Sermaye Devleti


3.1.2019 - TOKİ ihalelerinde artan gizlilik BirGün’den Nurcan Gökdemir’in haberine göre, 2016 yılındaki ihalelerin yüzde 78,23’i açık ihale usulü ile yapılırken 2017 yılında bu oran yüzde 71,15’e geriledi.

https://web.archive.org/web/20190202121430/http://kizilbayrak41.net/ana-sayfa/guendem/haber/-/toki-ihalelerine-istisna-oertuesue/


4.1.2019 -  TİHV: 3,5 yılda 351 sokağa çıkma yasağı Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), 2015 yılının Ağustos ayından bu yana 11 kente toplam 351 defa sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini açıkladı. 16 Ağustos 2015 ile 1 Ocak 2019 arasında ilan edilen sokağa çıkma yasaklarını kapsayan raporda en çok sokağa çıkma yasağının 204 defa ile Diyarbakır olduğu belirtildi.

https://web.archive.org/web/20190202120904/http://kizilbayrak41.net/ana-sayfa/guendem/haber/-/tihv-35-yilda-351-sokaga-cikma-


4.1.2019 - Sömürdükçe büyüdüler Her yıl ülkelerin devlet ve özel sektör yatırımlarını, projelerini ve taahhütlerini raporlaştıran Dünya Bankası’nın verilerine göre altyapı projeleri sayısı bakımından (1990-2018 arası) 6. sırada yer alan Türkiye’deki 5 şirket, en fazla ihale alan 10 şirket sıralamasında yer alıyor.  Bu verilere göre Limak, Cengiz, Kolin, Kalyon ve MNG en çok kamu ihalesi alan şirketler listesinde başı çekiyor. Bu şirketlerin devletten aldıkları ihalelerin toplamının 150 milyar doları aştığı belirtiliyor. Dünya Bankası tarafından hazırlanan listenin başlarında bulunan Cengiz Holding’in sahibi AKP’li Mehmet Cengiz’i açığa çıkan ses kayıtlarından, millete yönelik ettiği küfürlerden tanınıyor. Hatırlanacağı üzere 2016 yılında Cengiz İnşaat’ın 422 milyon liralık vergi borcu bir çırpıda silinmişti. 2004’te Eti Bakır, 2005’te Eti Alüminyum, 2006’da Ankara-İstanbul Hızlı Tren İnşaatı, 2007’de Ilısu Barajı, 2011’de Ordu Havaalanı, 2012’de Maltepe Sahil Düzenlemesi, 2013’te Boğaziçi ve Akdeniz Elektrik Dağıtım, Üçüncü Havaalanı, Ankara-Sivas Hızlı Tren Projesi ve Mersin Akkuyu Nükleer Santrali küfürbaz Cengiz’in yağmasına sunulan ihalelerden bazılarıdır. Limak Grup’un sahibi Nihat Özdemir’in adı da yolsuzlukla anılıyor. Kendisi Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın elinden Enerji Oscar Ödülü’nü almıştı. İnşaat, enerji, medya ve turizm alanındaki yükselişiyle tanınıyor. Limak Holding, Sabiha Gökçen Havalimanı’nın 20 yıllık işletmesini 3,1 milyar dolara aldı. Kolin, Limak ve Cengiz ortaklığı, Akşam Gazetesi ve SKYTURK 360 televizyonunu 60 milyon dolara satın almış, böylece “havuz medyası” olarak bilinen yandaş medya tekelini yaratmışlardı. Kolin Grubu ise baraj, HES, otoyol ve termik santral yatırımlarıyla biliniyor. Elektrik dağıtım şirketleri Kolin-Limak-Cengiz konsorsiyumunun yağmasına sunuldu. 10 milyona yakın tüketiciye elektrik satacak işlere girip 4 büyük bölgenin ihalesini aldılar. Sabancılardan Koç grubuna belli başlı sermaye tekelleri AKP döneminde kârlarına kâr kattılar. Örneğin 2003-2013 arası Koç Holding tam yüzde 683 büyüdü. Bu dönemde Koç’ların 10 yıllık net kârı 13,4 milyar lira oldu.Koç grubu gibi sermaye tekelleri AKP ve Erdoğan ile kimi zaman “kavgalı” görünüyor olsa da Türkiye’nin en çok kâr getiren kuruluşu olan TÜPRAŞ’ın 4,1 milyar dolara Koç Holding’e tahsis edildi, bu sermaye grubuna sanayi alanında öncelikler tanındı.

https://web.archive.org/save/http://kizilbayrak41.net/ana-sayfa/guendem/haber/-/yagmaladikca-semirdiler-soemuerduekce-bueyuedueler/


12.1.2019 - 7’si OHAL sürecinde olmakla birlikte toplam 16 grev yasaklandı İZBAN grevinin Cumhurbaşkanı kararnamesi ile yasaklanması ile 7’si OHAL sürecinde olmak üzere toplam 16 grev ‘erteleme’ adı altında yasaklandı. CHP Emek Büroları Genel Koordinatörü Veli Ağbaba’nın grev yasakları ile ilgili raporuna göre 2001-2015 yılları arasında yıllık grev sayısı, 1985-2000 dönemine göre yüzde 85 azaldı. Rapora göre, yasaklarla 200 bin işçinin grev hakkı gasbedildi. Rapora göre, Danıştay ve Anayasa Mahkemesi, geçmişte ‘grev yasaklarının’ hak ihlali olduğuna dair kararlar vermesine rağmen bugün Danıştay ve Anayasa Mahkemesi grev yasaklarını onaylayan kurumlar haline geldi. İlgili rapora göre, 2001-2015 yılları arasında yıllık grev sayısı, 1985-2000 dönemine göre yüzde 85 azaldı.

https://www.evrensel.net/haber/370882/akp-hukumeti-16-grev-yasagi-ile-iscilerin-grev-hakkini-gasbetti


16.1.2019 - Hapishanelerde tutsaklara ‘soğuk işkence’ Cumhuriyet’ten Zehra Özdilek’in haberine göre, tutuklu ve hükümlüler sorunlarını anlattıkları mektuplarda tek kişilik hücrelerde yaklaşık 50 kişi kaldıklarını, sohbet ve kitap haklarının kısıtlandığını, keyfi disiplin cezalarının verildiğini, talepleri karşısında cezaevi yönetiminin duyarsız kaldığı gibi birçok hak ihlallerine yer verildi. İzmir, Van, Kırıkkale, Urfa ve Elazığ hapishanelerinde tutsaklar, kaloriferlerin yanmadığını, aileleri tarafından gönderilen kışlık kıyafetlerin kendilerine verilmediğini, Kürtçe mektup yazan arkadaşların mektupları gönderilmiyor diye belirttiler.

https://web.archive.org/web/20190202112117/http://kizilbayrak41.net/ana-sayfa/guendem/haber/-/hapishanelerde-tutsaklara-soguk-iskence/


31.1.2019 - 'Hükümet, IMF'den 220 milyar dolar istedi' Yeniçağ Gazetesi Ankara Temsilcisi Ahmet Takan Türkiye'nin IMF ile görüştüğüne dair bir iddiada bulundu. Takan'ın iddiasına göre, 2 hafta önce ABD Başkanı Donald Trump'ın "Kürtlere saldırırlarsa Türkiye’yi ekonomik olarak mahvedeceğiz" Tweet'ini attığı sırada Türkiye'de bulunan gayriresmî IMF heyetiyle görüşmeler yapılıyordu. Kaynağının sağlam olduğunu ve aldığı bilgiyi teyit ettiğini de belirten Takan, "Ekonomi kulislerindeki 'sır'ı şöyle anlattı kaynağım: IMF ile pazarlıklar devam ediyor. Hükümet seçime kadar 20 milyar dolar, seçimden sonrası içinde 200 milyar dolar istedi. IMF heyeti bu talebe temkinli yanaştı."

artigercek.com/haberler/hukumet-imf-den-secimden-kadar-ve-secim-sonrasi-icin


31.1.2019 - Diyanete ne bütçe ne personel yetiyor: 9500 kişi alınacak Bütçesi tartışma yaratan, yetmediği için ek ödeneklerle desteklenen Diyanet İşleri Başkanlığı, sözleşmeli Kuran kursu öğreticisi, imam hatip ve müezzin kayyım pozisyonlarında 9 bin 500 personel alınacağını açıkladı. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın internet sitesinde yer alan duyuruya göre, 3 bin Kuran kursu öğreticisi, 6 bin imam hatip ve 500 müezzin kayyım olmak üzere 9 bin 500 sözleşmeli personel alınacak. Güncel rakamlara göre Türkiye’de 1 milyon 92 bin 33 öğretmen adayı atanmayı bekliyor.

https://ilerihaber.org/icerik/diyanete-ne-butce-ne-personel-yetiyor-9500-kisi-alinacak-93146.html


Türkiye Gündemi


10.1.2019 - Plastik poşetten Bakanlık bütçesinin üç katı gelir CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından uygulamaya koyulan ücretli poşet uygulaması ile ilgili konuştu.. Plastik poşetlerin yılbaşından itibaren 25 kuruşa satılmaya başlandığını hatırlatan Karaca, “Bu 25 kuruştan satılan poşetin 15 kuruşu genel bütçeye yani Hazine’ye yani Saray’ın bütçesine aktarılacak. Bakanın verdiği rakamlara göre yıllık yaklaşık olarak 6.5 milyar liralık bir gelir elde edilecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2019 bütçesi 2.5 milyar lira. Yani bakanlığın bütçesinin 3 katı oranında bir gelir elde edilecek” diye konuştu.

artigercek.com/haberler/plastik-posetlerden-bakanlik-butcesinin-3-kati-gelir


16.1.2019 - İmamoğlu’nu Koç ailesi mi işaret etti? CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu, Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Ali Koç'u ziyaret etti. Bu ziyaret İstanbul Valisi, eski AKP’li belediye başkanları, Tayyip Erdoğan, Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz ve Beşiktaş Başkanı Fikret Orman’dan sonraki son ziyareti. Görüşme sonrası kısa bir konuşma yapan İmamoğlu, "İstanbul'un en büyük 3 markası Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş’a” destek sözü verdi. Ancak son ziyaretin farkı tarafların tanışık olması... İmamoğlu, Ali Koç’la çok yakın arkadaş olduğunu söylüyor sık sık. Bu yakınlığın İBB adayı olmasında etkili olduğu da basına yansımıştı geçtiğimiz günlerde. İmamoğlu’nun Belediye Başkanlığını yürüttüğü Beylikdüzü bölgesine yayın yapan bir internet haber sitesinde yer alan iddiaya göre, 2018 yılı Cumhurbaşkanlık seçimlerinde, kafasında, Muharrem İnce'nin yanı sıra Ali Koç'u da aday yapma fikri bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İnce’yi aday yapınca, 2019 Mart ayında yapılacak İBB başkan adayı için Koç ailesinin önerisi doğrultusunda hareket etti ve İmamoğlu’nda karar kıldı. Sabah yazarı Dilek Güngör de, İstanbul adayı İmamoğlu'nun isminin, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na, Koç ailesi tarafından önerildiğini ileri sürmüştü. 2016 yılında hayatını kaybeden Mustafa Koç’tan da “Yakın arkadaşım” diye bahseden İmamoğlu’nun, belediye başkanı seçildikten sonra Koç ailesiyle ilişkilerini sürdürmüştü. Ekrem İmamoğlu sık sık ziyaret ettiği aileyle birlikte çektirdiği fotoğrafları kamuoyuyla paylaşıyor. Yakın zamanda kurduğu Batı İstanbul Vakfı’nın ilçede gerçekleştirdiği tarihi bir araştırmayı da yine Koç ailesine ait vakfın temsilcileriyle ortaklaşa yürütmüştü.

http://haber.sol.org.tr/turkiye/bir-ziyaretin-ardindan-imamoglunu-koc-ailesi-mi-isa


17.1.2019 - AKP’de adaylık krizi: ‘Ver 5 milyon lirayı, aday ol’ Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre AKP’de aday tanıtım programının ertelenme nedeninin aday adaylarından yüksek meblağlarda alınan paralardan kaynaklandığı ileri sürüldü. Programdan önce dışarıya yansıyan listelerde isimlerini göremeyen aday adayları mevcut duruma itiraz etti. Özellikle bazı aday adaylarından 5 milyon TL’ye varan paralar alındığı, ancak listede isimlerini göremeyen söz konusu aday adaylarının, olayı önce AKP İl Başkanlığına, daha sonra da AKP Genel Merkezine taşıdığı öne sürüldü. AKP Genel Merkezi’nin de bu krizden kaynaklı 13 Ocak’ta düzenleyeceği aday açıklama toplantısını ileri bir tarihe ertelediği belirtildi.

artigercek.com/haberler/akp-de-adaylik-ranti-ver-5-milyon-lirayi-aday-ol-kri


21.1.2019 - Sigara tekeli  temsilcisi Bakan Yardımcısı olarak atandı  British American Tobacco'nun Türkiye’de halen Yönetim Kurulu Üyesi olan Rıza Tuna Turagay, Cumhurbaşkanlığı kararıyla Ticaret Bakan Yardımcılığı'na atandı. Rıza Tuna Turagay’ın şirketteki sorumluluk alanı da aynı günlerde genişlemesi dikkat çekti. BAT Türkiye'de Türkiye ve Kuzey Afrika Bölgesi Kurumsal İlişkiler bölümünün yanı sıra Hukuk departmanının da başına geçti. British American Tobacco’daki AKP dönemi bürokrasisinden gelen Turagay, 2008’de TEKEL’in BAT’a satışı ertesinde kamudan ayrılarak bu şirkete transfer olmuş, özellikle kurumsal ilişkiler, hükümetle ilişkiler alanında görevler üstlenmişti. Turagay’ın BAT’ın uluslararası operasyonlarında da görevleri bulunuyor.

artigercek.com/haberler/sigara-devi-temsilcisini-bakan-yardimcisi-olarak-ata


23.2.2019 - Koçulu cinayetinin faili CHP'den meclis üyesi adayı Erzurum'da, 19 Haziran 1980'de solcu müteahhit Mithat Koçulu’yu MHP eski milletvekili Atilla Kaya ile bıçaklayarak öldüren Mustafa Yenişeker, İYİ Parti kontenjanından CHP Kartal belediye meclis üyesi adayı oldu. Artı Gerçek’e konuşan Mustafa Yenişeker söz konusu kişinin kendisi olduğunu doğruladı.

https://www.artigercek.com/haberler/koculu-cinayetinin-faili-chp-den-meclis-uyesi-adayi


23.1.2019 - 'Erdoğan'ın 24 Haziran'da yüzde 100 oy aldığı sandıklardaki seçmen sayısı fırladı' Mahmut Lıcalı'nın Cumhuriyet'te yer alan haberine göre, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 24 Haziran genel seçimlerinde yüzde 100 oy aldığı 500 sandıktaki seçmen hareketlerini inceledi ve bunun seçmendeki artışı ortaya koyduğunu söyledi. 61 sandıkta seçmen sayının yüzde 50'nin üzerinde arttığı, 27 sandıkta ise seçmen sayısının yüzde 100 belirlendi. Türkiye genelindeki artış ise yüzde 1.9 düzeyinde.

artigercek.com/haberler/erdogan-in-24-haziran-da-yuzde-100-oy-aldigi-sandikl


27.1.2019 - Rakiplerini ölümle tehdit eden MHP'li Mehmet Bucak CHP'ye geçti Urfa'nın Siverek ilçesinde MHP'den belediye başkan adaylığını açıklarken "Bucak'ın içinde bir tane başka partili araba görürsem kendileri bilir, şimdiden kendilerine mezar kazmaya başlasınlar" tehdidinde bulunan Bucak aşiretinin önde gelen isimlerinden Fatih Mehmet Bucak, ilçenin 'Cumhur İttifakı' kapsamında AKP’ye bırakılmasının ardından CHP’den aday oldu. Yaptığı tehditle bir çok tepkiye neden olan Bucak’ın ismi MYK’da onaylanarak Parti Meclisi’ne gönderilen listede yer aldı.

https://www.artigercek.com/haberler/rakiplerini-olumle-tehdit-eden-mhp-li-mehmet-bucak-chp-ye-gecti


28.1.2019 - CHP, HDP, ÖDP ve EMEP yerel yönetim bildirgesi imzaladı Mersin Emek ve Demokrasi Platformu üyeleri, halkçı yönetim istediklerine dair hazırladıkları yerel yönetim bildirgesini CHP, HDP, ÖDP ve EMEP imzaladı. Eğitim Sen) Mersin Şubesi’nde yapılan toplantıda, platform adına Mersin Tabip Odası Mersin Şube Başkanı Mehmet Antmen açıklama yaptı. Emek ve Demokrasi Platformu olarak; demokratik ve halkçı belediyecilik talep ettiklerinin altını çizen Antmen, “Bildirgemizde daha ayrıntılı olarak açıkladığımız, demokratik ve halkçı bir belediyecilik istiyoruz. Rantçı belediyeciliğin son bulması için bu metni imzalayan emek, demokrasi güçleri ile hep birlikte çalışırsak mutlaka kazanacağımıza inanıyoruz” diye konuştu.

http://yeniyasamgazetesi.com/chp-hdp-odp-ve-emep-yerel-yonetim-bildirgesi-imzaladi/


(İzmir’de toplu taşımacılığın önemli bir ayağı olan banliyö hattı İZBAN’da 342 işçinin grevi 1 ayın ardından “erteleme” adı altında yasaklanmış, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yarı yarıya pay sahibi oldukları İZBAN’da işçilerin talebi yüzde 34 oranında zam iken, İZBAN AŞ önce yüzde 22, sonra da yüzde 26 oranında zam yapılabileceğini açıklamıştı. Bu teklif karşısında işçiler greve devam kararı almışlardı. 8 Ocak tarihinde İZBAN’ın sayfasında yer alan açıklamada, 30 gün süren grevin Cumhurbaşkanı Kararnamesi (CK) ile 60 gün süreyle ertelendiği duyurulmuştu. Grev süresince İzmir halkı ile grevci işçiler karşı karşıya getirilmeye çalışıldı. İZBAN’ın internet sitesinde makinistten teknisyene, gişeciden ofis personeline kadar her çalışan için, yapılan zam ile maaşların 3.000 TL’nin altında olmayacağı paylaşıldı. Medya üzerinden bu grevin ulaşımı felç ettiği, sabır taşırdığı haberleri yapıldı.CHP’li vekillerden biri istenilen zam oranı verilirse eğer iş dünyasının Aziz Kocaoğlu’na düşman olacağını, başka işyerlerinde de bu zam oranının örnek alınacağını, dolayısıyla patronların zorlanacağını açıklamıştı.


2016 yılında İstanbul Avcılar Belediyesi’nde sendikalaştıkları için 43 temizlik işçisi işten atılmıştı. Direniş devam ediyorken, ücretleri ödenmediği için iş bırakma eylemi yapan 200’e yakın işçi daha SMS yoluyla işten çıkarılmıştı. Avcılar Belediyesi işçi düşmanlığını sık tekrar eden, maaşların ödenmemesi ile gündemde yerini daima koruyan bir belediye.


2017 yılında İstanbul Ataşehir Belediyesi, 8 Mart öncesi 3 kadın işçiyi işten atmıştı. OHAL’in ilanı ile belediyelerden işçi atımı ilk olarak Avcılar Belediyesi, ardından da Ataşehir Belediyesi’nde yaşanmıştı.    


2018 yılında Aydın Büyükşehir Belediyesi, Sosyal-İş Sendikası’nda örgütlenen 9 işçiyi işten atmış, diğer işçilere de sendikadan istifa etme yönünde baskı yapmıştı.  


2018 yılında İstanbul Şişli Belediyesi’nde çalışan beş yıllık bir işçi, kendisi ile yapılan bir röportajda “taşerona kadro” yalanını teşhir etmişti. Sadece kuru maaş alındığını, diğer hakların verilmediğini, maaşların da parça parça verildiğini aktaran işçi, eylem yapmaları durumunda yanlarında durmayacaklarını belirten sendika yönetimi, eylemin yerel seçimler nedeniyle CHP’nin zararına olacağını açıklamıştı.


Son olarak da İstanbul'da CHP'li Kadıköy Belediyesi ile Genel-İş Sendikası arasında yürütülen toplu iş sözleşmesi görüşmeleri tıkandı. Belediye işçileri belediye binası içinde eylem yaptı. https://web.archive.org/save/http://kizilbayrak41.net/ana-sayfa/guendem/haber/-/chpnin-isci-duesmanligi/)


29.1.2019 - HDP, ‘komünist başkan’a karşı ittifak kurdu Evrensel’den Orhan Kurul’un haberine göre HDP en güçlü adaylardan biri olarak görülen Maçoğlu’na karşı çeşitli parti ve siyasi oluşumlarla ittifak yapma kararı aldı. HDP il eş başkanı Hıdır Çiçek şunları söyledi: “Bu birliktelik de aynı yöne bakan dost kurumlarının Dersim’i daha iyi yönetebilme fikrinin sonucunda oluşmuş bir birlikteliktir, bir araya gelmemek anormal olurdu. Hala bu birlikteliğe katılmamış olan dostlarımız var şahıslar var bunların da bu birlikteliğe katılması gerektiğini düşünüyoruz. Özellikle ittifaka dahil olmamış, halk iradesinden yana özellikle tavır almamış olanları da vicdanlarıyla baş başa bırakıyoruz.”


(Geçtiğimiz ay eski MHP Diyarbakır İl Başkanı Abdullah Arzakçı, HDP’den Diyarbakır Büyükşehir Belediye başkan aday adayı olmuştu.)

http://www.diken.com.tr/hdp-komunist-baskana-karsi-ittifak-kurdu/


31.1.2019 - Akşener HDP için el artırdı: İYİ Parti Iğdır’da ‘cumhur’a oynayacak Bilecik’te konuşan İYİ Parti lideri, ‘cumhur ittifakı’na Iğdır’da tek aday çıkarmasını önererek “Hangi partinin adayı üzerinde karar verirlerse versinler biz oylarımızı o tarafa yönlendireceğiz” dedi. Akşener, şöyle konuştu: “İYİ Parti şimdi dedi ki ‘Aday çıkarmıyoruz’. Yani ne demek istiyoruz; her yerde cumhur ittifakı el ele tutuşmuş durumda ama buna karşılık ilginç bir şekilde, hem bu bekayı söyleyenler hem HDP’yi şeytanlaştıranlar, o şeytanlaştırılmış HDP’yi bize yapıştırmaya çalışanlar görülüyor ki her yerde ittifak yapmışlar ama Iğdır’da iki ayrı aday çıkmış. Ben öneride bulundum, laf söz önemli değil, tutumdur bu. Tutumumuz açık; aday çıkarmıyoruz. Yani bu iki siyasi parti yan yana gelip anlaşsınlar, adaylarını teke düşürsünler. Hangi partinin adayı üzerinde karar verirlerse versinler biz oylarımızı o tarafa yönlendireceğiz.”

diken.com.tr/aksener-hdp-icin-el-artirdi-iyi-parti-igdirda-cumhura-oynayacak


Kürdistan’da Sömürgecilik ve Direniş


1.1.2019 - Roboski dosyası kapandı Roboskî Katliamı’nın üzerinden 7 yıl geçti. 19’u çocuk 34 kişi hayatını kaybetmişti. Her yıl olduğu gibi mezarda anıldılar bu yılda. Askeri savcılığın takipsizlik kararı verdiği katliamın dava dosyası, AYM tarafından, “eksik evrak” gerekçesiyle reddedildi. Daha sonra AİHM’e götürülen dosya, “iç hukuk yolları tüketilmedi” gerekçesiyle kabul edilemez bulundu. 7 yıl boyunca verdikleri hukuki mücadele böyle karşılık buldu.

https://www.evrensel.net/haber/369732/roboski-dosyasi-kapandi-ailelerin-yaralari-acik-kaldi


4.1.2019 - İHD Van Şubesi: 2018’de 9 bin 234 hak ihlali yaşandı İHD Van Şube Yöneticisi Servet Ertak, ekonomik kriz ve baskılarla 2018 yılında en az 9 bin 234 hak ihlali yaşandığını tespit ettiklerini ifade etti. 2018'de Van'da 5 faili meçhul adli cinayetin yaşandığını ve 3 sığınmacının yaşamını yitirdiğini ve 10 kişinin örgüt üyesi zannıyla öldürüldüğünü dile getirdi.


8.1.2019 - Kriz'in bölgeye yansımaları Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi, 20-23 Aralık 2018 tarihlerinde Diyarbakır, Van, Urfa ve Mardin’de bir saha araştırması yaptı. 473 hanede tesadüfi yapılan ankette katılanların yüzde 54,9’u erkek, yüzde 45,1’i kadınlardan oluşuyor. Buna göre, giderini karşılamayanların oranı yüzde 48,8, ihtiyaçlarını karşılamaktan vazgeçenlerin oranı yüzde 83,4, aile içi şiddet arttı diyenlerin oranı yüzde 58,6’yı buldu. “Son bir yılda hanenizde işsiz kalan oldu mu?” sorusuna yüzde 52,3’ü “evet” yanıtı veriyor. “Son 6 ayda almaktan vazgeçtiğiniz ihtiyaçlar var mı?” sorusuna yüzde 83,4 gibi büyük bir kesim “evet” yanıtını verirken, yüzde 16,6’sı ise “hayır” dedi. Mevcut ekonomik durumun günlük hayatını etkilediğini vurgulayan yüzde 93,9’luk gibi büyük bir kesimin yüzde 72,2’si “Temel gıda malzemelerini almakta zorlandığını”, yüzde 83,9’u “Giyim ihtiyaçlarını karşılamakta” zorlandığını, yüzde 84,1’i “Faturalarını ödemekte” zorlandığını, yüzde 56,8’i “Çocukların okul masraflarını karşılamakta” zorlandığını, yüzde 55,8’i “Kira ödemekte” zorlandığını ve yüzde 48,8’i ise “Sağlık malzemelerine vs. erişmekte” zorlandığını belirtiyor. "Krizin aile içi ilişkilerini nasıl etkilediği” sorusu da yöneltildi. Buna göre, grubun yüzde 64,9’u “Kavga ve huzursuzluğun arttığını”, yüzde 33,9’u “Ailesinin ve kendisinin depresyona girdiğini” ve yüzde 1,2’si ise “Eşinden ayrıldığı” yönünde beyanlarda bulunuyor.

evrensel.net/haber/370533/kriz-bolgeye-issizlik-yoksulluk-ve-guvencesizlik-o


11.1.2019 - SAMER'in anketine göre ekonomi ve işsizlik Kürt sorununun önüne geçti Sosyal ve Siyasal Araştırmalar Merkezi (SAMER) tarafından Bölge’de 16 ilde 2 bin 400 seçmenle yapılan, politik gündem ve seçmen eğilimleri anketi açıklandı. Bölge illerinde ilk defa ‘Türkiye’nin en büyük sorunu nedir’ sorusuna yüzde 46 oranında ekonomik sorunlar yanıtı verilirken, kendisini takip eden Kürt sorunu yanıtıyla arasında yüzde 29.9 fark görünüyor.

evrensel.net/haber/370738/genc-bolge-illerinde-sinifsal-sorun-kendini-hissettirmeye-basladi


12.1.2019 - Diyarbakır’da açlık grevine destek yürüyüşüne polis saldırdı Leyla Güven’in açlık grevine dikkat çekmek için tutuklu olduğu Diyarbakır E Tipi Cezaevi'ne yürümek isteyen kitle polisin saldırısına uğradı. Polisin saldırısında HDP’li vekiller darp edilirken kitle binaya geri döndü. HDP il binasındaki polis ablukasının sürdüğü bildirildi.

https://web.archive.org/save/http://kizilbayrak41.net/ana-sayfa/guendem/haber/-/diyarbakirda-aclik-grevine-destek-yuerueyuesuene-polis-saldirdi/


26.1.2019 - Duhok'ta siviller TSK üssünü bastı Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ndeki Duhok’un Amediye ilçesine bağlı Dereluk kasabasına yönelik TSK bombardımanını protesto eden kent sakinleri, Türkiye'ye ait askeri üssü basarak askeri araçları ateşe verdi. Askerlerin protestocu sivillere ateş açması sonucu 2 kişi öldü, 10 kişi yaralandı. Süleymaniye merkezli NRT televizyonunun haberinde yer alan görüntülerde bombardımanda iki sivilin öldürülmesini protesto eden vatandaşlarır askeri bir aracı ateşe verdiği ve bir tankın üzerine çıktığı görüldü. Duhok’un Amediye ilçesine bağlı Dereluk kasabasında gerçekleşen bombardıman sonucunda hayatını kaybeden iki kişinin cenazeleri 25 Ocak'ta bulunmuştu. Türkiye ile Neçirvan Barzani arasında gerçekleştirilen görüşmelerin ardından Duhok bölgesinde çok sayıda kişi gözaltına alındı. Irak Kürdistanı Bölgesel Yönetimi protestonun ilk görüntülerini yayınlayan NRT TV'nin Duhok ofisini de kapattı.

https://www.artigercek.com/haberler/nrt-duhok-ta-siviller-tsk-ussunu-basti


Halk İçin Ekonomi


2.1.2019 - Maaş zamları eriyecek: Vergi kesintisi yüzde 15'ten yüzde 20'ye çıktı Cumhuriyet‘ten Mustafa Çakır’ın haberine göre, yılbaşından itibaren elde edilen gelir toplamının 18 bin lirayı aşması halinde emekçiler yüzde 20 kesintinin olduğu bir üst vergi dilimine çıkacak. Yüzde 15 yerine yüzde 20 oranında vergi ödeyecek. 2 bin 20 lira olan asgari ücret eylülden itibaren bir üst vergi dilimi olan yüzde 20’ye girecek. Bekar bir işçi için geçerli olan net 2 bin 20 lira asgari ücretten vergi kesintisi olmuyor. Ancak evli ve çocuklu asgari ücretlilerden kesinti yapılıyor. Bu nedenle 2 bin 155 lira alan evli ve 3 çocuklu asgari ücretli eylül ayından itibaren bir üst vergi dilimine girecek. Ücretinden daha fazla kesinti olacak. Ortalama 3 bin 500 lira maaş alan bir memur yüzde 20’lik dilime daha erken girecek. Haziran ayından itibaren maaşından yüzde 20 gelir vergisi kesintisi olacak.

https://gazetemanifesto.com/2019/calisan-yuzde-20-vergi-odeyecek-230287/


3.1.2019 - Konda’dan toplumsal değişim raporu: Mutsuzluk, kiracılık ve ateistlik yükselişte Konda 10 yıllık toplumsal değişim raporunu yayınladı. Rapora göre son 10 yılda ev sahibi kişilerin oranı yüzde 74’ten yüzde 66’ya geriledi. Kiracıların oranıysa yüzde 21’den yüzde 29’a çıktı. Raporda yer alan bir diğer veriye göre yüzdelik dilimde vatandaşlar giderek mutsuzlaşırken evlilik oranında da azalış gözlemlendi: “2008’de “Mutluyum” diyenlerin oranı yüzde 57’yken, söz konusu oran 2018’de yüzde 52.” Verilere göre ortalama yaş artmasına rağmen evlilerin oranı yüzde 71’den 65’e düştü. Evli erkeklerin ortalama yaşı 45'ten 48'e yükselirken aynı ortalama kadınlarda 40'tan 43'e yükseldi. Verilere göre, ‘dindar’ olduğunu söyleyenler de 10 yılda yüzde 55’ten yüzde 51’e geriledi. ‘Sofu’ olduğunu söyleyenlerin oranıysa yüzde 13’ten yüzde 10’a düştü. Buna karşın ‘inançlı’ olduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 31’den yüzde 34’e çıktı. Konda’nın raporunda inanç bölümüdeyse oransal olarak en yüksek sıçramayı ‘ateistler’ kaydetti. Son 10 yılda, kendisini ‘ateist’ olarak tanımlayanların oranı üç kat artarak yüzde 1’den yüzde 3’e yükseldi, kendini ‘inançsız’ olarak niteleyenlerin oranıysa yüzde 1’den yüzde 2’ye çıktı.

http://www.diken.com.tr/kondadan-toplumsal-degisim-raporu-mutsuzluk-kiracilik-ve-ateistlik-yukseliste/


5.1.2019 - İstanbul Bilgi Üniversitesi Göç Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi’nce yapılan ‘Türkiye’de Kutuplaşmanın Boyutları’ başlıklı araştırmanın sonuçlarına göre ‘Suriyeliler evlerine gönderilmeli mi?’ sorusuna ‘Evet’ yanıtı veren AKP’lilerin oranı yüzde 83.2, CHP’lilerin yüzde 92.8, HDP’lilerin yüzde 75, MHP’lilerin ise yüzde 88.

https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2019/01/05/zerrin-kurtoglu-dunya-hepimizin-vatani-ve-suriyeli-multeciler-burali/


6.1.2019 - Çiftçinin üretim maliyeti ürünlerinin fiyatından daha hızlı artıyor "2015-2018 arasında et fiyatlarında yüzde 20 civarından bir artış söz konusu iken, yem fiyatlarında yüzde 50, motorin ve gübre fiyatlarında ise bunun da üzerinde bir artış söz konusudur. (...) 2015 yılı Aralık ayı sonunda 1 kilo kıyma ile 29.06 kilo besi yemi alınabilirken, 2018 yılı sonunda 22.86 kilo besi yemi alınabilmektedir. Aynı dönemde 1 kilo kıyma ile 41.27 kilo mısır alınırken, 31.22 kilo mısır alınabilmektedir. 1 kilo kıyma fiyatıyla alınabilecek motorin miktarı 6.87 litreden 4.92 litreye, DAP gübre13.21 kilodan 10.26 kiloya düştü." (Ali Ekber Yıldırım, Dünya Gazetesi)

9.1.2019 - 2.5 milyon kişi kredi kartı borcunu ödeyemiyor Türkiye'de toplam 65 milyon 483 bin 891 kredi kartı bulunuyor. Bireysel kredi kartlarında toplam borç 102.4 milyar lira. Bunun 6.5 milyar TL'si (Yüzde 5.7) takibe düştü. Bireysel kredi kartı borcunu ödemeyen kişi sayısı Ekim 2018 itibariyle 2 milyon 485 bin kişiye ulaştı.

https://www.artigercek.com/haberler/2-5-milyon-kisi-kredi-karti-borcunu-odeyemiyor


9.1.2019 - Et fiyat artışının yem fiyat artışından düşük olması üreticiyi yıkıma götürüyor “...et fiyatlarında yüzde 20 civarından bir artış söz konusu iken, yem fiyatlarında yüzde 50, motorin ve gübre fiyatlarında ise bunun da üzerinde bir artış söz konusudur. 2015 yılı Aralık ayı sonunda 1 kilo kıyma ile 29.06 kilo besi yemi alınabilirken, 2018 yılı sonunda 22.86 kilo besi yemi alınabilmektedir. Aynı dönemde 1 kilo kıyma ile 41.27 kilo mısır alınırken, 31.22 kilo mısır alınabilmektedir. 1 kilo kıyma fiyatıyla alınabilecek motorin miktarı 6.87 litreden 4.92 litreye, DAP gübre13.21 kilodan 10.26 kiloya düştü. (...) Ziraat Mühendisleri Odası, araştırmanın sonunda ise şu uyarıyı yapıyor: "Et ve Süt Kurumu, Haftalık Piyasa Bülteni Verileri üzerinden yapılan bu genel değerlendirme, tarımsal üretimin durumunu ortaya koymaktadır. Tarımsal üretimde üretim maliyetlerinin azaltılmasına, çiftçilerimizin üretime devam etmesine yönelik adımlar ihmal edilmeden bir an önce atılmalıdır. Mevcut durumun sürdürülmesi halinde gıda ihtiyacımızın karşılanmasında daha fazla dışa bağımlı bir ülke haline gelmemiz kaçınılmaz bir sonuç olacaktır." (Dünya Gazetesi, Ali Ekber Yıldırım)


10.1.2019 - Poşet vurgununda aslan payı sarayın CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hayata geçirilen uygulama kapsamında plastik poşetlerin 2019 başında 25 kuruşa satılmaya başlandığını hatırlatarak, buradan yıllık 6.5 milyar liranın sarayın bütçesine aktarılacağını belirtti. Karaca şunları söyledi: “Bu 25 kuruştan satılan poşetin 15 kuruşu genel bütçeye yani hazineye yani Saray'ın bütçesine aktarılacak. Bakanın verdiği rakamlara göre yıllık yaklaşık olarak 6.5 milyar liralık bir gelir elde edilecek. Ancak ben burada Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 2019 bütçesi 2.5 milyar dolar. Yani bakanlığın bütçesinin 3 katı oranında bir gelir elde edilecek buradan."

https://web.archive.org/save/http://kizilbayrak41.net/ana-sayfa/guendem/haber/-/poset-vurgununda-aslan-payi-sarayin/


10.1.2019 - İşsizlik Fonu'ndan patronlara asgari ücret desteği 2019'da da sürecek İşsizlik Fonu'ndan patronlara "asgari ücret desteği"nin 2019'da da devam etmesini öngören düzenlemenin yer aldığı kanun teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'ndan geçti. Teklife göre 500'ün üzerinde işçi çalıştıran işletmelerde asgari ücret desteği 150 TL, 500'den az işçi çalıştıran işletmelere 100 TL olacak. Bu tutar İşsizlik Sigortası Fonu'ndan karşılanacak. Bu arada sermayeye daha önce verilen teşvikler de sürecek. Patronların yeni aldığı işçilerin SGK primleri (6 aydan 24 aya kadar) işsizlik fonundan karşılanıyor. Ayrıca yeni işçilerin maaşlarının da fondan karşılandığı bilinmekte.

http://haber.sol.org.tr/turkiye/issizlik-fonundan-patronlara-asgari-ucret-destegi-2


12.1.2019 - 1 milyon yeni işsiz İŞKUR verilerine göre 2017 yılı boyunca kayıtlı işsiz sayısı 2 milyon 599 bin kişi iken 2018 yılının aynı döneminde kayıtlı işsiz sayısı 3 milyon 509 bin kişiye yükseldi. Böylece kayıtlı işsiz sayısı 1 yılda yüzde 35 değişimle yaklaşık 1 milyon kişi arttı. Kadın işsizliği artışı çok daha yüksek iken, işsizlerin büyük çoğunluğu 20’li yaşlarında. Kayıtlı işsiz sayısı 1 yılda yüzde 35 arttı. Kadınlardaki artış yüzde 42 iken erkeklerdeki artış yüzde 28.

https://www.birgun.net/haber-detay/1-milyon-yeni-issiz.html


14.1.2019 - Sanayi üretiminde düşüş dördüncü ayında Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2018 yılı Kasım ayı Sanayi Üretim Endeksi verisini açıkladı. Sanayi üretimi, kasımda bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,5 oranında düştü. Böylece sanayi üretimi dört ay üst üste gerilemiş oldu.Sanayinin alt sektörleri (2015=100 referans yıllı) incelendiğinde, 2018 yılı Kasım ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,1, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 7,1 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 1,8 azaldı.

https://www.artigercek.com/haberler/sanayi-uretiminde-dusus-dorduncu-ayinda


14.1.2018 - Protestolu senet tutarında rekor üstüne rekor kırılıyor “Senet protestolarıyla ilgili olarak elimizde 2018’in ilk on bir ayına ilişkin veriler var. Verilerin kaynağı Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi. Dikkat çeken detayları sıralayalım: - Geçen yılın ilk dokuz ayında protesto edilen senetlerin tutarı, 2017’nin tümündeki tutarı aştı. - 2018’in ilk on bir ayında 16.8 milyar liralık senet protesto edildi. 2017’nin aynı dönemindeki 11.5 milyar liralık düzeye göre tam yüzde 45 artış var. - Senet tutarındaki bu hızlı artış, senet sayısı artmadığı, hatta az da olsa gerilediği halde gerçekleşti. 2017’nin ocak-kasım döneminde 862 bin olan protestolu senet sayısı geçen yılın aynı döneminde 846 binde kaldı. - Senet sayısı azalırken tutarın yüzde 45 büyümesi ortalama senet tutarındaki artıştan kaynaklandı. Geçen yılın ocak-kasım döneminde protesto edilen senetlerin ortalama tutarı 19 bin 820 lira. 2017’nin tümü için ortalama tutar 13 bin 499 liraydı. Yani ortalama tutarda yüzde 47’lik bir artış oldu. - Geçen yılki enflasyonun yüksek olduğu, dolayısıyla nominal yüzde 47 artışın fazla önem taşımadığı görüşü dile getirilebilir. Reel artışta da yön belirgin olarak yukarı. 2017’nin tümünde protesto edilen senetlerin ortalama tutarı TÜFE artışından arındırılmış halde 2016’ya göre yüzde 0.18 düşmüştü. Geçen yıl ise protesto edilen senetlerin ortalama tutarında 2017’ye göre yüzde 22’lik reel artış oldu. - Protestolu senetlere ilişkin verilerde 2011’e kadar geri gidebiliyoruz. 2011’den bu yana olan dönemde ortalama senet tutarında daha önce en yüksek reel artış yüzde 14 ile 2012’de görülmüştü. Dolayısıyla 2018, reel artış yönüyle de rekor kırılan yıl durumunda.”

15.1.2019 - DİSK-AR: Gerçek işsiz sayısı 6 milyon 351 bin TÜİK, SGK ve İŞKUR verilerini değerlendiren DİSK-AR, geniş tanımlı işsiz sayısının 6 milyon 351 bin olduğunu açıkladı ve bunun yüzde 18,3 oranına karşılık geldiği ifade edildi. Genç işsizliği geçen yıla göre 3 puan artarak yüzde 22,3’e yükseldi. Tarım dışı genç kadın işsizliği yüzde 32,9 oldu. Ne eğitimde ne istihdam olan gençlerin (boşta gezer) oranı yüzde 24,7. Sanayi üretimi daralmaya devam ediyor. Kasım 2018 itibariyle yüzde 6,5 oranında küçüldü.

http://www.haberdar.com/ekonomi/disk-ar-issiz-sayisi-6-milyon-351-bine-yukseldi-h119137.html


15.1.2019 - Küçük ve yoksul çiftçiler ilaç ve benzeri konularda danışmanlık ücreti almıyor “Son 3 yıl içinde ne tür danışmanlık hizmetlerinden faydalandınız?” sorusuna katılımcıların üçte ikisi (%65) herhangi özel veya kamusal bir danışmanlık hizmetinden faydalanmadığını belirtti. Buna karşın katılımcıların yüzde 27’si kamu kaynaklı danışmanlık hizmetinden, yüzde 7’si ise özel danışmanlardan yararlandığını belirtti. (...) Özel (ücretli) danışmanlardan hizmet aldığını söyleyen çiftçiler ortalama 174 dekar, kamu destekli tarım danışmanları veya kamu personelinden danışmanlık desteği alanlar 66 dekar, hiçbir danışmanlık hizmeti almayanlar ise 51 dekar alanda tarımsal faaliyet sürdürmektedir. Dolayısıyla, özel danışmanları daha çok orta ve büyük ölçekli çiftçiler kullanırken,küçük çiftçiler ya ücretsiz tarım danışmanlığından yararlanmakta ya da hiçbir danışmanlık almamaktadır.” (Dünya Gazetesi, Ali Ekber Yıldırım)


15.1.2019 - Karslı yoksulun enflasyonu, Ankaralı zenginin 1.5 katı “* Hem Türkiye toplamında, hem de 26 bölgenin tamamında en düşük yüzde 20’lik gelir diliminde yer alan yoksul kesimin enflasyonu, en yüksek yüzde 20’lik gelir diliminde yer alan zenginlerin enflasyonunda kayda değer ölçüde daha yüksek. * Buna ilaveten en geri kalmış, en yoksul bölgelerin enflasyonu da en gelişmiş bölgelerin enflasyonundan daha yüksek. Üstelik bu fark gelir dilimleri arasındaki farktan daha da ürkütücü boyutta. * Bu haliyle en zengin bölgelerin en zenginleri enflasyonun en düşüğünü yaşarken, en yoksul bölgelerin en yoksulları en yüksek enflasyonla boğuşuyorlar. * Bu iki uç arasındaki fark gerçek bir uçurum halinde. * Ankara’nın en zengin yüzde 20’si ile Kars, Ağrı, Iğdır ve Ardahan’ın (TRA2 Bölgesi) en yoksul yüzde 20’si arasındaki enflasyon farkı 8.06 puanı buluyor. Ankara’nın en zenginleri, yüzde 17.86 ile Türkiye’de en düşük enflasyon yaşayan kesim. TRA2 illerinin en yoksulları ise yüzde 25.92 ile Türkiye’nin en yüksek enflasyon yaşayan kesimi. Kars’ın, Ağrı’nın, Iğdır’ın ve Ardahan’ın en yoksullarının enflasyonu, Ankara’nın en zenginlerinin tam 1.45 katı. * Ankara, yüzde 18.23 ile genel enflasyonun en düşük olduğu bölge. Ankara’yı yüzde 18.96 ile İstanbul izliyor. Her ikisi de en zengin, en gelişmiş illerimiz. * En yüksek enflasyonda yine TRA2 Bölgesi yüzde 23.53 ile başı çekiyor. Onun ardından yüzde 23.32 ile TRC3 Bölgesi (Mardin, Batman, Şırnak, Siirt) ve yüzde 23.20 ile TRC2 Bölgesi (Diyarbakır, Şanlıurfa) geliyor. TRA2 Bölgesi’nin genel enflasyonu, Ankara’dan 5.30 puan daha yüksek. * En zengin ile en yoksul kesim arasındaki enflasyon farkı da genel eğilim olarak yoksul bölgelerde daha yüksek. Bu farkın en yüksek olduğu bölge ise 3.09 puan ile Kastamonu, Çankırı, Sinop illerinden oluşan TR82 Bölgesi. (Dünya Gazetesi, İsmet Özkul)


18.1.2019 - 105 bin emekliye 3 yıl zam yok Bin liranın altında aylık alan 105 bin emeklinin aylığı 1000 liraya tamamlanacak. Ancak aylığı 1000 liraya tamamlanan emekliler yaklaşık 3 yıl zam alamayacak ve 1000 liralık gelirleri artmayacak.

https://www.artigercek.com/haberler/105-bin-emekliye-3-yil-zam-yok-1


18.1.2019 - 16 yılda 20 milyon icra dosyası Son 16 yılın icra dosyası verilerini açıklayan CHP’li Tekin, “AKP iktidara geldiğinde, 2002’de icra dosyası sayısı sadece 8 milyondu. 2016’da 13 milyon 500 bine çıktı. Bugün ise neredeyse 20 milyona ulaştı” dedi. Bu rakamlar her gün 7 bin icra dosyasının açıldığını gösteriyor.

https://www.artigercek.com/haberler/akp-istikrari-16-yilda-20-milyon-icra-dosyasi


18.1.2019 - Nüfus artışına rağmen konut satış rakamları 2017 yılının gerisinde TÜİK ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün ortak açıklamasıyla geçen yılın tümüne ilişkin verileri görmüş olduk ve karşımızda 2017 düzeyine bile ulaşamadığımızı ortaya koyan bir tablo var. Geçen yıl gerçekleşen konut satışı ile 2017’deki satış arasında çok büyük bir fark yok ama yine de geçen yıl 2017’ye göre yüzde 2.4 oranında yaklaşık 34 bin daha az konut satıldığı dikkat çekiyor. (Dünya Gazetesi, Alaattin Aktaş)


18.1.2019 - Kapanan şirket sayısı bir ayda yüzde 95 arttı Türkiye genelinde kapanan şirket sayısı bir önceki aya göre yüzde 95,52; kapanan kooperatif sayısı yüzde 114,06 ve kapanan küçük işletme sayısı yüzde 26,17 arttı. Kapanan şirket sayısı ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,69, kapanan küçük işletme sayısı yüzde 4,11 artarken, kapanan kooperatif sayısı yüzde 7,4 azaldı.

https://www.artigercek.com/haberler/kapanan-sirket-sayisi-bir-ayda-yuzde-95-artti


21.1.2019 - 2018'in vergi rekortmeni çalışanlar oldu Nuray Tarhan'ın Sözcü'de yer alan haberine göre, ücretlilerden kesilen Gelir Vergisi tutarı yaklaşık 83.3 milyar TL olurken, bu ücretlilerin yanlarında çalıştıkları kurumların (şirketlerin) ödediği vergi 78.6 milyar lirada kaldı. Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve vergi uzmanı Ozan Bingöl'ün yaptığı analize göre, 2017 yılında Gelir Vergisi'nde yapılan tahsilat 112.4 milyar TL iken, 2018 yılında 138.9 milyar TL'ye ulaştı. Gerçek kişilerin beyan ettiği (ticari kazanç, zirai kazanç vb.) ile ücretliler yani bordrolu çalışanların maaşlarından kesilen Gelir Vergisi toplamı 2018 yılında 138.9 milyar liraya ulaştı.  2006 yılında yüzde 59'larda olan dolaylı vergilerin toplam vergi gelirleri içerisindeki payının 2018 yılında yüzde 63'e çıktığını vurgulayan Ozan Bingöl, "2018'de sadece iki dolaylı vergi olan Katma Değer Vergisi (KDV) ve Özel Tüketim Vergisi'nden (ÖTV) elde edilen toplam gelir, 312.3 milyar TL ile toplam vergi gelirlerinin yaklaşık yüzde 51'ini oluşturdu. Aslında vergi rekortmeni hep söylediğim gibi 2018 yılında da vatandaş oldu" dedi.

https://www.artigercek.com/haberler/vergi-uzmani-bingol-2018-in-vergi-rekortmeni-vatandas-oldu


21.1.2019 - En zengin 26 kişinin serveti dünyanın yarısı kadar İngiliz Oxfam'ın raporuna göre, dünyadaki en zengin 26 kişinin serveti, dünya üzerindeki 3.8 milyar insanın servetine denk düşüyor. Ayrıca zenginler 2018 yılında servetini 900 milyar dolar artırdı. 3.4 milyar insan ise günde ortalama 5.50 dolardan daha az miktar kazanarak yaşam mücadelesi veriyor. Raporda ayrıca Brezilya ve İngiltere gibi bazı ülkelerde en fakir yüzde 10’luk kesimin bütçelerine oranla zenginlere göre daha fazla vergi verdikleri de dikkat çekiyor. Eşitsizlik üzerine raporlarını her yıl Davos’ta gerçekleşen Dünya Ekonomik Forumu öncesinde yayımlayan Oxfam, 2015'ten bu yana en zengin yüzde 1'lik kesimin toplam servetinin dünyanın geri kalan yüzde 99'unun servetinden daha fazla olduğunu belirtiyor.

artigercek.com/haberler/en-zengin-26-kisinin-dunya-nufusunun-yarisi-kadar-se


22.1.2018 - Akaryakıta yıl başından bu yana yüzde 7 zam yapıldı “Ocak ayında akaryakıta şimdiye kadar iki kez zam geldi. İlk zam, ayın birinci haftasının sonunda yapıldı. Fiyatları Ankara için verelim; benzinin litresi 5.91 liradan 6.10 liraya, motorinin litresi 5.74 liradan 5.94 liraya yükseltildi. İkinci zammın tarihi 15 Ocak. Bu kez benzin litresi 6.26 liraya, motorinin litresi 6.13 liraya çıkarıldı. Yani iki zamla benzinin fiyatı yüzde 6, motorinin fiyatı yüzde 7 dolayında artırılmış oldu.” (Dünya Gazetesi, Alaattin Aktaş)


23.1.2019 - 1.2 milyon kişi iflas sınırında Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı Türkiye Ekonomisinde Haftalık Gelişmeler ve Genel Görünüm Raporu'nu yayımladı. Rapora göre, borcunu ödeyemediği için 4.6 milyon kişi takibe düştü. 11 aylık dönemde tüketici kredisini ödeyemeyenlerin sayısı 826.8 bin kişiye çıktı. Kredi kartı borcunu ödeyemeyenlerin sayısı ise 744.8 bin kişiyi buldu.

https://www.artigercek.com/haberler/1-2-milyon-kisi-iflas-sinirinda


23.1.2019 - 4,6 milyon kişi takipte Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı Türkiye Ekonomisinde Haftalık Gelişmeler ve Genel Görünüm Raporu’nu yayımladı. Borçlarını ödeyemeyenlerin sayısı 1,3 milyon kişiye dayanırken, ödemelerin aksatılması nedeniyle takibe alınanların sayısı 4,6 milyon kişiyi aştı.


23.1.2019 - Madde bağımlılığından tedavi görenlerin oranı yüzde 2200 arttı Son 13 yılda madde bağımlılığı nedeniyle tedavi görenlerde yüzde 2200’lük artış olurken bağımlılık tedavisi gören gençlerin oranı iki katına çıktı. 2004 yılında madde bağımlılığı nedeniyle hastanede yatanları sayısı 1417 iken 2017’de bu sayı 15 bin 885’e tırmandı. Yatan hasta sayısındaki artış oranı ise yüzde 1200 oldu.

https://web.archive.org/save/http://kizilbayrak41.net/ana-sayfa/guendem/haber/-/madde-bagimliligindan-tedavi-goerenlerin-sayisi-yuezde-2200-artti/


25.1.2019 - Fiyat artışları en çok indirimli market tekellerine yaramış Habertürk gazetesinden Yavuz Barlas, her ailenin bir ay içinde evine aldığı temizlik ve gıda ürünlerinde yaşanan fiyat artışlarının organize perakende devlerinin mali tablolarına nasıl yansıdığını ortaya koydu. Hafta başında marketlerdeki gerçek zam oranını tespit etmek üzere en çok tüketilen 25 ürünün fiyatındaki değişim incelenerek, son bir yılda fiyatlarda ortalama yüzde 70’lik bir yükseliş yaşandığı kaydedilmişti.  İlk tespit 5 halka açık perakendecinin cirosu 52 milyar TL’ye ulaştı. İkinci tespit ‘indirimli’ marketlerin cirosundaki büyüme oranı diğerlerini geride bıraktı. Belki de en önemlisi marketler brüt kar marjlarını korudu. Dolar kuru Aralık 2017’de 3.81 TL düzeyindeyken 2018 ortasından yaşanan finansal operasyon sonrasında 6.88 ile zirveyi gördü. Bu dönemde kurdaki artış yüzde 80 civarlarını görmüştü. Eylül 2018 sonu ile 9 aylık bilançolarına göre perakendecilik sektörünün toplam cirosunun yüzde 26’lar mertebesinde arttığı gözleniyor. Mağaza artış sayısından bunu görüyoruz. Genel olarak marketlerin yıllık ciro büyümeleri mağaza sayılarını büyütmedilerse yıllık yüzde 13-15 mertebesindeyken 2018’in 9 aylık döneminde yüzde 26’lık ortalama artışlara sahne oldu. İndirimli marketlerin kimilerinin yüzde 30-35 oranlarında satışlarını artırdığı görüldü. Üstelik de brüt kar marjlarından ödün vermeden. Brüt kârlar da cirolar kadar arttı.

https://www.artigercek.com/haberler/fiyat-artislari-marketlerin-cirolarini-nasil-etkiledi

26.1.2019 - 100 Milyonlarca Kar Eden Hyundai İşsizlik Fonuna Başvurdu Hyundai ve yan sanayisi 2 fabrika kısa çalışma ödeneği başvurusu yaptı. Üç işyerinin kısa çalışma ödeneğinden yararlanmak üzere yaptığı başvuru İŞKUR tarafından inceleniyor. Şayet başvuru kabul edilirse, 21 Ocak’ta üretime bir hafta ara veren (28 Ocak’a kadar) ve önümüzdeki aylarda iki kez daha üretime bir hafta ara verecek olan Hyundai çalıştırmadığı günlerdeki işçi ücretlerini İşsizlik Fonu’ndan ödeyecek. Hyundai Assan’ın 2017’de toplam otomobil üretimi 226 bin adet.  Hyundai Assan’da, 2 bin 800 çalışan bulunuyor. Üretimdeki daralma birebir yansıtılsa ve bunun yüzde 10’u işten atılsa 280 işçi işsiz kalıyor. Türkiye’nin en büyük 500 firmasını gösteren ‘ISO 500’ verilerinee baktığımızda illk 10’da yer alan Hyundai’nin üretimden satışlar (Net TL) başlığının karşısında şu rakam yazıyor: 8 milyar 361 milyon 235 bin. 2017 yılına ait bu rakam 2018 yılında azalmadı arttı. Bu rakamın sadece yüzde 4’ü net kâr olsa... Ortaya yaklaşık 350 milyonluk kâr çıkıyor.


28.1.2019 - Açlık sınırı 2 bin lirayı geçti Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) bu yılın ocak ayında dört kişilik bir ailenin yoksulluk sınırının 6 bin 543 lira, açlık sınırının ise 2 bin lira olduğunu açıkladı. Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2.008,66 TL oldu. Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 6.542,88 TL,

https://www.artigercek.com/haberler/aclik-siniri-2-bin-lirayi-gecti


29.1.2019 - Enflasyon hesaplamalarında gıdanın payı sadece yüzde 23 “Tüketici fiyatları endeksinde bu yıl uygulanacak madde ve grup ağırlıkları henüz açıklanmadı. Gıda ve alkolsüz içecekler geçen yıl TÜFE’de yüzde 23.03 ağırlığa sahipti. Bu yıl da söz konusu oranda çok önemli bir değişiklik olacağı beklenmiyor. Ama şu da bir gerçek, hanelerin gelir düzeyi düştükçe gıdaya daha fazla pay ayırmak gerekiyor. Dolayısıyla tüm haneler ortalamasında yüzde 23 olan gıdanın payı, yoksul hanelerde çok daha yukarı çıkabiliyor. TÜFE’ye dönük eleştirilerin temelinde de zaten bu yatıyor. Dar gelirliler, tüm haneler ortalamasında dikkate alınan bu oranı düşük buluyor ve genellikle gıda maddelerinin fiyatı daha fazla arttığı için de TÜFE’yi güvenilmez bir veri, TÜFE’yi hesaplayan TÜİK’i de güvenilmez bir kurum olarak görüyor.” (Dünya Gazetesi, Alaattin Aktaş)


29.1.2019 - Doğal afetler enflasyonu artıracak “Türkiye’nin meyve ve sebze kaynağı olan Çukurova ve Antalya yöresinde yaşanan doğal afetler mevsim ürünlerinde kaçınılmaz olarak fiyat artışına yol açacak. Zaten meyve ve sebzede üreticiden çıkış fiyatıyla tüketiciye ulaşma aşamasındaki fiyat arasında oluşan devasa uçurumu bir türlü daraltamadığımız için fiyatlar başını almış gidiyor. Ama fiyatlarda bu günleri arayabiliriz. Bu doğal afetlerin etkisini muhtemelen önümüzdeki günlerde göreceğiz. Ocak ayı fiyat endeksine yansıma sınırlı kalacak gibi. Sınırlı yansımada bile gıda maddesi fiyatlarının ocak ayında yüzde 2’den az artması çok zor görünüyor.” (Dünya Gazetesi, Alaattin Aktaş)


29.1.2019 - Türkiye 'Yolsuzluk Algı Endeksi'nde 78'inci sırada Uluslararası Şeffaflık Örgütü, 2018 Yolsuzluk Algı Endeksi'ni açıkladı. 2018 yılı Endeks sonuçlarına göre Türkiye, 41 puanla 78'inci sırada yer aldı. Türkiye’nin Yolsuzluk Algı Endeksi puanı ve sıralaması 2013 yılından beri hızlı bir biçimde gerilemekteydi. Endekste dört yıl üst üste gerileyen Türkiye, bu süre içerisinde 10 puanlık bir düşüşle 28 sıra gerilemişti. Endeks’te en çok puan kaybeden beş ülke; Saint Lucia (-16), Bahreyn (-15), Suriye (-13), Macaristan (-9) ve Türkiye (-8) oldu.

https://www.artigercek.com/haberler/turkiye-yolsuzluk-algi-endeksi-nde-78-inci-sirada


31.1.2019 - Banka patronlarından 2018'de kâr rekoru: 53 milyar lira Ocak ayının sonu itibariyle finansal sonuç tablolarını paylaşan bankaların net kârlarını bir önceki yıla oranla artırdığı görülüyor. Aralık 2018 döneminde sektörün dönem net kârı 53 milyar 522 milyon lira olarak gerçekleşti. Bankalar 2017'de 49,1 milyar, 2016'da 37 milyar lira kar elde etmişti.

http://haber.sol.org.tr/emek-sermaye/banka-patronlarindan-2018de-kar-rekoru-53-mily


İşçi Yaşamından


1.1.2019 - Suriyeli mültecilere saldırı Antep'te Suriyeli anne ve 3 çocuğu, yaşadıkları evde kimliği belirsiz kişi ya da kişilerin saldırısına uğradı. Saldırganların dövüp, kafalarına sert cisimle vurduğu çocuklardan 15 yaşındaki Hanen Elalevi hayatını kaybetti. Ağır yaralı anne ile 2 çocuğu ise hastanede tedavi altına alındı. Öncesinde de Antep’te 23 Aralık’ta yaşanan tartışmada iki kişinin bıçakla yaralanması sonrası Suriyelilere dönük saldırı gerçekleşmişti.  Saldırıdan, kentte yaşayan Suriyelilerin sorumlu tutulmasının ardından WhatsApp üzerinden örgütlenen bir grup, provokatif çağrılar yaptı. Ancak Suriyelilerin yoğun olarak yaşadığı İnönü Caddesi’ne gelen bir grup, silahlı ve bıçaklı saldırıda bulundu. Gözaltına alınanlardan yalnızca 1’i tutuklanıp, 44 kişi serbest bırakılmıştı.

evrensel.net/haber/371991/suriyeli-aileye-saldiri-1-cocuk-oldu-2si-cocuk-3-k


6.1.2019 -Sözcü yönetiminden sendika düşmanlığı TGS, Sözcü gazetesi yönetiminin, sendikalı çalışanları işten atma tehdidiyle sendikadan istifa etmeye zorlamasına ilişkin açıklama yaptı. “Sözcü gazetesi yöneticileri, çalışanların sendikalı olma hakkını gasp ediyor. Gazeteciler Sendikası’na üye olan Sözcü çalışanlarına sendikadan istifa etmeleri için üç gündür yoğun bir baskı uygulanıyor. Sözcü yöneticileri, gazetecileri tek tek çağırarak Sendika’dan istifa etmeyenleri işten atmakla tehdit ediyor” denildi.

https://web.archive.org/save/http://kizilbayrak41.net/ana-sayfa/sinif/haber/-/soezcue-yoenetiminden-sendika-duesmanligi/


8.1.2019 - Kötü çalışma koşullarıyla tanınan Amazon en değerli şirket oldu Çalışanlarını maruz bıraktığı korkunç çalışma koşullarıyla tanınan ABD merkezli internetten alışveriş ve teknoloji şirketi Amazon, Microsoft’u geride bırakarak dünyanın en değerli halka açık şirketi oldu. Şirketin değerinin bu yıl içinde yüzde 20 artarak bir trilyon dolara çıkabileceği belirtiliyor. Yılbaşı öncesinde satışları artan Amazon’un piyasa değeri 793 milyar dolar. 28 Kasım’dan bu yana dünyanın en değerli şirketi olan Microsoft’un piyasa değeri de 785 milyar dolar seviyesinde.

evrensel.net/haber/370485/kotu-calisma-kosullariyla-taninan-amazon-en-degerl


8.1.2019 - Taşeron işçi Ataşehir Belediyesi önünde kendini yaktı İstanbul’da Ataşehir Belediyesi önüne gelen bir kişi üzerine benzin dökerek kendini ateşe verdi. Kendini yakan kişinin belediyede çalışan eski bir taşeron işçi olduğu öğrenildi. Nisan ayında belediye şirketine geçişler sırasında işten çıkarılan ve tazminatının da ödenmediği belirtilen R.K.’nin Kartal Eğitim Araştırma Hastanesi’ne kaldırılığı, durumunun ağır olduğu belirtiliyor.

gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/01/08/taseron-isci-atasehir-belediyesinde-ken


16.1.2019 - Ankara Siteler'de yangın: Suriyeli 5 işçi hayatını kaybetti Ankara'da 4 katlı bir döşeme atölyesinde yangın çıktı. Yangında 5 Suriyeli işçi hayatını kaybetti, 8 kişi ise yaralandı.

ntv.com.tr/turkiye/ankara-sitelerde-yangin5isci-hayatini-kaybetti,vKBbq8xg_0


18.1.2019 - Tesla yaklaşık 3 bin işçiyi işten atacak Tesla'nın kurucusu ve Üst Yöneticisi Elon Musk, yeni teknolojiyle üretimi ucuza getirmeye çalıştıklarını söyleyen Musk, iş gücünde yüzde 7 oranında kesintiye gidileceğini açıkladı. Musk, şirketin, 2018'in 4. çeyreğinde çok az kar ettiğini ve işçi sayısını azaltmaktan başka çarelerinin kalmadığını ileri sürdü. Tesla'nın, 45 binden fazla çalışanı bulunuyor. İş gücünde yüzde 7 oranında kesintiye gideceği açıklanan şirketin yaklaşık 3 bin işçiyi işten çıkarması bekleniyor.

https://www.evrensel.net/haber/371450/tesla-yaklasik-3-bin-isciyi-isten-atacak


19.1.2019 - Türkiye’de her 5 kişiden 2’si asgari ücretli Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın haberine göre, CHP’nin ‘Hakça Bir Asgari Ücret İnsanca Bir Yaşam İçin Zorunluluktur’ başlıklı politika notunda şu tespitlere yer verildi:

-Türkiye’de her 5 kişiden 2’si asgari ücretli.

- 19 milyon ücretli çalışan olduğu dikkate alındığında 8.5 milyonu asgari ücret ve altında gelire sahip.

- Asgari ücret 2018’e göre dolar bazında yüzde 9.6 daha düşük kaldı. Yarısı vergiye

- 2019 için öngörülen 2 bin 20 TL asgari ücretin de aralık ayı enflasyonu ve 2019 enflasyon projeksiyonu dikkate alındığında hızla açlık sınırının altında bir seviyeye inecek. 2018’de asgari ücretlinin eline geçen net ücretin yarısını vergiye gitti

- 2003’ten bugüne kadar asgari ücretle çalışan bir işçinin, TÜİK’in geçim ücretine göre kaybı 16 yılda 2018 fiyatlarıyla yaklaşık 85 bin TL’dir. Asgari ücrete yakın düzeyde maaş alanların söz konusu haksız uygulamadan dolayı 16 yılda yaşadıkları kaybın toplamı 2018 fiyatlarıyla 600 milyar TL dolayında.

https://www.gercekgundem.com/ekonomi/64631/chpden-carpici-asgari-ucret-raporu


21.1.2019 - 'Eşitlik kampanyası'nın arkasından insanlık dışı koşullar çıktı Comic Relief adlı bir vakfın cinsiyet eşitliği kampanyası için üretilen tişörtlerin üzerinde #IWANNABEASPICEGIRL (#BENBİRSPICEGIRLOLMAKİSTİYORUM) yazıyor. Vakıf bu tişörtlerden elde edilen gelirin İngiltere'de kadın hakları ve cinsiyetçiliğe karşı kullanılacağını söylüyor. Spice Girls tarafından tasarlanan tişörtler 20 sterline (yaklaşık 140 TL) satılıyor ve bu satıştan vakfa 11 sterlin kalıyor. 5 sterlin ise üretim sürecini yöneten Belçikalı şirket Stanley/Stella'ya gidiyor. Tişörtleri üreten işçiler cinsiyet eşitliği için satılan bu tişörtlerin üretim aşmasında yaşadıkları adaletsizliği The Guardian' anlattılar. İşçi başına günde 2 bine kadar çıkan tişört üretim kotalarını dolduramayanlara hakaret edildiğini, küfürlere maruz kaldıklarını ve fazla çalışmaktan bayılanlar olduğunu anlatan işçiler, çalışma koşullarını "insanlık dışı" olarak nitelendirdi. Habere göre, tişörtü üreten bir işçinin bu tişörtten satın alması için 2 hafta çalışması gerekiyor. Bangladeş'te üretilen tişörtlerin üzerindeki sloganlar Çek Cumhuriyeti'nde basılıyor.

artigercek.com/haberler/spice-girls-un-esitlik-kampanyasi-tisortlerinin-insa


26.1.2019 - 'Ölen halk değil, bizim işçiler' Brezilya’da en az 50 ölü ve 300’den fazla kaybın olduğu ama resmi rakamların açıklanamadığı baraj felaketiyle ilgili bilgi akışı devam ediyor. Bölgede demir cevheri çıkaran şirkete bağlı ve taşeron olmak üzere toplam 300 çalışanın olduğu açıklandı. Felaketin sorumlusu olan şirketin başkanı, "Ölen halk değil, bizim işçiler" dedi. Alarm sisteminin neden çalışmadığını açıklayamadı. Aynı şirket 2015’te meydana gelen benzeri felaketin de sorumlusu olarak kabul ediliyor.

artigercek.com/haberler/50-kisinin-oldugu-facianin-sorumlusu-olan-sirket-ole


29.1.2019 - Patronlar 'taş da yağsa çalışacaksınız' dedi: 13 yaşındaki çocuk işçi öldü Antalya’ya ailesiyle birlikte tarım işçisi olarak çalışmak üzere giden 13 yaşındaki Berivan, çıkan fırtınada hayatını kaybetti. Berivan’ın babası Kazım Karakeçeli, “'Patronlar bize yağmur da yağsa taş da yağsa çalışacaksınız' dedi' ifadelerini kullanarak çocuğunun ölümünün sebebinin hortum değil, iş cinayeti olduğunu söyledi. "Diyelim bugün yağmur, fırtına var, 'bugün çalışamayız' dediğimizde 'bir sonraki günde biz sizi kabul etmeyiz' diyorlardı. Yağmur da yağsa, taş da yağsa çalışacaksınız deniliyordu. Fırtına kalktı kızımı aldı götürdü. Yağmurlu günlerde işe gitmeyi ret ettiğimizde, içeride kalan paramızdan kesinti yapılıyordu. Bizi işten çıkarmak için bahane arıyorlardı. Zaten sigortamız yok. Günlük çalışıyoruz. Hoşlarına gitmese bahane ile işten çıkarabiliyorlardı. Çalışmak istemediğimiz günlerde 'fabrikam zarara giriyor' deyip çalışmamız konusunda zorluyorlardı. Sonunda kızımın hayatına sebep oldular. Günlük zararları için kızım hayatından oldu. Onun hakkını sonuna kadar arayacağım" diyerek, kızından geriye portakal bahçesinden bir eldiven kaldığını dile getirdi.

https://ilerihaber.org/icerik/patronlar-tas-da-yagsa-calisacaksiniz-dedi-13-yasindak

 

İşçi Mücadeleleri


6.1.2019 - Kartal Belediyesi’nde grev kararı İstanbul Kartal Belediyesi ile DİSK Genel-İş İstanbul 1 No’lu Şube arasında süren toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmelerinin tıkanması üzerine grev kararı asıldı. TİS görüşmelerininin tıkanması üzerine 2 Ocak'ta grev kararı tebliğ edildi. 4 Ocak’ta Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz ile Genel-İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan arasında son bir görüşme gerçekleşti. Görüşmeden olumlu bir sonuç alınmaması üzerine Kartal Belediyesi'nin taşeron şirketi KARTURSAŞ’ta (Kartal Ulaşım Turizm Sağlık ve Eğitim Hiz. San. Tic. A.Ş.) grev kararı asıldı.

https://web.archive.org/save/http://kizilbayrak41.net/ana-sayfa/sinif/haber/-/kartal-belediyesinde-grev-karari/


8.1.2019 - TOKİ işçileri Meclis önünde gözaltına alındı Ankara Mamak’ta, 2017’den beri ücretleri ödenmediği için dört aydır eylem yapan TOKİ işçileri, bu sefer de Meclis önünde kendilerini zincirleyerek seslerini duyurmak istedi. Polis Meclis önünde açıklama yapmak isteyen TOKİ işçilerine saldırdı. 4 işçi gözaltına alındı. İşçilerin çadırları direnişin ikinci haftasında polis tarafından kaldırılırken işçiler defalarca gözaltına alınmıştı. 7 Ocak'ta Kızılay Meydanı’nda basın açıklaması yapmak isteyen TOKİ işçileri polisin müdahalesi ile karşılaşmıştı.

https://www.evrensel.net/haber/370511/toki-iscileri-meclis-onunde-gozaltina-alindi


11.1.2019 - Topkapı PTT kargo işçileri, ağır iş yükü dayatmasına karşı iş bıraktı İstanbul’da Topkapı PTT kargoda işçiler, ağır iş yükü dayatmasına tepki göstererek iş bıraktı. Evrensel’de yer alan habere göre, DİSK’e bağlı İletişim-İş Sendikası Genel Başkanı Ünal Doğan, işçilerin PTT ve taşeron şirket ile görüştüğünü ve kendilerine, “100-150 iş alacaksınız, dağıtacaksınız. Bitmezse ceza keseriz diyerek mobbing uygulamışlar” denildiğini söyledi. Buna tepki gösteren işçilerin iş bıraktığını söyleyen Doğan, “Arkadaşlarımız, ‘Ya işimizi hafifletin ya müdürü değiştirin’ diyor. Taşeron firma da tehdit ediyor, ‘Daha önce bir iki sefer oldu. Çalışacaksınız’ diyor” dedi.


11.1.2019 - İZENERJİ işçilerine polis saldırdı CHP’li İzmir Büyükşehir Belediyesi, İZENERJİ’de örgütlü Genel-İş İzmir 2 No’lu Şube’nin yetkisine itiraz etti. Genel-İş’in belediye önünde yapmak istediği eyleme polis saldırdı. 15 işçi gözaltına alındı.

https://web.archive.org/save/http://kizilbayrak41.net/ana-sayfa/sinif/haber/-/izenerji-iscilerine-polis-saldirdi/


11.1.2019 - Gebze Eksen Makina işçileri direnişe başladı Gebze Tavşanlı Kömürcüler Organize Sanayi Bölgesindeki (OSB) Eksen Makina'da çalışan işçiler, ücretlerin ödenmemesi ve kötü çalışma koşulları nedeniyle fabrika önünde direnişe başladı. Eksen Makina Patronunun kriz bahanesiyle bir süredir üretime ara verdiğini belirten işçiler, çalışan işçilerin maaşlarının da 3 aydır ödenmediğini söylüyor. Özellikle geçtiğimiz senenin eylül ayından bu yana işyerinde saldırının ve baskının arttığını vurgulayan işçiler, patronun "Servisler artık sadece E-5 üzerinden geçecek, ona göre kendinizi hazırlayın" diyerek kendilerini yıldırmaya çalıştığını aktardı. Servis güzergahlarının değiştirilmesiyle 45 dakikaya yakın yürümek zorunda kalan işçiler, zaten düzensiz ve yarım ödenen maaşların son 3 aydır hiç ödenmediğini belirtti.

https://www.evrensel.net/haber/370747/gebze-eksen-makina-iscileri-haklarini-almak-icin-direnise-basladi


18.1.2019 - İzocam’da grev başladı Kristal-İş ile İzocam patronu arasındaki TİS sürecinin tıkanmasıyla Kocaeli Dilovası ve Mersin Tarsus'ta bulunan fabrikalarda 18 Ocak'ta grev başladı. Şirketin Kocaeli Dilovası ve Mersin Tarsus fabrikalarında çalışan işçiler, bu sabah itibariyle greve başladı. İşçiler, işten atılan arkadaşlarının işe geri alınmasını ve zam taleplerinin karşılanmasını istiyor. Mersin’de de greve çıkan 95 işçi Tarsus’daki İzocam fabrikası önünde bir araya geldi. Soğuk havaya rağmen fabrika önündeki eyleme başlayan işçiler sık sık “Direne direne kazanacağız”, “İş ekmek yoksa barış da yok” ve “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek” sloganları atttı.

https://www.evrensel.net/haber/371402/izocamda-grev-basladi


18.1.2019 - Tariş işçilerinin direnişi 73. günde sürüyor İzmir’in Çiğli ilçesinde bulunan Tariş Zeytin ve Zeytinyağı fabrikasındaki 7 işçi, DİSK’e bağlı Gıda İş Sendikası’nda örgütlendikleri için 6 Kasım’da işten çıkartılmıştı. Tariş’te, altı ay süren örgütlenme süreci içerisinde 145 işçiden 120'si sendikaya üye olması üzerine patronun işten çıkartma saldırısıyla karşılaşan işçiler, 73 gün fabrika önünde direnişini sürdürüyor.

https://web.archive.org/save/http://kizilbayrak41.net/ana-sayfa/sinif/haber/-/taris-iscilerinin-direnisi-73-guende-suerueyor/


20.1.2019 - Makro Market işçileri eylemlerini sürdürüyor Konkordato ilanı sonucu mağdur olan işçiler eylemlerini devam ettiriyor. Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya gelen Makro Market işçileri, “İşçi alacakları ön planda olsun, haklarımızı alacağız” dedi.

https://www.evrensel.net/haber/371555/makro-market-iscileri-eylemliklerini-kararlilikla-surduruyor


21.1.2019 - İZBAN'da grev yasağı sonrası zam teklifi düşürüldü İZBAN yönetimi daha önce yüzde 30 oranında verilen zam teklifini yüzde 26'ya düşürdü. Yüksek Hakem'le korkutularak teklif kabul ettirilmeye çalışılırken teklife sosyal medya tepki gösterilence bu teklif de geri çekildi. İzmir'in toplu ulaşımdaki en önemli ağlarından biri olan İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları'nın (TCDD) ortak kuruluşu İZBAN'daki toplu iş sözleşme görüşmeleri tıkanmış ve Türk-İş'e bağlı Demiryol-İş Sendikası İzmir Şubesi'ne üye işçiler 10 Aralık'ta greve çıkmıştı. Grev 29. gününde Erdoğan tarafından 'şehir içi toplu taşıma hizmetlerini bozucu nitelikte' denilerek yasaklanmıştı.

https://www.evrensel.net/haber/371603/izbanda-grev-yasagi-sonrasi-zam-teklifi-dusuruldu


23.1.2019 - Her yıl 20 bin kişi meslek hastalıklarından ölüyor CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba'nın koordinatörlüğündeki CHP Emek Büroları meslek hastalıklarına ilişkin rapor hazırladı. ILO verilerinden yararlanın rapora göre, Türkiye’de her yıl ortalama 100 bin ile 300 bin arası çalışan meslek hastalığına yakalanıyor, ortalama 20 bine yakın çalışanın meslek hastalıkları neticesinde yaşamını kaybettiği tahmin ediliyor. Raporda, SGK'nin son 5 yılda meslek hastalıklarına bağlı ölümlerin hiç yaşanmadığını söyleyerek kendi verilerini de yalanladığı ifade ediliyor. Çünkü SGK verilerine göre son 5 yılda en az bin 400 işçinin meslek hastalığı neticesinde yaşamını kaybetti. Raporda bir başka dikkat çekici yan ise SGK’nin meslek hastalıklarını kayıt altına almasında yaşanan sıkıntı. Bunun nedeni ise SGK’nin prim ve tazminat ödemesinden kaçınması. Çünkü 2017 yılı içerisinde “Meslek hastalığı sonucu ölenler için” 157 hak sahibine ölüm geliri bağlanırken, verilere göre 2017 yılında meslek hastalığı nedeniyle hiç ölüm gerçekleşmedi.

evrensel.net/haber/371802/chp-her-yil-20-bin-kisi-meslek-hastaliklarindan-oluyor


24.1.2019 - SİBAŞ'ta sendikalaştıkları için işten atılan işçiler fabrika önünde Aydın'ın Söke ilçesinde SİBAŞ patronu bir yıl içerinde 77 işçi sendikaya üye oldukları için işten attı. İşçiler fabrika önünde kurdukları çadırda eylemlerini sürdürüyor. Fabrikada 7 yıl çalışan ve işten çıkarılan Meral Özbek Yıldız, "7 Şubat 2018'de sendikaya üye oldum. 8 Şubat'ta ise işten çıkarıldım. Sendikalı olarak sadece bir gün çalışma fırsatım oldu." dedi. İşten atmaların nedeni sendikalaşma değil 'makineleşme' diyen SİBAŞ Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Suat Zeytinoğlu'nun açıklamasında "Bazı işçiler de bizim haberimiz olmadan sendikalaşmışlar" ifadesini kullanması dikkat çekti.

https://www.evrensel.net/haber/371886/sibasta-sendikalastiklari-icin-isten-atilan-isciler-fabrika-onunde


27.1.2019 - Gülsan işçileri, patronun villası önünde ücretlerini istedi İstanbul Beylikdüzü’nde kurulu Gülsan Profil Boru ve Cam İşleme Sanayi bünyesinde çalışan ve tazminatları ödenmeden işten atılan 200’e yakın işçi, patronun Sarıyer’de bulunan evi önünde eylem yaptı. 1,5 aylık maaş alacakları ile kıdem ve ihbar tazminatları da ödenmeyen işçiler alacaklarını bir kez daha istedi.

https://www.evrensel.net/haber/372092/gulsan-iscileri-patronun-villasi-onunde-ucretlerini-istedi


29.1.2019 - Kayseri'de döküm işçileri ücretleri için üretimi durdurdu Kayseri Ortadoğu Döküm Fabrikası (ODS) işçileri 3 aydır ücretlerini alamadıklarını belirterek iş bıraktı. Evlerine ekmek dahi alamaz duruma düşürüldüklerini ifade eden işçiler, sendikacıları çağırdıklarını ve gerekirse uzun süreli bir grevi göze aldıklarını aktardı. ODS işçileri önceki yıllarda alacakları için 13 gün ‘grev’ yapmış ve kazanım elde etmişti. Birçok işçi o dönemde iş akitlerini fesh ederek işi bırakmış, patronun ihracatını engellemişti.

https://www.evrensel.net/haber/372327/kayseride-dokum-iscileri-ucretleri-icin-uretimi-durdurdu


31.1.2019 - İstanbul Havalimanı işçileri alacakları için eyleme geçti Kalyon İnşaat'a bağlı taşeron bir firmada çalışan işçiler, 3 aydır ücretlerini alamadıkları için eyleme geçti. Taşeron firmanın 3 aydır ücretlerini ödemediğini aktaran işçiler, alacakları ödenmeden hiçbir yere gitmeyeceklerini söyledi. İnşaat işçileri daha önce de 'Köle değiliz' diyerek eylemler yapmıştı. 'İnsanlık dışı koşullarda çalışmak istemiyoruz' diyen işçilerin başlattığı eylemlerde 600'den fazla işçi gözaltına alınmış, 31 işçi tutuklanmıştı. İşçiler 3 aylık tutukluluğun ardından aralık ayında görülen davada tahliye edilmişlerdi.

evrensel.net/haber/372466/istanbul-havalimani-iscileri-alacaklari-icin-eyleme-gecti


Dünyadan Mücadeleler


5.1.2019 - Avustralya’da ırkçılara geçit yok Avustralya’nın Melbourne kentindeki St. Kilda sahilinde bugün göçmen karşıtları ve ırkçılar gösteri düzenlemek istedi. Irkçı gösteriyi engellemek için antifaşistler ve göçmen dostları toplandı. Polis iki grubun arasına barikat ördü. Antifaşistlerin gösterisinde, “Mülteciler hoş geldiniz, ırkçılara hayır” gibi sloganlar atıldı.

https://www.yasanacakdunya.org/avustralyada-irkcilara-gecit-yok/


6.1.2019 - Macaristan'da 'köle yasası'na karşı grev hazırlığı Macaristan’da Orban hükümetinin işçi düşmanı yasa değişikliklerine karşı eylemler sürerken, talepler kabul edilmezse 19 Ocak'ta grev düzenlenecek. İktidar partisi Fidesz (Macar Yurttaş Birliği) milletvekilleri tarafından parlamentoya sunulan "köle yasası" geçen yıl 12 Aralık'ta yasalaşmıştı. 1 Ocak 2019 tarihinde yürürlüğe giren yeni düzenlemeye göre, zorunlu fazla mesailer 250 saatten 400 saate çıkarıldı, tek vergi (flat tax) getirildi, işletme vergileri düşürüldü, sosyal harcamalar ve eğitim harcamaları kesildi. Yasa fazla mesailerin karşılığının ödenmesi için işverenlere üç sene süre tanıyor. Yani işletme sahibi bir işçiye iki yıl boyunca fazla mesai yaptırıp üçüncü yıl işten atabilir.

https://www.artigercek.com/haberler/macaristan-da-kole-yasasi-na-karsi-grev-hazirligi


9.1.2019 - Bangladeş’te on binlerce tekstil işçisi grevde, sokakta 30 Aralık’ta, Başbakan Şeyh Hasina’nın tekrar “seçilmesiyle” sonuçlanan baskı ve şiddet ortamında yapılan seçimlerden sonra, çoğunluğu kadın, tekstil işçileri dört gündür grevdeler, sokaktalar. Başkent  Dakka’nın yakınındaki fabrikalardan 10 binin üzerinde tekstil-konfeksiyon işçisi Shahjalal Uluslararası Havaalanı’na giden otoyolu trafiğe kapattı. İşçilere saldıran polis göz yaşartıcı bomba ve plastik mermiler kullandı. Aynı bölgede binlerce işçinin katıldığı dünkü protestoda ise polisin plastik mermi ve biber gazı ile saldırısı sonucunda 1 işçi yaşamını yitirdi, en az 50 işçi yaralandı. 9 Ocak'ta Savar kenti çevresindeki fabrikalardan 10 bin işçi greve, sokağa çıktı. Dakka’nın eteklerinde çeşitli noktalarda sabah saatlerinde toplam 50 bin işçi gösteri yaptı. Onlarca fabrika kapalı kaldı.

https://www.yasanacakdunya.org/bangladeste-on-binlerce-tekstil-iscisi-grevde-sokakta/


9.1.2019 - Hindistan’da on milyonlar hayat pahalılığına karşı greve çıktı Hindistan’da 10 sendika merkezinin ortak çağrısıyla kamu ve özel sektörde çalışan on milyonlarca işçi ve emekçi 8-9 Ocak günlerinde grev yaparak hükümet politikalarını ve hayat pahalılığını protesto ediyor. Hindistan Sendika Kongresi Genel Sekreteri Amarjeet Kaur, yaptığı açıklamada, 200 milyon işçi ve çalışanın iki günlük genel greve katıldığını kaydetti. Hindistan basınına göre, grev bir çok eyalette etkili oldu, birçok kentte de binlerce işçi sokak eylemleri yaptı. Greve bankacılık, sigorta, kömür madenleri, demir-çelik ve petrol sanayi, telekomünikasyon, posta servisi, inşaat, ulaşım, eğitim, enerji gibi çok sektörde çalışan işçi ve emekçilerin yanı sıra eyalet kurumlarına bağlı çalışan kamu çalışanları da katıldı.

evrensel.net/haber/370600/hindistanda-200-milyon-emekci-hayat-pahaliligina-karsi-greve-cikti


11.1.2019 - Bangladeş’te grevlerin gerilimi yükseliyor Bangladeş’te ücret artışı talebiyle elli bin hazır giyim işçisinin düzenlediği eyleme polis saldırdı. Başkent Dakka’da polisin plastik mermi ve biber gazı ile saldırısı sonucu 1 işçi yaşamını yitirdi, 50 işçi ise yaralandı. Savar’da ise otoyolunu kapatan yaklaşık 10 bin işçiyi dağıtmak için polis, tazyikli su kullandı. Zara, Aldi, Tesco, Walmart ve H&M gibi dünyaca ünlü marka ve perakendecilere üretim yapan fabrikalarda çalışan hazır giyim işçileri, daha yüksek ücret talebiyle ülkede dört gündür grev yapıyor. 2018 yılında 30 milyar dolardan fazla ihracat geliri ile ülke ekonomisine katkı sunan hazır giyim sektöründe, grev nedeniyle 4 bin 500’den fazla fabrika ve işyerinin etkilendiği tahmin ediliyor. Bangladeş, Çin’den sonra dünyanın en büyük hazır giyim üreticisi durumunda. Ülkede, 2013 yılında Rana Plaza’nın çökmesi sonucu 1134 işçi yaşamını yitirdi. Sektördeki asgari ücret miktarı 2013 yılından sonra ilk defa Aralık 2018’de yeniden belirlendi. 2013’den bu yana 5 bin 300 taka (yaklaşık 63 dolar) olan olan asgari ücret, Aralık 2018’de 8 bin takaya (yaklaşık 95 dolar) çıkartıldı.

https://www.evrensel.net/haber/370760/bangladeste-grevlerin-gerilimi-yukseliyor


14.1.2019 - Zimbabve'de işçiler greve gitti Zimbabve Sendikalar Kongresi (ZCTU) Başkanı Peter Mutasa, tüm işçilerin bugün itibarıyla 16 Ocak Çarşamba gününe kadar grev yapacağını bildirdi. İşçilere, görevlerine gitmemeleri çağrısında bulunan Mutasa, "Bugün, yarın ve çarşamba günü işe gitmeyeceğiz ve Zimbabve'yi kapatacağız." dedi. Mutasa, yaşananlara karşı sessiz kalamayacaklarını dile getirerek, "İşçi ve vatandaşlar hep birlikte ülkede yaşananlara karşı durmaya karar verdik. Benzin fiyatları artıyor, insanlar hayatla mücadele ediyor ve umutsuz." diye konuştu. Ülkedeki birçok sivil toplum kuruluşunun da destek verdiği grev kapsamında, hükümetten taleplerini sıralayan Mutasa, "Hükümet ekonomiyi düzeltmeli ve işçilere maaşları dolar olarak ödenmelidir." ifadesini kullandı.

https://www.evrensel.net/haber/370991/zimbabvede-isciler-greve-gitti


17.1.2019 - Tunus'ta kamu emekçileri grevde Tunus'ta kamu sektöründe çalışan yaklaşık 650 bin kamu emekçisi, maaşlarına zam yapılması talebiyle kamu kurumlarında greve çıktı. Ülke genelinde uygulanan bir günlük grev nedeniyle tüm devlet daireleri kapatıldı, öğrencilerin güvenliği gerekçe gösterilerek, okulların tamamı tatil edildi. Hayatın durma noktasına geldiği Tunus'ta havalimanı çalışanlarının da greve katılmasıyla dış hat uçuşlarında aksamalar yaşandı. Grev nedeniyle birçok ticari hava yolu şirketi seferlerini iptal etti.

https://www.evrensel.net/haber/371301/tunusta-kamu-emekcileri-grevde


17.1.2019 - Tüm dünyada öğretmenler ayakta ABD, Yunanistan, Büyük Britanya ve İran'da öğretmenler grev ve eylemlerini sürdürüyor. Yunanistan'da geçen hafta SYRIZA hükümetinin öğretmen istihdam politikalarında yapacağı değişikliğe ilişkin açıklamasından sonra sendikalar aracılığıyla, 11 Ocak Cuma günü ulusal ölçekte bir genel grev ve başkent Atina’da kitlesel bir eylem gerçekleştirildi. SYRIZA hükümetinin öğretmen işe alımında getirdiği yeni sistem, okullarda süreli sözleşmelerle öğretmen çalıştırılmasını getiriyor. Bu sisteme geçildiğinde Yunanistan’da binlerce öğretmenin iş güvencesini kaybedeceği öngörülüyor. Süreli sözleşmeyle çalıştırma sistemi eğitimin piyasalaştırılması saldırılarının ilk sıralarında yer alıyor. ABD’nin Los Angeles kentinde onbinlerce kişinin katılımıyla gerçekleşen eylemle gündemlere düşen öğretmen grevi de aslında benzer bir saldırı karşısında ortaya çıkan tepkinin sonuçları. Eğitimde özelleştirme saldırısına karşı bir başka mücadele de Büyük Britanya’da sürüyor. 2018’in yaz aylarından itibaren, İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda’da örgütlü öğretmenler sendikası NASUWT, neredeyse aylık aralıklarla farklı bölgelerde 5 ila 6 günlük grevler gerçekleştiriyor. Benzeri piyasalaşma saldırılarının çok daha derin yaşanan bir başka örneği de İranlı öğretmenler oluşturuyor. Geçtiğimiz yılın sonbahar aylarında, öğretmen ücretlerinin iyileştirilmesi, anayasada yer aldığı biçimiyle ücretsiz eğitimin bir hak olarak güvenceye alınması, okulların bakımına bütçe ayrılması ve özelleştirmelerin durdurulması talepleriyle grev yapan öğretmenler baskı ve tutuklamalarla karşılaştılar. Hâlâ en az on beş öğretmenin tutuklu olduğu söylenen İran’da bu temel taleplerin yanı sıra, sendikalaşma ve örgütlenme hakları için de mücadele sürüyor.

http://haber.sol.org.tr/dunya/tum-dunyada-ogretmenler-ayakta-254906


20.1.2019 - ABD'de Trump'a karşı kadınlar üçüncü kez yürüyüş yaptı ABD'de bu yıl üçüncüsü düzenlenen Kadınlar Yürüyüşü'ne katılan binlerce kişi, başta Washington ve New York olmak üzere ülke genelindeki eylemlerle Donald Trump yönetiminin politikalarını protesto etti. Sputnik'in haberine göre göstericiler Trump yönetiminin göç, Meksika sınırına duvar ve cinsiyet eşitliği gibi çeşitli başlıklardaki politikaları hakkında slogan atarak, yürüyüşlerine devam ettiği.

artigercek.com/haberler/abd-de-on-binlerce-kadin-trump-hukumetini-protesto-e


21.1.2019 - İran'da eylemdeki şeker işçilerinin temsilcisi yeniden gözaltında İran'da işkence gördüğü iddialarıyla gündeme gelen işçi temsilcisi İsmail Bahşi yeniden gözaltına alındı. Heft Tepe Sendikası'na ait sosyal medya hesabından yapılan yazılı açıklamada, Bahşi'nin dün gece emniyet güçleri tarafından gözaltına alındığı duyuruldu. Açıklamada, Bahşi'nin nereye götürüldüğünün bilinmediği belirtildi. İran'ın güneyindeki Huzistan eyaletinin Şuş şehrindeki Heft Tepe Şeker Fabrikası işçileri, 4 aydır maaşlarını alamadıkları gerekçesiyle kasım ayı boyunca günlerce süren gösteriler düzenlemişti. Yüzlerce işçinin katıldığı gösterilerde, işçi temsilcilerinden İsmail Bahşi ve bazı işçiler 18 Kasım'da gözaltına alınmıştı. İşçi temsilcisi Bahşi, iki hafta önce Instagram hesabından paylaştığı mesajında, yaklaşık bir aylık gözaltı süresince ‘ağır işkence’ gördüğünü iddia ederek, İstihbarat Bakanı Mahmud Alevi'yi suçlamıştı.

evrensel.net/haber/371593/iranda-eylemdeki-seker-iscilerinin-temsilcisi-yeni


21.1.2019 - Sudan'da El Beşir karşıtı gösteriler ikinci ayına girdi: En az 26 ölü Sudan'da kolluk kuvvetleri, Devlet Başkanı Ömer El Beşir'in istifasını talep eden göstericilere karşı göz yaşartıcı gaz kullandı. El Beşir karşıtı gösteriler iki aydır devam ediyor. Yetkililer gösterilerde bugüne kadar 26 kişinin öldüğünü, insan hakları örgütleri ise en az 40 kişinin yaşamını yitirdiğini savunuyor. Gösteriler ekonomik koşullara karşı Aralık ayında başlamış, zaman içinde 30 yıldır iktidarda bulunan El Beşir karşıtı gösterilere dönüşmüştü. cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/1209590/Sudan_da_El_Besir_karsiti_gosteriler_i


26.1.2018 - Meksika’da on binlerce metal işçisi grev yaptı Meksika’nın kuzey sınırındaki sanayi bölgesi Matamoros’ta 40’tan fazla fabrikada sendikaların uzlaşmacı tutumunu reddederek 13 gün boyunca fiili olarak iş bırakan metal işçileri cuma günü de yasal greve çıktı. Yerel basında çıkan haberlere göre 40’tan fazla fabrikada grev yapılırken 30 binden fazla işçi de greve katıldı. İşçiler adına açılan sosyal medya hesabından paylaşılan bilgilere göre en az 8 fabrika patronu, işçilerin taleplerini kabul ettiğini açıkladı. İki haftalık iş bırakmalar nedeniyle metal patronlarının en az 150 milyon dolar zarar ettikleri açıklandı. Matamoros’ta başta ABD otomotiv tekelleri olmak üzere çok uluslu şirketler için üretim yapan ve ağırlıklı olarak montaj sanayinin bulunduğu bir bölge.

https://www.evrensel.net/haber/372037/meksikada-on-binlerce-metal-iscisi-grev-yapti


28.1.2019 - Göteborg’da grevci liman işçileri eylemlerine devam ediyor İsveç’te liman patronlarının sendikalarını muhatap alması için 23-24 Ocak günleri 8 kentte greve giden liman işçileri, patronların geri adım atmaması üzerine grev kapsamını genişletti. Liman İşçileri Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Erik Helgesson, federasyonun limanlarda çalışan işçilerin yüzde 90’ını temsil ettiğini hatırlatıp işverenlerin işçilerinin yüzde 10’unu temsil eden Nakliyat İşçileri Federasyonu ile imzaladığı sözleşmeyi dayatmalarını kabul etmeyeceklerine vurgu yaptı. Bugün de Göteborg’deki liman işçilerinin yanı sıra Söderhamn ilçesindeki işçilerde nokta grevleri yaptı. 6 Şubat günü Halmstad ve Mönterås illerindeki limanlardaki işçiler greve gidecek. İşverenler grev yapılan limanların tamamında lokavt ilan ederek işçilere misilleme yapıyor.

https://www.evrensel.net/haber/372213/goteborgda-grevci-liman-iscileri-eylemlerine-devam-ediyor


Emperyalist Rekabet


4.1.2019 - İran Atlas Okyanusu'na savaş gemisi gönderiyor İran Deniz Kuvvetleri İkinci Komutanı, İran'ın Mart ayından itibaren Atlas Okyanusu'nun batısına savaş gemileri göndereceğini söyledi. Atlas Okyanusu, Kuzey ve Güney Amerika kıtalarıyla Avrupa ve Afrika kıtaları arasında kalıyor. Basra Körfezi'nde bulunan Amerikan gemileri uzun süredir İran'ın temel milli güvenlik endişelerinden biri olarak gösteriliyordu.

https://www.artigercek.com/haberler/iran-atlas-okyanusu-na-savas-gemisi-gonderiyor


5.1.2019 - Çin Devlet Başkanı'ndan orduya 'savaşa hazır ol' çağrısı Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, ordunun üst düzey komutanlarıyla yaptığı toplantıda Çin ordusunun acil durum duyarlılığını güçlendirmesi ve savaşa hazırlanmak için gereken her şeyi yapması gerektiğini söyledi. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping sözlerini şöyle sürdürdü: "Dünya, hiçbir yüzyılda görülmemiş büyük değişikliklerle yüz yüze bulunuyor. Çin gelişim için hala önemli bir fırsat döneminde bulunuyor. Silahlı kuvvetlerin acil durumlara karşı derhal cevap verebilmesi ve ortak operasyon yeteneklerini yükseltmesi ve yeni tip çarpışma güçlerini oluşturması gerekiyor” dedi. Xi Jipping’in ordunun üst düzey komutanlarıyla yaptığı toplantı ve açıklamaların Tayvan ile birleşmek ve adanın bağımsızlığını korumak için gerekirse güç kullanacağını açıklamasından sonra geldiğine dikkat çekildi. Xi söz konusu açıklamayı, ABD Başkanı Donald Trump’ın Tayvan Adası’nın güvenliğini sağlamayı taahhüt eden ‘Asya İnisiyatifi Yasasını’ imzalamasından sonra yapmıştı."

artigercek.com/haberler/cin-devlet-baskani-ndan-orduya-savasa-hazir-ol-cagri


10.1.2019 - İsrail istihbaratından Çin yatırımları 'uyarısı' İsrail İç İstihbarat Servisi Şin-Bet (Şabak) Başkanı Nadav Argaman, Çin'in ülkedeki yatırımlarının İsrail'in güvenliği için tehlike oluşturabileceğini söyledi. İsrail Kanal 7 Televizyonu'nun haberine göre, Argaman, "Çin'in İsrail'de özellikle stratejik altyapı ve iç piyasadaki büyük şirketlere yönelik yatırımlarıyla oluşturduğu nüfuz tehlike oluşturuyor" dedi. Argaman, Çin şirketlerinin İsrail sigorta şirketlerini satın almanın yanı sıra yeni Hayfa Limanı ile hafif raylı sistem inşaatını üstleneceğini belirterek, söz konusu yatırımları denetleyecek kanunlar çıkarılması gerektiğini söyledi. İsrail Dışişleri Bakanlığı, geçen yılki bir açıklamasında, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 11 milyar doları aştığını ve Çin'in, İsrail'in üçüncü büyük ticaret ortağı olduğunu dile getirmişti. İsrail'de yayın yapan Haaretz gazetesinin daha önceki haberinde, ABD yönetiminin, İsrail'in son dönemde Çin ile geliştirdiği teknoloji alışverişini içeren işbirliğinden rahatsız olduğu ve Tel Aviv'i bu yönde sert bir dille uyardığı ifade edilmişti. Haberde Çin'in limanı almasından önce, Hayfa'nın ABD'nin Altıncı Filosu'na ev sahipliği yapması tartışıldığı belirtilerek limanın Çin'e devrinden sonra bunun mümkün olmayacağı belirtilmişti.

http://haber.sol.org.tr/dunya/israil-istihbaratindan-cin-yatirimlari-uyarisi-254524


11.1.2019 - 'Almanya’nın Türkiye ve Suudi Arabistan’a silah satışı arttı' Almanya Sol Parti Federal Parlamento Başkan Yardımcısı Sevim Dağdelen tarafından yöneltilen soru önergesine hükümet adına Ekonomi ve Enerji Bakanlığı yanıt verdi. Buna göre, Almanya 2018’de Türkiye’ye toplam 202 milyon 229 bin avroluk satış yaptı. 2018’in başında Gazeteci Deniz Yücel’in serbest bırakılmasıyla ilişkiler kısmen yumuşama dönemine girmişti. Almanya’nın 2017’de Türkiye’ye 62 milyon 272 bin değerinde silah sattığı bakanlık tarafından ifade edildi. Bu da bir yıl içinde oransal olarak büyük bir artışın olduğu anlamına geliyor. Almanya aynı yıl içinde, Cemal Kaşıkçı cinayeti ve Yemen savaşı nedeniyle silah ambargosu koyduğu Suudi Arabistan’da da silah satışını artırdı. 2017’de 110 milyon 303 bin avro değerinde silah satan Almanya, 2018’de bu miktarı 159 milyon 839 bine avroya çıkardı.

https://www.artigercek.com/haberler/almanya-nin-turkiye-ve-suudi-arabistan-a-silah-satisi-artti


13.1.2019 - ABD'den sonra Almanya da Çin’le ticaret savaşına hazırlanıyor ABD Başkanı Donald Trump, daha önce Avrupa Birliği ve Çin’i ticari olarak hedef gösterirken, Almanya daha çok sessiz kalmayı tercih etmişti. Ancak yaşanan tartışmaların ardından Alman Sanayiciler Birliği (BDI) tarafından hazırlanan ve Alman basınında da yer alan belgede, Çin’in “Tehlikeli şekilde yükseldiği” bu nedenle AB genelinde “Alınması gereken” önlemler 54 madde halinde sıralandı. Çin’in ürettiği malların Avrupa’da üretilenlerin fiyatlarını düşürdüğü, Çin firmalarının özellikle Avrupa’da yüksek teknolojiye sahip firmaları “Düşmanca satın aldığı” belirtilen belgede, bu durumun Alman ekonomisi için büyük bir tehdit oluşturduğu ve “Acil olarak önlem alınması gerektiği” dile getirildi.  BDI tarafından hazırlanan belgede açık olarak Çin’in “Planlı devlet ekonomisi ile, Almanya’nın liberal, sosyal piyasa ekonomisinden daha olumlu sonuçlar yarattığı” ve bu nedenle Çin’in avantajlı olduğu ifade ediliyor. Çözüm olarak Çin ile rekabet edemeyen Almanyalı ve Avrupalı tekellerin koruma altına alınması, özel olarak desteklenmesi ve bazı sektörlerde Çin’in firmaları tarafından “yutulması”nın engellenmesi öneriliyor. Gelecek açısından önem arz eden yüksek teknoloji, yapay zeka gibi alanlarda AB’nin Çin’e karşı önlem alması isteniyor. BDI Alman sermayesi adına bu uyarıları yaparken, internet üzerinde satış yapan Çin’in en büyük firması Ali Baba, Almanya’nın tanınmış bilgi değerlendirme firması Data Artisans’ı satın aldı. Kısa bir süre önce de Çin tekeli Midea Group, Almanya’da robot üreten Kuka firmasının hisselerinin çoğunu satın almıştı. Yine Çin araba üretici Geely de Daimler’e ortak olmuştu.

evrensel.net/haber/370893/abdden-sonra-almanya-da-cinle-ticaret-savasina-hazirlaniyor


15.1.2019 - Trump, her an ABD'yi NATO'dan çıkarabilir New York Times, Washington DC'de ulusal güvenlik çevrelerinin Trump'ın her an ABD'yi NATO'dan çekebileceği korkusuyla yaşadığını yazdı.11 Temmuz 2018'de düzenlenen ve Trump sayesinde olaylı geçen NATO liderler zirvesine günler kala Beyaz Saray'da neler konuşulduğunu anlatan yetkililere göre, ABD Başkanı, en üst düzey ulusal güvenlik danışmanlarına, NATO'yu anlamsız bulduğunu, askeri ittifakın ABD'ye boşuna zaman ve para harcatmaktan başka bir şeye yaramadığını söyledi.

https://tr.sputniknews.com/abd/201901151037104382-washingtondcde-panik-trump-her-an-


16.1.2019 - ABD doğalgazda Rusya'nın yerini Katar'ın almasını istiyor Rusya'nın enerji piyasasındaki konumundan rahatsız olan ABD'nin, Avrupa'ya doğalgaz sağlaması için Katar'la görüşme içerisinde olduğu aktarılıyor. Reuters'in aktardığına göre Katar ABD'deki sıvılaştırılmış doğalgaz projelerine 20 milyar dolar yatırma kararı almıştı. Habere göre ABD, Rusya'ya gelebilecek ek yaptırımlara işaret ederek Avrupa ülkelerinden Rusya yerine Katar'ı tercih etmelerini istiyor. Almanya'nın ABD'nin bu yöndeki taleplerine rağmen Rusya ile doğalgaz hattı projelerini sürdürdüğü biliniyor.

http://haber.sol.org.tr/dunya/abd-dogalgazda-rusyanin-yerini-katarin-almasini-istiyor-254843


16.1.2019 - Pentagon: Çin dünyanın en gelişmiş silahlarına sahip ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Çin'in dünyanın en gelişmiş silah sistemlerine sahip olduğunu ve bazı alanlarda rakiplerini geçtiğini açıkladı. Raporda, "Mümkün olan her yolla teknolojiye erişen Çin, donanma tasarımları, orta ve uzun menzilli füzeler ve hipersonik silahlar da (ses hızından defalarca daha hızlı olan ve füze savunma sistemlerine yakalanmayan füzeler) dahil olmak üzere bir dizi teknolojide lider konumuna yükseldi. Teknoloji erişimine çoklu yaklaşık sayesinde Çin Halk Kurtuluş Ordusu şimdi bazı en modern silah sistemlerine sahip. Hatta bazı alanlarda dünya lideri" denildi. DIA'nın raporunda, "Hava, deniz, uzay ve siber uzaydaki askeri kabiliyeti, Çin'i bölgede iradesini dayatabilecek konuma getirdi" ifadesi yer alıyor. İstihbarat raporunda, Çin'in bölgesel ve küresel hedefleri vurabilecek, radara yakalanmayan orta ve uzun menzilli savaş uçakları geliştirdiğini, bu uçakların 2025'e kadar operasyonel hale gelebileceği belirtiliyor.

https://t24.com.tr/haber/pentagon-cin-dunyanin-en-gelismis-silahlarina-sahip,800817


17.1.2019 - Macron: Fransa'nın Suriye'deki askeri varlığı devam edecek Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ülkesinin bu yıl Suriye ve Irak'ta askeri varlığını sürdüreceğini bildirdi. Macron, Toulouse kentindeki hava üssünde askerlere hitabı sırasında Suriye'ye ilişkin açıklamalarda bulundu. ABD'nin Suriye'den çekilmesinin kendilerini IŞİD'e karşı mücadeleden alıkoymaması gerektiğini söyleyen Macron, "Fransa 2019'da Levant bölgesinde (Suriye ve Irak) askeri varlığını sürdürecek" dedi.

evrensel.net/haber/371361/macron-fransanin-suriyedeki-askeri-varligi-devam-e


21.1.2019 - İsrail'den Suriye'de hava saldırısı İsrail ordusu Suriye'de düzenlediği hava saldırısında, İran Devrim Muhafızları'nın elit birimi olan Kudüs Gücü'nü hedef aldığını açıkladı. Başbakan Binyamin Netanyahu İran'ı uyararak, "Bizi yok etmekle tehdit eden, sonucuna katlanır" dedi. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu saldırının, bir gün önce Golan Tepeleri'nin kuzeyinden düzenlenen saldırıya misilleme olduğunu söyledi. Öte yandan, İsrail'in 21 Ocak'ta Suriye'ye gerçekleştirdiği hava saldırısının ardından Suriye'nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, misilleme yapabilecekleri uyarısında bulundu. Caferi, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) İsrail’in Suriye’ye yönelik saldırılarına son vermezse, Şam’ın Tel Aviv Havalimanı’nı vurarak karşılık verebileceğini söyledi.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-46942892


22.1.2018 - Çin’in büyüme oranı 28 yılın en düşüğüne ulaştı Washington Post, Çin'in son yılların en düşük büyüme oranını açıklamasının ve Amerika'da hükümetin uzun süredir kapalı olmasının, küresel ekonomik durgunluk kaygılarının tırmandırdığını bildiriyor. Gazete, dün gelen açıklamaya göre Çin ekonomisinin geçen yıl yüzde 6,6 büyüdüğünü yazıyor. Habere göre normalde birçok ülke için oldukça yüksek sayılabilecek yüzde 6,6'lık büyüme, Çin açısından son 28 yılın en düşük seviyesi. Avrupa'daki sert düşüşleri ve küresel ekonomik yavaşlama öngörülerini dikkate alan Uluslararası Para Fonu IMF ise küresel ekonomiye ilişkin beklentilerini düşürdü. Gazete İsviçre'nin Davos kentinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu'nun geçen yıla kıyasla bu yıl çok daha farklı bir havada geçtiğinin altını çiziyor. Bunun nedeni, Çin'le ticaret savaşlarına girişen, hükümetin bir ayı aşkın süredir kısmen kapalı olduğu Amerika'nın, ekonomiye kendi eliyle zarar verdiği inancının bu yılki katılımcılar arasında yaygın olması. Başkan Trump ve İngiltere Başbakanı Theresa May gibi kilit liderlerin iç meselelerle uğraşmak için Davos'a gitmemesi de bu yıl en çok göze çarpan farklılıklardan biri. Öte yandan Michigan Üniversitesi'nin yaptığı tüketici görüşü anketine göre tüketici güveninin Donald Trump başkanlık koltuğuna oturduğundan bu yana en düşük seviyesine gerilemesi de ekonomiye ilişkin kaygıların arttığının bir göstergesi. Habere göre Davos'ta toplanan iş ve siyaset dünyasının önde gelenleri, en azından şimdilik, yakın vadede ekonomik gerileme dönemine girileceği gibi bir kaygı içinde değil. Ancak Amerika ve Çin arasındaki ticaret savaşları, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden nihai bir anlaşmaya varamadan ayrılması, faiz oranlarının yükselmesi, küresel borç seviyelerinin yüksek seyretmesi ve uluslararası toplumu kutuplaştıran başka meseleler, küresel krize neden olabilecek risk etkenleri olarak sıralanıyor.


22.1.2019 - Merkel'den Avrupa Ordusu açıklaması Almanya Başbakanı Angela Merkel, Elysee Anlaşması'nın 56. yıl dönümünde ülkesinin Fransa ile iş birliğini artırma hedefiyle yaptığı Alman-Fransız İş Birliği ve Entegrasyon Anlaşması'nın Avrupa Ordusu'nun ilk adımları olduğunu belirtti. Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, bugün Almanya’nın Aachen kentindeki belediye salonunda düzenlenecek törende “Aachen Anlaşması” olarak nitelenen ve “Alman-Fransız İş Birliği ve Entegrasyon anlaşması” başlığını taşıyan metne imza attı.

https://www.artigercek.com/haberler/merkel-den-avrupa-ordusu-aciklamasi


23.1.2019 -  Trump, Venezuela muhalefet liderini cumhurbaşkanı olarak tanıdı Guaido, kendisini ülkenin geçici cumhurbaşkanı ilan etti. ABD ile diplomatik ilişkileri kestiklerini açıklayan Maduro ise ABD diplomatlarının 72 saat içinde ülkeden ayrılmalarını istedi. Amerika'nın Sesi'nde yer alan habere göre, Trump yönetimi de Venezuela muhalefet liderini geçici cumhurbaşkanı olarak tanıdığını açıkladı ve diğer ülkelere de Guaido'yu geçici cumhurbaşkanı olarak tanımaları çağrısında bulundu.

artigercek.com/haberler/trump-venezuela-muhalefet-liderini-cumhurbaskani-ola


24.12019 - Wall Street Journal: “Amerika artık dünyanın tartışmasız en büyük hava gücü değil” Wall Street Journal Rusya'nın Suriye'den Doğu Avrupa ülkelerinin sınırlarına ve Kuzey kutup halkasına uzanan çizgide kurduğu hava savunma sistemlerinin Amerikan askeri gücünün erişim sınırlarını tehdit ettiğini ve Amerika'yı, ”dünyanın tartışmasız en büyük hava gücü” olma özelliğini gözden geçirmeye zorladığını bildiriyor. Gazete, Rusya'nın hava kalkanı S-400 sisteminin, başta Suriye olmak üzere birçok noktada Amerika ve müttefiklerinin bazı kritik hesaplamaları yeniden yapmak zorunda bıraktığını yazıyor. Habere göre Rus S-400 füze savunma sistemi, Suriye'nin batısında, Türkiye'den İsrail'e uzanan Akdeniz şeridinde büyük bir ağ oluşturuyor. Öte yandan Amerikan hükümeti şimdiye kadar Rusya'nın başka ülkelerin seçimlerine müdahale etme ve online dezenformasyon kampanyaları yürütme gibi savaş taktikleriyle çok daha fazla ilgilendi. Oysa Rusya o esnada gelenekse askeri gücünü pekiştirmeye odaklandı. Gazeteye göre Amerika liderliğindeki dünya düzenine uzun zamandır karşı olan Kremlin, saldırgan dış politika taktikleriyle Moskova, Washington ve Pekin tarafından yönlendirilen güç odaklarına bölünen yeni bir dünya düzenindeki yerini sağlamlaştırma arayışında.


25.1.2019 - 'ABD-Çin soğuk savaşı sıcak savaşa dönebilir' Dünya Ekonomik Forumu'nda (WEF) ünlü milyarder yatırımcı George Soros, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Çin arasında bir soğuk savaşın yaşandığını ifade etti. Soros konuşmasında, "Çin'e yönelik etkili bir politika, bir slogana indirgenemez. Stratejinin çok daha sofistike, detaylı ve pratik olması gerekir. Örneğin Çin'in Kuşak ve Yol stratejisine karşı, ABD'nin bir yanıtı olabilmelidir" ifadelerine yer verdi. Soros, "Gerçek şu ki ABD ve Çin arasındaki soğuk savaş sıcak bir savaşa dönebilir" dedi.

https://www.artigercek.com/haberler/abd-cin-soguk-savasi-sicak-savasa-donebilir


26.1.2019 - AB: Seçime gidilmezse Guaido’yu tanırız Avrupa Birliği (AB), önümüzdeki günlerde (8 gün içinde) Venezuela’da seçim kararı ilan edilmediği taktirde Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido’yu geçici başkan olarak tanıyacağını duyurdu.

artigercek.com/haberler/maduro-ya-ab-darbesi-secime-gidilmezse-guaido-yu-tan


26.1.2019 - Reuters: Maduro'yu Rusyalı paralı askerler koruyor Venezuela’da muhalif lider Juan Guaido’nun kendisini geçici devlet başkanı ilan etmesinin ardından Devlet Başkanı Maduro’nun birkaç gün önce ülkeye giden Rusyalı paralı askerler tarafından korunduğu iddia edildi. Rusyalı güvenlik şirketiyle bağlantısı olan paramiliter bir Kazak organizasyonunun lideri Yevgeni Şabayev, yaklaşık 400 Rusyalının Venezuela’ya gittiğini duyduğunu belirtti. Reuters’in haberine göre, diğer kaynaklar ise çok daha küçük bir grubun Venezuela’ya gittiğini aktardı.

https://www.artigercek.com/haberler/reuters-maduro-yu-rusyali-parali-askerler-koruyor


29.1.2019 - Bolton'un defterinde '5 bin asker Kolombiya'ya' notu Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun meşruiyetini kabul etmeyen ve ülkedeki muhalif Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido'yu geçici devlet başkanı olarak tanıyan ABD'nin, Venezuela devlet petrol şirketi PDVSA'ya uyguladığı yaptırımlar, dün Beyaz Saray'da düzenlenen basın toplantısıyla duyuruldu. Kolombiya Dışişleri Bakanı Carlos Holmes Trujillo, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'un Venezuela'ya yönelik yaptırımları açıkladığı basın toplantısı sırasında elinde tuttuğu defterdeki "5 bin asker Kolombiya'ya" yazılı notun gerekçesi ve kapsamını bilmediklerini söyledi.

artigercek.com/haberler/yaptirimlari-duyuran-bolton-un-defterinde-5-bin-aske


29.1.2019 - ABD, Çinli Huawei'yi "bilgi hırsızlığı ve dolandırıcılık"la suçluyor AA'nın haberine göre Bakanlıktan yapılan açıklamada, Huawei'ye açılan davanın yanı sıra şirketin Mali İşler Direktörü (CFO) Mıng Vancou'nun da 13 ayrı suçtan yargılandığı bildirildi. Huawei'nin "bankalara yalan söylemek", "kara para aklamak" ve "para transferi dolandırıcılığı" gibi suçlarla adaleti engellediği öne sürülen açıklamada, şirketin aynı zamanda ABD'li telekomünikasyon şirketi T-Mobile'ın ticari sırlarını çalmakla suçlandığı kaydedildi. Açıklamada, Kanada'da tutuklanan Huawei Mali İşler Direktörü Mıng'ın ABD'ye teslimi için resmi başvuruda bulunulduğu belirtildi. Kanada, ABD'nin İran yaptırımlarını delmek için sahtekarlık yaptığı gerekçesiyle Washington yönetiminin talebi üzerine Huawei Mali İşler Direktörü (CFO) Mıng Vancou'yu 1 Aralık'ta Vancouver'da uçakla aktarma yaparken gözaltına almış, olay basına daha sonra açıklanmıştı. Çin, Kanada'nın Pekin Büyükelçisi John McCallum'u Dışişleri Bakanemperyalizm ve dlığına çağırmış ve Mıng’ın serbest bırakılmasını talep ederek aksi durumda bunun "ciddi sonuçları olacağı" uyarısında bulunmuştu. Çin tarafı, Mıng vakasından sonra Kanadalı iş adamı ve girişimci Michael Spavor ve eski diplomat Michael Kovrig'in ulusal güvenliği tehdit eden etkinliklere karıştıkları gerekçesiyle gözaltına alındığını açıklamıştı.

evrensel.net/haber/372246/abd-cinli-huaweiyi-bilgi-hirsizligi-ve-dolandirici


30.1.2019 - Almanya: Karadeniz'e savaş gemileri göndermeye hazırız Ukrayna Savunma Bakanı Yardımcısı Anatoli Petrenko, Almanya Dışişleri Bakanı Mihael Zilberth ile başkent Kiev’de bir araya geldi. Almanya Dışişleri Bakanı Mihael Zilberth ve Almanya Silahlı Kuvvetleri Genel Sekreteri Tomas Zilberhorn’dan oluşan heyetten yapılan açıklamada, “Bundeswehr’e (Almanya Silahlı Kuvvetleri) bağlı savaş gemilerini, Karadeniz’e ve Azak Denizi’ne göndermeye hazırız” denildiği kaydedildi.

ntv.com.tr/dunya/almanya-karadenize-savas-gemileri-gondermeye-haziriz,HWoW1M


31.1.2019 - ABD, nükleer silahları denetleyen anlaşmadan çekildi ABD, nükleer silahların denetimini esas alan Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan (INF) çekildi. Soğuk Savaştan beri nükleer silahların denetiminin temelini oluşturan anlaşma ile ilgili olarak Rusya Güvenlik Konseyi'ni topladı.

https://ilerihaber.org/icerik/abd-nukleer-silahlari-denetleyen-anlasmadan-cekildi-93142.html


Emperyalizm ve Halklar


1.1.2019 - Dünya Uygur Kongresi Başkanı Dolkun: Doğu Türkistan'da soykırım başladı, Türkiye'den somut adım yok Dünya Uygur Kongresi Başkanı İsa Dolkun, Çin'in Doğu Türkistan'da toplama kamplarına aldığı Uygurların sayısının 3 milyona ulaştığını ileri sürdü. Türkiye ve uluslararası toplumu çok geç olmadan harekete geçmeye çağıran Dolkun, "Kamplarda hayatını kaybeden 350 kişinin isimleri elimizde var." dedi. Kamplarda kalanların 'Çinleştirildiğini' belirten Dolkun'a göre amaç milli ve dini kimliği yok etmek, "Kazakistan gibi kamplarda cezalandırılmış çok sayıda insan da var. Bu insanların bir bölümü yurt dışına çıktıklarında kamplarda neler yaşandığını, orada yaşanan insanlık dramını ve psikolojik işkenceye maruz kalındığını anlatıyorlar." "O kamplarda insanlar çok zor şartlar altında hem fiziken hem de ruhen işkenceye maruz kalıyorlar. Kendilerini tamamen 'Çinleştirmeye' ve beyin yıkamaya maruz bırakıyorlar. Komünist Partisi ve Devlet Başkanı Şi Cinpin'e olan bağlılık aşılanıyor. Yani tamamen milli kimlikten uzaklaştırma ve milli ile dini kimliği yok etme amaçlı bir eğitim. Bunlar eğitim kampları değil toplama kampları."

https://tr.euronews.com/2019/01/01/dunya-uygur-kongresi-baskani-dolkun-dogu-turkista


2.1.2019 - Türkiye’de göçmen işçi olmak Uluslararası Göç Örgütü verilerine göre, Türkiye’de 133 bin 632 Iraklı, 128 bin 931 Afganlı, 32 bin 80 İranlı, 3 bin 598 Somalili ve 8 bin 550 diğer ülkelerden gelen toplam 306 bin 791 kişi bulunuyor. Geçici koruma kapsamındaki Suriyeli göçmen sayısı 3 milyon 168 bin 757. Türkiye’deki toplam mülteci sayısı 3,5 milyonun üzerinde. Çalışma izni verilen Suriyeli göçmen işçi sayısı ise zannedilenin aksine çok düşük. Türkiye’de 2017 yılında yabancılara 87 bin 100 çalışma izni verildi, bunun sadece 20 bin 970’ini Suriyeliler oluşturdu. İçişleri Bakanlığı’nın açıklamasına göre 59 bin 747 Suriyeliyevatandaşlık verildiğini biliyoruz. Bunlar da bankalara para yatırabilecek kadar sermayesi olanlar, doktorlar, mühendisler vs. Suriyelilerin çalışma izni alması geçici sığınma statüleri nedeniyle daha zor. Türkiye’de Göçmen Olmak Raporu’na göre göçmen kadınların üçte birinden fazlası en az bir işlerinde ücretlerini alamadıklarını veya eksik aldıklarını; pasaportlarının işverende veya aracıda durduğunu belirtiyor. Türkiye’de 15 yaş altı bir milyon Suriyeli çocuk bulunuyor ve Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliği’nin Türkiye raporuna göre bu çocukların en önemli sorunlarından biri çocuk işçiliği. Kilis’te yapılan bir araştırmada Suriyeli çocukların günlük 10-25 TL gelirle ve yarısının ailesinin isteği nedeniyle çalıştığı ortaya konuyor. Yapılan görüşmelerde göçmen işçiler her zaman en kötü vardiyaların ve işlerin kendilerine verildiğini, yerli işçilere tanınan hakların çoğunlukla onlara tanınmadığını belirtiyor. Avrupa Çalışma Koşulları Araştırması’nda monoton görevleri daha sık üstlendikleri, makinelerde daha hızlı çalışmak zorunda kaldıkları, rotasyona izin verilmediği ve yerli işçilere göre iki kat fazla olarak becerilerinin altında işleri yapmaya zorlandıkları ortaya konuyor. Göçmen işçilerin işyerlerinde yaşadıkları en önemli zorluklardan biri de ayrımcılık. Türk İş Dünyası’nın Türkiye’deki Suriyeliler Konusundaki Görüş, Beklenti ve Önerileri Araştırması’na göre “Suriyeliler işlerimizi elimizden almaktadırlar” önermesine olumlu yanıt verenlerin oranı yüzde 56,1. “Kesinlikle izin verilmemelidir” ya da “bazı işleri yapmalarına izin verilmedir” diyenlerin oranı, göçün daha yoğun olduğu Güneydoğu Anadolu illerinde sırasıyla yüzde 44 ve yüzde 35 iken, bölge dışı illerde yüzde 48 ve yüzde 28,3.

http://www.guvenlicalisma.org/19795-turkiye-de-gocmen-isci-olmak-pasaport-rehin-somuru-tavan


14.1.2019 - Ürdün sınırındaki mülteci kampında Suriyeli bir kadın kendini yaktı Ürdün-Suriye sınır bölgesindeki El-Rekban mülteci kampında zor hayat şartlarına dayanamayan Suriyeli bir kadın kendini yakarak intihar girişiminde bulundu. Rekban mülteci kampı basın sorumlusu Ömer el-Hımsi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Rekban mülteci kampında 3 çocuk annesi 32 yaşındaki Suriyeli bir kadının çocuklarının açlığına dayanamayarak kendini yaktığını söyledi.

https://www.evrensel.net/haber/370969/urdun-sinirindaki-multeci-kampinda-suriyeli-bir-kadin-kendini-yakti


20.1.2019 - Akdeniz'de 170 göçmen 'ölü ya da kayıp' Akdeniz'i geçerek Avrupa'ya ulaşmaya çalışan göçmenlerin bulunduğu iki teknenin batması sonucu 170 kişinin öldüğünden endişe ediliyor. Açıklama, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'nden (UNHCR) geldi. UNHCR'den cumartesi günü yapılan açıklamada, Avrupa devletlerinin sivil toplum kuruluşlarının denizdeki arama-kurtarma operasyonlarını engelleme çabalarına derhal son verilmesi çağrısı da yapıldı.

https://www.artigercek.com/haberler/akdeniz-de-170-gocmen-olu-ya-da-kayip


22.1.2019 - Birleşmiş Milletler: 30 Mart'tan beri 254 Filistinli öldürüldü, 23 bini yaralandı Gazze'de 30 Mart'ta başlayan "Büyük Geri Dönüş" eylemlerinde 254 Filistinlinin öldürüldüğü, 23 binininse yaralandığı açıklandı. Birleşmiş Milletler raporuna göre İsrail güçleri tarafından öldürülen Filistinlilerden 44'ü çocuk, 4'üyse kadın.

http://haber.sol.org.tr/dunya/birlesmis-milletler-30-marttan-beri-254-filistinli-olduruldu-23-bini-yaralandi-255191


Türk Sermayesinin Emperyalist Açılımları


8.1.2019 - Erdoğan Trump’a garanti vermiş: ABD Suriye’deyken saldırı olmayacak ABD Başkanı Donald Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’la beraber seyahat eden üst düzey Amerikalı bir yetkili yetkili, Türk yetkililerinin ABD güçleri Suriye’de bulunduğu müddetçe Suriye’de operasyon olmayacağı söylediğini aktardı. Kimliği açıklanmayan yetkili, Türk yetkilinin ‘ABD güçleri Suriye’de bulunduğu müddetçe Erdoğan’ın saldırı harekatında bulunmayacağını Bolton’a söylediğini’ belirtti.

diken.com.tr/erdogan-trumpa-garanti-vermis-abd-gucleri-suriyede-oldugu-surec


15.1.2019 - Erdoğan'dan Trump'ın sözlerine destek: Olumlu bakıyorum, TOKİ ile bu işe gireriz ABD Başkanı Donald Trump'ın Suriye'de güvenli bölge önerisine ilişkin konuşan Erdoğan, "Güvenli bölge konusuna olumlu bakıyorum. Üzerinde tüm ilgili arkadaşların konuşabileceği, benim de olumlu baktığım bir konudur. Bu konu üzerinde çalışılabilir. Bu bölgede böyle bir adım atılabilir. Bu özellikle biz TOKİ olarak bu işin içerisine gireriz. Ama bu konuda koalisyon güçleri maddi destekleri de bize verirlerse bu insanların güv

http://haber.sol.org.tr/turkiye/erdogandan-trumpin-sozlerine-destek-olumlu-bakiyoru


15.1.2019 - Libya Türkiye'ye karşı tedbir alacak Libya parlamentosu, Libya’ya silah sevkiyatı yaptığı belirlenen Türkiye'ye karşı tedbir almaya hazırlanıyor. Parlamento Sözcüsü el-Maryami, Türkiye'yi Libya’nın istikrarını bozmaya çalışmakla suçladı. Maryami şunları söyledi: "Libya Parlamentosu Savunma Komitesi ve Yurtiçi ve Yurtdışı Güvenlik Komitesi, Türkiye ile ilişkilerde bir takım tedbirler alacak.. Bu, parlamentonun bir sonraki oturumunda gerçekleşecek. Türkiye, Libya'nın istikrarını bozmaya çalışıyor; silah sevkiyatı ve gençliği yoldan çıkartacak yayınlar yoluyla kaos tohumları ekiyor." Libya Ulusal Ordusu komutanlığı Aralık 2018'de Türkiye'yi, ülke topraklarında terör saldırısı yapmak için kullanılabilecek yasadışı silah ve patlayıcı sevkiyatıyla suçlamıştı. Libya ordusunun açıklamasına göre, 17-18 Aralık'ta Homs limanında Türkiye'den sevk edilen iki büyük parti silah ve cephane ele geçmişti. Söz konusu silah ve cephane miktarının, 'binlerce otomatik silahtan başka dört milyonun üzerinde mermiyi kapsadığı' ifade edilmişti.

https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201901151037110772-libya-parlamentosu-turkiyeye-karsi-tedbir-alacak/


16.1.2019 - 'Afrin'den getirilen zeytinin gerçek miktarı 52 bin ton' Türkiye’nin Suriye’nin Afrin bölgesindeki zeytinyağını askerler ve Özgür Suriye Ordusu’yla (ÖSO) ‘çaldığı’ ve İspanya başta olmak üzere Avrupa Birliği (AB) ülkelerine kaçak olarak sattığı iddia edildi. İddiayı Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) ve İsviçreli milletvekili Bernhard Guhl da dile getirdi. Gözlemevi “Binlerce zeytinyağı tankı, ‘Zeytin Dalı’ operasyonundaki unsurlar tarafından Afrin kırsalındaki zeytin kompresörlerinden çalındı ve çeşitli pazarlarda satıldı” derken, Guhl ise “Afrin’de zeytin bahçeleri hem Türk güçleri hem de destekledikleri milisler tarafından yağmalandı. Çaldıkları zeytinyağını İspanya’ya sattılar. Satmaya da devam edecekler”diye konuştu.

https://www.artigercek.com/haberler/afrin-den-getirilen-zeytinin-kilosu-1-lira-oradaki-halkin-cebine-giren-para-yoktur?t=1547651718


21.1.2019 - Erdoğan Trump'tan Mınbiç'i istedi Mınbiç’teki saldırıların ardından akşam saatlerinde ABD Başkanı Trump ile telefon görüşmesi gerçekleştiren  Erdoğan'ın Türkiye’nin Mınbiç bölgesinde güvenliği vakit kaybetmeden devralmaya hazır olduğunu belirttiği aktarıldı.

artigercek.com/haberler/erdogan-menbic-taziyesi-icin-aradigi-trump-tan-menbi


26.01.2019 - Erdoğan:"Oldu oldu, olmadı bir gece ansızın oralardayız" Erdoğan "Adana Mutabakatı'nı hatırlattı. Türkiye'nin burada ne işi var diyorlar. 1998 yılında baba Esed ile Türkiye Adana Mutabakatı anlaşmasını imzaladı. 2001'de bu aynı şekilde yenilenmiş yola devam edilmiştir. Bu daha sonra aynı kararlılıkla hükmünü icra etmektedir. Diplomatik sürecin sonucunu beklediklerini söyleyen Erdoğan, "Oldu oldu, olmadı bir gece ansızın oralardayız" dedi. Erdoğan 'güvenli bölge' ile ilgili olarak da 'Biz TOKİ olarak bu işin içerisine girebiliriz' demişti.

artigercek.com/haberler/erdogan-turkiye-nin-politikalarini-anlamak-isteyenle


Kapitalizm ve Kadın


1.1.2019 - 2018’de en az 440 kadın cinayeti yaşandı Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Aralık ayında 27, 2018 yılı toplamında ise enz 440 kadının cinayete kurban gittiğini ve 317 kadının ise cinsey şiddete maruz kaldığını açıkladı.

 7.1.2019 - Kadınlar ABD'den kaçmak istiyor ABD’deki 30 yaşın altındaki kadınların yüzde 40’ı uluslararası araştırma şirketi Gallup’un yaptığı anket sonuçlarına göre göç etmek istiyor. Gallup araştırma şirketi, kişilerin siyasi görüşlerini sormadığı ankette, Trump’ın yönetimini tasvip etmeyenlerin kadınlar, genç Amerikalılar ve düşük gelir gruplarındaki insanlar olduğunun altını çizdi. Bin kişi ile yapılan anket sonuçlarında, 30 yaşın altındaki Amerikalıların yüzde 30’u, kadınların yüzde 40’ı da imkan buldukları takdirde, ABD’den gitmek istediklerini söyledi.

https://www.artigercek.com/haberler/kadinlar-trump-tan-kacmak-istiyor

18.1.2019 - İki ülkede 80 milyon kadın eksik Human Rights Watch (HRW) Hindistan’da ve Çin’de kız çocuğuna hamile olan kadınların yaptıkları seçici kürtaj ve eş edinme yöntemlerindeki vahşiliğinden kaynaklı olarak, 80 milyon kadının her iki ülkenin nüfusuna göre eksik olduğunu belirtti. ANF’de yer alan habere göre; Dünya Sağlık Örgütü’nün 2021’de yaptığı ölçümlere göre, dünya nüfusunda her 105 erkek çocuğuna karşın 100 kız çocuğu yaşıyor. Ancak son 30 yılda Asya ve Afrika’nın kuzeyinde bu oranlarda ciddi bir dengesizlik yaşanıyor. Araştırmacı Heather Barr’ın hazırladığı ve HRW’nin yayınladığı 2019 yılı raporunda, Çin ve Hindistan’da 80 milyon kadının daha yaşaması gerekirken, yaşamıyor. Çin’de 1979’dan 2015’e kadar uygulanan tek çocuk uygulamasından kaynaklı olarak, seçici kürtaj yoğun bir şekilde yaşandı. Ailelerin büyük bir çoğunluğunun, “ailenin devamı” olarak erkek çocuklarını tercih etmesinden kaynaklı olarak Çin’de şu anda erkek nüfusu kadın nüfusuna göre çok fazla. Nüfus oranı 120 erkeğe karşı 100 kadın olarak hesaplanıyor. Benzer bir dengesizlik de Hindistan’ın kırsal bölgelerinde görülüyor.Kız çocuğuna ekonomik olarak daha “ağır” olduğu gerekçesi ile seçici yaklaşılıyor. Söz konusu bölgelerde hamilelik sürecinde fetüsün kız bebek olduğu yapılan ültrasonlarla anlaşıldıktan sonra hamilelik yarıda kesiliyor. https://yeniyasamgazetesi.com/iki-ulkede-80-milyon-kadin-eksik/

30.1.2019 - İsviçre’de tarımda çalışan 4 kadından 3’ü maaşsız İsviçre’de tarımda kadınların büyük oranı aylıksız çalıştıkları için sosyal planda da sigortasız gözükmekteler. 2014’te 158.800 tarım işçisinin 58 bini kadınken (yüzde 37), bugün çalışan 45 bin kadının dörtte üçü ücret almadığı için, işçi çalışma istatistiklerinde de etkin olarak sayılmıyor. Sonuç olarak ne işsizlik maaşı, ne de doğum izni alabiliyorlar

https://web.archive.org/save/http://kizilbayrak41.net/ana-sayfa/kadin/haber/-/isvicrede-tarimda-calisan-4-kadindan-3ue-maassiz/


Kapitalizm ve Çocuk


17.1.2019 - ABD yönetiminin ailesinden ayırdığı çocuk sayısı açıklanandan fazla New York Times Denetleme Dairesi'nin dün yayınladığı rapora göre Meksika sınırında ailelerinden ayrılan çocukların sayısının daha önceki tahminlerin çok daha üzerinde olduğunu bildiriyor. Habere göre federal hükümet, ”sınırda sıfır tolerans” uygulaması çerçevesinde ailelerinden zorla ayrılan çocukların sayısının 2 bin 700 civarında olduğunu bildirmişti. Ancak Sağlık Bakanlığı Denetleme Dairesi'ne göre bu rakam, gerçeği yansıtmıyor. Rapora göre ailelerinden ayrılan çocukların sayılması ve kaydının tutulması gerektiği şeklindeki mahkeme kararından çok önce, yani 2017 yılında başlayan göçmen akını sırasında da çok sayıda çocuk, ailelerinden zorla koparıldı. Bu nedenle çocukları himaye altına alan ve bakımlarından sorumlu olan Sağlık Bakanlığı'na bağlı Mülteci Yerleştirme Dairesi ile çocukları ailelerinden ayırma uygulamasını yürüten İç Güvenlik Bakanlığı arasındaki iletişim bozukluğu nedeniyle toplam kaç çocuğun ailelerinden ayrı olduğu bilinmiyor. Orta Amerika ülkelerinden gelen çoğu bebek ve üç-dört yaşlarında olan çocuklar, koruyucu ailelerin yanına ya da göçmen çocuk barınaklara yerleştirildi. Gazete, Trump Yönetimi'nin ”sınırda sıfır tolerans” uygulamasını başlatmadan önce bile en az 700 çocuğun ailelerinden ayrıldığını bildiriyor.


21.1.2019 - Çocukların çalışma koşulları İstanbul Bilgi Üniversitesi Göç Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Çocuk Çalışmaları Birimi tarafından Bağcılar- Küçükçekmece bölgesindeki dezavantajlı mahallelerde yaşayan 12-18 yaş aralığında çalışan çocuklarla ilgili yapılan araştırmanın sonuçları da açıklandı. 301 çalışan çocuk ve 301 anne-babayla yapılan görüşmelerden elde edilen verilerden bazıları şunlar:

-Okulu bırakan çocukların yüzde 43’ü çalışıp eve para getirmek zorunda olduğu için okulu bıraktığını söylüyor

-4 çocuktan 1’i ise okulda daha başarılı olsaydı okulu bırakması gerekmeyeceğini belirtmiş. -Günde ortalama çalışma saatleri: okula devam edenler 7,6 saat, devam etmeyenler: 11,1 saat .   

Çocukların; -Sadece yüzde 5’inin işe başlamadan önce sağlık kontrolü

-Sadece yüzde 6’sının sözleşmesi -Sadece yüzde 12’sinin çalıştığı iş yerinde sigortası var. -Seyrek de olsa işyerinde patron ya da ustalarından kötü muamele gördüğünü ifade eden çocukların sayısı yüzde 50’den fazla.

-Çocukların yüzde 95’i yaz tatilinde çalışıyor. Çocukların yüzde 73’ü 15 yaşın altında, yüzde 23’ü ise 11 yaş ve altında çalışmaya başlamış.

https://web.archive.org/save/http://kizilbayrak41.net/ana-sayfa/sinif/haber/-/cocuklar-kayit-disi-ve-koelelik-kosullarinda-calistiriliyor/


29.1.2019 - Tanzanya'da büyü cinayetleri sürüyor: 6 çocuk uzuvları için öldürüldü Ülkenin güney batısındaki Njombe bölgesinde altı çocuk cesedi bulundu. Önceki gün de aynı bölgede üreme ve solunum organları kesilmiş halde on çocuk cesedi bulunmuştu. BBC Türkçe, öldürülen 6 çocuğun 2-9 yaş arasında olduğunu aktardı. Habere göre Njombe Bölge Yargıcı Ruth Msafiri, "Bu tamamen batıl inançlarla ilgili, çoğu insan büyülerden medet umuyor" dedi. Anadolu Ajansı da önceki gün, daha önce kaçırılan 3 ile 6 yaşlarındaki 10 çocuğun ölü olarak bulunduğunu bildirdi.


Kapitalizm ve Doğa


10.1.2019 -  Ambalajlı sularda kurşun riski: Duş bile alınmaz Bursa Teknik Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü’nden 4 akademisyenin gerçekleştirdiği “Ambalajlı İçme Suyu Örneklerinde Ağır Metal Analizi ve Risk Değerlendirmesi” başlıklı analiz çalışması kapsamında 43 farklı markanın içme suyu örneği üzerinde 16 farklı ağır metalin analiz işlemi gerçekleştirildi. Milliyet’ten Mert İnan’ın haberine göre, s örnekleri içerisinde tespit edilen en yüksek ağır metal konsantrasyonları, baryum, kurşun, stronsiyum oldu. Sularda en yüksek oran olarak baryumda 366.08, kurşunda 0,80 ve stronsiyumda ise 6,01 ppB oranları ölçüldü. İçme suyu yoluyla maruz kalma dozunun baryum için en fazla 0,004, kurşun için 0,029 ve stronisyum için de 0,0012 mikrogram olduğu belirlendi. Kimya Mühendisleri Odası Başkanı Dr. Ali Uğurlu, “Tespit edilen en yüksek baryum oranı korkutucu. Kurşun miktarı 0.010’un altında olması gerek ancak 8 katı çıkmış. Araştırma sonuçlarına göre bazı içme suları dördüncü derece su kalitesinde. Böyle bir ürün ancak banyoda kullanılır. Baryum (Ba), kurşun (Pb) ve stronsiyum (Sr) ağır metallerdir. Bu ağır metallarin kansorejen etkileri var. Bazı organlarda birikme, mutasyon, dejenerasyon etkileri söz konusu olabilir. Çünkü bu metaller vücutta birikme yapabiliyor. Ambalajlı su sektöründe korkunç derece denetimsizlik var. Standart dışı firmaların ruhsatları iptal edilmeli” ifadelerini kullandı.


16.1.2019 - İstanbul ‘yeşil alan’ oranında sonuncu oldu İstanbul, yeşil alanı oranında, World Cities Culture Forum verileri ve medyadan derlenen verilere göre dünya üzerinde 34 şehir arasında sonuncu oldu. Ajans Press tarafından yapılan derlemeye göre, İstanbul’un yeşil alana sahip olma oranının yüzde 2,2 olduğu saptandı.


28.1.2018 - 'İlaç firmaları, zam gelecek diye ilaç satmıyor' İlaç firmaları euro kurunun 2,69 TL’ye sabitlenmesinden dolayı birçok ilacı piyasaya sokmuyor. Eczacılar ise bu durumdan şikayetçi olurken bazı ilaçların ise yaklaşık 1 yıldır piyasada olmadığını söylüyor.Kuduz aşısı, şeker ilacı, tansiyon ilacı, kalp ilacı gibi en az 140 çeşit ilacın şu an piyasalarda bulunmadığı tahmin ediliyor. Bu ilaçların bulunmamasının sebebi şubat ayında beklenen zam. 2018 yılında Euro kuru 2,69 seviyesindeyken firmalar 2019 yılı için açıklanacak euro kurunu bekliyor.

https://www.gazeteduvar.com.tr/saglik/2019/01/28/zam-gelecek-diye-ilac-satilmiyor/

 

Kapitalizm ve Eğitim


12.1.2019 - Gerekçe geçim sıkıntısı: Son beş yılda 1.1 milyon öğrenci okulu bıraktı Artan geçim sıkıntısı ve hayat pahalılığı sebebiyle son beş yılda 1 milyon 115 bin 530 üniversite öğrencisi okulu bırakmak zorunda kaldı. Resmi rakamlar sayının yıldan yıla arttığını gösteriyor. 2013-2014 eğitim öğretim döneminde 135 bin öğrenci üniversiteden ayrılırken, bu sayı 2014-2015’te 161 bine, bir sonraki yıl 197 bine, 2016-2017 döneminde de 212 bine çıktı. Geçen yıl ise rakam bir önceki yıla göre ikiye katlanarak 408 bini geçti. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın verdiği bilgiler ise, 40 bin öğrencinin geçen sene devlet yurtlarında yer bulamadığını ortaya koydu.

diken.com.tr/gerekce-gecim-sikintisi-son-bes-yilda-1-1-milyon-ogrenci-okulu-