammı, 32 bin peso yıllık ikramiye” talebiyle grevdeler.

https://www.evrensel.net/haber/373244/meksikada-matamoros-sanayi-iscileri-30-fabrikada-daha-is-birakti


11.2.2019 - Haiti’de yolsuzluk karşıtı protestolar: En az dört kişi yaşamını yitirdi Haiti’de Devlet Başkanı Moise’nin istifasını talep eden binlerce kişi, 4 gündür yolsuzluk karşıtı protestolar düzenliyor. Protestolar sırasında en az dört kişi yaşamını yitirdi, onlarca yaralı var. 10 milyon nüfuslu ülkede geçen yıl da aynı nedenle düzenlenen gösterilerde çıkan çatışmalarda sekiz kişi yaşamını yitirmişti.

http://gazetekarinca.com/2019/02/haitide-yolsuzluk-karsiti-protestolar-en-az-dort-kisi-yasamini-yitirdi/


12.2.2019 - ABD’de binlerce öğretmen greve çıktı ABD’nin Colorado eyaletine bağlı Denver kentinde, maaşlarının artırılması konusunda okul yöneticileriyle anlaşamayan 4 binden fazla öğretmen önceki gün greve çıktı. Kentteki 4 binden fazla öğretmen grev kararı alırken, bölgedeki okullarda eğitime yöneticiler ve yedek öğretmenlerle devam edeceği kaydedildi. Grev dolayısıyla Denver’daki 5 bin okul öncesi öğrencinin dersleri iptal edildi. Bazı okullardaki öğrenciler de öğretmenlerine destek vermek için dersleri protesto etti.

https://www.evrensel.net/haber/373391/abdde-binlerce-ogretmen-greve-cikti


13.2.2019 - Cezayir'in en büyük limanında işçiler greve gitti Cezayir'in en büyük limanında ücret artışı talep eden işçiler greve çıktı. Grev nedeniyle 13 gemi yük boşaltmayı bekliyor. Cezayir limanında işçilerin maaşlarının artırılması talebiyle greve gitmesi nakliyenin ve gemilerin boşaltılmasının durmasına neden oldu.

https://www.evrensel.net/haber/373536/cezayirin-en-buyuk-limaninda-isciler-greve-gitti


13.2.2019 - Eşit ücret isteyen İsveçli kadınlar 8 Mart öncesi sokağa çıktı Dünyanın en eşitlikçi üllerinden biri olarak kabul edilen İsveç’te kadınlar, cinsler arasındaki ücret adaletsizliğine dikkat çekmek için Sergelstorg Meydanı’nda bir araya gelerek gösteri düzenledi. Kadın ve erkekler arasındaki ücret farklılığının bir önceki yıla kıyasla 4 dakika daha azaldığını ve böyle devam ederse ancak 25 yıl sonra ücret farklılığının giderilebileceği belirtildi.

https://www.evrensel.net/haber/373515/esit-ucret-isteyen-isvecli-kadinlar-8-mart-oncesi-sokaga-cikti


13.2.2019 - Belçika’da kamu emekçileri ülke genelinde greve çıktı Belçika’da hükümetin kamu emekçilerine yüzde 0,8 zam teklifi yapması üzerine emekçiler ülke genelinde greve çıktı. Sendikaların çağrısı üzerine gerçekleşen grev nedeniyle okullar, belediyeler açılmadı. Yine hastane, itfaiye, cezaevi çalışanları işe gitmedi, çöpler toplanmadı. Posta ve diğer kamu işletmelerinde de işbaşı yapılmadı. Grev nedeniyle ülkede ulaşım tamamen durma noktasına geldi. Kent içi ve şehirler arası tren seferleri durdu.

https://www.evrensel.net/haber/373416/belcikada-kamu-emekcileri-ulke-genelinde-greve-cikti


14.2.2019 - Sarı Yelekliler eylemlerinde 8 bin 400 gözaltı Fransa'da Sarı Yelekliler'in gösterilerinde çıkan olaylarda 8 bin 400 kişi gözaltına alındı. Gösterilerde 11 kişi hayatını kaybetti, 2 binden fazla kişi yaralandı, bin 796 kişiye hapis cezası verildi.

https://www.artigercek.com/haberler/sari-yelekliler-eylemlerinde-8-bin-400-gozalti


22.2.2019 - Katalan siyasetçilerin yargılanmasına karşı genel grev İspanya'nın doğusundaki Katalonya özerk yönetiminde 9'u tutuklu 12 Katalan liderin yargılandığı davayı protesto etmek için genel greve gidildi. Protestolara dönük polis saldırılarında 4 kişinin gözaltına alındığı 16'sı yerel polis 46 kişinin hafif yaralandığı bildirildi.

https://www.evrensel.net/haber/374240/katalan-siyasetcilerin-yargilanmasina-karsi-genel-grev


23.2.2019 - Gösteri yasağına rağmen: Cezayir’de binler Buteflika’ya karşı sokakta Kuzey Afrika ülkelerinden Cezayir’de 81 yaşındaki Devlet Başkanı Abdülaziz Buteflika, bir dönem daha bu görevde kalmak için Nisan ayında yapılacak seçimlerde aday olacağını açıkladı. Bu açıklamanın ardından başkent Cezayir ve birçok kentte, gösteri yasağına rağmen protestolar düzenlendi. İşsizlik oranının yüksek olduğu ve büyük sosyal sorunlar yaşandığı Cezayir’de yolsuzluk da çok yaygın. Devlet Başkanı Buteflika, 2011 yılında yaşanan “Arap Baharı”nın ardından reform sözü vermişti. Ancak insan hakları örgütleri Cezayir’de medya ve muhalefet üzerinde ağır bir iktidar baskısı olduğunu söylüyor.

http://gazetekarinca.com/2019/02/gosteri-yasagina-ragmen-cezayirde-binler-buteflikaya-karsi-sokakta/


24.2.2019 - Bolsonaro, emeklilik maaşlarını sermayenin kontrolüne bırakacak Citywire’da yer alan haber, Bolsonaro’nun ülkenin emeklilik sisteminde düzenleme yaparak, 10 yıl içinde 287 milyar dolar tasarruf edeceğini iddia ediyor. Emeklilik sistemi için verilecek tekliflerden birinin de çalışanların bireysel tasarruf hesabında maaşlarının bir kısmını ayırmalarını gerektirecek bir tasarruf sistemi olduğu öngörülüyor. Fonların, kamu ve özel kuruluşlar tarafından yönetilerek, yerel düzenleyiciler tarafından onaylanacağı belirtiliyor. Bolsonaro’nun emeklilik yaşını değiştirerek kadınlar için 62, erkekler için 65’e taşıyacağı kaydedildi.

http://haber.sol.org.tr/dunya/bolsonaro-emeklilik-maaslarini-sermayenin-kontrolune-birakacak-257325


Emperyalist Rekabet


2.2.2019 - ABD: Maduro diktatörlüğünü sona erdirme zamanı geldi ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, ABD’deki en büyük Venezuela topluluğunu ziyaret etti. Başkan Yardımcısı Pence, Maduro ile görüşme çağrısını reddederek Maduro’yu koltuğu bırakmaya zorlayacak tüm seçeneklerin masada olduğu konusunda uyardı. Pence, “Maduro diktatörlüğünü bir kez ve herkes için sona erdirme zamanı geldi” dedi.

https://www.artigercek.com/haberler/abd-maduro-diktatorlugunu-sona-erdirme-zamani-geldi


2.2.2019 - Rusya: Maduro için ne gerekirse yapacağız Rusya, Venezuela’daki siyasi krizde geçici devlet başkanlığını ilan eden muhalefet lideri Juan Guaido’ya açık destek veren ve Venezuela’nın en önemli gelir kaynağı olan devlet petrol şirketi PDVSA’ya yaptırım kararı alan ABD’ye tepki gösterdi. Lavrov, “Rusya, Maduro’ya destek vermek için gereken tüm adımları atacaktır” ifadelerini kullandı. Lavrov, ABD’nin Venezuela devletinin malvarlığına el koymaya çalıştığını belirtti.

https://web.archive.org/web/20190302145615/http://yeniyasamgazetesi.com/rusya-maduro-icin-ne-gerekirse-yapacagiz/


2.2.2019 - Venezuela’da kriz büyüyor: İlk kez üst düzey bir general taraf değiştirdi ABD başta olmak üzere çok sayıda ülkeden ve Avrupa Parlamentosu’ndan destek alan Guaido, ilk kez Venezuela ordusu mensubu üst düzey bir general tarafından da geçici devlet başkanı olarak tanındı. Hava kuvvetlerinde görev yapan general Francisco Yanez, Twitter’dan yayınladığı videosunda ordunun diğer mensuplarına da firar etme çağrısında bulundu.

http://gazetekarinca.com/2019/02/venezuelada-kriz-buyuyor-ilk-kez-ust-duzey-bir-general-taraf-degistirdi/


4.2.2019 - En değerli bankalar listesinde ilk dört Çinlilerin Araştırma şirketi Brand Finance'ın "Banking 500-2019" çalışmasına göre, Çin bankalarının toplam marka değeri yüzde 28 artış ile 407 milyar dolara erişirken, ABD banka markalarının toplam değerini 100 milyar dolar aştı. İslami bankacılığın marka değeri ise Orta Doğulu bankaların katkısı ile yüzde 20 artış gösterdi. Dünyanın en değerli 500 banka markası sıralamasında ilk dört sıraya Çinli bankalar yerleşti. 500 en değerli banka markası listesine giren dokuz Türk bankasının tamamı bir önceki yıla göre küresel sıralamada geriledi.

http://haber.sol.org.tr/emek-sermaye/en-degerli-bankalar-listesinde-ilk-dort-cinlilerin-255949


6.2.2019 - ABD: Afganistan'dan çekilme takvimi yok ABD Dışişleri Bakanlığı Afganistan'dan askerlerini çekme konusunda henüz belirlenmiş bir takvim olmadığını açıkladı. Taliban, ABD'nin Afganistan'daki askerlerinin yarısını nisan ayında çekeceğini bildirmişti.

http://haber.sol.org.tr/dunya/abd-afganistandan-cekilme-takvimi-yok-256117


7.2.2019 - Alman basınında kritik tartışma: Nükleer silahlanma neler getirecek? ABD’nin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler (INF) antlaşmasından çekilme kararı almasının ardından Avrupa’da nükleer silahlanma tartışmaları yeniden başladı.Spiegel’de yayımlanan “Silahlanma Yarışı: Avrupa Nükleer Güç Oyunlarının Kurbanı Mı Olacak?” başlıklı bir yazıda NATO ve Rusya arasındaki yeni nükleer silahlanma yarışının olası sonuçları ele alındı. Yazıda INF’nin “ABD ve Rusya arasında kalan son iki büyük silahsızlanma anlaşmasından biri olduğu” ve ABD Başkanı Donald Trump’ın çekilmesiyle birlikte altı ay sonra sona ereceği söyleniyor. Spiegel, INF için “Avrupa’ya 30 yıldır güvenlik ve istikrar sağlıyordu” nitelemesinde bulunurken, anlaşmanın sona ermesinin “yeni bir küresel silahlanma yarışı başlatabileceği” yönünde uyarıda bulunuyor. Yazıya göre Ortadoğu’da İran ve Suudi Arabistan arasında silahlanma yarışı sürerken, Güney Çin Denizi’nde tartışmalı adalara Çin tarafından füze sistemleri yerleştiriliyor. Askeri stratejistler nükleer silahların artık “tabu” olarak görülmediğini ifade ediyor. Yazıya göre INF’nin sona ermesinin en büyük etkisi Avrupa üzeride görülecek. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Avrupa için büyük riskler olduğunu” söylerken, Rusya INF’nin sona ermesinin ardından önlemler alacağını duyurmuştu. Münih Güvenlik Konferansı başkanı Wolfgang Ischinger de, “INF anlaşmasının çöküşü NATO için, güvenliğimiz için, Rusya’yla ilişkilerimiz için kötü” diyerek anlaşmanın sona ermesinden olumsuz etkileneceklerini belirtiyor. NATO’nun olası yanıtına dair konuşan Alman yetkililer, “Avrupa’nın güvenliği için hiçbir seçeneğin elenmemesi gerektiğini, bunlara nükleer seçeneğin de dahil edilmesi gerektiğini” belirtiyor. Spiegel, Alman hükümetinin tehlikeleri kabul etmeyi reddettiğini, “en kötü senaryo” olan anlaşmanın iptalinden kaçınılabileceğini düşündüğünü aktarıyor. Yazıya göre Alman hükümeti durumun ciddiyetini “çok geç olunca” anladı ve INF’nin sona ermesini sağlayacak bir plana sahip değildi. Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Trump’tan anlaşmayı sonlandırmamasını istediğinde geç kalınmıştı. ABD ve Rusya’yı bağlayan anlaşmanın Çin’i ve diğerülkeleri kapsamaması sorun oluşturuyordu. 2007 yılında açıklama yapan Putin, anlaşma herkes için geçerli olmazsa anlaşmanın devamının zor olacağını söylüyordu. Yazıya göre Çin’in elinde 1600 karadan atılan kısa ve orta menzilli füze bulunuyor. Bu füzeler yalnızca Rusya için değil, ABD için de kaygı kaynağı. Çin'in nükleer silahsızlanmadan yana olmadığı, bunu ancak bu konuda ABD ve Rusya ile eşit seviyeye gelince isteyebileceği söyleniyor. Rusya tarafından geliştirilen yeni füzelerin Avrupa ve ABD için kaygı yarattığı söylenirken, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, “Bu yeni füzeleri tespit etmek çok zor, mobil haldeler, nükleer başlık taşıyabiliyorlar, Avrupa kentlerine ulaşabilirler” diyor. Yeni füzelerin uyarı zamanı da çok kısa, bu sebeple nükleer savaşta kullanılmaları büyük tehlike yaratıyor. INF’nin kapsamında hava ve deniz araçlarına yerleştirilen füzeler bulunmuyor. Bunun sebebiyse hava ve deniz araçlarını tespit etmenin kolay olması. Karadan taşınan füzelerin nerede olduğunu izleyebilmekse mümkün değil. Hedefe varması birkaç dakika süren bu füzelerin radar tarafın da tespit edilemeyeceği belirtiliyor. Rusya’nın geliştirdiği füzelerin olası savaş başlangıcında kullanmak için ideal olduğu ve ABD suçlamaları doğruysa bu füzelerin Rusya’nın komşu ülkelerini tehdit ettiği aktarılıyor. ABD’ye göre Rusya’nın planı küçük nükleer füzelerle Avrupa ülkelerini hedef almak olacak, böylece ABD ya hiçbir şey yapmayarak durumu kabul etmek, ya da kıtalararası nükleer füzeler kullanmak zorunda kalacak. Bu durumda Rusya’da ABD’ye benzer şekilde karşılık verebilecek. Yazıda ABD’nin önündeki seçeneğin “Estonya’yı kurtarmak için New York’a nükleer saldırıyı kabul etmek” olacağı, bu durumda Trump’ın Avrupa’yı savunmasının gerçekçi olmadığı söyleniyor. Spiegel, bu sebeple NATO’nun Rusya karşılığındaki caydırıcılığını yitirdiğini aktarıyor. Avrupa’daki savunma sistemleri balistik füzelere karşı etkili olsa da, yüksekten uçmayan seyir füzelerini durduracak kabiliyette değil. ABD’nin elindeki Patriot sistemleriyse, gerekli menzilden yoksun. ABD’nin kararının Batı Avrupa ile Doğu Avrupa’nın yaklaşım farklarını ortaya koyduğu ve NATO içerisinde bölünme yaratacağı aktarılıyor. Yazıya göre Batı Avrupa ülkeleri Rusya’ya yumuşak yanıt verilmesinden yanayken, Polonya ve Baltık ülkeleri daha doğrudan “tehdit altında” hissederek NATO varlığının artırılmasını istiyor. Spiegel’e göre Rusya, INF’nin ardından NATO içerisinde bölünme olacağını hesaplıyor. Polonyalı yetkililer, “ABD askerlerinin ve nükleer füzelerinin kıtaya yerleştirilmesi Avrupa’nın çıkarına” diyor. Almanya yönetimi bunun getireceği zorluklardan kaçınarak diplomasiden yana olmayı sürdürüyor.

http://haber.sol.org.tr/dunya/alman-basininda-kritik-tartisma-nukleer-silahlanma-neler-getirecek-256158


15.2.2019 - CENTCOM Komutanı: Trump'ın Suriye'den çekilme kararı doğru değil ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Joseph Votel, ABD Başkanı Donald Trump'ın Amerikan askerlerini Suriye'den çekme kararını doğru bulmadığını ve IŞİD'in henüz mağlup edilmediğini söyledi. Votel, Orta Doğu'da ABD'nin operasyonlarından sorumlu en üst düzey askeri yetkili.

https://www.artigercek.com/haberler/centcom-komutani-trump-in-askerleri-suriye-den-cekme-karari-dogru-degil


17.2.2019 - İran: İsrail’le savaş riski çok yüksek İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, ülkesinin İsrail’le savaş riskinin çok yüksek olduğunu söyledi. Polonya’nın başkenti Varşova’da Mısır, Suudi Arabistan ve Körfez ülkelerinin katılımı ve ABD’nin koordinasyonuyla Suriye konulu zirve düzenlenmişti. İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun da katıldığı zirvede Suriye’den çok İran karşıtı mesajlar öne çıkmıştı.

http://gazetekarinca.com/2019/02/iran-israille-savas-riski-cok-yuksek/


16.2019 - Senatör Graham: Bir planımız olmazsa Türkiye Suriye'ye girecektir 55'inci Münih Güvenlik Konferansı'nın ilk gününde konuşan ABD'li Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham Demokratik Suriye Güçleri'nin denetimindeki Suriye'nin kuzeyinde ABD'nin çekilmesinden sonra Kürtlere gerekli destek verilmediği taktirde Türkiye'nin buraya gireceğini söyledi.

https://www.artigercek.com/haberler/senator-graham-bir-planimiz-olmazsa-turkiye-suriye-ye-girecektir


16.2.2019 - Küba’dan iddia: ABD, Venezuela’ya askeri müdahalede bulunacak Küba, ABD’nin ‘insani yardım kisvesi’ altında Venezuela’ya müdahalede bulunmak için Karayipler’e özel kuvvetlerini konuşlandırdığını açıkladı. Küba’nın önde gelen gazetelerinden Granma’da yer alan hükümet açıklamasına göre, ABD askeri uçakları geçen hafta Puerto Rico ve Dominik Cumhuriyeti dahil olmak üzere bölgedeki stratejik yerlere iniş yaptı. Açıklamada 6-10 Şubat arasında iniş yapan uçaklardan büyük ihtimalle bu ülkelerin hükümetlerinin de bir bilgisinin olmadığı öne sürüldü.

http://yeniyasamgazetesi.com/kubadan-iddia-abd-venezuelaya-askeri-mudahalede-bulunacak/


18.2.2019 - Rusya, petrol üretiminde Suudi Arabistan’ı geçti Rusya’nın geçen aralıkta günde 10.738 milyon varil petrol üreterek dünyanın en büyük petrol üreticileri listesinde Suudi Arabistan’ı geçtiği ve ikinciliğe yükseldiği öğrenildi. Rapora göre ABD Aralık 2018'de günde ortalama 11.658 milyon varil üreterek, bir önceki aya göre üretimini yüzde 0.3 oranında düşürdü, Suudi Arabistan ise günlük 10.643 milyon varil üretimle önceki ay verilerine göre yüzde 4.06'lık düşüş kaydetti. Aynı dönemde Rusya'daki petrol üretim hacmi, önceki kasım ayına göre, diğer ülkelerin aksine yüzde 0.8 arttı.

https://tr.sputniknews.com/ekonomi/201902181037736259-rusya-petrol-uretimi-suudi-arabistani-gecti/


19.2.2019 - En fazla cari fazla veren Almanya, en fazla cari açık veren ABD oldu Almanya, geçen yıl 294 milyar dolar ile art arda üçüncü kez dünyada en yüksek ödemeler dengesi fazlası veren ülke oldu. Almanya’yı 173 milyar dolarla Japonya izlerken, Rusya 116 milyar dolarla üçüncü sırada yer aldı. Japonya'nın söz konusu cari fazlası GSYH'sinin yüzde 3,5'ine, Rusya'nın cari fazlası ise GSYH'sinin yüzde 7'sine denk geldi. Ifo’ya göre, dünyanın en büyük ekonomisine sahip olan ABD, geçen yıl 455 milyar dolarla dünyada cari açığı en yüksek ülke oldu. Söz konusu rakam, ülkenin yıllık GSYH’sinin yüzde 2,3’üne denk geliyor. Çin’e karşı “yüksek ticaret açığını düşürmek için” tarife savaşları başlatmasına rağmen, ABD’nin cari işlemler açığının geçen yıl 5 milyar dolar artması dikkati çekti. Geçen yıl ABD’nin Çin'e ihracatı önemli ölçüde azalırken, bu ülkeden ithalatı ise güçlü bir şekilde büyümeye devam etti. Ifo verilerine göre, Çin artık en yüksek cari fazla veren ilk üç ülke arasında yer almıyor. Araştırmada, bunun nedeni olarak ülkenin 2025 strateji doğrultusunda makine ithalatına ağırlık vermesi gösterildi. Rusya, ilk defa en çok cari fazlası olan ilk üç ülke arasında yer alırken, araştırmaya göre, Moskova’nın geçen yıl ödemeler dengesi fazlasında gerçekleşen alışılmadık derecedeki büyük artış mal ticaretinden kaynaklandı. Ülkede, artan petrol ve doğal gaz fiyatlarından dolayı ihracat yükselirken, ithalat da durgunlaştı. Ifo araştırmasında, bu durum, Rus hükümetinin uzun vadede ithalat bağımlılığını azaltmayı amaçlayan çeşitli politikalarının bir sonucu olarak değerlendirildi.

http://haber.sol.org.tr/dunya/en-fazla-cari-fazla-veren-almanya-en-fazla-cari-acik-veren-abd-oldu-257020


21.2.2019 - 'Sarkozy, Kaddafi'den 8 milyon dolar aldı' Fransız haber sitesi Mediapart'ın haberine göre, Fransa hakimleri, Kaddafi'nin istihbarat şefi ve aynı zamanda kayın biraderi olan Abdullah es-Sennusi ile görüştü. Görüşmede, Sennusi'nin Kaddafi'nin seçim kampanyası için Sarkozy'e 8 milyon dolar yardım yaptığını Fransız hakimlerle paylaştığı aktarıldı. Kaddafi'nin Sarkozy'e para transferini bizzat kendisinin yönettiğini paylaşan Sennusi'nin, "Sarkozy'nin ödemeler karşılığında Kaddafi'nin uluslararası imajının düzeltilmesi, Kaddafi ve yardımcıları hakkındaki davaların düşmesi, yakalama emirlerinin durdurulması konusunda söz verdiğini" anlattığı belirtildi. Sarkozy'nin 2007 yılında göreve gelmesinin ardından Kaddafi'yi görkemli bir şekilde ağırladığı bilgisine haberde yer verildi. Arap Baharı isimli süreçte Libyalı göstericilerin Muammer Kaddafi yönetimine karşı ayaklandığı sırada, Nicolas Sarkozy yönetimindeki Fransa, Birleşmiş Milletler kararını beklemeden Libya'ya hava saldırısı gerçekleştirmişti.

https://www.artigercek.com/haberler/sarkozy-kaddafi-den-8-milyon-dolar-aldi


20.2.2019 - İngiltere Almanya'dan Suudi Arabistan'a silah satış yasağını gevşetmesini istedi ngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt, Almanya'ya Suudi Arabistan'a silah satış yasağını gevşetmesi yönünde talepte bulundu. Der Spiegel'in aktardığına göre Hunt, Almanya'ya konuyla ilgili mektup göndererek, İngiltere'nin Suudi Arabistan'a silah satışının bu yasaktan etkilendiğini söyledi. Hunt, Eurofighter Typhoon ve Tornado gibi uçakların kimi parçalarının Almanya'da üretildiğini, bu sebeple yasaktan İngiliz şirketlerin de etkilendiğini bildirdi. İngiltere'nin Suudi Arabistan'a satacağı 48 Eurofighter Typhoon uçağının kaderi, Almanya'nın kararına bağlı kalırken, bu anlaşmanın toplam büyüklüğünün 10 milyar sterlin olduğu bildiriliyor. Yemen'de dört yılda en az 60 bin kişinin yaşamını yitirmesine ve ülkenin sivil altyapısının yok olmasına karşın İngiltere'nin Suudi Arabistan'a silah satışı devam ediyor.

http://haber.sol.org.tr/dunya/ingiltere-almanyadan-suudi-arabistana-silah-satis-yasagini-gevsetmesini-istedi-257050


24.2.2019 - ABD-AB arasında ticari savaş hazırlıkları Washington ve Berlin arasındaki jeostratejik ve ticari çatışmaların artması ışığında, Alman kamuoyunda ABD ile potansiyel ticari savaş tehlikesinin var olduğu tartışması hız kazanıyor. Başbakan Angela Merkel’in Münih Güvenlik Zirvesi’ndeki konuşması, ABD’nin AB ile “çatışma çizgisinde” olduğunun göstergesi olarak yorumlandı. Merkel, Trump yönetimine doğrudan saldırılar eşliğinde ticaret anlaşmazlığındaki yükselişe karşı uyarıda bulundu. ABD hükümetinin ABD’ye otomobil ithalini “ulusal güvenlik tehdidi” olarak sınıflandırmasının “korkutucu” olduğunu söyledi: “Alman otomobilleriyle gurur duyuyoruz” dedi.   Trump’ın ekonomik açıdan kilit seçim vaadi ABD’nin muazzam ticaret açığını 800 milyar doların altına düşürmekti. Bunun yarısı Çin ve Almanya’dan yapılan ticaretteki fazlalıktan oluşmakta. Malların değerinin yüzde 25’i kadar olabilecek gümrük cezalarından en çok etkilenen doğal olarak Alman üreticileri olacak. AB Komisyonu, ABD’ye yönelik araç ve otomobil yedek parçaları ihracatının yıllık toplam değerini yaklaşık 50 milyar Avro olarak tahmin ediyor. Alman otomobil endüstrisinin ABD’ye ihracatı, uzun vadede yüzde 25’lik cezai tarifelerle yarı yarıya düşebilir. Böyle bir durumda toplam Alman motorlu taşıt ihracatı 18.4 milyar avro değerinde, yani yüzde 7.7 azalabilir.

https://www.evrensel.net/haber/374332/abd-ab-arasinda-ticari-savas-hazirliklari


25.2.2018 - Rusya devlet kanalı, olası bir nükleer saldırı durumunda ABD'de hedef alınacak noktaları açıkladı Rusya Devlet kanalı olası bir nükleer saldırı durumunda Rusya'nın ABD'de hedef alabileceği bölgeleri listeledi. Programda hedef alınacak noktaların askeri üsler olduğunu belirtildi. Yayında, Rusya'da geliştirilen "sesten hızlı" füzelerin ABD'deki hedefleri ateşlendikten yaklaşık beş dakika sonra vurabileceği belirtildi. Reuters'ın haberine göre programda gösterilen hedefler içinde Pentagon ve ABD başkanlarının inziva evi olan Maryland'daki Camp David de bulunuyor. ABD'nin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan çekilmesinin ardından Rusya da aynı kararı almıştı. Rusya Devlet Bakanı Vladimir Putin, ABD'nin Avrupa'ya orta menzilli füzeler yerleştirmesi durumunda ,"Rusya'nın ABD sularına yakın bir şekilde 'sesüstü' füzeler taşıyan denizaltıları yerleştirmek zorunda kalacağını" belirtmişti.

https://t24.com.tr/haber/rusya-devlet-kanali-olasi-bir-nukleer-saldiri-durumunda-abd-de-hedef-alinacak-noktalari-acikladi,809798


25.2.2019 - Venezuela petrolünü kim satın alıyor? Venezuela'nın ekonomisine ihraç gelirlerinin neredeyse tamamını oluşturan petrol hakim. Ülkenin en büyük müşterisi ise yaptırımlara kadar ABD'ydi. ABD'yi Hindistan ve Çin takip ediyordu. Küresel petrol fiyatlarındaki düşüşle birlikte petrol gelirlerine bağımlı Venezuela ekonomisi de ağır bir krize girdi. Bu adımla birlikte Caracas yönetimi bir anda en büyük petrol alıcısını kaybetmiş oldu. Yaptırımlar Venezuela'nın devlete ait petrol şirketi PDVSA ile PDVSA'nın ABD'deki iştiraklerini kapsıyor. Şirketin ABD'deki varlıkları dondurulmuş durumda. Yaptırımlar ABD merkezli şirketlerin Venezuela petrolü ithal etmesini yasaklamıyor. Ancak ödemelerin Venezuela devlet şirketinin ulaşamayacağı bir hesaba yapılması talep ediliyor. Yaptırımlar ayrıca petrolün işlenmesinde kullanılan kimyasallara erişimi de etkiledi. Venezuela'nın ham petrolü, toprağın altından çıktıktan sonra borulardan kayamayacak kadar koyu. Şimdi bu boşluğu Rus şirketi Rosneft dolduruyor. Petrolün seyreltilmesi için gazyağı gibi kimyasallar gerekiyor. Yaptırımlar ABD şirketlerinin bu tür kimyasalları ihraç etmesini de yasaklıyor. Peki şimdi Venezuela'nın petrolünü kim satın alıyor? Oluşan boşluğu hangi ülkeler doldurdu? Kpler'den ham petrol analisti Samah Ahmed son yıllarda Hindistan'a ihracatta artış olsa da bunun kayda değer düzeyde olmadığını söyledi. Venezuela'nın tankerleri uzun mesafe yolculuklar için donanımlı değil bu yüzden Asya'daki pazarlara daha fazla petol satmak nakliyat masraflarını arttıracak. Rystad Energy şirketinden Paola Rodriguez-Masiu Hindistan'a ihracatın "Ortadoğu'daki petrol kalitesiyle yarışma konusunda pek de önemsenmeyebileceğini" söylüyor.

 

https://t24.com.tr/haber/venezuela-petrolunu-kim-satin-aliyor,809774


26.2.2019 - 'ABD, Venezuela'ya müdahale için Porto Riko'ya özel kuvvetlerini gönderdi' Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolay Patruşev, Porto Riko'ya özel kuvvetlerini yerleştiren ve Kolombiya'ya asker yığan ABD'nin Venezuela'ya askeri müdahale hazırlığı yaptığını söyledi. Rus Argumentı i Faktı gazetesine demeç veren Patruşev, "Venezuela halkına karşı sarkastik ve kibirli bir tutum içinde olan ABD, bu bağımsız ülkeye askeri müdahale hazırlığı yapıyor. ABD Özel Kuvvetleri askerlerinin Porto Riko'ya gönderilmesi, ABD ordusu birliklerinin Kolombiya'ya çıkarma yapması ve diğer gelişmeler, ABD Savunma Bakanlığı'nın meşru şekilde seçilmiş Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'yu iktidardan indirme operasyonunda harekete geçirmek amacıyla bölgedeki askeri varlığını güçlendirdiğini gösteriyor" ifadelerini kullandı.

http://haber.sol.org.tr/dunya/abd-venezuelaya-mudahale-icin-porto-rikoya-ozel-kuvvetlerini-gonderdi-257452


26.2.2019 - Hindistan'dan Pakistan'a hava saldırısı Hindistan Tarım Bakanı Gajendra Singh Shekhawat sosyal medya hesabından Hint hava kuvvetlerinin Pakistan'ın içerisine operasyon yaptığını duyurdu. Euronews'in haberine göre, Pakistan Ordusu'ndan yapılan açıklamada Hint hava kuvvetlerinin topraklarına girerek hava saldırısı düzenlediğini doğrulandı. Açıklamada Hindistan kuvvetlerinin Keşmir bölgesi üzerinden Pakistan hava sahasına girdiği ancak herhangi bir altyapıya zarar vermediğini ifade edildi. Hindistan ve Pakistan arasında sınır ihtilafının bulunduğu Keşmir bölgesinde 14 Şubat'ta Hindistan konvoyu hedef alınmış, düzenlenen intihar saldırısında en az 40 güvenlik görevlisi hayatını kaybetmişti. Hindistan bu saldırıdan Pakistan istihbarat servisini (ISI) sorumlu tutmuştu.

http://haber.sol.org.tr/dunya/hindistandan-pakistana-hava-saldirisi-257424


28.2.2019 - Doğu Akdeniz'de doğal gaz gerilimi Kıbrıs Adası'nın güneybatısındaki 12 numaralı parselde sondaj çalışmaları yapan ABD'li petrol şirketi Exxon Mobile, ortaya çıkan ilk sonuçların "cesaret verici" ve bu yataklardaki doğal gazın "ticari değeri" olduğu kanısına vardı. Nihai sonuçların önümüzdeki haftalarda resmen açıklanması beklenirken, ABD Jeoloji Enstitüsü'nün tahminlerine göre Akdeniz havzasının diplerinde yaklaşık 10 trilyon metreküp doğal gaz yatıyor. Kendisinin "oyun dışında" bırakıldığına inanan Türkiye ise, "Fatih" ve "Barbaros" adlı iki araştırma gemisi ile Doğu Akdeniz'de kendi hidrokarbon araştırmalarını başlattı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz'deki hidrokarbon "avından" Türkiye'nin mahrum edilemeyeceği yolundaki açıklamalarını sık sık dile getiriyorlar. Çavuşoğlu'nun, "Fatih" araştırma gemisinin Kıbrıs Rum tarafının ilan ettiği Münhasır Ekonomik Bölge'lerini de içine alan deniz bölgelerinde araştırmalara başlayacağını açıklamıştı.  Yunanistan'ın Kıbrıs Cumhuriyeti ve İsrail ile kurduğu "Enerji İttifakı" Türkiye'yi rahatsız ediyor.

https://t24.com.tr/haber/dogu-akdeniz-de-dogal-gaz-gerilimi,810245

 

Emperyalizm ve Halklar


1.2.2019 - ABD'de soğuklar can alıyor: 21 kişi yaşamını yitirdi, on binlerce evsiz sokakta ABD’nin orta batı kesimi ve doğu yakası dondurucu soğuklarla mücadele ediyor. "Kutup girdabı" olarak adlandırılan soğuk havanın en çok etkilediği yerlerden biri Şikago. Eksi 30 derecenin ölçüldüğü kentte, Michigan Gölü buz tuttu. ABD basınında yer alan haberlere göre Şikago'da 9 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle, soğuk hava nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 21’e yükseldi. ABD'de 550 binin üzerinde evsiz olduğu biliniyor. Soğuk hava dalgasının vurduğu yerler de evsizliğin yüksek olduğu bölgeler arasında bulunuyor. Soğuktan etkilenen Şikago'da 19 binin üzerinde evsiz öğrenci olduğu ortaya çıkmıştı.

http://haber.sol.org.tr/dunya/abdde-soguklar-can-aliyor-21-kisi-yasamini-yitirdi-binlerce-evsiz-sokakta-255791


3.2.2019 - Japonya'da emekliler maddi sorunlar sebebiyle hapse girmek istiyor Japonya'da emekliler arasında suç işleme oranında büyük artış yaşandı. Daha önce hiç suç işlememiş 65 yaş üstü Japonların son 20 yıldır giderek daha çok suç işlediği ve hapse girmek istediği aktarılıyor. BBC'nin haberine göre yeni serbest bırakılan 69 yaşındaki Toshio Takata, yoksul olmasıyla sebebiyle suç işlediğini ve hapse girdiğini söylüyor. Toshio, hapisteyken kalacak bir yeri olduğunu, emekli maaşı yatmaya devam ettiği için hapisten çıktığında da elinde bir miktar para bulunduğunu belirtiyor.

http://haber.sol.org.tr/dunya/japonyada-emekliler-maddi-sorunlar-sebebiyle-hapse-girmek-istiyor-255889


6.2.2019 - Suriye'de Hacin'den kaçan 35 çocuk hipotermiden öldü Sputnik'te yer alan habere göre BM Genel Sekreter Sözcülüğünden yapılan açıklamada, Hacin ilçesindeki çatışmalardan kaçan ve bölgede kalan sivillerin durumundan endişe duyulduğuna dikkat çekildi. Geçen aralık ayından beri Hacin'den 25 bin fazla kişinin kaçarak Haseke'deki El Hol Kampı'na geldiği belirtilen açıklamada, 22 Ocak'tan beri kampa 10 bin kişinin ulaştığı ifade edildi. Açıklamada, "Aralık'tan bu yana en az 35 çocuk Hacin'den kaçış yolunda ya da kampa ulaştığında hipotermi nedeniyle öldü"' denildi.

https://www.artigercek.com/haberler/suriye-de-hacin-den-kacan-35-cocuk-hipotermiden-oldu


7.2.2019 - 'Dünyadaki mültecilerin yüzde 97'si Afrika ve Asya'dan Birleşmiş Milletler Afrika Ekonomi Komisyonu (UNECA) Genel Sekreteri Vera Songwe, kıtadaki göç rakamlarına ilişkin önemli veriler paylaştı. "Bugün Afrika kıtasında 14,7 milyon yerinden edilmiş kişi, 7,3 milyon mülteci var" diyen Songwe, toplam 22 milyon kişinin sadece 2 milyonun 2018'in ilk 6 ayında evini terk edenlerden oluştuğunu ifade etti. Reuters'teki habere göre, Asya ve Afrika kıtasının dünyadaki mülteci nüfusun yüzde 97'sini barındırdığını söyleyen Songwe, dünyada yerinden edilen kişilerin dörtte üçünün de bu iki kıtada olduğunu belirtti.

https://www.artigercek.com/haberler/dunyadaki-multecilerin-yuzde-97-si-afrika-ve-asya-da


13.2.2019 - İsrail Filistinlilerin evlerini yıktı İsrail'e bağlı Kudüs Belediyesi, akşam saatlerinde işgal altındaki Doğu Kudüs’ün güneyindeki Cebel El-Mukebbir ile Silvan bölgelerinde Filistinlilere ait 3 ev ile bir depoyu sahiplerine uyarı bile göndermeden “ruhsatsız” olduğu gerekçesiyle yıktı. İşgal altındaki Doğu Kudüs'te Filistinlilere imar izni konusunda zorluk çıkaran ve Filistinlilerin yaptığı imar izni başvurularının tamamına yakınını reddeden İsrail makamları, Filistinlilere ait binlerce evi "ruhsatsız" olduğu iddiasıyla yıkma tehdidinde bulunuyor. İsrail'e bağlı belediyenin söz konusu uygulamasının hiçbir hukuki dayanağının bulunmadığını ifade eden Filistinliler, bunun "İsrail'in yıldırma ve kenti Yahudileştirme politikalarının parçası" olduğunu belirtiyor. İsrail belediyesi çoğu zaman yıkım masraflarını da evi yıkılan kişilerden tahsil ediyor. Filistinli kaynaklar 1967'den bu yana Doğu Kudüs'te Filistinlilere ait 5 bini aşkın evin İsrail güçleri tarafından yıkıldığını aktarıyor.

https://www.artigercek.com/haberler/israil-filistinlilerin-evlerini-yikti


20.2.2019 - Edirne'de mültecilere ait 11 cansız beden bulundu Edirne'de jandarma ve hudut askerlerince farklı günlerde, biri İpsala'ya bağlı Paşaköy köyünde Meriç Nehri yakınlarında baraka içerisinde, diğeri yazlık sedde kenarında donmuş erkek cesedi, Meriç ilçesine bağlı Yenicegörece köyünde de Ergene Nehri'nde fiziki özellikleri belli olmayan, kemikleri kalmış vaziyette ceset bulundu. Sığınmacılara ait olduğu değerlendirilen cesetler, İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderildi. Son cesetlerle beraber Aralık ayından bu yana sınırda sığınmacılara ait 11 ceset bulunmuş oldu. Kişilerin, donarak öldükleri tahmin ediliyor.

http://haber.sol.org.tr/turkiye/edirnede-11-cansiz-beden-bulundu-donarak-olmusler-257027


25.2.2019 - Avusturya'da mültecilere ‘sokağa çıkma yasağı’ geliyor Avusturya'da mülteci karşıtı söylem ve politikalarıyla bilinen ırkçı hükümet, mültecilere yönelik ‘sokağa çıkma yasağı ve güvenlik hapsi’ gibi uygulamaları hayata geçirmeye hazırlanıyor. Koalisyon hükümetinin aşırı sağcı kanadından İçişleri Bakanı Herbert Kickl, mültecilere yönelik uygulanması planlanan düzenlemeleri basın toplantısıyla duyurdu.

https://www.evrensel.net/haber/374448/avusturyada-multecilere-sokaga-cikma-yasagi-geliyor

27.2.2019 - Yemen savaşındaki Alman silahları belgelendi Bir araştırma projesinin bulguları Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) Yemen'deki savaşta Almanya'dan ithal edilen silah ve teknolojinin kullandığını ortaya koydu. DW Türkçe'de yer alan habere göre, çatışma alanlarındaki video kayıtlarını ve uydu görüntülerini inceleyen araştırma ekibi, daha sonra bu görüntülerin yer aldığı konumlarda Alman yapımı silahların bulunduğunu tespit etti. Böylelikle, bu silahların Yemen'deki savaşta kullanıldığını iddiasını doğruladı. Araştırmaya göre bu unsurlar deniz, kara ve hava harekâtlarında yer aldı. Alman hükümeti temsilcileri Yemen'de Alman yapımı silahların kullanıldığına dair bilgi sahibi oldukları iddialarını birçok kez reddetmişti.

http://haber.sol.org.tr/dunya/yemen-savasindaki-alman-silahlari-belgelendi-257550


28.2.2019 - Rusya'dan Suriyeli sığınmacılara: Ülkeniz artık güvenli, eve dönün Rusya iltica talebinde bulunan Suriyelilere ülkenin büyük bölümünün güvenli olduğunu ve kalmaları için bir neden olmadığını belirterek geri dönmelerini istiyor.  Rusya'ya sığınan göreceli olarak az sayıdaki Suriyelinin iltica başvuruları ise yetkililer tarafından reddediliyor. Başvurusu reddedilenlerin çalışma izni kaldırılıyor, yakalanma ve sınır dışı edilme riskleri bulunuyor. Moskova'nın Suriye'deki iç savaşa dahil olarak askeri operasyonlarına başladığı 2015 yılında bin 924 Suriyeli'ye geçici mülteci statüsü verildi. O yıldan itibaren bu sayı her yıl daha da azaldı. Son olarak resmi istatistik kurumu Rosstat'ın verilerine göre 2018 yılında iltica başvurusunda bulunan Suriyeli sayısı 823'e düştü. Mültecilerle ilgili çalışan Toplumsal Destek Komitesi Rusya'nın Suriyelileri geri göndermek istediğini belirtiyor. Komitenin eşkoordinatörü Yevgeny Yastrebov başvuranların çoğunun reddedildiği, reddedilmeyenlere ise 'belgelerini son defa uzatıyoruz, seneye tekrar gelmeyin' dendiğini vurguladı. Yastrebov bazı Suriyeliler'in ayrıldığını bir kısmının kalabilmek için ise polise rüşvet vermek zorunda kaldığını belirtti.

https://t24.com.tr/haber/rusya-dan-suriyeli-siginmacilara-ulkeniz-artik-guvenli-eve-donun,810321

 

Türk Sermayesinin Emperyalist Açılımları


4.2.2019 - Erdoğan Afrin, El Bab, Cerablus’un işgalini “yatırım” olarak niteledi Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, istihbarat birimlerinin Suriye ile alt düzeyde dış politika yürüttüğünü açıkladı. "Şu anda Suriye ile bizim alt düzeyde dış politika yürütülüyor" diyen Erdoğan, "İstihbarat örgütleri bu noktada illa liderler ne yapıyorsa biz de onu yaparız havasında olamaz. Liderler çoğu zaman devreden çıkabilirler, istihbarat örgütleri bunu değerlendirir. Düşmanımız dahi olsa ipi tamamen koparmayacaksınız. Olur ki o ip size bir gün lazım olabilir. Bu geleneği siyasi tarihimizden baktığımızda değerlendirmek durumundayız. Biz Afrin'e, İdlib, Elbab'a, Cerablus'a girmişsek bu yatırımları yapıyorsak birilerinden bir şey gelecek için değil" ifadelerini kullandı.

http://haber.sol.org.tr/turkiye/erdogan-suriye-ile-temas-kuruldugunu-ilk-kez-acikladi-dusmanimiz-bile-olsa-255916

 

5.2.2019 - Yandaş inşaatçılar, dünyanın en büyükleri listesinde Uluslararası inşaat sektörü dergisi ENR’ın (Engineering News Record) müteahhitlerin bir önceki yılda ülkeleri dışındaki faaliyetlerinden elde ettikleri gelirleri esas alarak yayınladığı “Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi” listesini açıkladı. Türkiye'den listeye 17 inşaat şirketi girdi. Bu şirketlerin çoğunun Rusya pazarında faaliyet gösteren Türkiye'den inşaat şirketleri olması dikkati çekti. Bir diğer dikkat çeken özellik ise Türkiye'de özellikle son yıllarda iktidara olan yakınlıklarıyla bilinen ve aldıkları büyük ihalelerle gündemden düşmeyen Cengiz İnşaat, Limak İnşaat, Kolin İnşaat ve İçtaş İnşaat'ın yer alması oldu. Listenin ilk üç sırasında yer alan şirketler ise yine değişmedi. İlk üçte yer alan şirketlerin tamamı Çinli şirketler. Birinci sırada China State Construction Engineering yer alırken, onu China Railway Group Limited ve China Railway Construction Corporation Limited şirketleri izledi.

https://www.artigercek.com/haberler/yandas-insaatcilar-dunyanin-en-buyukleri-listesine


8.2.2019 - 'Venezuela'nın Türkiye'ye giden altınları, makarna ve süt tozu olarak dönüyor' Reuters haber ajansı, uluslararası yaptırımlarla ekonomisi derin bir krize giren Venezuela'nın altın ticaretini inceledi. Ajansa göre, altının önemli bölümü işlenmemiş olarak Türkiye'ye gönderiliyor ve karşılığında temel gıda maddeleri alınıyor. Bu gıda maddelerinin başında ise Venezuela'nın çok ihtiyaç duyduğu makarna ve süt tozu geliyor. Resmi kayıtlara göre Venezuela bu yolla 2018 yılı içinde Türkiye'ye 900 milyon dolar değerinde işlenmemiş altın gönderdi. Venezuela ile Türkiye arasındaki ticaret sadece 2018'de 8 kat artmış durumda. 2016 yılının aralık ayında Venezuela, Caracas ile İstanbul arasında Türk Hava Yolları'nın aktarmasız sefer yapacağını açıkladı. Reuters, iki ülke arasındaki yolcu trafiğinin düşüklüğü düşünüldüğünde bunun sürpriz bir karar olarak yorumlandığını belirtiyor. Ticari veriler incelendiğinde bu uçakların yolcu dışında şeyler de taşıdığı görüldü. Reuters ajansına göre, 2018 yılının 1 Ocak tarihinde, yani Devlet Başkanı Maduro'nun Türkiye ziyaretinden sadece bir kaç hafta sonra Venezuela Merkez Bankası Türkiye'ye hava yoluyla 36 milyon dolarlık altın gönderdi.

https://www.artigercek.com/haberler/venezuela-nin-turkiye-ye-giden-altinlari-makarna-ve-sut-tozu-olarak-donuyor


8.2.2019 - Bloomberg: Türk şirketi Maduro’nun 900 milyon dolarını altın olarak ‘kaçırdı’ Bloomberg, Sardes adlı bir Türk şirketinin Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun 900 milyon doları altın olarak kaçırmasına yardım ettiğini öne sürdü. Bloomberg'de yer alan habere göre Sardes, ABD Başkanı Donald Trump'ın Venezüella altınına yaptırım getirdiği Kasım 2018'e kadar geçen sürede Venezüella'dan 900 milyon dolar değerinde altın çıkarmış. Haberde İstanbul ticari siciline 1 milyon dolar sermayeyle kayıtlı bir şirket için 1 milyar dolara yakın bir işlem yapılmasının sıradışı bir durum olduğu da vurgulandı.

https://tr.sputniknews.com/ekonomi/201902081037568854-bloomberg-turk-sirketi-maduro-dolar-altin/


8.2.2019 - Türkiye ile Rojava yetkilileri arasında neler konuşuldu? Rojava’da yayın yapan Ronahi TV’den Diyar Ciwan’ın hazırladığı haber dosyasında, Türkiye hükümeti ile Rojava yetkilileri arasında yapılan çeşitli görüşmelerin içeriğine yer verildi. Rojava’nın siyasi otoritelerinin de Suriye’nin etkin muhalefet gücü olan Heyet El Tensiq-Değişim Hareketi içinde yer aldığı haberde, "Dönemin PYD Eşbaşkanı Salih Muslim de Heyet El Tensiq’in Başkan Yardımcısı. Bu süreçte Ankara yönetimi Heyet El Tensiq yöneticilerini çağırarak Kürtlerin dışlanmasını talep ediyor. Hatta para vb. tekliflerde bulunuyor. Ancak bunu başaramıyor" deniyor. Akabinde Mısır’ın başkenti Kahire’deki Suriye konulu bir toplantıda Türkiye Büyükelçisi Ömer Önhon'un Salih Muslim’le görüşme talebinde bulunduğu iddiasına yer verilen haberde "Düzenli diyalog süreci burada başlıyor. Ardından 2013 yılında Rojava’dan bir heyet Ankara’ya davet ediliyor. Bu heyetin içinde çeşitli Kürt parti ve grupların sözcüleri yer alıyor. Heyet, o dönemde aktif olan Yüksek Kürt Konseyi’ni temsil ediyor. Ankara’da hem Dışişleri Bakanlığı hem de ABD elçiliğiyle çeşitli görüşmeler yapılıyor. Görüşmeye katılanların anlatımlarına göre, Ankara yönetimi, Kürtlerin ÖSO çatısı altındaki ‘muhalefet’ güçlerine katılmasını ve Şam yönetimine karşı savaşmasını talep ediyor" ifadeleri yer alıyor. Habere göre, Rojavalı yetkililer, Ankara’nın bir yandan kendileriyle görüşmeleri sürdürürken diğer yandan Kobani’ye dönük saldırıları organize ettiğini düşünüyor ve bunu ayrıntılarıyla anlatıyor. Salih Muslim, Kobani’ye yönelik saldırı başladığı zaman Feridun Sinirlioğlu (Türkiye'nin Birleşmiş Milletler Daimî Büyükelçisi ) ile defalarca görüştüklerini, Sinirlioğlu’nun kendilerine yardımcı olacaklarına dair sözler verdiğini anlatıyor. Muslim, uluslararası koalisyon ve ABD ile yaptıkları görüşmelerde, ‘Kobani için Türkiye yardımcı olacak’ gibi cevaplar aldıklarını söylüyor. Muslim, bir görüşmede geçen diyalogu şöyle anlatıyor: "Sinirlioğlu bizden ne istediklerini sordu. ÖSO’yu isteyip istemediğimizi sordu. ÖSO’ya ihtiyacımızın olmadığını, Afrin ve Cizre tarafında güçlerimizin olduğunu, koridor açılması durumunda bu güçlerimizin silahlarıyla gelebileceklerini ve bunun yeterli olacağını söyledik. Sinirlioğlu, ‘silaha gerek yok, gerekirse silahları biz veririz’ dedi. Tabiki verilen sözler yerine getirilmedi, yol açılmadı, koridor oluşturulmadı."  Salih Muslim’in anlatımına göre, Türkiye yönetimi Kobani’ye ÖSO güçlerini ‘yardım adı altında’ sızdırmayı hesaplamış. Aynı zamanda, ‘destek’ sözünü vererek zaman kazanmayı ve Kobani’nin düşmesini istemiş. Haberde, TEV-DEM yetkilisi Aldar Xelil'in şu ifadelerine yer veriliyor: "Her görüşmede bizden Şam’a karşı savaşmamızı istiyorlardı. Hiç bir zaman siyasi çizgimizi ve irademizi tanıma yönünde bir beyanları olmadı. Sadece kendileri tarafından kontrol edilen ÖSO vb. gruplarla birleşerek Şam’a karşı savaşmamızı, böyle yaptığımız takdirde her türlü desteği vereceklerini söylüyorlardı."

https://www.artigercek.com/haberler/turkiye-ile-rojava-yetkilileri-arasinda-neler-konusuldu


14.2.2019 - Erdoğan, Putin ile buluştu: Menbiç ve Fırat'ın doğusu temizlenmeden bütünlük sağlanamaz Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 'Suriye' konulu Üçlü Zirve öncesi görüşmesi başladı. Görüşme öncesi açıklamada bulunan Erdoğan, "Malumunuz ABD'nin çekilme kararı önümüzdeki en büyük sınamalardan birisidir. Kararın nasıl uygulanacağına dair belirsizlikler devam ediyor. Bu yeni durum karşısında birlikte çalışmamız çok çok önemli. PYD/YPG, gerek DEAŞ olsun terörün her türlüsünün bertaraf edilmesine odaklanan bir harekat tarzını benimsemeliyiz. PYD Fırat'ın doğusundan temizlenmeden Suriye'nin toprak bütünlüğü sağlanamaz" dedi.

http://haber.sol.org.tr/turkiye/erdogan-putin-ile-bulustu-menbic-ve-firatin-dogusu-temizlenmeden-butunluk-saglanamaz-256646


18.2.2019 - Türklerin yurt dışı yatırımları arttı, holdingler bankaları 7'ye katladı Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre, Türkiye'de yerleşikler kişiler geçen yıl yurt dışına 3 milyar 997 milyon dolarlık doğrudan yatırım yaptı. Bu tutarın 2 milyar 227 milyon dolarını hizmetler, 1 milyar 753 milyon dolarını sanayi ve 17 milyon dolarını da tarım sektörlerine yapılan yatırımlar oluşturdu. Türkiye'de yerleşikler kişilerce yurt dışına yapılan toplam doğrudan yatırımların bir önceki yıla kıyasla yüzde 26 arttığı görüldü. Söz konusu rakam 2017'de 3 milyar 177 milyon dolar düzeyinde bulunuyordu. Doğrudan yatırım tutarları, 2018'de bir önceki yıla göre tarımda yüzde 19 azalırken, sanayide yüzde 24 ve hizmetlerde yüzde 28 artış kaydetti. Yurt içinde yerleşik holdinglerin yurt dışındaki finans ve sigorta alanında yaptığı yatırımlar, geçen yıl 930 milyon dolara yükselirken, bu rakam 2017'ye göre 672 milyon dolar artışa işaret etti. Bu da holdinglerin yurt dışı yatırımlarını neredeyse 4 katına çıkardığını gösterdi.

https://tr.sputniknews.com/ekonomi/201902191037746635-turkler-yurtdisi-yatirim-holding-banka/


20.2.2019 - Binali Yıldırım: Fırat'ın doğusundaki alanı temizleyeceğiz Fatih'te konuşan Yıldırım, 'Bizde geçici olarak kalan kardeşlerimiz oraya yerleşecekler' dedi. Binali Yıldırım şunları söyledi: “Şimdi bizim görevimiz oradan bu teröristleri temizlemek ve buradaki kardeşlerimizin rahatlıkla kendi memleketlerine dönüp yerleşmelerini sağlamak. Bunu Fırat'ın Batısı'nda, Afrinde yaptık, El-Bab'da yaptık, Cerablus'da yaptık ve oraya 320 bin Suriyeli misafirimiz yerleşti. Çocuklarıyla beraber normal hayatlarına döndüler. Fırat'ın doğusundaki alanı temizleyeceğiz. Orası da her türlü terör tehdidinden kurtulduktan sonra burada bulunan, bizde geçici olarak kalan kardeşlerimiz oraya yerleşecekler."

https://www.artigercek.com/haberler/binali-yildirim-firat-in-dogusundaki-alani-temizleyecegiz


23.2.2019 - Türkiye Osmanlı hayalleri kuruyor Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın Danışmanı Buseyna Şaban, Moskova’da düzenlenen bir konferansta Türkiye’nin ülkelerindeki faaliyetlerini yorumladı. Türkiye’nin Suriye topraklarındaki varlığını ‘Suriye topraklarına el konulması’ diye niteleyen Şaban, “Ankara’nın yeni topraklar elde etme arzusu var. Osmanlı Devleti’ni yeniden kurma hayalleri olan bir Erdoğan’la karşı karşıyayız. Ancak bunu başaramayacak zira Suriye halkı topraklarını ve ülkesini savunmaya hazır” ifadelerini kullandı.

https://web.archive.org/web/20190302150624/http://yeniyasamgazetesi.com/turkiye-osmanli-hayalleri-kuruyor/


26.2.2019 - ASELSAN'dan 2,3 milyar lira net kâr ASELSAN tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yapılan açıklamaya göre, şirketin yıllık (2018) konsolide net kârı 2 milyar 318 milyon 197 bin TL olarak gerçekleşti. Şirketin, önceki yılın aynı dönemindeki konsolide net kârı 1 milyar 375 milyon 901 bin TL olmuştu.

https://www.dunya.com/sirketler/aselsandan-23-milyar-lira-net-kar-haberi-440216


Kapitalizm ve Kadın


4.2.2019 - Kaçırılmaya karşı alanlara çıktılar Meksika’nın başkenti Meksiko City’de binlerce kadın, metroda artan alıkoyma girişimlerine karşı eylem yaptı. Kentin turistik ve merkezi durakların arasında eylem yapan kadınlar, katledilen veya kaybedilen kadınlar anısına, yumrukları havada bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Son haftalarda, metroda kaçırılma girişimlerine karşı şikayetler arttı. Buna göre çok sayıda erkek, metroda karşılaştıkları kadınlara çıkışa kadar eşlik ettikten sonra, araçlara bindirmeye çalışıyor. Bu saldırıların çoğunda kadınların araçlara binmeyi reddederek kendilerini kurtardığı belirtiliyor. Meksika’da son yıllarda feminisid (kadın kırımı) arttı. Birleşmiş Milletler’e göre, bu ülkede her gün ortalama 9 kadın katlediliyor. Kamu ulaşım araçlarında her 10 kadından 6’sı ise saldırıya maruz kalıyor.

https://web.archive.org/save/http://yeniyasamgazetesi.com/kacirilmaya-karsi-alanlara-ciktilar/


9.2.2019 - Taciz ve tecavüz için acil durum ilanı Sierra Leone’de, artan taciz ve tecavüz vakaları ile cinsiyet temelli şiddet nedeniyle ulusal çapta acil durum ilan edildi. Ülkede geçen yıl kayıt altına alınan taciz ve tecavüz vakaları önceki yıla göre iki katına çıkmıştı. BBC Türkçe’de yer alan habere göre; Sierra Leone Devlet Başkanı Julius Maada Bio, önceki gün yaptığı konuşmada acil durum ilan ettiğini, vakaların üçte birini oluşturan çocuklara yönelik saldırıların ömür boyu hapis ile cezalandırılacağını duyurdu. Ülkedeki aktivistler de mevcut yasalar nedeniyle saldırganların önemli bir kısmının ceza almamasından şikayetçiydi. Mevcut yasalarda tecavüz cezalarının üst sınırı 15 yıl. Polis verilerine göre, 7.5 milyon nüfuslu ülkede 2017’de kayıtlara geçen en az 4 bin vaka varken, bu sayı geçen yıl 8 bin 500’e çıktı. Rainbo Initiative adlı sivil toplum kuruluşu ise ülkede bugüne kadar cinsel şiddete maruz kalmış 30 bin kadının bulunduğunu ve bunların yüzde 93’ünün 17 yaşın altındaki çocuklar olduğunu açıklamıştı.

https://web.archive.org/save/http://yeniyasamgazetesi.com/taciz-ve-tecavuz-icin-acil-durum-ilani/


9.2.2019 - KCDP: Ocak ayında 43 kadın katledildi Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP), ocak ayında kadın ve çocuklara yönelik şiddet raporunu açıkladı. Basında yer alan ve kendilerine yapılan başvurulardan elde edilen bilgileri raporlaştıran KCDP, ocak ayında 43 kadının katledildiğini, cinsel istismar ve cinsel şiddetin de artığını duyurdu.

https://web.archive.org/web/20190302155752/http://yeniyasamgazetesi.com/kcdp-ocak-ayinda-43-kadin-katledildi/


20.2.2019 - Türkmenistan’da ayrımcılık: Kadın sürücülerin ehliyetlerine el konuluyor BBC Türkçe’nin Türkmenistan’ın muhalif haber sitesi Türkmenistan Chronicles’a dayandırdığı haberine göre “Polisler kadın sürücülere yönelik herhangi bir yasaktan bahsetmiyor, ancak araçlarını trafikten çekmek için sebep arıyorlar.” Siteye konuşan görgü tanıklarına göre “İlk yardım çantasının, yangının söndürücünün, stepnenin, krikonun ya da uyarı reflektörünün olmaması, araca el koymak için yeterli sebepler arasında. Eğer kadın sürücü aracından inmeyi reddederse de, polis bir çekici çağırarak aracı terk edilmiş araçların tutulduğu otoparka çektiriyor.” Polislerle konuştuğunu anlatan Radio Liberty muhabiri, polislerin kendisine “Bize kadınların ana caddelerde araç kullanmaması yönünde bir emir geldi” dediğini belirtiyor.

http://gazetekarinca.com/2019/02/turkmenistanda-ayrimcilik-kadin-suruculerin-ehliyetlerine-el-konuluyor/


24.2.2019 - Kadın işsizliği oranlarının yıllara göre değişimi 2000’de yüzde 6,3 olan kadın işsizliği kademeli olarak artarak krizin yaşandığı 2009’da yüzde 14,3’e kadar tırmanıyor. Sonrasında yüzde 10,8’e gerileyen kadın işsizliği 2017’de yeniden yüzde 14,1’e yükseliyor. Yeni kriz dalgasını yaşadığımız 2018’de ise bu oranın çok daha yüksek olması öngörülüyor.

 
Kapitalizm ve Çocuk


1.2.2019 - WHO: Suriye'deki kampta 29 çocuk soğuktan hayatını kaybetti Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Suriye’deki Al Hol mülteci kampında kalan 29 çocuğun soğuk nedeniyle hayatını kaybettiğini açıkladı. Dünya Sağlık Örgütü açıklamasında “Bölgedeki silahlı çatışmadan kaçan çoğunluğu kadın ve çocuktan oluşan 23 bin kişi kampa ulaştı. Bu kişilerin birçoğu günlerce yürüyerek ya da üstü açık kamyonlarla seyahat ederek kampa ulaştı. 29 çocuk seyahat sırasında ya da kampa ulaştıktan çok kısa bir süre sonra soğuktan ve kampın kötü koşullarından dolayı hayatını kaybetti” ifadeleri kullanıldı.

https://www.evrensel.net/haber/372543/who-suriyedeki-kampta-29-cocuk-soguktan-hayatini-kaybetti


15.2.2019 - Dört yılda 550 bin bebek savaşta yaşamını yitirdi Euronews'un haberine göre Save the Children adlı kuruluş, çatışmaların en yoğun olduğu bölgelerden toplanan verilerle bir rapor hazırladı. Rapor, savaşların en fazla çocukların hayatını riske attığını rakamlarla ortaya koydu. Rapora göre 2013 ile 2017 arasında, silah seslerinin susmadığı 10 ülkede, beş yaşının altında en az 870 bin çocuğun hayatını kaybettiği tahmin ediliyor. Yaşamını yitirenlerin 550 bini bebek. Aynı dönemde ölen savaşçıların sayısı ise 175 bin. Savaşın yol açtığı gıda sıkıntısı, açlık, sağlık hizmeti alamamak, insani yardımlara ulaşamamak çocukların hayatını kaybetmesinde en büyük etkenler olarak görülüyor.

http://haber.sol.org.tr/dunya/dort-yilda-550-bin-bebek-savasta-yasamini-yitirdi-256732


15.2.2019 - ‘Kayıp nesil’ uyarısı: Dünya üzerinde her beş çocuktan biri savaşın ortasında Uluslararası çocuklara yardım kuruluşu ‘Save the Children’ (Çocukları Kurtarın Vakfı), dünyadaki savaş bölgelerinde yaşayan çocukların karşılaştığı hak ihlallerine ilişkin bir rapor hazırladı. ‘Çocuklara Karşı Savaş’ adlı rapora göre dünyada yaklaşık her beş çocuktan biri savaş bölgesinde yaşıyor. Her yıl 100 binden fazla bebek savaş ve çatışma bölgelerinde hayatını kaybediyor. Rapora göre 2017 yılında savaş bölgelerinde yaşayan çocukların sayısı 1990’lara oranla iki kat artarak 420 milyona ulaştı. 1990’lı yıllarda bu çocukların sayısının 200 milyon olduğu ifade edildi. Rapora göre çocuklar için en tehlikeli 10 ülke Afganistan, Yemen, Güney Sudan, Orta Afrika Cumhuriyeti, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Suriye, Irak, Nijerya, Somali ve Mali. Bu ülkelerde 2013 ile 2017 yılları arasında en az 550 bin bebek hayatını kaybettiği tahmin ediliyor. Beş yaş altı bütün çocuklar dikkate alındığında ise hayatını kaybeden çocukların sayısı 870 bine kadar yükseliyor. Çocukların ölüm sebepleri ise genellikle savaşın dolaylı sonuçları olan açlık, sağlık hizmetlerine kısıtlı erişim ve alt yapı hizmetlerinin hasar görmesi.

http://gazetekarinca.com/2019/02/kayip-nesil-uyarisi-dunya-uzerinde-her-bes-cocuktan-biri-savasin-ortasinda/


16.2.2019 - Evlendirilen kız çocuklarında ölüm tehlikesi daha yüksek Türkiye’de de gündemde olan çocuk yaşta evlendirilmeye karşı UNICEF’den uyarı geldi. Önlem alınmazsa 2030’a kadar 150 milyon kız çocuğu 18’inden önce evlendirilecek. Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’na (UNICEF) göre dünyadaki kadınların yüzde 21’i çocukken evlendirildi. Bianet’te yer alan habere göre; UNICEF Mart 2018 verilerinde; her yıl 12 milyon kız çocuğu evlendiriliyor, bugün dünyada çocukken evlendirilmiş 650 milyon kadın ve kız çocuğu var. UNICEF çocukların evlendirilmesinin hayat boyu sorunlara yol açtığını aktarıyor. 18 yaşından önce evlendirilen kız çocuklarının okullarını bırakma ve hayatları boyunca ev içinde şiddet görme riski evlendirilmeyen kız çocuklarından çok daha yüksek. Aynı zamanda kız çocuklarının ailelerinden, arkadaşlarından ayrı kalmasına, sosyal etkinliklere katılım gösterememesine ve ekonomik alanda yer almamasına neden oluyor. Dolayısıyla fiziksel ve psikolojik sağlığı da olumsuz olarak etkileniyor. Evlendirilen çocuklar yüksek oranda ergenlik çağındayken hamile kalıyor. Ergenlik çağındaki kız çocuklarının hamilelik ve doğum sırasında sorun yaşama ihtimali 20’li yaşlardaki kadınlardan daha yüksek olduğu için ölüm riskleri de daha fazla. Aynı zamanda kız çocuklarının doğurdukları çocukların da doğumda ya da yaşamlarının ilk bir ayı içinde ölme ihtimali daha yüksek.

https://web.archive.org/web/20190302203214/http://yeniyasamgazetesi.com/evlendirilen-kiz-cocuklarinda-olum-tehlikesi-daha-yuksek/


25.2.2019 - UNICEF: Yemen'de 1,2 milyon çocuk savaş bölgesinde yaşıyor BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF)'e göre Yemen'de 1 milyon 200 bin çocuğun direkt savaş tehdidi altındaki bölgelerde yaşıyor ve her gün sekiz çocuk ya ölüyor ya ağır yaralanıyor ya da savaşmak zorunda kalıyor. UNICEF'in açıkladığı verilere göre Yemen'deki çocukların hayatlarını kurtarabilmek adına 2019 senesi için 542 milyon dolara ihtiyaç duyuluyor. Örgüt, ülkede 11 milyon çocuğun yaşadığını, bunların yüzde 80'inin doğrudan insani yardıma ihtiyaç duyduğunu belirtti. UNICEF ayrıca ülkedeki 2 milyon çocuğun yetersiz beslenme nedeniyle tehlike altında olduğunu, bu çocukların 360 binin ise durumunun her an ölebilecek derecede ağır olduğunu ifade etti. Savaş, göç, fakirlik ve kötü eğitim koşulları nedeniyle Yemen’in bir jenerasyonu toptan kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirten UNICEF, ülkede her beş okuldan birisinin kullanılamaz halde olduğu ve 2 milyon çocuğun okula gidemediğini aktardı.

https://t24.com.tr/haber/unicef-yemen-de-1-2-milyon-cocuk-savas-bolgesinde-yasiyor,809831


26.2.2019 - Vatikan’ın üçüncü adamına çocuk istismarından mahkumiyet Avustralya'nın Melbourne kentinde 1996 ile 2001 yılları arasında başpiskopos olarak görev yapan 77 yaşındaki Kardinal Pell'in cinsel taciz suçlamasıyla yargılandığı davada jürinin kararı belli oldu. Jüri, George Pell'in St. Patrik Katedrali'nde 1996 ve 1997 yıllarında o dönemde 13 yaşında olan iki erkek çocuğa tacizde bulunduğuna karar verdi. Taciz mağdurlarından olan bir çocuk 2014 yılında yüksek doz nedeniyle yaşamını yitirdiği için mahkeme, sadece bir mağdurun ifadesine başvurdu. Adı açıklanmayan mağdur karar üzerine "Henüz bitmedi" yorumunu yaptı. Taciz nedeniyle yıllarca utandığını, yalnız kaldığını, kendisiyle mücadele ettiğini ve depresyona girdiğini söyleyen mağdur, "Pek çok mağdurda olduğu gibi, bunun hayatım üzerindeki etkisini anlamam yıllarımı aldı" dedi.

http://haber.sol.org.tr/dunya/vatikanin-ucuncu-adamina-cocuk-istismarindan-mahkumiyet-257440


27.2.2019 - ABD'de gözaltındaki göçmen çocuklara cinsel istismar Axios haber portalının Cumhuriyetçi Kongre üyesi Ted Deutch’ın ofisinden edindiğini açıkladığı ABD Sağlık ve İnsani Hizmetler Dairesi (HHS) belgelerine göre, son 4 yılda aileleri tarafından refakat edilmeyen gözaltındaki binlerce göçmen çocuğun cinsel tacize uğradığı belirtildi. Hürriyet'in aktardığı habere göre, belgelerde, Ekim 2014-Temmuz 2018 arasında HHS’ye bağlı Mülteci Yerleştirme Ofisi’ne 4 bin 556, ABD Adalet Bakanlığına da bin 303 cinsel tacizle ilgili şikayet yapıldığı kaydedildi.

http://haber.sol.org.tr/dunya/abdde-gozaltindaki-gocmen-cocuklara-cinsel-istismar-257491


Kapitalizm ve Doğa

 

12.2.2019 - AKP döneminde 2 milyar 350 milyon metrekarelik alan betona dönüştürüldü Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca’nın hazırladığı “Beton Ormanı Raporu”, çarpıcı rakamlarla Türkiye’de son 16 yılda yaşanan betonlaşma sürecini ortaya koydu. Karaca, yapı ruhsat izinlerinin AKP'nin iktidara geldiği 2002 yılında 36 milyon metrekare olduğunu ve bu rakamın sadece bir yıl sonra yani 2003 yılında 46 milyon metrekareye yükseldiğini vurguladı. Rapora göre bu rakam 2014 yılında 220 milyon metrekarenin üzerine çıktı ve 2017 yılında 280 milyon metrekare seviyelerine ulaştı. Biçer Karaca, yapı ruhsat izinleri verilerine göre AKP’nin 16 yılda toplam 2 milyar 350 milyon metrekareyi betonlaştırdığını vurguladı.

http://haber.sol.org.tr/turkiye/akp-iktidarinda-2-milyar-350-milyon-metrekarelik-alan-betona-donusturuldu-256496


Kapitalizm ve Eğitim


11.2.2019 - KPSS Türkiye birincisi olan Deniz Eren Demir'i mülakatla elediler KPSS’de fizik öğretmenliği branşında Türkiye birincisi olan Deniz Eren mulakatta 54,00 verilerek atanamadı.

https://www.evrensel.net/haber/373262/kpss-turkiye-birincisi-olan-deniz-eren-demiri-mulakatla-elediler

21.2.2019 - Bütçede aslan payı imam hatiplere ayrıldı “2019 Yılı Yatırım Programı” bütçesinde fen liselerine 30 milyon, imam hatip inşaatlarına ise 460 milyon TL ayrıldı. İmam hatipler için 2019’da 460 milyon yatırım ayrılırken fen liseleri için yatırım planı 30 milyon TL’de kaldı. Türkiye’nin en nitelikli liseleri olarak görülen fen liseleri için imam hatiplerden 15 kat düşük yatırım planlaması yapılması dikkat çekti. Yatırım programında, 151 yeni Anadolu Lisesi inşaatı da yer aldı. Geçen yıla kadar bu projeler için 1 milyar TL harcanırken, bu yıl yalnızca 325 milyon TL yatırım öngörüldü.

https://www.artigercek.com/haberler/butcede-aslan-payi-imam-hatiplere-ayrildi


22.2.2019 - MEB okullarında ‘Hizbullah sınavı’ Yıllardır Hizbullah’a yakınlığı ile tartışılan ve ‘Peygamber Sevdalıları Vakfı’ adı altında örgütlenen dinci gruplara ülke genelinde ilkokul, ortaokul ve lise kapıları açılarak, dini içerikli ‘Siyer Sınavı’ düzenlenmesine izin verildi. Cumhuriyet’ten Ozan Çepni’nin haberine göre 2 bin farklı ödül verileceği belirtilen sınavda, dereceye giren öğrencilerin ise vakfa emanet edilerek “umreye gönderileceği” duyuruldu. Vakfın, her sene MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü’nden faklı bir şehirdeki dernek üzerinden izin alarak aynı sınavı gerçekleştirmesi de dikkat çekti. Geçen yıl İkra Der Ankara üzerinden izin alınırken, bu yıl Diyarbakır Peygamber Gönüllüleri Vakfı üzerinden aynı sınav tekrarlandı. Sınava on binlerce öğrencinin katıldığı belirtildi.

https://www.artigercek.com/haberler/meb-okullarinda-hizbullah-sinavi


24.2.2019 - Kız çocuklarının okullaşma oranı azalıyor Verilere göre 2013-2014 öğretim yılında yüzde 99,61 olan kız çocuklarının okullaşma oranı, 2016-2017 öğretim yılına gelene kadar kademeli olarak azalarak yüzde 91,24’e geriledi. Bu rakam 10 yıl önce bile yüzde 95,97 düzeyinde idi. Bu oranın 4+4+4 eğitim sistemine geçilmesinin ardından düşüş göstermesi ise dikkat çekiyor.

 

https://www.evrensel.net/haber/374339/verilerle-turkiyede-sosyal-adalet-sizlik


24.2.2019 - Üniversite mezunu işsiz sayısı 1 milyonu aştı Bağımsız Sağlık-Sen, Türkiye’de 4 milyona ulaşan işsizlerin dörtte birinin yükseköğretim mezunlarından oluştuğunu açıkladı. Raporda 14-24 yaş grubundaki genç nüfustaki işsizlik oranının da 4.3 puan birden artarak yüzde 23.6’ya yükseldiğine dikkat çekildi.

http://www.diken.com.tr/universite-mezunu-issiz-sayisi-1-milyonu-asti/


25.2.2019 - Kriz sadece mutfağı değil ‘eğitim’ bütçesini de vurdu AA’nın aktardığı rapora göre kırtasiye malzemelerinin fiyatı 2018’de bir yıl öncesine göre iki katına çıktı. Enflasyona en yakın zam yüzde 25’le 60 yapraklı defterde gerçekleşti. Resim defteri yüzde 30.7, okul çantası yüzde 37.5, kurşun kalem yüzde 40, pastel boya yüzde 63, silgi ve kalemtraş yüzde 66.6, küçük abaküs yüzde 76.5, cetvel yüzde 80, beslenme çantası yüzde 85.7 oranında zamlandı. Fiyatı iki katına ve üzerine çıkan malzemeler ise yüzde 100 ile suluk ve sözlük, yüzde 108.3 ile bir top A4 kağıt.

http://www.diken.com.tr/chp-raporu-kriz-sadece-mutfagi-degil-egitim-butcesini-de-vurdu/


27.2.2019 - Türkiye'de üniversiteyi yarıda bırakanların sayısı yüzde 92 arttı Resmi verilere göre, 2013-2014 eğitim öğretim döneminde 135 bin öğrenci üniversite öğrenimini yarıda bırakırken, bu sayı 2014-2015 döneminde 161 bine, 2015-2016’da 197 bine, 2016-2017 döneminde de 212 bine çıktı. Üniversite öğrenimini yarıda bırakan öğrencilerin sayısı 2017-2018 döneminde ise hızla arttı. Verilere göre, 2017-2018 döneminde üniversiteyi bırakan öğrenci sayısı bir önceki yıla göre yüzde 92.2 artışla 408 bini aştı. Türkiye’de bölgelere göre eğitimi terk etme oranları da büyük farklar gösteriyor. Özellikle işsizlik ve yoksulluğun daha yoğun olduğu bölgelerde bu rakamın yüksek olması dikkat çekmekle birlikte şaşırtmıyor. Eğitimi terk etme oranlarında yüzde 47,9 ile Güneydoğu Anadolu ilk sırada yer alırken onu 45,3 ile Ortadoğu Anadolu takip ediyor.

 

https://www.evrensel.net/haber/374569/turkiyede-universiteyi-yarida-birakanlarin-sayisi-yuzde-92-artti