Termikel işçisi soruyor: Ücretlerimizi yatırmayan da mı FETÖ

Admin
Yayınlanma: 28.10.2016 / 17:03 / Admin
Düzenlenme: 28.10.2016 / 17:13 / Admin

 

27 Ekim 2016
 
Ücretleri aylardır eksik ve geç yatan Termikel işçileri, patrona ve üyesi oldukları Çelik-İş Sendikasına tepkili.
 
İşçiler daha öncesinde de ücretlerin düzenli yatmamasına rağmen, darbe girişiminin bu sıkıntıya gerekçe gösterilmesine öfkeli. İşçilerin patronun “İznim yoktur” mesajının ardından fabrikada yapacağı toplantıyı iptal eden Çelik-İş yönetimine inancı ise kalmadı. 

Ankara’da Sincan OSB’de kurulu Termikel fabrikasında aksayan ücret sorunu devam ediyor. İşçiler yatmayan ücretleri nedeniyle dönem dönem iş bırakmaya varan eylemler yaparken, sendikacıların yapacağı bilgilendirme toplantısını iptal etmesi tepki çekti. Cumartesi günü işçilere toplu mesaj atan Hak-İş’e bağlı Çelik-İş Sendikası, pazartesi günü işbaşı kartları basıldıktan sonra fabrika içi meydanında ödenmeyen ücretlerle ilgili toplantı yapacaklarını duyurdu. Ancak daha bir gün geçmişti ki, yeni bir mesajla toplantı iptal edildi. Bu mesajda da “Yapılan görüşmeler neticesinde pazartesi günü yapacağımız toplantı iptal edilmiştir” denildi. İşçileri arayan Çelik-İş yöneticileri patronlarla konuştuklarında ücretlerin yatacağı sözünü aldıklarını ve bu yüzden toplantıyı iptal ettiklerini söyledi. Ancak işçilere hesaplarına yatan ücret yalnızca ağustos ayı ücretinin yüzde 10’u yani 130 lira oldu. 

PATRON ‘RIZAMIZ YOK’ DEDİ

Sendikanın bilgilendirme toplantısını iptal etmesinin nedeninin ise ücretlerin verilecek olması değil, patronların izin vermemesi olduğu ortaya çıktı. Fabrika yönetimi “Rızamız yok” diyerek işçilere gitmeme çağrısı yapmasının hemen ardından sendika toplantıyı iptal ettiğini duyurdu. Fabrika yönetimi tarafından işçilere gönderilen toplu mesaj ise şöyle; “Sendika tarafından pazartesi sabah toplantı yapılacağı bir kısım personele duyurulmuştur. Bu toplantıya bizim rızamız yoktur. Pazartesi sabah İngiltere’den gelecek müşterilerimizin yanında bu toplantının yapılması yanlış algılanabilir. Bunlardan dolayı pazartesi günü toplantıya katılmayın, tahriklerine kapılmayın, sabah işbaşı yapın. Ücretlerin bir kısmı zaten pazartesi günü hesaplara yatırılacak, diğer kısım da en kısa sürede ödenecektir. Bu konu ile ilgili bilgilendirme A. Kaya tarafından 15.30 da yapılacaktır.”

‘ÇELİK-İŞ’E ARTIK KİMSE İNANMIYOR’

Yaşananları gazetemize anlatan bir kadın işçi, fabrika yönetiminin telefonlarına attığı toplu mesaja tepki gösterdi. İşçi şunları söyledi: “Patronlar da toplu mesaj atıp sendikanın böyle bir toplantı yapmasına rızaları olmadığını söylediler. İngiltere’den misafirleri gelecekmiş falan derken aradan bir saat geçti-geçmedi sendika toplantıyı iptal etti. ‘Ücretlerin bir kısmı yatacak’ dediler. Ama dalga geçer gibi ağustos ayı maaşının yüzde 10’unu yatırdılar. Sendikanın dediğine artık kimse inanmıyor fabrikada. Kurban Bayramı’ndan önce ücretlerimizin yatması için iş bırakmıştık. İşten atılan arkadaşlarımız olmuştu. Patronlar akşam çağırıp bizime konuştu ama oyalamaktan başka bir şey yok ortada. Biz 3 aylık ücretimizi istiyoruz. Onlar ise sadece ağustos ayının ücretinden bahsediyor. Sürekli bahaneler uyduruyorlar. Bomba patladı, FETÖ çıktı... Bunların ne alakası var bizim maaşımızla?” (Ankara/EVRENSEL)

kaynak: https://www.evrensel.net/haber/293899/termikel-iscisi-soruyor-ucretlerimizi-yatirmayan-da-mi-feto

 

 

Admin
Termikel'de işçi olmak
Yayınlanma: 28.10.2016 / 17:10 / Admin
Düzenlenme: 28.10.2016 / 17:14 / Admin

Termikel'in Ankara'daki fabrikası daha önce de 5 dakikadan fazla tuvalette kalan işçilere uyguladığı para cezasıyla gündeme gelmişti: 

Fabrika ayarı; 5 dakikadan fazla tuvalette kalan işçiye para cezası!Fabrika yönetimine göre "işçiler çok fazla tuvalette kalıp iyi niyeti suistimal ediyor"

15 Haziran 2016 

Ankara Sincan Organize Sanayi Bölgesi’nde endüstriyel mutfak ürünleri sektöründe üretim yapan Termikel adlı fabrikada, işçilerin kullandığı tuvaletin kapısına kartlı geçiş sistemi kuruldu. Kapıya asılan yazıda, mesai saatlerinde 5 dakikadan fazla tuvalette kalan işçilere maaş kesintisi cezası verileceği belirtildi. Fabrikanın İdari İşler Müdürü Özcan Kara, uygulamayı “İşçiler tuvalette çok fazla kalarak iyi niyeti suistimal ettikleri için bu düzenleme yapıldı” sözleriyle savundu.

1950 yılında kurulan fabrikada işçilerin iddiasına göre, turnike uygulamasından önce tuvalet kapıları kilitleniyordu. İhtiyacını gidermek isteyen işçiler, şeflerden anahtar alarak tuvalete girebiliyordu. Fabrikada çalışan binlerce işçiye yönelik yapılan düzenleme, tuvalet kapısına asılan “Personelin dikkatine! Gün içinde mesai saatlerinde toplam lavabo kullanımı 5 dakikadır. Bu sürenin aşılması halinde aşılan miktar kadar maaşlarınızdan kesinti yapılacaktır” yazısıyla duyuruldu." 

kaynak: http://t24.com.tr/haber/fabrika-ayari-5-dakikadan-fazla-tuvalette-kalan-isciye-para-cezasi,345350